Folgen
-
Nová studie Trendy v oblasti lidského kapitálu 2025 odhalila, že firmy ještě zcela neopustily zastaralé procesy fungování a pokud jde o zavádění AI, v globálním měřítku ještě máme co dohánět. Nejen o tom, co nyní hýbe světem HR, si přišla k Tereze a Andree popovídat Zuzana Kostiviarová, šéfka poradenského týmu pro oblast lidského kapitálu v Deloitte. Co ji ve výsledcích studie překvapilo? Jak vnímá dnešní roli manažerů a juniorské pozice? A jak se mohou firmy vypořádat s kolizí mezi stabilitou a agilitou?
Pokud vás téma zajímá více, celou studii si můžete přečíst zde.
-
Od příštího roku by mohlo začít platit jednotné měsíční hlášení, které nahradí dosavadních až 25 formulářů, jejichž prostřednictvím zaměstnavatel zasílá údaje o svých zaměstnancích úřadům. Jak velké množství dat bude hlášení zahrnovat? Co bude změna znamenat pro firmy a jejich interní procesy? A na jaké problémy by mohly narazit? Debatovat o tématu přišla k Tereze a Andree dvojice zkušených odbornic: Lucie Dryáková a Vladislava Dvořáková.
Poznámka autorek: Epizoda byla natočena ještě před projednáváním návrhu v Poslanecké sněmovně. Ke dni publikace již prošel úvodním kolem.
-
Fehlende Folgen?
-
Podle reportu společnosti SUHR je neočištěný pay gap v odvětví lidských zdrojů na téměř 40 procentech. Pozitivní zprávou je ovšem třeba to, že ve firmách, kde pracuje více než 60 % respondentů průzkumu, má HR místo v užším vedení. Jaká další zjištění report přinesl? A jakým největším výzvám budou personalisté v tomto roce čelit? Odpovědi nejen na tyto otázky hledaly Tereza a Andrea během rozhovoru s Michaelou Tumpachovou, zakladatelkou SUHR.
-
Tereza s Andreou si tentokrát do studia pozvaly advokáta Romana Fabiánka z Deloitte, aby společně probrali nejnovější novelu zákoníku práce, která by mohla začít platit už 1. června. Cílem návrhu je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, využívá ale svůj plný potenciál? Jaké budou mít změny dopady na firmy a jak se na ně připravit? A proč nakonec ve flexinovele chybí výpověď bez udání důvodu?
-
Psychická pohoda zaměstnanců se stává čím dál větším tématem. Klíčem je změna mindsetu a firmy si to stále více uvědomují. Péči o duševní zdraví zaměstnanců Tereza s Andreou probraly s Lucí Limburskou, senior B2B manažerkou z Hedepy, české online platformy zaměřené na podporu duševního zdraví prostřednictvím propojení uživatelů s profesionálními terapeuty. Může firma nebo její HR nějak identifikovat příznaky stresu, vyhoření nebo úzkosti u svých zaměstnanců? Jaké jsou konkrétní požadavky mladých lidí na péči o mentální zdraví ze strany zaměstnavatelů? A čím motivovat starší generace, ať možnost terapeuta využijí?
-
Jak optimalizovat HR procesy a zvýšit efektivitu? Čím si HR týmy mohou uvolnit ruce od rutinních úkolů a přinést větší hodnotu celé společnosti? Kde začít s optimalizací? A jaké technologie ji mohou nejvíce podpořit? Na téma optimalizace HR procesů si Tereza s Andreou povídaly s Petrou Krupičkovou, manažerkou týmu poradenství v oblasti lidského kapitálu.
-
Auta jako firemní benefit jsou běžná, ale jak se vše mění, když jde o elektroauto? Tereza s Andreou se o elektromobilech jako firemních vozech bavily s kolegou Pavlem Zemanem z daňového oddělení. Jaká auta podle zákona o daních z příjmů spadají do kategorie elektro? A jaké náhrady platí v případě, že zaměstnanec využije svůj osobní elektromobil?
-
Koučování a motivace. Jak motivovat svůj tým a nebo třeba i sebe? Jak zvýšit výkonnost skrze koučování podřízených a najít smysl v každodenních úkolech? A je koučování pro každého manažera? Terka s Andy se o tématu koučování baví s Petrem Rozkošným, Learning & Development specialistou.
-
S novým rokem přichází i nové daňové změny. Jaké to pro letošek jsou? Změny pro dohodáře, benefity, DIP nebo odvody OSVČ. Tereza s Andreou si o tématu povídaly s Vladanem Čirkou, senior manažerem daňového a právního oddělení.
