Folgen
-
Tento rozhovor se uskutečnil s filosofem, spisovatelem a bývalým životním poradcem Ing. Janem Konfrštem. Během něj Jan několikrát zmiňuje Komenského jako předka a vzor pro Česko i Evropu a rovněž jeho duchovní odkaz pro naši společnost. Také hovoří o Komenském v paralelách se životem Ježíše Nazaretského, o kterém napsal knihu Poutník. V souvislosti s Ježíšem Kristem mluví o adventu jako příležitosti připomenout si, kým ve skutečnosti jsme. Dále přibližuje svou nejnovější knihu Nikdy se nepřestaňme ptát, která poukazuje na naši společnost a člověka, jenž by měl klást životní otázky především sobě a nepodléhat tolik okolním vlivům dnešního světa. Také hovoří o svém dobrém příteli Alfredu Strejčkovi, který by mohl být inspirací pro celou naši komunitu. Kam se lidstvo od doby Ježíšovy a Komenského posunulo? Co je to transformace? A čím jsou pro Jana Vánoce? Mnohem více si poslechněte v dalším díle podcastu S Komenským u mikrofonu.
-
Fehlende Folgen?
-
Prof. Jaroslav Pánek, český historik, odborník na raný novověk, hovořil o svých pedagogických začátcích v Praze či v Německu v roce 1989. Dále se rozpovídal o proměně výuky dějepisu nebo o vhodném způsobu vyučování tohoto předmětu na školách základních, středních a vysokých. Během rozhovoru jsme řešili definici národa či vlastenectví nebo otázku, kde se v této době vyskytuje český národ v rámci historické sebereflexe. Pan profesor rovněž zmiňoval principy štěstí českého národa v kontextu s vydáním Komenského publikace Štěstí národa.Prof. Jaroslav Pánek hovořil v nebývalých pedagogických, historických či národních souvislostech. Tento rozhovor doporučujeme nejen učitelům, kteří si váží své pedagogické práce a studentů, ale všem, kteří se zajímají o historii národa v evropském a civilizačním kontextu či si chtějí jednoduše poslechnout jednoho z nejvýznamnějších českých historiků, jenž výjimečně souhlasil s pozváním do podcastu jako takového.
-
Robin Čumpelík, propagátor vědy či autor publikací koordinoval v roce 2018 Národní oslavy výročí 100 let od vzniku Československa, přičemž popisoval, co vše obnášelo během letních měsíců připravit či přibližoval pozitivní atmosféru v České republice v říjnu roku 2018. Také hovořil o své publikační tvorbě v covidové době v rámci společenských témat. Tehdy ho napadla myšlenka založit Youtube kanál Inovace republiky, kde jsou sdílena videa pro naši společnost a také zde bylo publikováno již několik videí, resp. rozhovorů k šíření odkazu Jana Amose Komenského i například na podporu vzniku Encyklopedie J. A. Komenského nebo k prezentaci povědomí o osobnosti Přemysla Pittra. Robin Čumpelík se ke Komenskému dostal, když zaznamenal myšlenky z díla Štěstí národa, vydaného institucí NPMK na konci srpna 2023. Co zažil ohledně Komenského v nedávné době ve Švédsku? Jak vzpomíná na Táňu Fischerovou, se kterou vedl prezidentskou kampaň? A v čem dnes lidé opět zažívají “labyrint světa”?
-
PhDr. Markéta Pánková se rozhodla složit funkci ředitelky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) k 30. září 2023. V rozhovoru mluví o důvodech tohoto rozhodnutí, svých profesních začátcích, procesu budování NPMK v moderní instituci se zahraničním přesahem. Markéta Pánková zmínila své plány v blízké budoucnosti, v rámci nichž se bude věnovat vzdělávacím aktivitám a komeniologii, především vydání Encyklopedie J. A. Komenského. Jak bude vzpomínat na své roky ve funkci ředitelky NPMK? A co říká na významné ocenění, medaili prvního stupně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy? Klíčová slova: Pánková, ředitelka, ředitel, změna, instituce, encyklopedie, vzdělávání, kultura, rozhovor, podcast, škola, učitelka, Pánková, Praha, muzeum, student, žák
-
Vynikající herec, dabér či recitátor Alfred Strejček hovořil o svém profesním životě, do kterého neodmyslitelně spadá i spolupráce s ředitelkou NPMK Markétou Pánkovou a Štěpánem Rakem na projektu Vivat Comenius, se kterým procestovali celý svět. Vzpomíná na své dětství, mluví o Komenském jakožto o svém učiteli, který mu v zásadě naplnil a také zachránil život. Na základě dnešního častého odsuzování a vytahování věcí z kontextů užívá Komenského myšlenky: “„Je věcí rozumnosti zdržovat se úsudku před plným poznáním věcí, zvláště pak slov a činů.“
-
Tento rozhovor proběhl s PaedDr. Helenou Východskou, vyučující dějin pravěku či didaktiky na Pedagogické fakultě ZČU. Rozhovor se dotýkal otázek a odpovědí na pravěké dějinné souvislosti, didaktické postupy či motivaci žáků a studentů. Proč jsou studenti v prvním ročníku vysoké školy téměř pravěkem nedotčeni? Jak důležitá je zážitková pedagogika např. při terénní výuce? S jakým konceptem didaktiky pracuje i v rámci učebnice Společnost, jíž je spoluautorkou? Nejen na tuto tematiku, ale i na prezenci vzácného exponátu – samotné mamutí stoličky – se můžete těšit v dalším díle S Komenským u mikrofonu.
-
Tento rozhovor proběhl s Janem Gondekem, aktivním studentem – předsedou středoškolského sněmu hlavního města Prahy či členem předsednictva České středoškolské unie. V rozhovoru zaznělo, jak tyto organizace komunikují se školami, jakým způsobem by mohl český učitel učit či zda je student znalý finanční gramotnosti po ukončení střední školy.
-
Tento rozhovor proběhl s Karlem Janečkem, významným filantropem, matematikem či podnikatelem, který byl dotazován na záležitosti týkající se jeho aktivit ve vzdělávání v duchu odkazu Jana Amose Komenského. Karel Janeček hovořil o hře Mathesso - např. aplikování této hry v peruánské džungli, o matematice a její nezastupitelné roli ve společnosti či o tom, jak vystoupit z krize silnější a šťastnější.
-
Tento rozhovor se uskutečnil s ředitelkou Nadačního fondu Arnošta Lustiga, spisovatelkou či režisérkou Evou Lustigovou. Řeč byla o plánované výstavě o lidství „Já chci být člověk“ (5. 5. 2023 – 4. 9. 2023 Štefánikova hvězdárna v Praze), která je výzvou k sebereflexi a výchově menších i starších k lepšímu, spravedlivějšímu světu. Eva Lustigová rovněž vzpomínala na svého otce Arnošta Lustiga, významného spisovatele a pamětníka holocaustu. Také se dotkla myšlenek J. A. Komenského, jež jsou rovněž součástí zmiňované výstavy.
-
Tento rozhovor se uskutečnil s prof. Vladimírem Balašem, ministrem školství mládeže a tělovýchovy. V rozhovoru se dozvíte postoj pana ministra k odkazu J. A. Komenského, názory na plánovanou reformu včetně slovního hodnocení žáků či filtrování informací z médií a sociálních sítí.
-
Tento rozhovor se uskutečnil s Editou Vaníčkovou, vedoucí odboru Pedagogické knihovny J. A. Komenského, která představila cenu Kniha dětského srdce - anketu o nejoblíbenější dětskou knihu na podporu čtenářské gramotnosti. E. Vaníčková hovořila také o samotných kategoriích ceny včetně hlasování dětí do konce února 2023, nebo také o tradici a prestiži tohoto oceňování.
