Folgen
-
Ola Kwiatkowska, założycielka Slow Living i pomysłodawczyni projektu Slow Space by PUMA opowiada jak u niej wygląda kwestia odpoczynku, odcinania się od bodźców, relacji z naturą i szukania równowagi w środku tygodnia.
Czy istnieje przepis na dobry weekend, po którym powrót do pracy nie łączy się z syndromem poniedziałku?
Czym tak naprawdę jest nicnierobienie i czy w dzisiejszych czasach potrafimy się totalnie odciąć od bodźców i rozpraszaczy?
Jak odpoczywać na co dzień, o co zadbać aby mieć więcej energii i aby nie być stale przemęczonym?
Jak wpływa na nas digital detox?
Oraz, czy odpoczynek może być czymś niewygodnym i co to oznacza?
Mocno polecam tę rozmowę!
Olę możecie namierzyć tutaj: @slowlivingpoland
-
Ależ w tym odcinku jest energia! Aga i Paulina z Design Practice opowiadają o swojej drodze i skillach, które doprowadziły je do tworzenia digitalowej przestrzeni dla branży projektowej. Zanim pojawiło się Design Practice, dziewczyny działały na różnych polach, budując doświadczenie, network i solidne podstawy pod dzisiejsze działania.
W odcinku dziewczyny mówią między innymi o tym:
Czy zawsze było łatwo i kolorowo?
Czy branża projektowa jest na skraju kryzysu?
Jakie skille liczą się w niej dzisiaj najbardziej?
Czy proporcja między kobietami a mężczyznami w branży się zmienia i z czego to wynika?
Na co dziewczyny by postawiły, gdyby miały dzisiaj zaczynać swoją karierę?
I jak pracuje się na co dzień w tak bliskiej relacji?
Chodźcie, nie będziecie żałować ani minuty!
Design Practice możecie obserwować tu: @designpracticepl
I nie zapomnijcie zaglądnąć też do nas: @pretacreate
-
Fehlende Folgen?
-
Zapraszam was na energetyczną i wciągającą rozmowę o polskim designie ze specjalistą w tej dziedzinie, Pawłem Stremskim! Bo kto, jak nie jeden z trójki założycieli Targów Rzeczy Ładnych wie najwięcej o tym temacie?
W tym odcinku rozmawiamy o idei Targów Rzeczy Ładnych, o tym dlaczego są "Openerem dizajnu", jak wygląda selekcja marek, jak wygląda backstage pracy i organizacji a także w dużej mierze o tym, co zrobić, aby stać się marką, która zabłyśnie na tym największym wydarzeniu wokół dizajnu.
Głośniki włączone i dobrego słuchania!
Targi Rzeczy Ładnych możecie obserwować tu: @targirzeczyladnych
I nie zapomnijcie sprawdzić co u nas: @pretacreate
-
"Nie ma takiej rzeczy, której nie jestem w stanie wyszukać".
To w zasadzie najlepszy opis tej rozmowy. Rozmowy z moją subiektywną królową researchu i kreatywności, Anią Witko, którą możecie kojarzyć z najpiękniejszych eventową i witryn polskich marek.
Jak na co dzień wygląda praca scenografki w takim wydaniu?
Czy wiąże się ona z dużą ilością stresu?
Jak nabrać dystansu do trudnych klientów?
Czy trzeba skończyć odpowiednie studia, aby się tym zajmować?
Chodźcie na inspirującą rozmowę o tym, jak projektować scenografię, która staje się viralem!
Anię możecie obserwować tu: @aniawitko
I sprawdźcie co słychać u nas: @pretacreate
Do usłyszenia!
-
Pan Dawid, czyli Dawid Kaźmierczak, czyli człowiek, który naprawdę sporo wie o kreatywności. Zawodowo założyciel agencji Polot, prywatnie pasjonata deskorolki i dobrego jedzenia.
W podcaście PRETA TALKS rozmawiamy o temacie, który dotyczy każdej i każdego z nas: o kreatywności i tego, w jaki sposób z niej czerpiemy na co dzień.
Nie znajdziecie w tej rozmowie pustych słów-klisz. Znajdziecie za to dużo prawdy o tym, jak wygląda branża kreatywna, o konkurencji, o współpracy, o toksyczności i o tym, po co to wszystko robimy. Dla pochwał, adrenaliny i dopaminy? W dużej części tak. Ale dlaczego jeszcze?
To rozmowa, która jest o nas wszystkich.
Dawida możesz zaobserwować tu: @pan__dawid
Sprawdź też co słychać u nas: @pretacreate
-
Łukasz Pączkowski czyli Zulu Kuki to artysta i projektant. Jego prace wyróżniają się futurystycznym zacięciem i świeżym spojrzeniem na nowe technologie, zwłaszcza druk 3D.
