Folgen
-
Rozhovor s veľvyslanectvom Holanského kráľovstva o úlohe ambasád, ale aj o diplomatickej imunite či otázkach týkajúcich sa vstupu polície na územie veľvyslanectva.
-
Fehlende Folgen?
-
Rozhovor s občianskou delegátkou za Slovensko na Konferencii o budúcnosti Európy, Zuzanou Hozlárovou. V podcaste sa dozviete, čo to konferencia o budúcnosti je, aký je jej zmysel a prečo sa nás dotýka. Nechýba ani odkaz mladým na záver.
-
Vo svete rastie napätie v súvislosti s dianím na rusko-ukrajinských hraniciach. Rusko otvorene tvrdí, že nesúhlasí s rozširovaním severoatlantickej aliancie smerom na východ, k hraniciam s Ukrajinou presúva desiatky tisíc vojakov a Putin hovorí o prijímaní vojenskotechnických opatrení.
Západné krajiny vyjadrujú Ukrajine podporu, Dánsko oznámilo program na podporu ukrajinskej odolnosti za 22 miliónov eur a Kanada posiela Ukrajine špeciálne jednotky.
Čo presne sa deje na rusko-ukrajinských hraniciach? Je prípadný konflikt reálny, dotýkal by sa aj Slovenska a hrozí nám ďalšia svetová vojna?
Tieto a mnohé ďalšie otázky týkajúce sa konfliktu na Ukrajine rozoberáme s prezidentom organizácie Globsec, Róbertom Vassom.
-
V tomto dieli budete mať možnosť vypočuť si autentickú výpoveď Bernarda Papánka, československého vojaka bojujúceho v druhej svetovej vojne.
Bernard Papánek sa narodil vo Viedni a po anšluse sa presťahoval do Brna odkiaľ neskôr transportom odišiel do Palestíny. Tam vstúpil do československej armády, v ktorej slúžil až do roku 1944, kedy bol počas bojov ťažko ranený.
Po druhej svetovej vojne sa vrátil do Československa, no nakoľko nebol členom komunistickej strany, nemohol vykonávať činnosti, o ktoré mal záujem a neskôr bol navyše prenasledovaný Štátnou bezpečnosťou. V šesťdesiatich rokoch emigroval do Izraela a späť na Slovensko sa vrátil v nasledujúcom tisícročí. Pán Papánek sa po roku 2014 rozhodol tráviť svoj čas na Slovensku, neďaleko mesta Senica. Zomrel 21. januára 2021, štyri dni po svojich 101. narodeninách. Touto cestou by sme chceli vyjadriť česť jeho pamiatke.
-
V tomto dieli sa pozrieme na základnú definíciu fašizmu, fakty o Slovenskom štáte a jeho prezidentovi Jozefovi Tisovi a ich prepojenie so súčasnou situáciou. Zároveň nevynecháme otázky, týkajúce sa boja proti fašizmu v medzivojnovej Československej republike, toho, prečo si fašisti vyberali za svoje obete predovšetkým Židov či aká bola životná úroveň väčšinového slovenského obyvateľstva vo fašistickom Slovenskom štáte.
-
Vitajte pri počúvaní podcastov Mladí - ďalšom z projektov občianskeho združenia Mladí, ktorý sa spoločne s iniciatívami Mladí proti fašizmu a Mladí za klímu, projektom Správy Mladí a sociálnou sieťou Dúhy.sk bude venovať témam, ktoré našu spoločnosť spájajú i rozdeľujú.
Moje meno je Marek Mach a spolu s mojimi kolegami a odborníkmi sa presne na tomto mieste budeme venovať otázkam týkajúcim sa extrémizmu, klímy, spoločenského diania i menšín.
Budeme otvárať otázky, ktoré sú výzvami i podporou pre súčasné liberálnodemokratické, proeurópske a proatlantické smerovanie našej krajiny. Budeme sa venovať témam týkajúcim sa našej budúcnosti i súčasnosti. Témam, ovplyvňujúcich nás i naše okolie.
A to všetko jazykom a spôsobom blízkym predovšetkým nám, mladým.