-
Je konec roku, období vánočních večírků, kancelářských pranků, icebreakerů a Tereza s Andreou tentokrát vyměnili espresso za prosecco. Do studia si opět pozvaly Doru Grimovou, people directorku Ogilvy a VML, aby společně probraly HR témata z trochu jiného úhlu.
-
Kvalita života zaměstnance by měla zajímat každého zaměstnavatele. Důležitým faktorem jsou zdravotní benefity nebo zabezpečení na stáří. Tereza a Andrea si proto do studia pozvaly Lucii Dryákovou, specialistku na oblast odměňování a benefitů a Benedikta Trojáka, konzultanta v Tax & Legal. Jaké zdravotní benefity jsou nejoblíbenější? Proč by měl zaměstnavatel dbát o zdraví svých zaměstnanců? Co přinese dlouhodobý investiční produkt? A byl zaveden, kvůli tomu, že mladá generace nemá o klasické penzijní a životní pojištění zájem?
-
Jak vypadá současný trh práce? K jeho porozumění může pomoci Manpower Index trhu práce, který sbírá data 41 zemí. Tereza a Andrea si proto do studia pozvaly Jaroslavu Rezlerovou, generální ředitelku Manpower Group, aby index trhu práce na čtvrté čtvrtletí tohoto roku představila. Jaké jsou klíčové ukazatele, které sledují? Jaké jsou platy v některých sektorech? A jak s stojíme v porovnání se zahraničím?
-
Jaký plat má můj kolega? Otázka, kterou řeší spousta zaměstnanců v různých firmách. Co v tomto směru přinese směrnice Pay Transparency? Proč přípravu nepodcenit? A kterých firem se bude směrnice týkat? O tom se Tereza a Andrea ve studiu bavily s Janou Černou, advokátkou Deloitte Legal.
-
Jak vypadá HR v MMA? I Oktagon potřebuje oddělení HR, back office, marketing nebo asistentky. O tom, jak taková firma funguje z pohledu HR, se Tereza a Andrea bavily s Markem Černákem, head of HR v Oktagonu. Má HR sportovních organizací nějaké specifikum? Je v nich kariérní růst dravější? A jak probíhala jejich expanze do zahraničí?
-
Téměř 64% zaměstnanců je v práci v podstatě spokojeno, to ukázal průzkum Pluxee. Tereza a Andrea si do studia pozvaly Martinu Machovou, personální ředitelku Pluxee Česká republika. Proč průzkum vznikal? Co bývá nejčastějším důvodem ke změně zaměstnání? A jakou roli hrají v motivaci zaměstnanců benefity?
-
Téma, kterému v poslední době neunikneme - umělá inteligence. Jak AI využít v HR? Jak mají firmy s umělou inteligencí začít? A jak pracovat se strachem či rezistencí zaměstnanců, který může zavádění AI vyvolat? Tereza a Andrea si do podcastu HR Espresso pozvaly Zuzanu Kostiviarovou, direktorkou v týmu poradenství v oblasti lidského kapitálu.
-
Globální společnosti přesouvají své zaměstnance mezi různými zeměmi poměrně často. Jak taková globální mobilita zaměstnanců ale funguje? Liší se v tomto směru požadavky a očekávání různých generací? Tereza a Andrea si do podcastu HR Espresso pozvaly Ivu Kotršálovou, manažerku globální mobility Hewlett Packard. Dotkl se této oblasti covid? A jak během mobility funguje odměňování zaměstnanců?
-
Jaký máte názor na HR oddělení ve své firmě? Podle některých je HR jen pro holky, jiní se zase ptají, co jim HR do firmy přinese nebo oponují tím, že HR nerozumí financím. Tereza a Andrea si do podcastu HR Espresso pozvaly Dorku Grimovou, HR ředitelku Ogilvy a VML, aby společně probraly mýty, které se o práci v HR říkají. Jakou nejbizarnější historku v HR Dorka zažila?
-
Trh práce se neustále vyvíjí a zaměstnavatelé čím dál více vyžadují nové dovednosti od svých pracovníků. Program Jsem v kurzu přináší vzdělávací kurzy a rekvalifikace, které na tyto potřeby reagují. Tereza a Andrea si do svého podcastu HR Espresso pozvaly Daniela Krištofa a Annu Frymlovou z Úřadu práce, aby program blíže představili. Pro koho je tento program určen? A jaké školitele v něm můžete očekávat?
- Mehr anzeigen