Folgen
-
Milí priaznivci SMOPaJ, v cykle Povesti (nielen) na dobrú noc sme pre vás opäť pripravili príbeh z oravského regiónu. Tento pochádza z rukopisnej zbierky Júliusa Bonáryho, zberateľa ľudových piesní a povestí. Zavedie vás pod Bielu skalu pri Zuberci, kde sa skončil život Anny Svatvinskej aj spupného Hrdoša. Prajeme všetkým príjemné počúvanie.
-
Vypočujte si ďalší príbeh z cyklu Povesti (nielen) na dobrú noc. Zavedie vás do nemenovanej jaskyne ukrytej v Roháčoch a prezradí vám aj pôvod jednej prezývky obyvateľov obce Habovka. Povesť Skalný duch, zapísal Anton Habovštiak a vyšla v knihe Kukučkine slzy.
-
Fehlende Folgen?
-
Milí poslucháči, pripravili sme pre vás ďalšiu povesť s názvom Kozia skala na Orave. Je súčasťou zbierky Povestí zo Slovenska z roku 1921 od Stanislava Klímu, českého učiteľa a spisovateľa. Pôsobil na našom území v období prvej Československej republiky. Napísal viaceré učebnice a dokonca aj ilustrovaného sprievodcu po Slovensku. Táto ľudová povesť inšpirovala i slovenského romantického básnika Janka Matušku, ktorý ju pretvoril do veršovanej balady. Dnes sa už nikto nepamätá, ktorá skala mala prívlastok kozia. Dávno sa stratili stáda kozičiek z oravských lúk a kopcov a s nimi odišlo do zabudnutia aj meno Kozia skala. No možnože prívlastok kozia, súvisel s kamzíkmi, lebo tie nazývali divými kozami, keď sa kedysi dávno preháňali po strmých končiaroch Roháčov.
-
Milí priaznivci podcastového vysielania, aj v roku 2024 sme pre vás pripravili povesti o slovenských jaskyniach. Tentokrát vás zavedieme do najsevernejšieho regiónu Slovenska, do kraja, kde sa týčia končiare Roháčov, kde sa na vysokom brale nad riekou vypína majestátny hrad a kde je pod Babou horou ukrytá horáreň nášho veľkého básnika Pavla Orságha Hviezdoslava. Orava ukrýva veľa krásnych miest a zákutí, historických, kultúrnych i prírodných. Patria medzi ne aj jaskyne. A Orava je aj rodiskom mnohých významných básnikov a spisovateľov. Patrí medzi nich aj Anton Habovštiak, jazykovedec, etnograf a zberateľ ľudovej slovesnosti. Z jeho knihy Povesti Oravskej doliny, sme vybrali príbeh Jasenovský staviteľ.Prijemné počúvanie.
-
Nad obcou Muráň sa majestátne vypínajú zrúcaniny niekdajšieho slávneho Muránskeho hradu. Okolo neho sa rozprestiera nádherná príroda, ktorá inšpiruje básnikov, spisovateľov, spomína sa v starodávnych dejinách a povestiach o sláve, láske či pokladoch. Hoci život na zámku dávno vymrel, predsa sem ešte zavítajú návštevníci. História hradu je bohatá, popretkávaná mnohými príbehmi, ktoré postupne upadli do zabudnutia. jeden z nich sme vytiahli z hlbín ľudského zabúdania, aby obohatil našu vedomosť o dávnych dejinách.
-
Milí poslucháči, spríjemnite si predvianočné obdobie počúvanímďalšej povesti o slovenských jaskyniach.
Nad dedinou Honce, kedysi nazývanou Genč, sa vypína skala.K nej vyšliapali poľovníci z cesty, ktorá viedla z Brzotína na Plešiveckú planinu nenápadný chodník. Pod skalou sa nachádza aj jaskyňa, ktorú rovnako ako chodník nazval ľud podľa známeho zbojníckeho kapitána Jánošíka. O Jánošíkovej jaskyni rozprávali starí Genčania svojim deťom a vnukom nasledujúci príbeh. Počas dlhých desaťročí je však už popretkávaný vláknami zabúdania a dnes si už nik presne nepamätá, ktorá z početných jaskýň v Gerľašských skalách niesla meno nášho ľudového hrdinu. Obrátili sme sa preto na našich kolegov jaskyniarov a podľa nich je to s najväčšou pravdepodobnosťou Šingliarova priepasť.
Príjemné počúvanie.
-
Na Špaňom poli na Gemeri je jaskyňa, ktorá sa kedysi dávnovolala Šuchova diera. Mala dva otvory, z nich jeden bol ukrytý. Viaže sa k nej príbeh o dvoch bratoch, Šuchovi a Mutenovi, z neďalekého radu Drienok. Podľa odpovede našich jaskyniarov na otázku, ktorá jaskyňa sa v povesti spomína, to môže byť Špaňopolská alebo Chvalovská jaskyňa.
-
Vypočujte si ďalšiu povesť z cyklu Povesti (nielen) nadobrú noc, ktorú pod názvom Tajomstvo Brunovskej mohyly napísal František Kreutz. V masíve Káľovej hole leží dolinka Veľký Brunov aj prepadlisko Brunov. A pretože prístup do tejto lokality je dosť obtiažny, do dnešných dní sa tu zachoval rozlohou neveľký, no o to vzácnejší smrekový prales. Podľa povesti mali práve tu, kedysi dávno, skrýšu zbojníci.
