Folgen
-
Serialas „Biuras“ (angl. „The Office“) iki šiol yra vienas žiūrimiausių „Netflix“ platformos serialų visame pasaulyje. Laidoje kalbamės apie jo ilgametę patirtį populiariajai kultūrai, tai, kodėl jį norisi žiūrėti pakartotinai ir ką iš jo galime sužinoti apie modernų biurą.
Paskutinėje sezono laidoje analizuojame ir serialo sėkmės priežastis, netikėtą jo kelią į serialų Olimpą ir tai, kodėl net nežiūrėję „Biuro“ yra jį matę.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialas „Ashley Madison: seksas, melai ir skandalas“ (angl. „Ashley Madison: sex, lies and scandal“) – tai šokiruojantis „Netflix“ pasakojimas apie vieną didžiausių ir skandalingiausių duomenų nutekinimų. Milijonai anonimiškai meilužių ieškančių žmonių staiga prarado savo anonimiškumą ir gyvenimai pradėjo griūti. Epizode nagrinėjame serialą, jo keliamus etikos klausimus ir skaitmeninį saugumą.
Apie tokių duomenų jautrumą ir augančius pavojus internete – kalbamės su skaitmeninės saugos specialistu Karoliu Arbačiausku.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Fehlende Folgen?
-
Beveik prieš dešimt metų pasirodęs pirmasis serialo „Birmingamo gauja“ (angl. „Peaky blinders“) epizodas surado savo atsidavusių gerbėjų minią. Tiesa, ji augo pamažu ir pasaulio pripažinimo serialas sulaukė tik po trejeto metų. Šiandien šis serialas pasiekiamas ir Lietuvos žiūrovams LRT TV eteryje arba turinio platformoje LRT EPIKA.
Laidoje kalbamės ne tik apie serialo tamsą ir vyriškumo atvaizdavimą, bet ir tai, kokia jo įtaka vyrų stiliui ar kodėl seriale skamba gana netikėta muzika. Visa tai suprasti padeda laidos svečias, džiazo kultūros entuziastas Mindaugas Bikauskas.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
„Tikros namų šeimininkės“ (angl. „Real Housewives“) yra unikali realybės drama, turinti savo atšakas ne tik daugybėje JAV valstijų, bet visame pasaulyje. Iš pirmo žvilgsnio – nieko neįtikėtino: kameros ištisas dienas persekioja turtingas „namų šeimininkes“, tačiau šiame šou matomos istorijos, dramos ir pasakytos frazės tuoj pat tampa pop kultūros dalimi, jos keliauja į internetą kaip memai ir taip jums patiems nežinant, gali būti, jog jau susidūrėte su šios frančizės herojėmis.
Apie realybės dramos peripetijas ir patrauklumą kalbamės ne tik mes, laidos vedėjai, bet ir kiti serijiniai žiūrovai, kurie patys negali atitraukti akių nuo šių moterų istorijų.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Politinės realijos vis dažniau tampa ir serialų objektu. Nors įprasta manyti, kad tik dramos gali tinkamai atspindėti politinį pasaulį, serialas „Viceprezidentė“ (angl. „Veep“), rodomas turinio platformoje HBO, sugriauna tokį mitą.
Šis serialas ne tik per politinę satyrą atskleidžia JAV valdžios užkulisius, bet ir puikiai atspindi politikų kasdienybę bet kuriame pasaulio kampelyje: čia nuolat reikia tartis, ieškoti išeičių, vienas kitam kaišioti pagalius į ratus ir t. t.
Apie šio serialo stipriąsias puses ir politinės satyros iššūkius pasakoja laidos svečias – politikos mokslų absolventas ir komikas Paulius Ambrazevičius.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Radijo serialai – atgimstanti istorijų pasakojimo forma. Laidoje kalbamės ne tik apie LRT KLASIKOS eteryje girdėtą serialą „Troškulys“, bet ir serialą „Pietinia kronikos“ ir net tokių turinio platformų kaip Apple TV+ bandymus kurti garsinius serialus, kuriuose kameros taip ir neprireikia.
