Folgen
-
Puszcza Białowieska jako miejsce akcji ostatniej powieści Julii Fiedorczuk. Dlaczego w Puszczy jak w soczewce widać cały świat? Czym może być współcześnie dzikość? I czy człowiek jest częścią bioróżnorodności?
W ostatnim odcinku pierwszego sezonu gościmy prof. Julię Fiedorczuk - pisarkę, poetkę, założycielkę Szkoły Ekopoetyki i Centrum Humanistyki Środowiskowej UW, autorkę książki “Dom Oriona”, która przenosi nas do Puszczy Białowieskiej -
“Dzisiaj zdaje mi się, że to był sen, ale tutaj to zupełnie normalne.”
Magia Puszczy Białowieskiej.
Jak brzmi najstarszy las w Polsce? Który ptak lekko fałszuje? I co stary las daje ptakom?
Rozmowa ze Stanisławem Łubieńskim - pisarzem, przyrodnikiem, autorem bloga Dzika Ochota oraz prezesem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. -
Fehlende Folgen?
-
Co naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej? Jak w Puszczy widać czas? I dlaczego Puszcza wciąż zaskakuje nawet najdłużej pracujących w niej badaczy?
W tym odcinku pytamy prof. Michała Żmihorskiego - profesora IBS PAN, dyrektora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży -
Jak wygląda życie blisko Puszczy z perspektywy jednego z najsłynniejszych dziennikarzy zajmujących się tematyką przyrody w Polsce? Dlaczego prawie 30 lat temu przeniósł się do Puszczy z Warszawy? Co w ciągu tych kilkudziesięciu lat udało się osiągnąć w kwestii ochrony Puszczy? I co daje mu codzienne fotografowanie tego niezwykłego lasu?
Gościem odcinka jest Adam Wajrak - przyrodnik, fotograf, dziennikarz, podróżnik -
Dlaczego Simona? Co fascynuje twórców filmowych w tej niezwykłej postaci? Jak opowiadać o przyrodzie przy pomocy medium filmowego? I dlaczego, żeby opowiedzieć historię Kossaków, trzeba sporo rozmawiać o duchach? O tajemnicach filmu “Simona Kossak” opowiada scenarzysta i reżyser filmu Adrian Panek.
-
O działalność Funduszu Żubra pytamy Michała Szczerbę. Jak się ma w Puszczy Białowieskiej żubr, a jak nietoperze, świstaki i wilki? Na czym polega otulanie Biebrzy? I co bada w Białowieży superkomputer?
W tym odcinku przenosimy się też razem z Filipem Springerem i Dybą Lach na spacer czarnym szlakiem, a przewodniczką wyprawy jest Maria Krześlak-Kandziora, uczestniczka Leśnych Szkół Biologii Lasu w Teremiskach.
-
Dlaczego Puszcza Białowieska jest najbardziej wyjątkowym lasem w Europie i jak ją chronić? Profesor Bogdan Jaroszewicz zaprasza nas do leśnych kąpieli i tłumaczy złożone zawiłości białowieskiego ekosystemu.
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z prof. Bogdanem Jaroszewiczem (Białowieska Stacja Geobotaniczna Uniwersytetu Warszawskiego / Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych). -
Puszczański wielogłos. Książka Doroty Borodaj to „opowieść o pierwotnej puszczy, lesie sadzonym ręką człowieka, lesie naturalnym, lesie bezpowrotnie przekształconym, lesie świerkowym, lesie grabiejącym, lesie pełnym życia i lesie, który umiera”. To jaka jest w końcu ta Puszcza? I do kogo należy?
Rozmowa z Dorotą Borodaj - dziennikarką, autorką książki „Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej” . -
Czy drzewo jest domem? Czy tolkienowskie enty mogłyby rosnąć w Puszczy Białowieskiej? Rozmowa o złożonych zależnościach Puszczy i tajemnicach jej mieszkańców.
Dziś gościmy Michała Książka - pisarza, poetę, przyrodnika i przewodnika biodróży. -
“To miał być czwarty Kossak. syn Jerzego, wnuk Wojciecha i prawnuk Juliusza”. Malarz scen batalistycznych, kontynuujący wielką, rodzinną tradycję, krakowska elita. Okazała się badaczką, uciekinierką, zabiegającą o zasypanie przepaści pomiędzy człowiekiem a przyrodą. Po latach wciąż budzi fascynację, a w Puszczy Białowieskiej zna ją każdy.
Kim była Simona Kossak?
Gościem pierwszego odcinka naszego podcastu jest Anna Kamińska - dziennikarka, pisarka, autorka biografii Simony Kossak „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.
-
Najdzikszy obszar Europy. Las królów i cesarzy. Przyrodniczy skarbiec. Zapraszamy Państwa do dziesięcioodcinkowej podróży do Puszczy Białowieskiej, w którą zabiorą nas dokumentalistka Dyba Lach i pisarz Filip Springer.
Premierowy odcinek już w poniedziałek 21 października!
Sponsorem podcastu jest Fundusz Żubra.
Podcast powstał w związku z premierą filmu “Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka.