Folgen
-
Kamil Tarczyński, Co-founder oraz CTO agencji havenocode, która specjalizuje się w tworzeniu aplikacji za pomocą platform i narzędzi no-code i low-code. Dzisiejsza rozmowa skupi się na potencjale, wyzwaniach oraz przyszłości tych narzędzi w kontekście web developmentu.
Kamil na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/in/kamiltarczynski
havenocode na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/company/havenocode-io
Rekomendowane przez Kamila materiały do nauki low-code i no-code:
https://www.amliesolutions.com/books/the-ultimate-guide-to-bubble-performance/
https://www.youtube.com/@wearenocode
https://www.youtube.com/@nocodealliance
https://www.youtube.com/@coachingnocodeapps
https://www.youtube.com/@havenocode
https://bubble.io/academy
https://university.webflow.com/
https://www.xano.com/learn/
https://www.linkedin.com/in/jj-englert-a08836a6/
https://www.linkedin.com/in/tomaszwesolowski/
https://www.linkedin.com/in/kamiltarczynski/
https://geek.justjoin.it/category/low-code-no-code/
https://www.havenocode.io/blogDołącz do II edycji Opanuj Frontend AI Edition: opanujfrontend.pl
Zapisz się na newsletter: przeprogramowani.pl/newsletter
-
Paweł Gnat to frontend developer, którzy przebranżowił się do IT z budownictwa. W tym podcaście dzieli się swoimi wrażeniami z udziału w pierwszej edycji programu Opanuj Frontend: AI Edition. Więcej materiałów od Pawła znajdziesz na jego profilu instagram: https://www.instagram.com/pawel.coder/
👉 Dołącz do II edycji O:FE, więcej informacji na opanujfrontend.pl - zapisy zamykamy 17 czerwca 2024.
Zapisz się na Przeprogramowany Newsletter i otrzymuj 6 wartościowych rekomendacji na dobry początek weekendu - przeprogramowani.pl/newsletter -
Fehlende Folgen?
-
Jakub Łazinski to Technical Product Manager, który pracował nad rozwojem produktów MongoDB (CLI), Atlassian (Jira) oraz SmartRecruiters. Z rozmowy dowiesz się m.in.:
👉 Jak wygląda specyfika pracy TPM w różnorodnych firmach technologicznych?
👉 Jak efektywnie współpracować z PMem jako developer?
👉 Jak dowozić topową wartość dla użytkowników?
👉 Jak AI wpływa na PM: dziś i jutro.
🧑🏻💻 Opanuj Frontend: AI Edition - zostań kompletnym frontend developerem: https://opanujfrontend.pl
Zapisy do drugiej edycji trwają do 17 czerwca, zapraszamy na pokład!
-
Frontend Tech Radar to nasza pierwsza duża inicjatywa w 2024 roku. Przygotujemy dla Was przegląd technologii i technik frontendowych, która pomoże Wam w podejmowaniu decyzji z czego korzystać i czego warto się uczyć w projektach realizowanych w nowym roku.
Więcej informacji o radarze znajdziesz na: https://www.opanujfrontend.pl/frontend-radar
Zapisz się na cotygodniowy newsletter 3-2-1:
https://przeprogramowani.pl/newsletter
Prowadzimy drugi podcast, dedykowany AI, o nazwie Opanuj.AI - zapraszamy do słuchania!
-
Darek Kłeczek to ML Engineer w firmie Weights & Biases, która zajmuje się dostarczaniem usług z obszaru MLOps. W dzisiejszym odcinku nasz gość przeprowadzi nas przez świat polskich modeli sztucznej inteligencji (Polish BERT), opowie jak rozwijał karierę w tym fascynującym świecie oraz czego wymaga wejście do świata AI spoza branży.
Ten odcinek to fragment całej rozmowy, którą publikujemy w naszym nowym podkaście - Opanuj.AI. Jesteśmy dostępni na wszystkich popularnych platformach streamingowych.
-
W tym odcinku o naszym nadchodzącym kursie Opanuj Frontend, którego promocyjna przedsprzedaż odbędzie się podczas Black Week czyli od 20 do 27 listopada. Rozmawialiśmy o agendzie kursu oraz o tym do jakich osób jest skierowany. Opowiedzieliśmy również o inspiracjach do stworzenia Opanuj Frontend względem konkurencyjnych projektów. Podzielimy się również naszymi wrażeniach z pracy nad stroną domową opanujfrontend.pl ze stackiem Astro, Tailwind, Vercel, Github. Na koniec informacje o naszych planach na kolejne tygodnie i miesiące.