W tym odcinku rozmawiamy o tym, skąd Łukasz bierze tyle energii na realizowanie kilkudziesięciu projektów w ciągu roku i czy zawsze ma wizje tego, co chce finalnie zrobić.
Pytam Łukasza jaką rolę odgrywa research w jego pracy, co takiego inspiruje go w Japonii oraz jak drukuje się samochód z recyklingowanych butelek.
Zastanawiamy się również, jak będzie wyglądać nasze życie z AI. Od nagrywania tej rozmowy minął prawie kwartał i praca Łukasza z AI uległa mocnej zmianie. To tylko dowód na to, w jak szybkich czasach obecnie żyjemy.
Zapraszam was super mocno do tej rozmowy!
Łukasza możecie obserwować tu: @zulukuki
I nie zapomnijcie sprawdzić, co nowego w @pretacreate
do usłyszenia!
Malwina Regina
-
Zastanawialiście się kiedyś czym właściwie zajmuje się producent? Ja nie mogłam przez to spać po nocach, aż do momentu spotkania z Marysią Surzycką, która we wspaniały sposób opowiada o swojej pracy. Marysia zaczęła pracować w wieku 15 lat i od tej pory się nie zatrzymuje. Przed 30 została wspólniczką w domu produkcyjnym i agencji artystów Shootme Warsaw, a także dostała nagrodę AD WO/MAN w kategorii Young. Podobno poznała już wszystkie ekspresy do kawy.Jak to się jej udało? Chodźcie posłuchać o tym jak wygląda praca producenta, jakie cechy charakteru są w niej najbardziej przydatne i jakie były najbardziej absurdalne rzeczy, które Marysia musiała załatwić na już. Polecam tę rozmowę super mocno, na ten ciepły świąteczny czas, bo ona właśnie taka jest. Nie będziecie mogli się oderwać! Malwina Regina Marysię możecie obserwować tutaj: @surzycka Zaglądnijcie też do nas: @pretacreate
-
Jak to jest z tą polską sztuką najmłodszą? Da się ją zrozumieć, polubić, zafascynować się jej różnorodnością?
W tym odcinku rozmawiam z Tomkiem Szymańskim, który prowadzi kanał Solo Show. W krótkim czasie zgromadził spore grono odbiorców, co jest dowodem na to, że młoda polska sztuka ma wielu fanów. Spora część z nich pojawiła się właśnie dzięki Tomkowi i jego cyklowi video Art One Shot.
Zastanawiamy się z Tomkiem czy w sztuce wszystko już było, jak zacząć przygodę z młodą sztuką, jakie instytucje warto śledzić i czy zawsze musimy wszystko w tej sztuce rozumieć, aby z nią obcować. Jednym słowem: czy sztuka współczesna jest dla wszystkich?
Zapraszam na odcinek, który słucha się wybornie!
Tomka i jego świetne video możecie śledzić tu: @solo.show
Zaglądnijcie też do @pretacreate aby być na bieżąco z naszymi kreatywnymi projektami!
dzięki!
Malwina Regina
-
Moim dzisiejszym gościem jest Agnieszka Budnik, literaturoznawczyni i autorka podcastu Raport z Literatury.
Z Agą bez napięcia i ścisku rozmawiamy o tym, że książki nie powinny budzić w nas poczucia wstydu: ani ze względu na swój temat, ani przez to, że mogą nas nudzić, być dla nas trudne lub totalnie niezrozumiałe.
Pytam Agę o książki, które wprowadziłaby do tego kanonu oraz o książki, które w tym kanonie są i czasami skutecznie zniechęcają nas po sięganie po "wielką literaturę".
Czy książki mogą uczyć kreatywności i uczyć nas świata?
O tym posłuchacie w najnowszym odcinku PRETA TALKS na Spotify i Apple Podcast.
Agę i multum wiedzy o literaturze możecie znaleźć tu: @raportzliteratury
Zobaczcie też co u nas słychać: @pretacreate
-
Łukasz Habiera A.K.A. Nawer to artysta, którego korzenie sięgają street artu lat 90. Maluje od niemal 30 lat i nadal ma z tego dobry fun. Jak sam przyznaje, nadal poszukuje i uczy się czegoś nowego.
Chociaż Nawer może pochwalić się bardzo długą listą międzynarodowych wystaw i współpracą z Takashim Murakamim, otwarcie mówi o tym, że w Polsce dla sztuki z korzeniami street artu nadal nie ma zbyt wiele miejsca w muzeach.
Dlaczego?
O tym posłuchacie w nowym odcinku PRETA TALKS!
Prace Nawera możecie sprawdzić tutaj: @n_nawer
A tutaj możecie sprawdzić co u nas słychać poza podcastem: @pretacreate
Do usłyszenia!
-
Ta historia zaczęła się na wspólnej kawie. Szybko zamieniła się we własne wydawnictwo i dwie księgarnie, w Warszawie i w Krakowie.
