Folgen
-
A magyar kormányfő szerint az ország meg fogja kapni a felzárkóztatási forrást. Bár ez jól hangzik, az elérhető 12 milliárd euró kevesebb, mint az országnak járó források fele, ráadásul már milliárdos nagyságrendben olvadnak a zárolt összegek is. Kérdés, hogyan vétózhatja meg az EU költségvetését.
-
Az uniós vezetők szerint a magyar kormány kilépett a konszenzus keresés európai normáljából és a pénzügyi szankciók sem térítették jó útra. Ezért, mondja Gyéva Zoltán brüsszeli tudósítónk, újabb jogállami tervekkel szűkítenék Orbán mozgásterét.
-
Fehlende Folgen?
-
Ahogy fogalmaz Bóka János EU-ügyi miniszter, felderítő misszión járt az új Európai Bizottságnál, hogy felmérje, mekkora esély van az uniós pénzek megszerzésére. A Szabad Európa brüsszeli tudósítója szerint semmi sem változott az elmúlt egy évben, így örökre elveszhet 1,1 milliárd euró.
-
A magyar képviselők közül egyedül a Tisza Párt delegációja szavazta meg Ursula von der Leyen második elnöki ciklusát és az új Európai Bizottság felállását; furcsa módon a Fidesz által delegált Várhelyi Olivért Magyar Péterék megszavazták, míg Deutsch Tamásék nem.
-
Szűkebb lehet végül a magyar uniós biztos portfóliója, elvehetik tőle az állatvédelmet – mondja brüsszeli tudósítónk. Bár Várhelyi Olivér jobban szerepelt a meghallgatáson, mint sok más biztosjelölt, mégsem ment át elsőre, mert Orbán Viktor katonájaként tekintenek rá.
-
Trump győzelme nagyobb egységet hozhat az Európai Unió országai között, és felgyorsíthatja a szuverenitási folyamatokat. Kérdés hogy Orbán lehet-e egyszerre Trump és Putyin trójai falova az EU-ban.
-
Bár az olasz bíróság meghiúsította az első intézkedést, az Európai Unió és tagállamainak vezetői figyelik az olasz–albán menekültügyi megállapodás sorsát. A bizottsági elnök nem vetette el az olasz megoldást, amely akár a közös menekültügyi paktumba is beépülhet.
-
Nem szokatlan, hogy a közösségi médiában bírálják a politikai ellenfelüket – mondja brüsszeli tudósítónk, aki szerint a történtek még határozottabban bizonyítják, hogy valós és mély a törésvonal az európai fősodort képviselő jobbközép és a magyar kormányfő gründolta szélsőséges szövetség között.
-
Itthon Orbán Viktor és Magyar Péter első szembenézése miatt övezte nagy várakozás a magyar soros EU-elnökség programjának strasbourgi bemutatását, de a meglepetést nem ez hozta. Az uniós fősodor a korábbinál határozottabban bírálta a magyar kormányfőt, aki már nem csak saját politikáját védte.
-
Nemcsak a kohéziós pénzek időarányos része lehet a magyar kormány vesztesége, de állnia kell az Európai Bíróság ítéletéből fakadó, 300-400 millió eurós tételt is, így ebben a tekintetben másfél milliárd eurós mínusszal zárulhat az év, amely talán ezért is hozta sorra a nagyberuházások leállítását.
-
Olyan, mint a kutya vacsorája – jellemezte a magyar kormányfő az árvíz miatt ajánlott uniós pénzeket, pedig jobb feltételekkel, gyorsabb elbírálással és kisebb önrésszel jutna hozzá a kormány – persze feltétel az átláthatóság. A podcastban beszéltünk a szankciós rezsimet sértő magyar cégről is.
-
Első ránézésre meglepő, hogy az egészségügyet és az állati jólét feladatkörét bízná Várhelyi Olivérre a bizottsági elnök, de valójában ezek a területek a Covid-járvány és a gazdák kiadásai miatt kiemelt jelentőséget kapnak. Az biztos, hogy az eddigi EU-bővítés-politikánál kevésbé befolyásosak.
-
Úgy tudni, új felelősségi területet ajánl fel a magyar uniós biztosnak Ursula von der Leyen bizottsági elnök. Bár ez presztízsben visszalépést jelentene, segítheti a második ciklusra is jelölt Várhelyi Olivért, aki nem ápol jó viszonyt a majd róla is szavazó Európai Parlamenttel.
-
Az Európai Bíróság ítélete értelmében kétszázmillió eurót biztosan fizetni kell, és ha nem változik a magyar menekültügyi szabályozás, akkor ehhez társul egy több mint nyolcvanmilliós kényszerítő bírság. A kormány eltökélt, hogy nem fizet, a bizottság kíméletes, de könyörtelen behajtásra készül.
-
Az EU egyik legnagyobb befizetőjének számító Németország pénzügyminisztere már felvetette a felzárkózásra szánt pénzek elosztásának átgondolását. Ez a belső reformokkal együtt új helyzetet hozhat az erre támaszkodó tagállamok gazdaságában. Ezek egyértelmű jelzések – mondta brüsszeli tudósítónk.
-
Ha talált volna kivételes, szokatlan eseményt, eltekintett volna a deficiteljárás megindításától az Európai Bizottság, de értékelésükben sem külső válság, sem belső indok nem magyarázza a megengedett érték több mint dupláját. A magyar a második legmagasabb államháztartásihiány-szám az unióban.
-
Egyes területeken elismeri a javulást, de a kérdések többségében nem számolt be előrehaladásról az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentése Magyarországról. Közben a testület azt is felvetette, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal működése sértheti az Európai Unió Alapjogi chartáját.
- Mehr anzeigen