Opanuj Frontend pozwoli Ci zostać kompletnym frontend developerem i realizować projekty wysokiej jakości, zgodnie z najlepszymi praktykami. Nauczymy Cię kluczowych koncepcji i umiejętności z zakresu architektury, wzorców projektowych, inżynierii jakości, technicznej pracy zespołowej, wdrażania aplikacji na produkcję i stosowania narzędzi AI.
-
W najnowszym odcinku Przeprogramowanego Podcastu naszą gościnią jest Paulina Bednarek - specjalistka UX Writingu, która przeprowadzi nas przez tajniki prostej komunikacji w produktach i usługach online.W trakcie rozmowy dowiesz się m.in.:👉 Jak rozpocząć karierę w świecie UX Writingu👉 Czy doświadczenie w marketingu jest niezbędne?👉 Jakie umiejętności są kluczowe na tym stanowisku?Zapraszamy do dzielenia się opiniami na temat odcinka! 📝
Kurs Pauliny: https://skvot.pl/course/272-ux-writing-od-podstaw
Kod rabatowy: techno (-10%)
-
Andrzej Fricze - specjalista JavaScript, TypeScript i React. Andrzej to nie tylko mentor i organizator dev-eventów, ale po godzinach także pasjonat siłowni, muzyki hip-hop i tworzenia niszowych brandów odzieżowych. Poznaliśmy się dzięki meetupowi meet.js Kraków, a teraz wspólnie szykujemy coś wyjątkowego: Future Conf, konferencja o JavaScript i AI, która odbędzie się w Krakowie 25-26 września. Sprawdź więcej o tym wydarzeniu na futureconf.tech - z kodem "OpanujAI" masz 33% zniżki na bilety!
Zapraszamy na szkolenia "Narzędzia AI dla programistów i zespołów produktowych", więcej informacji na: https://opanuj.ai/szkolenia - przy rezerwacji do końca sierpnia otrzymasz 30% zniżki.
-
EN: In today's episode of Przeprogramowani Podcast we're hosting Fahad Heylaal - Principal Software Engineer at DAZN who is also an indie hacker, open source contributor and Featurevisor creator. We cover topics such as pros and cons of going all-in on transparency, challenges of solo-preneurs and skills that you need to develop on today's job market.
PL: Gościem dzisiejszego odcinka Przeprogramowanych jest Fahad Heylaad - Principal Software Engineer w DAZN, indie hacker, kontrybutor w projektach Open Source oraz twórca narzędzia Featurevisor służącego do zarządzania flagami w projekcie. Rozmawiamy o plusach i minusach pełnej transparencji modelu open source, wyzwaniach bycia solo-preneurem oraz o umiejętnościach, jakich wymaga od programistów współczesny rynek pracy.
-
Naszym gościem był Jarek Michalik, Google Developer Expert w Kotlin, doświadczony szkoleniowiec i entuzjasta dzielenia się wiedzą o inżynierii oprogramowania. Rozmawialiśmy o narzędziach AI, pracy zespołowej, rozwijaniu kariery oraz dzieleniu się wiedzą.
Jarek Michalik w internetach:https://michalik.tech/https://twitter.com/rozkminia
https://www.instagram.com/jarek.michalik
Umów się z nami na darmową konsultację ws. warszatów o narzędziach AI: https://app.zencal.io/u/przeprogramowani/porozmawiajmy-o-warsztatach-narzedzia-ai-dla-programistow-w-twojej-firmie
0:00 Intro
2:20 Narzędzia AI
15:47 Komunikacja i nastawienie w zespole
20:00 Senior developer: antyprzykład i zdrowsze alternatywy
26:36 - Dzielenie się wiedzą
40:45 - Google Developer Experts w praktyce
46:26 - Rady dla początkujących
-
Zapraszamy na zapowiedź dwugodzinnej rozmowy na temat AI z dr Leszkiem Bukowskim - programistą, naukowcem, wykładowcą akademickim i adeptem uczenia maszynowego. [Całą rozmowę publikujemy w podkaście Opanuj.AI]
-
Dowiedz się, jak podejmować lepsze decyzje techniczne z pomocą sztucznej inteligencji ChatGPT-4. Zaprezentujemy, jak najsilniejszy model językowy dostępny na rynku, GPT-4, może pomóc w takich sytuacjach jak proponowanie zmiany frameworka do testów e2e w Twojej firmie. Omówimy, jak skuteczny i uniwersalny prompt może poprawić opis problemu i plan działania (prompt engineering). Zobaczysz. że GPT-4 sprawdza się nie tylko jako asystent przy pisaniu kodu, ale także potężne narzędzie do podejmowania decyzji technicznych.Na życiowym przykładzie, wykorzystamy GPT-4 do analizy propozycji zmiany frameworka testowego e2e w dużej firmie, od geb do Playwright. Omówimy dwa kluczowe aspekty każdej decyzji technicznej - definicję problemu i plan działania - oraz jak GPT-4 może pomóc w identyfikacji luk, błędów i ukrytych założeń oraz dostarczyć wskazówek dotyczących dostosowania planu rozwiązania zgodnie z zasadami Lean.Odkryj, jak GPT-4 może stać się Twoim nieocenionym wsparciem w podejmowaniu decyzji technicznych, oszczędzając czas, wysiłek i zasoby, minimalizując ryzyko dla Ciebie, Twojego zespołu i całej organizacji.