Apie tokių serialų kūrimo subtilybes kalbamės su garso režisiere Sonata Barčyte-Jadevičiene, kuri dirbdama su įvairias režisieriais ir aktoriais mūsų ausinėse ir garso kolonėlese sugeba sukurti įtraukiančias ir fantaziją žadinančias istorijas.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialas „Elniukas“ (ang. „Baby Reindeer“) jau kelias savaites nesitraukia iš populiariausiųjų sąrašo turinio platformoje „Netflix“. Ne veltui. Pagal tikrus komiko Ricard Gadd išgyvenimus (jis ne tik pats parašė šį serialą, bet ir suvaidino pagrindinį vaidmenį) sukurtas įtraukiantis pasakojimas pilnas neįtikėtinų siužeto vingių: prasidedantis kaip įtempta istorija apie persekiotoją, staiga jis atskleidžia gerokai daugiau.
Laidoje kalbamės ir su sveikatos psichologe Agnė Pauliukonyte Benike, aptariame ne tik persekiotojų poreikius ir kodėl jais dažniausiai tampama, bet ir tai, kaip vienos traumos gali sukelti kitas bei kodėl taip svarbu pripažinti problemas ir ieškoti pagalbos.
Ved. Karolina Bieliauskaitė ir Mantas Velykis -
Darbas – ne vilkas, į mišką nepabėgs. Bent jau taip sako lietuvių liaudies išmintis. Tačiau šiuolaikinėse darbovietėse vis sunkiau atskirti, kur baigiasi darbas ir prasideda gyvenimas. 2022-aisiais pasirodęs serialas „Atskyrimas“ (angl. „Severance“) – iškart prikaustė žiūrovus prie ekranų ne tik dėl puikios aktorių Adam Scott, Christopher Walken ar Patricia Arquette vaidybos ar subtilios Ben Stiller režisūros. Dėmesio jis sulaukė dėl unikalios idėjos: ar sutiktumėt pasidaryti operaciją, po kurios atėję į darbą – pamirštumėt viską, kas vyksta už jo sienų, o tik išėję – pamirštumėt viską, kas vyksta darbe. Su tuo gyvena ir serialo herojai, kurie ima užduoti nepatogius klausimus.
O apie darbo ir gyvenimo balansą bei šiuolaikinių darbo vietų (ne)susikalbėjimą su darbuotojais šnekėsimės su komunikacijos specialiste Giedre Simanauskaite.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Dar ankstyvaisiais devyniasdešimtaisiais serialai prabilo lietuvių kalba. Pradėję nuo tuomet nepaprastų „Santa Barbara“ serijų, išgyvenę meksikietiškų serialų bumą, o šiandien girdimi tūkstančiuose indiškų serialų serijų – jie yra serialų įgarsintojai. Šįkart į studiją pasikvietėme du aktorius, kurių balsus išties galime vadinti legendiniais. Prie mikrofonų apie serialų įgarsinimo užkulisius, istorijos pradžią ir pokyčius per ištisus dešimtmečius kalbamės su aktoriais Egle Tulevičiūte ir Sauliumi Sipaičiu.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Ar žinojote, kad namai, gatvės ir pastatai, po kuriuos vaikšto jūsų pamėgto serialo veikėjai – joks atsitiktinumas. Šįkart kalbamės apie serialų lokacijų paiešką ir šio darbo subtilybes: nuo scenarijaus skaitymo anksčiau už serialo aktorius iki to, kaip Vilnių paversti Stokholmu, o gal Černobyliu. Kaip miestas (ir ne tik) virsta filmavimo aikštele, mums pasakoja lokacijų vadybininkas ir „Baltic Locations“ vadovas Jonas Špokas.