Více -> https://www.npmk.cz/knihovna/sukova-knihovna/suk-cteme-vsichni
Formulář hlasování -> https://www.npmk.cz/form/cena-suk-cteme-vsichni-rok-2022
-
Tento rozhovor proběhl s Petrem Štěpánkem, vynikajícím českým hercem a dabérem. Pan Štěpánek mluvil např. o Malé Straně, kde roky žil. Také odpovídal na otázku ohledně pohádek, ve kterých často hraje (např. legendární Zlatovláska) – jsou pohádky stěžejním nástrojem ve výchově dětí? Petr Štěpánek také učil na Konzervatoři Jaroslava Ježka – jak šlo skloubit herectví s rolí učitele? V neposlední řadě zavzpomínal na svého otce Zdeňka Štěpánka, který ztvárnil Jana Husa či Jana Žižku ve slavné husitské trilogii. Nejen to můžete zhlédnout v unikátním 11. díle.
-
Tento rozhovor proběhl s Mgr. Jiřím Růžičkou, dlouholetým ředitelem Gymnázia Jana Keplera v Praze a také předsedou senátního Výboru pro vzdělávání. Z rozhovoru vyplývá, že být dobrým ředitelem a učitelem znamená být především člověkem s lidským přístupem ke studentovi. „Za dobu těch let ve funkci ředitele jsem znal téměř všechny studenty jménem, osobní vztah je velmi důležitý“, říká mimo jiné Jiří Růžička. Jaký má vztah k zážitkové pedagogice? Co by (ne)poradil začínajícím učitelům? Do jaké míry se učí na školách podle principů Komenského?
-
Tento mimořádný díl se uskutečnil s prezidentkou vzdělávacího výboru CECA organizace ICOM (Mezinárodní rada muzeí) s Marií-Clarte O'Neill, která vzpomínala na 26. generální konferenci v Praze na konci srpna 2022, mluvila o muzejním vzdělávání ve společnosti či o konkrétních činnostech zmiňovaného mezinárodního výboru, do kterého se na podzim 2022 připojilo i Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského.
-
Tento rozhovor proběhl s PhDr. Markétou Pánkovou, ředitelkou Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, historičkou či socioložkou. V podcastu se dozvíte informace o ukončených Národních oslavách J. A. Komenského trvající tři roky a o životě M. Pánkové s J. A. Komenským. Kdo byl v historii České republiky podobný Komenskému svým poselstvím či jaká myšlenka Komenského pomáhá v běžném životě M. Pánkové? Nejen to se doslechnete v devátém dílu podcastu „S Komenským u mikrofonu“.
-
Tento rozhovor proběhl s Ivetou Duškovou, ředitelkou divadla Kampa, režisérkou, herečkou a scénáristkou. Připomněli jsme seriál Ochránce, ve kterém ztvárnila roli manželky školského ombudsmana – Lukáše Vaculíka. Bavili jsme se o divadelních (i pohádkových) představeních např. pro děti. Dotkli jsme se osobnosti Jana Amose – věnujeme mu skutečně tu pravou pozornost?
-
Tento rozhovor proběhl s Mgr. Martinou Halířovou, Ph.D., která představila výstavu Pravěk, k tabuli! Jak si pračlověk cestu do škol našel, kterou od 7. října 2022 nabízí Národní pedagogické muzeum. Martina Halířová mluvila o přípravách výstavy, doplňkovém edukačním programu, způsobu vyučování pravěku v čase nebo také předvedla exponáty s názornou ukázkou.
-
Tento rozhovor proběhl se Štěpánem Rakem, se světovým kytarovým virtuosem, skladatelem a profesorem pražské Akademie múzických umění (AMU). Štěpán Rak se mimo jiné rozpovídal o svém životě s Janem Amosem Komenským (projekt Vivat Comenius s Afredem Strejčkem), na základě čehož zažil nespočet nezapomenutelných chvílí.
-
Tento rozhovor proběhl s Mgr. Martinou Lehmannovou, výkonnou ředitelkou Českého výboru ICOM a muzejní odbornicí, která má mnohaleté kurátorské zkušenosti. Moderátor Roman Škoda se ptal na úroveň českého muzejnictví, význam vzdělávacích programů nebo také na generální konferenci ICOM, která proběhne ve dnech 20. 8. – 28. 8. 2022.
- Mehr anzeigen