Prompt z odcinka: https://docs.google.com/document/d/1r...0:00 Lepsze decyzje techniczne z GPT-41:16 Powtórka z GPT-402:06 Zastosowania GPT-402:53 Scenariusz przykładu04:12 Dwa aspekty decyzji (teoria)4:41 Przykład z "interview"5:13 Dwa aspekty decyzji (praktyka)06:01 Prompt engineering09:11 Analiza rezultatów14:54 PodsumowaniePrzewodnik po GPT-4AI jako asystent programisty (AWS, Terraform, GitHub Actions)🔥 Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera 🔥 https://przeprogramowani.pl/newsletter✅ Zasubskrybuj nasz kanał - http://bit.ly/przeprogramowani-sub🎙 Dołącz do Discorda: https://przeprogramowani.pl/discord📷 Przeprogramowany Instagram - https://www.instagram.com/przeprogram...🔮 TikTok - https://www.tiktok.com/@przeprogramowani✍🏻 Marcin na Twitterze - https://twitter.com/mkczarkowski✍🏻 Przemek na Twitterze - https://twitter.com/psmyrdek⚡️Opanuj JavaScript ⚡️https://przeprogramowani.pl/kurs⬇️ Więcej materiałów znajdziesz na naszym Facebooku ⬇️https://www.facebook.com/przeprogramo... Poznajmy się - https://forms.gle/wSbq3QXq19L3opQx8
-
Czy GPT-4, nowa generacja sztucznej inteligencji od OpenAI, zagrozi naszej przyszłości zawodowej? Odkryj w naszym filmie potencjał i zagrożenia związane z ChatGPT-4 oraz jego wpływ na pracę umysłową, automatyzację i bezpieczeństwo. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych, takich jak "Iskra silnej sztucznej inteligencji" od Microsoft, odpowiedziemy na pytanie, czy ChatGPT-4 może zastąpić programistów.
Linki do badań
1. Sparks of AGI: https://arxiv.org/pdf/2303.12712.pdf
2. Release paper GPT-4: https://arxiv.org/pdf/2303.08774.pdf
3. Wyniki testów wiedzy: https://openai.com/research/gpt-4
4. Podsumowanie Sparks of AGI: https://www.youtube.com/watch?v=Mqg3aTGNxZ0
Wyniki porównania GPT-4 i GPT-3.5
Peterson: https://docs.google.com/document/d/1Z_8Sw4-S_I5G1lt5saKclaspsW2i7IVEJDX6osUB0DA/edit?usp=sharing
JavaScript Closure: https://docs.google.com/document/d/1PpS0acoGYUo0Wz4XQFME8C0Av1oPA_vk9asBVmEOI8E/edit?usp=sharing
CEO OpenAI, Sam Altman u Lexa: https://www.youtube.com/watch?v=L_Guz73e6fw
Plotkarski post Hormoziego: https://twitter.com/AlexHormozi/status/1612913266195587072
Zgadywanki Forbes: https://archive.is/N9Qpo#selection-401.0-403.35
Zgadywanki Reuters: https://www.reuters.com/technology/chatgpt-sets-record-fastest-growing-user-base-analyst-note-2023-02-01/
Kurs fast.ai: https://course.fast.ai/
🔥 Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera 🔥
https://przeprogramowani.pl/newsletter
✅ Zasubskrybuj nasz kanał - http://bit.ly/przeprogramowani-sub
📷 Przeprogramowany Instagram - https://www.instagram.com/przeprogramowani/
🔮 TikTok - https://www.tiktok.com/@przeprogramowani
✍🏻 Marcin na Twitterze - https://twitter.com/mkczarkowski
✍🏻 Przemek na Twitterze - https://twitter.com/psmyrdek
⚡️Opanuj JavaScript ⚡️
https://przeprogramowani.pl/kurs
⬇️ Więcej materiałów znajdziesz na naszym Facebooku ⬇️
https://www.facebook.com/przeprogramowani
Poznajmy się - https://przeprogramowani.typeform.com/to/T1NkxtrB
0:00 Wprowadzenie
2:54 Czym jest GPT-4?
