Folgen
-
Radek Váňa vystudoval na Filozofické fakultě UK estetiku a kulturologii, věnoval se teorii architektury. Je spoluautorem publikace České chaty: architektura za branou každodennosti, která vyšla na podzim. Dříve zpracovával problematiku minimalistického bydlení, tzv. tiny house. „Vždycky mě fascinovalo, že někdo dokáže vytvořit krásný dům, krásné bydlení. A o tom naše knížky jsou,“ usmívá se autor.
-
Jak mladí lidé vnímají Brno? Brněnská jedenáctka se zeptala zhruba padesátky studentů základních, středních a vysokých škol. Ve městě toho mají rádi hodně. Ale skoro všem vadí stejná věc: jak to vypadá u hlavního vlakového nádraží. Můžou v tom politici, úřady i policisté dělat víc? V nové epizodě taky prozradíme, kam se ztratil prolézačkový Masaryk z červených trubek, jak to bude definitivně s poplatky za parkování a že silničáři slaví kolaudaci Královopolského tunelu.
-
96letá Hermína, která žije v jednom z domovů pro seniory v Brně, by běžně o Vánocích žádný dárek pod stromečkem nenašla. Letos ale dostala už s měsíčním předstihem krásně zabalenou krabici plnou pohádek a filmů na DVD. Právě o ně požádala v projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. A osobně i se spoustou dobrot jí je přinesla Kristýna Kmecová – a společně se na jeden z filmů podívaly.
-
Když za klavír usednou špičkoví mladí umělci, zní jejich hra laickému uchu dokonale. Odborníci ale vědí, že je stále co zlepšovat. Zkušení klavírní mistři z Česka společně s nejnadanějšími vycházejícími talenty proto v listopadu vyrazili předávat i nabírat nové zkušenosti do Belgie. V Bruselu trénovali společně se svými belgickými kolegy a takzvané masterclass završili společným koncertem.
-
Třetí světová válka. Poznáme, kdyby začala? Které mocnosti by se do ní zapojily? A nemohlo by to všechno skončit fatálně? Velkým jaderným útokem? Zamýšlí se v páteční Vinohradské 12 Michael Romancov, politický geograf z Univerzity Karlovy. Ptá se Matěj Skalický.
-
Druhý den platí příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh, obě strany se ale navzájem obviňují z jeho porušování. Jaká je situace v libanonském hlavním městě? Jak časté je podávání stížností na nebankovní společnosti kvůli tomu, že řádně neprozkoumají schopnost zákazníka platit úvěr? Co z toho plyne pro dlužníky? Proč ruská ekonomika čelí problémům? A může to mít dopad na průběh války na Ukrajině?
-
Většina českých europoslanců nepodpořila novou Evropskou komisi. Co z toho vyplývá pro českou politiku vůči Evropské unii? Co se dá čekat od nových eurokomisařů? Jaké šanci na úspěch má snaha českých ministrů ohledně automobilového průmyslu nebo emisních povolenek? A proč se vláda neshodla na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro? Tomáš Pancíř se zeptal ministra pro evropské záležitosti z hnutí Starostové a nezávislí Martina Dvořáka.
-
Milý, autentický a neokázalý. Takovými slovy charakterizují diváci nový česko-slovenský film Od marca do mája, a kritik Pavel Sladký souhlasí. „Film klade velký důraz na každodennost té rodiny, do které zasáhne zpráva, že maminka je znovu těhotná v pokročilém věku,“ vysvětluje zápletku skromného snímku soustředěného na neformální rozmluvy a drobná gesta. „Právě proto, že děti dospívají a asi brzo odejdou, je to zatížené možná i lehkou nostalgií,“ dokresluje atmosféru kritik.
-
Nezastavovat v úzkých, nepřehledných místech, při opětovném rozjezdu se pak rozhlédnout vzhůru, zdůrazňuje z lyžařského desatera lektor na startu nové sezony. „Obecně je ve střední Evropě procento takových střelců trochu vyšší než v západnější Evropě. Máme reflexi a sebevnímání trošku posunuté jinam,“ míní Michael Turek, instruktor lyžařských instruktorů. Proč jejich služeb využívají i již zkušení Australané či Američané? A proč podle něj Češi přeceňují své schopnosti?
-
Ovlivní dnešní ruské útoky na ukrajinskou energetiku situaci na frontě? Jak hodnotí současné nálady v ukrajinské společnosti český velvyslanec v Kyjevě? Zdravotní pojišťovny i Česká gynekologická a porodnická společnost se shodují na tom, že v Česku ubyde porodnic. Může to změnit dostupnost a kvalitu péče?
-
Fotbalový dres Viktorie Plzeň s číslem 23 na zádech dostal tento týden Vladimír, klient sociálního a zdravotního centra Letiny na Plzeňsku. Trikot s červeno-modrými pruhy, který si přál k Vánocům, mu doneslo Ježíškovo vnouče, kterým byl tentokrát trenér, fotbalový expert a fotbalista Pavel Horváth. Proč právě číslo 23?
-
Světově proslulá libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Na stole lidé očekávají jemná pečená masíčka, humus a spoustu zelených salátků. Libanonské restaurace v zahraničí také obvykle patří k těm dražším. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. Hlavně v tamních horách si totiž lidé dopřávají jídla výrazně zemitější.
-
Asi jste ty zprávy zaznamenali: Západ dovolil Ukrajincům použít své zbraně uvnitř Ruska. Rusko vypálilo na Ukrajinu novou raketu. Ukrajina prý možná chystá vlastní jaderné zbraně. Co to všechno značí pro vývoj Putinovy agrese? Vysvětlí Martina Heranová, bezpečnostní analytička z Vysoké školy CEVRO. Ptá se Matěj Skalický.
-
Noví členové Evropské komise překvapivě hladce prošli grilováním před poslanci Evropského parlamentu. Jaké výhrady mají k nově sestavenému týmu Ursuly von der Leyenové europoslanci z hnutí ANO? „Myslím si, že cíle Evropské komise musely mnoho občanů doslova posadit na židli,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu europoslankyně z hnutí ANO a místopředsedkyně europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu, Klára Dostálová.
-
Náklady na bydlení Čechům rostou. Zhruba 28 miliard, které stát dává na příspěvky na bydlení, hypotéky a stavební spoření, ovšem nijak neposilují výstavbu. Sociolog Daniel Prokop vidí rezervy mimo jiné v 13 tisících nevyužívaných obecních bytů. „Potřebujeme udělat dobrý nástroj obcím, aby rekonstruovaly obecní bydlení a nabízely ho,“ míní Prokop. „Když to neděláte, ti lidé jdou do ubytoven a soukromých bytů a zaplatí to stát přes příspěvky, kam jde 17 miliard,“ vysvětluje.
- Mehr anzeigen