Czy wszystko było tak proste, jak te dwa zdania? Skąd pewność, że literatura azjatycka dobrze przyjmie się w naszym kraju? W jaki sposób Ania i Karolina dokonują selekcji książek i kto im projektuje okładki? Czy kryzys na rynku wydawniczym mocno daje im w kość?I tak szczerze, ile romantyzmu jest w prowadzeniu własnego wydawnictwa i księgarni?Zapraszam na rozmowę z założycielkami Tajfunów, wydawnictwa, które jest dowodem na to, że pomysł, pasja i konsekwencja to klucz do sukcesu.
Tajfuny możecie obserwować tu: @tajfuny
Wpadnijcie też do nas: @pretacreate
Malwina Regina
-
Nowy sezon zaczynamy bardzo zmysłowo!
Moim gościem jest dr Joanna Jurga, czyli Jo Jurga, która jest projektantką produktu u przestrzeni z naciskiem na dizajn synestetyczny. Pasjonuje ją kosmos i dlatego nazywa się analogową astronautką.
W tej rozmowie poruszamy bardzo bliski Asi temat zmysłów i tego jak działają na naszą kreatywność. Rozmawiamy też o przestrzeni, która sprzyja efektywnej pracy i wypoczynkowi.
Poruszamy takie kwestie jak:
wpływ zmysłów na kreatywnośćcisza i zanieczyszczenie dźwiękiemcelebrowanie codziennościodpoczynek w mieście i w naturzeprzestrzeń stworzona pod nasze naturalne potrzebyAsię i jej fascynujące projekty możecie obserwować tutaj: Jo Jurga
Dobrego słuchania!
Malwina Regina
-
Kiedy w zeszłym roku zobaczyłam, że OKNOPLAST organizuje konkurs dla artystów we współpracy z @mocak i Andą Rottenberg, wiedziałam że szykuje się świetne art brandingowe case studies!
Nie ma już wątpliwości, że art branding staje się coraz ważniejszą strategią dla polskich marek. W tym odcinku macie okazję posłuchać jak w praktyce wygląda budowanie strategii marketingowej, w której sztuka wychodzi na pierwszy plan. Często pytacie o polskie przykłady art brandingu - to najnowszy i najbardziej świeży z nich!
Z Jonaszem Wierciochem z firmy OKNOPLAST rozmawiamy o tym, czym jest art branding, o tym jak wygląda współpraca między artystami a biznesem oraz o tym co zyskuje marka, kiedy sztuka staje się jej sposobem na komunikację i budowanie wizerunku.
To rozmowa również o tym, że proces kreatywny czasami boli. I o tym jak nie stracić kreatywnej optyki w świecie biznesu i liczb.
W tym odcinku znajduje się też ważna informacja dla artystów!
Chodźcie posłuchać super kreatywnej rozmowy ze strategiem firmy, która przełamuje stereotyp branży budowlanej!
Ten odcinek powstał w ramach #współpracy która została zainicjowana z inicjatywy PRETA - bo dobry art branding trzeba wysyłać w świat! dużo przyjemności jest we współpracy z tak kreatywnymi i charyzmatycznymi osobami
sprawdź jak dobrze robić art branding: @oknoplast_com
więcej dobrych treści znajdziesz tu: @pretacreate
-
To jeden z tych odcinków, który trafi do każdej i każdego z nas. Stres towarzyszy nam wszystkim, chociaż może przybierać różne formy, różne oblicza i działać na nas w różnoraki sposób. Stres potrafi być stymulujący, a potrafi też być twardą blokadą przed działaniem. Jego nadmiar bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego razem z Kingą Rajchel rozmawiamy o tym, jakie są symptomy krótkiego i przewlekłego stresu, jak wypracować reakcję na stres i jak zadbać o nawyki, które skutecznie pomagają nam go obniżyć.
Polecenia książkowe od Kingi:
Skuteczne działanie w stresie. Osobisty niezbędnik
Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych. Poradnik Clair Cassiello-Robbins
Perfekcyjni do bólu, Margaret Robinson Rutherford
Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia
Zaglądnijcie do Kingi po więcej wartościowych treści z zakresu psychologii: @kinga.rajchel
I do nas po więcej treści edukacyjnych: @pretacreate
-
To rozmowa, której powinien posłuchać każdy, bez względu na branżę, zainteresowania i podejście do AI. Monika Borycka (Trendradar) świetnie opowiada o tym, jak będzie wyglądać przyszłość i jakie są sposoby, aby skorzystać z tego, co nam oferuje.
Komu AI zabierze pracę? Jakie są najważniejsze kompetencje przyszłości i dlaczego odchodzimy już od podziału na kompetencje "miękkie" i "twarde"? Czy bez znajomości technologii mamy szansę odnaleźć się w najbliższej przyszłości? Jakie będą najbardziej pożądane umiejętności i zawody w najbliższej dekadzie? Jak w tym wszystkim odnajduje się kreatywność i czy edukacja nadąży za zmianami, które już się dzieją?