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Lietuviški serialai dažnai peikiami dėl savo prastos kokybės, neįdomių siužetų ir primityvios vaidybos. Tačiau pamažu situacija keičiasi į gerąją pusę. Jau turėjome tokius didelio biudžeto bandymus kaip „Trolių ferma“ (rodytą LRT eteryje pernai žiemą), o pakeliui į ekranus ir daugiau Lietuvoje kuriamų serialų. Apie juos ir kalbamės su prodiusere ir aktore Gabija Siurbyte bei režisieriumi Domu Petroniu, kurie jau dabar ruošia serialus lietuvos žiūrovams.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Pasidairę po Lietuvos namus turbūt rastume ne vieną vokiečių aviganį pavadintą Reksu. Prieš beveik 30 metų pasirodęs serialas „Komisaras Reksas“ prie ekranų prikaustė žiūrovus net 100 šalių, o jo sėkmę bandė pakartoti ne vienas panašus serialas. Laidoje kalbamės apie serialo žavesį net ir po tiek laiko (nors naujos serijos nepasirodo jau keletą metų), o šunų-aktorių kasdienybę, pamokas ir darbo filmavimo aikštelėje užkulisius atskleidžia Lietuvos kinologų draugijos gyvūnų dresuotoja ir tikra gyvūnų užkalbėtoja Grėtė Krutovienė bei jos šuo Eltonas.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Jau 26 sezoną skaičiuojantis animacinis serialas „Pietų parkas“ visus tuos sezonus bandė ribas. Apie ką galima juokauti, kokios temos yra tabu, kiek keiksmažodžių galima sutalpinti į filmą (ir už tai atsidurti „Gineso rekordų knygoje“) ir, galiausiai, kiek apdovanojimų už tai gauti. Vienas kontroversiškiausių serialų televizijos istorijoje – šįkart ir mūsų akiratyje.
O apie satyrą bei juodą humorą kalbamės su komiku Evaldu Jasaičiu ir bandome suprasti, ar esame tauta, kuri moka juoktis.
Ved. Karolina Bieliauskaitė ir Mantas Velykis -
Vos pasirodęs per 2020-ųjų Kalėdas, serialas „Bridžertonai“ (angl. „Bridgerton“) tapo hitu. Sukurtas pagal to paties pavadinimo meilės romanų seriją, serialas iškart sužavėjo milijonus: originali aktorių grupė, netikėtas muzikinis takelis ir net šiek tiek užuominų į jau pamėgtą serialą „Liežuvautoja“. Serialas tapo puikiu pabėgimu iš pandeminės niūrios realybės.
Apie tai, kodėl svarbu turėti tokius „pabėgimo“ serialus bei knygas, ir kodėl nieko kalto turėti „kaltus“ malonumus – kalbamės su LRT KLASIKOS kolege, laidos „Pilno metro“ vedėja ir bene didžiausia serialo fane – Austėja Kuskiene.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialas „Silicio slėnis“ (angl. „Silicon valley“) pasirodė dar 2014-ais ir panašu, kad nuspėjo ateitį. Serialas seka vieno išgalvoto startuolio gyvenimą nuo pat idėjos užgimimo iki milžiniškos sėkmės. Tačiau tai – tikrai ne dar viena naivi sėkmės istorija. Tai komedija, pilna itin aštrių juokelių, puikiai sukurtų personažų ir, svarbiausia, realistiško požiūrio į startuolius.
Apie juos kalbamės ir su studijos svečiu – Roku Medoniu, kurį taip pat galime laikyti sėkmingo startuolio bendrakūrėju. Jo teigimu – realistiškesnio vaizdo apie milijonų vertas įmones dar niekas nesukūrė.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
2019-aisiais pasirodęs serialas „Formulė 1. Vairuok, kad išgyventum“ (angl. „Drive to survive“) atkreipė visiškai naujos auditorijos dėmesį į lenktynių sportą. Šiek tiek dramos, asmeninių istorijų, „blogiukų“ bei „geriečių“ ir, žinoma, greitų automobilių – turime sėkmės receptą. Serialas ne tik sumušė žiūrimumo rekordus, bet ir pritraukė milijonus naujų lenktynių žiūrovų.