4:51 Bezpieczeństwo GPT-4
6:07 Wyniki w testach wiedzy
7:06 Badanie "Iskry sztucznej inteligencji"
10:41 Plotki i ploteczki o GPT-4
12:59 GPT-4 vs GPT-3.5: Jordan Peterson
14:51 Prompt engineering w praktyce
15:38 GPT-4 vs GPT-3.5: JavaScript Closure
16:24 Zastosowania komercyjne
16:49 Opanuj Typescript z GPT-4
17:47 Pięty achillesowe GPT-4
19:41 Czy GPT-4 zastąpi progra
-
ChatGPT intryguje całą branżę IT i wywołuje stres wśród wielu osób uczących się programowania. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w internecie pojawiła się ogromna ilość treści o wpływie sztucznej inteligencji na przyszłość naszego zawodu. W ubiegłym tygodniu do grona autorów takich materiałów dołączył popularny vloger Hello Roman. Jego hipotezy, choć na pozór rozsądne, są tendencyjne i pozbawione niuansów. W tym podcaście Marcin oferuje szersze spojrzenie na temat sztucznej inteligencji oraz… Jordana Petersona.
Roman o ChatGPT i Jordanie Petersonie: https://www.youtube.com/watch?v=_Lmpi0OAnmA
Peterson o AI (grudzien 2022): https://www.youtube.com/watch?v=YzcaKGWEB1Q
Definicja AGI: https://www.sztucznainteligencja.org.pl/definicja/sztuczna-inteligencja/
Prognozy ekspertów dot. AGI: https://research.aimultiple.com/artificial-general-intelligence-singularity-timing/
Kurs fast.ai: https://course.fast.ai/
Peterson o AI (luty 2023): https://www.youtube.com/watch?v=k0lOL5Q58Ls
Peterson przyznaje się do wpadek: https://www.youtube.com/watch?v=yXnp-rUWn8w
Newsletter Marcina o Petersonie (sekcja bonus): https://przeprogramowani.substack.com/p/czy-sztuczna-inteligencja-google
Przeprogramowany podcast o ChatGPT: https://open.spotify.com/episode/5wXYMqDUzrQuvBTxEU6mYV?si=df0aa82f34274ea9
Zapisz się na Przeprogramowany newsletter: https://przeprogramowani.pl/newsletter
0:00 Wprowadzenie
2:08 Dlaczego nagrałem ten film?
3:21 Hipotezy Romana
4:10 Roman o pierwszej hipotezie
5:25 Słabe strony ChatGPT
6:27 Silna sztuczna inteligencja (AGI)
8:27 AGI a wytwarzanie oprogramowania
9:20 Prognozy ekspertów dot. AGI 11:01
Czarne łabędzie a AGI 12:41
Programista przyszłości 14:52
Czego uczyć się w 2023? 15:22
Roman o drugiej hipotezie
17:06 Peterson się mylił. Dlaczego?
18:28 Dorobek naukowy Petersona
20:02 Peterson po 2016
21:02 Czy krytyka Petersona była bezpodstawna?
21:52 Polskie kompleksy
22:28 Odpowiedzialność za słowa
24:10 Życzliwość i jej brak
24:59 Dlaczego szanuję Petersona?
26:21 Tolerancja
27:18 Stać nas na więcej
29:18 Podsumowanie -
Czy kryzys dotknie programistów? W ciągu ostatnich dziesięciu lat mojej przygody ze światem IT krajobraz za oknem nigdy nie był tak wymagający - masowe zwolnienia, inflacja, powrót do świata post-COVID oraz wojna sprawiają, że wielu z nas zastanawia się co przyniesie przyszłość. Jak bardzo zmieni to naszą branżę?
-
ChatGPT, AlphaGO I CICERO do niedawna byłyby schowane głęboko w czeluściach publikacji naukowych, ale dzisiaj nikogo już nie dziwi, że model sztucznej inteligencji szturmem zdobywają nagłówki największych portali i mediów społecznościowych. Co nas czeka w dobie rewolucji AI?
[Partnerem odcinka jest solid.jobs] -
Po kilkutygodniowej przerwie wracamy z podcastem, w którym omawiamy naszą kontrowersyjną decyzję o nagrywaniu video na YT w języku angielskim. Co zmotywowało nas do zmiany oraz jaki mamy stosunek do najczęściej powtarzających się zastrzeżeń? Dzielmy się również naszymi planami co do dalszej produkcji podcastów oraz prowadzenia Przeprogramowanego Newslettera.