Bardzo polecam tę rozmowę!
Malwina Regina @malwinaregina
namiary na Monikę: @trendradarpl
namiary na nas: @pretacreate
-
Ola Koperda jest założycielką Hygge Blog, a także autorką dwóch książek: "Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie" i "Dizajn miejsc codziennych". Do tej pory odwiedziła kilkadziesiąt mieszkań w najróżniejszych zakątkach Polski. W tym odcinku rozmawiamy o tym jak wygląda przepis na idealne mieszkanie i co jest wyznacznikiem dobrego dizajnu. Zastanawiamy się czy lepsza jest lampa z IKEA, dizajnerska lampa za kilka tysięcy, czy może ta, którą mamy po prababci.
To rozmowa, która jest przytulna jak dobrze urządzone wnętrze.
Zapraszam na Hygge Blog www.hygge-blog.com
oraz do nas: @pretacreate
-
Zapraszam na szczególną rozmowę z Dorotą Szulc, fotografką która swój pierwszy aparat dostała od taty, potem uparła się na studia nanotechnologiczne, aby na dwa miesiące przed maturą stwierdzić, że jednak bardziej w duszy gra jej artystyczny kierunek.
Jako przepis na sukces Dorota bez wahania podaje: pozytywne nastawienie do życia, odrobinę talentu oraz pracowitość, której na pewno nie można jej odmówić. To właśnie o pracy i o nieustannym szukaniu balansu rozmawiamy w pierwszej części tego odcinka. Czy życie jak ze snów, które widzimy na obrazkach istnieje naprawdę? Jaka jest jego cena i jakie braki pojawiają się z biegiem czasu?
To rozmowa o świadomym życiu i o świadomej pracy, ale także o zatracaniu się i ponownym powracaniu do równowagi, o fotografii i o marzeniach, które z pewnością warto mieć, ale które nigdy nie są ważniejsze niż my sami.
Koniecznie zaglądnijcie na Instagrama Doroty: @szulcworks
Oraz do nas @pretacreate
-
Moim dzisiejszym gościem jest Nikodem Szpunar, projektant, który balansuje pomiędzy dizajnem a malarstwem abstrakcyjnym. Z Nikodemem poruszamy temat różnic pomiędzy projektowaniem a malarstwem i zastanawiamy się, jakie z nich płyną korzyści dla twórcy i dla odbiorcy. Pytam Nikodema, czy dizajn jest przejawem snobizmu oraz czy dla niego ważniejszy jest wygląd, czy jednak funkcjonalność danego projektu. Czy współpraca z IKEA jest jednym z jego marzeń? Czy istnieje w historii dizajnu przedmiot, które jest totalnie przereklamowany? Zapraszam cię serdecznie do wysłuchania tej rozmowy i do pozostawienia oceny na Spotify lub Apple Podcast.
Malwina Regina
Zobacz co robimy na Instagramie @pretacreate
Wpadnij też tutaj: www.pretacademy.com
-
Nowy sezon zaczynam rozmową z Malwiną Konopacką, ilustratorką i projektantką, którą znacie z jej kolekcji wazonów OKO. Rozmawiamy o tym czym jest sztuka użytkowa i jakie są jej największe zalety. Poruszamy temat współpracy Malwiny z Dawidem Podsiadło i tego, jak studia w Berlinie wpłynęły na świadomość dizajnu i sztuki w ogóle. Sięgamy do rodzinnych korzeni, w których sztuka zawsze grała pierwsze skrzypce i zastanawiamy się na ile nasze dzieciństwo determinuje to, co robimy w życiu dorosłym.
Zapraszam na szampańskie otwarcie nowego sezonu!
Malwa
-
To miała być rozmowa o naszym kursie KALIGRAFIA NOWOCZESNA, który właśnie zadebiutował na platformie kursowej PRETACADEMY. Zanim jednak przechodzimy do rozmowy o kursie, wymieniamy się z Moniką doświadczeniami o spostrzeżeniami na temat rozwijania kreatywności poprzez zgłębianie różnych dziedzin. Rozmawiamy również o poszukiwaniu swojej niszy oraz o magii odręcznego zapisywania swoich myśli i pomysłów.
Zapraszam na ten bardzo kreatywny odcinek i razem z Moniką polecam nasz kurs Kaligrafii Nowoczesnej online, który znajdziecie pod poniższym linkiem!
Kurs Kaligrafii: https://pretacademy.com/kurs-kaligrafii
Zajrzyj do Moniki: https://www.instagram.com/m.kaligrafia
I do nas: https://www.instagram.com/pretacreate
- Mehr anzeigen