Ar turinio kūrimas yra naujasis sporto lygų verslas, kokios Lietuvos komandos galėtų turėti neprastesnį serialą ir kas lieka už kadro adrenalino pilnose lenktynėse – pasakoja legendinis Dakaro šturmanas Saulius Jurgelėnas.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialas „Viena diena“ (angl. „One day“) – retas atvejis televizijos istorijoje, kai gera knyga išties virsta ne ką blogesniu serialu. Tiesa, Davido Nichollso romanas „Viena diena“ jau „išgyveno“ vieną mažiau vykusią ekranizaciją, tačiau tapimas serialu gerokai pataisė situaciją. Laidoje ne tik aiškinamės, kodėl šiomis dienomis soc. tinkluose padaugėjo vaizdų su verkiančiais žmonėmis, bet ir kalbamės su leidyklos „Lapas“ įkūrėja Ūla Ambrasaite.
Su ja aptarėme, ko reikia, kad knyga būtų sėkminga ir galiausiai – ekranizuota, kurie lietuviški romanai verti scenaristų bei turinio platformų dėmesio ir, galiausiai, kuo įdomus leidybos pasaulis ir koks jis Lietuvoje.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialas „Griselda“ praktiškai per naktį tapo hitu. Čia žiūrovai ne tik išvydo visiškai netikėtai pasikeitusią ir visiškai naujame vaidmenyje atsiradusią aktorę Sofia Vergarą, bet ir išvydo kiek mažiau girdėtą narkotikų verslo lyderės Griseldos Blanco, dar pravardžiuotos „krikštamote“, istoriją.
Prie mikrofono pasikvietėme ir žurnalistą, rašytoją ir serialų kūrėją Dailių Dargį. Su juo kalbėjomės apie Lietuvos mafiją, nusikaltėlius, moterų vaidmenį šalies nusikaltėlių pasaulyje ir vietines istorijas, kurios galėtų atsidurti didžiųjų turinio platformų lentynose jau netrukus.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialo „Moderni šeima“ (angl. „Modern family“) pirmoji serija pasirodė prieš beveik 15 metų. Tačiau iki šiol seriale rodomi veikėjai ir jų šeimos – mūsų visuomenės atspindys. Laidoje kalbamės apie tai, kaip „Moderni šeima“ pakeitė požiūrį į mūsų tarpusavio santykius, kaip technologijos subtiliai rado vietą siužete ir kokios diskusijos lydėjo serialą vos jam pasirodžius.
Šįkart laidos svečiai – įvairūs serialo gerbėjai, kurie taip pat diskutuoja apie šeimos sampratą bei santykį su serialu.
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis -
Serialas „Merginos“ (angl. „Girls“) pasirodė kiek daugiau nei prieš dešimtmetį ir iškart sukėlė daug kalbų. Yra manančių, kad jis pakeitė ir moterų vaizdavimą serialuose.
Jame veikėjai nusimeta blizgius apdarus ir išgalvotas dramas ir imasi narplioti tūkstantmečio kartos gyvenimo pasirinkimus, dramas, santykius ir visiškai kvailus sprendimus. Laidoje kalbame, kodėl po tiek metų jį vis dar sunku žiūrėti ir kodėl serialas „Merginos“ vėl grįžta į žiūrimiausiųjų sąrašus.
O su studijos viešnia – rašytoja Patricija Tilvikaite – bandome suprasti, ar ir Lietuvoje tūkstantmečio karta ir jos gyvenimas atrodo panašiai, kokius gyvenimo sprendimus priiminėja Lietuvos merginos ir ar įmanoma išgyventi būnant rašytoja (o tai dilema, kuri mus kamuoja dar nuo „Sekso ir miesto“ laikų).
Ved. Karolina Bieliauskaitė, Mantas Velykis - Mehr anzeigen