🔥 Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera 🔥 https://przeprogramowani.pl/newsletter
✅ Zasubskrybuj nasz kanał - http://bit.ly/przeprogramowani-sub
📷 Przeprogramowany Instagram - https://www.instagram.com/przeprogramowani/
✍🏻 Marcin na Twitterze - https://twitter.com/mkczarkowski
✍🏻 Przemek na Twitterze - https://twitter.com/psmyrdek
⚡️Opanuj JavaScript ⚡️ https://przeprogramowani.pl/kurs
Poznajmy się - https://forms.gle/wSbq3QXq19L3opQx8 -
Niemal wszyscy korzystamy na co dzień z tej czy innej usługi streamingowej. Odchodzimy od telewizji na rzecz treści na żywo i na żądanie. Przyzwyczailiśmy się, że w ramach abonamentu chcemy mieć dostęp do spersonalizowanych treści wysokiej jakości, które dodatkowo będą obudowane funkcjami społecznościowymi. Perspektywa nasza, czyli użytkowników, jest raczej dobrze znana, ale jak to wygląda od kuchni? Właśnie o tym opowie nasz kolejny gość! Miłosz Rząsa to Principal Software Engineer w DAZN a także lider zespołu TestOps - jest to specjalista wykorzystujący swoje software'owo-hardware'owe umiejętności do tego, aby miliony użytkowników mogły cieszyć się sportem w ramach usługi streamingowej jaką dostarcza DAZN. W naszej rozmowie opowie na czym polega jego praca, jak znalazł się w miejscu w którym obecnie jest, a także czym różni się rozwijanie i obsługa fizycznych urządzeń od pracy web developera.
-
Zastanawiasz się czy jesteś gotowy na naukę frameworków JavaScript takich jak React, Angular lub Vue? A może zacząłeś już naukę, ale sprawia Ci ona dużo kłopotów? Marcin przedstawia całą wymaganą wiedzę, którą musisz opanować przed rozpoczęciem nauki frameworków. Oprócz listy zagadnień przekaże Ci dwie techniki, dzięki którym utrwalisz te wartościowe informacje.
[Partnerem odcinka jest firma DAZN - https://dazngroup.com/]
Praca w DAZN: https://careers.dazn.com/locations/katowice/0:00 Wstęp
0:50 Patron odcinka - DAZN
1:46 Dlaczego solidna powtórka jest niezbędna?
2:50 Fundamenty JS
6:08 Programowanie funkcyjne i obiektowe
6:42 Programowanie asynchroniczne
07:04 "Nowoczesny" JS
07:56 Jak skutecznie opanować tę wiedzę? -
Podążanie za pasją nie sprawdza się w praktyce. Czy to oznacza, że praca musi być przykrym obowiązkiem? Bynajmniej! Poznaj prawdziwe źródło wewnętrznej motywacji, zrozum na czym polega budowanie kapitału kariery, postawa rzemieślnika oraz świadoma praktyka.
Partnerem odcinka jest portal Just Join IT — gdzie znajdziecie najwięcej ofert pracy z widełkami od najlepszych firm z branży IT. Sprawdź dostępne oferty: https://justjoin.it/all/all/junior?tab=with-salary&utm_source=przeprogramowani&utm_medium=youtube&utm_campaign=1024
0:00 - Wstęp
0:45 - Partner odcinka, Just Join IT
0:59 - So Good They Can't Ignore You
02:06 - Wewnętrzna motywacja
03:11 - Kapitał kariery
06:21 - Świadoma praktyka
10:40 - Unikaj szklanego sufitu
12:02 - Unikaj nudy i awersji
13:00 - Unikaj niedopasowanego środowiska
13:44 - Podsumowanie
🔥 Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera 🔥
https://przeprogramowani.pl/newsletter
✅ Zasubskrybuj nasz kanał - http://bit.ly/przeprogramowani-sub
📷 Przeprogramowany Instagram - https://www.instagram.com/przeprogramowani/
✍🏻 Marcin na Twitterze - https://twitter.com/mkczarkowski
✍🏻 Przemek na Twitterze - https://twitter.com/psmyrdek⚡️Opanuj JavaScript ⚡️
https://przeprogramowani.pl/kurs
⬇️ Więcej materiałów znajdziesz na naszym Facebooku ⬇️
https://www.facebook.com/przeprogramowani
Poznajmy się - https://forms.gle/wSbq3QXq19L3opQx8
- Mehr anzeigen