-
Keď10. júla 1801 polyhistor, učiteľa kňaz Ladislav Bartolomeides zostúpil do troch jaskýň pri Smradľavomjazere, v jednej z nich – dnes nazývanej Čertova diera, nachádzala sahromada ľudských kostí. Medzi ľuďmi v blízkom okolí koloval príbeho krčmárke Anči a zbojníkoch, ktorí kedysi dávno okrádalia zniesli zo sveta mnoho pocestných. Ich telá potom nahádzali práve doČertovej diery, ktorá je dnes súčasťou jaskynného systému Domica. Vtedyo tom pravda nevedeli, lebo čarokrásnu Domicu objavil až v roku 1926Ján Majko. Na základe uvedeného príbehu sme pre vás pripravili povesťO zlopovestnej krčmárke Anči. Príjemné počúvanie.
-
MiIí poslucháči, počuli ste už o Duči? Ak patríte medzi jaskyniarov určite, ak ste turisti pravdepodobne, a ak máte iné záľuby a ešte ste o Duči nepočuli, tak sa započúvajte do nasledujúcej povesti.
-
Pri obci Silica blízko slovensko-maďarských hraníc je v zeleni stromov ukrytá údajne najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete – Silická ľadnica. V roku 1854 vyšla v Budapešti kniha Tok sveta, v ktorej autor Karol Bérczy uverejnil aj povesť o Silici. Nám ju sprostredkovala významná jaskyniarka pani Kinga Székely. Vypočujte si teda, čo o tomto zázraku prírody bolo zaznamenané pred mnohými rokmi.
-
Príbeh je opäť z knihy Poklad na Muráni od Františka Kreuza. Po stopách tejto povesti sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia vybral jaskyniar, Ladislav Kováč do jaskyne Machnatá nazývanej aj Zbojnícka, alebo Bošeľova diera. Jeho prieskum potvrdil, že opísané udalosti sú aspoň z časti pravdivé. V období medzi dvomi vojnami kopali v jaskyni hľadači pokladov – bratia Bošeľovci zo Šumiaca. Znaky po ich márnom hľadaní bohatstva, sú viditeľné dodnes.
-
Milí priaznivci SMOPaJ, pripravilisme pre vás ďalšiu povesť z cyklu Povesti (nielen) na dobrú noc. Dejpríbehu nás zavedie do kraja pod Kráľovou hoľou, do obce Šumiac a jaskynev Dudlavej skale. Povesť uverejnil v knihe Kliatba na MurániFrantišek Kreutz v roku 1972. Autor pôsobil v rokoch 1946 až 1980 akoučiteľ vo viacerých horehronských obciach, najdlhšie v Šumiacia Brezne. Popri tom sa dlhé roky venoval aj spisovaniu ľudovej slovesnostirodného kraja.
-
Povesť nahovorila Želmíra Rybková
-
Milí poslucháči, dnes vám prinášame poslednú povesť o našich jaskyniach na Liptove. Na záver sme vybrali azda najznámejšiu o Demianovi, drakovi a demänovskej jaskyni. Podcastové vysielanie Povestí (nielen) na dobrú noc, sa však nekončí. Na budúci rok, vám postupne predstavíme povesti o jaskyniach z ďalšieho regiónu Slovenska. Chcete vedieť z ktorého? Sledujte podcastové vysielanie Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva aj v januári 2023. Príjemné počúvanie.
-
Správca Važeckej jaskyne Milan Orfánus nás upozornil na povesť, ktorú spomína Janko Ilavský Podkrivánsky vo svojej knihe Važec. Táto podtatranská obec mala na starom erbe zo 17. storočia pustovníka, ktorý podľa povesti žil kedysi dávno vo vstupnej časti Važeckej jaskyne. Vypočujte si príbeh o vzniku Važca a pustovníkovi so zázračným kameňom.
-
Nad obcou Stankovany pri meste Ružomberok sa vypína vrch Šíp. Na jeho svahu leží učupená malá osada Podšíp. Neďaleko sa nachádza jeden z mnohých krasových útvarov Šípu, nazvaný Baraskulina jaskyňa. Jej názov sa spája s podivnou ženou, ktorá žila v jaskyni na začiatku minulého storočia. Pre podcastové vysielanie na základe rozprávania obyvateľov Stankovian pani Antónie Gašperovej a pána Antona Chorváta, povesť napísala Iveta Chomová.
-
Na rozhraní medzi Oravou a Liptovom sa nachádza Biela skala. K jaskyni v tomto vápencovom masíve sa zachovali dve povesti. Jedna o ukrytých Jánošíkových pokladoch a druhá o nešťastnej dievčine a tatárskom veliteľovi.
-
V Nízkych Tatrách, sa vo vápencovom masíve Ohnišťa nachádza Veľká ľadová priepasť . Povesť o jej vzniku, z pera Ľuboša Čilaga, vám prinášame v cykle podcastov Povesti (nielen) na dobrú noc.
Príjemné počúvanie.
-
Súťažná epizóda s odpoveďou z cyklu Povesti nielen na dobrú noc.
- Mehr anzeigen