Folgen
-
Igal lapsel on õigus õnnelikule lapsepõlvele!
Eestis eraldatakse igal aastal perekonnast ligi 250 last. Osa neist naaseb oma sünniperre, ent paljudel pole see võimalik. Alati ei õnnestu lapsele ka sugulaste juures uut elupaika leida. Eesti asendus- ja perekodudes (endise nimega lastekodudes) elab praegu 784 last.
Sünniperest lahkumine on lapse jaoks raske sündmus. Seetõttu on ääretult oluline leida talle toetav, mõistev ja turvaline kodu.
Selle aasta viimases taskuhäälingu episoodis tulebki meil juttu hooldusperedest ja kriisihooldusperedest. Oma südantsoojendava loo räägivad ühe kriisihoolduspere vanemad Margit ja Kaido Karussaar. Lisaks tervitame saates ka Viljandi vallavalitsuse lastekaitse peaspetsialisti Heili Rohtlat ja meie oma sotsiaalkindlustusameti kriisi- ja erihooldusperede peaspetsialisti Agnes Kulmarit.
Kui kasuvanemluse teema pakub sulle huvi, siis uuri lisaks www.hoolduspere.ee.
-
5. detsembril tähistatakse rahvusvahelist vabatahtlike päeva. Sotsiaalkindlustusamet on aastaid teinud koostööd inimestega, kes panustavad oma väärtuslikku aega teiste heaolusse. Üheks selliseks grupiks on MARAC vabatahtlikud, kes oma tegevusega julgustavad, toetavad ja võimestavad lähisuhtevägivalla ohvreid oluliste otsuste ja sammude tegemisel, mis aitavad neil jõuda turvalisema eluni.
MARAC tähtede taga peitub võrgustikupõhine juhtumikorralduse mudel, mille eesmärgiks on tuvastada kõrge riskiga lähisuhtevägivalla ohvrid ning kindlustada nende kaitse mitmete asutuste spetsialistide koostöös. Mudel aitab spetsialistidel tuvastada lähisuhtevägivalla ohvri, hinnata tema vajadusi ja probleemi tõsidust ning seejärel kavandada ja pakkuda talle abivõimalusi. Läbi selle on võimalus abivajajat kiiremini märgata, tagada talle vajalik turvalisus ning vähendada korduvaid lähisuhtevägivalla juhtumeid.
Hiljuti kogusime meie vabatahtlike kohta tagasisidet ja rõõm oli lugeda koostööpartnerite Politsei- ja Piirivalveametist saadud kiidusõnu, et mõnikord lahenevad juhtumid ainult tänu vabatahtlikele. „Kui politseil on abipolitseinikud, siis MARAC vabatahtlikud on nagu abiohvritöötajad,“ konstateeriti tagasisides. Töö MARAC vabatahtlikuna annab otsese võimaluse aidata kannatanul jõuda turvalisema eluni ning vabatahtlikule teadmise, et tal on selles olnud äärmiselt oluline roll.
„On nii oluline, et sul on see üks usaldusisik, kelle poole kõigi oma muredega pöörduda,“ kinnitas meile üks lähisuhtevägivalla ohver.
Kui sind kõnetab inimeste toetamine ja sa soovid saada rohkem teada MARAC vabatahtliku tööst või suisa kaalud vabatahtlikuks hakkamist, siis kuula meie värsket podcasti episoodi, kus teemat avavad meie Lõuna piirkonna ohvriabi töötaja Maiju Mumm, MARAC vabatahtlik Johanna Lind ja MARAC vabatahtlike koordinaator Kertu Kesküla.
-
Fehlende Folgen?
-
Alates 1. jaanuarist 2023 kehtib vanaduspensioniikka jõudnud inimestele maksuvaba tulu keskmise pensioni (704 eurot) ulatuses.
Praegu kehtib pensionäridele üldine maksuvaba tulu 500 eurot, mis sissetuleku kasvades hakkab vähenema. Uue muudatusega püsib keskmine vanaduspension Eestis tulumaksuvaba ja tulumaksuvabastus ei vähene enam pensioni kasvades või juhul, kui pensioniikka jõudnud inimene jätkab tööl käimist.
Muudatus mõjutab kõiki vanaduspensionieas pensionäre ning neid, kes on pensionieas, aga on pensioni saamise edasi lükanud. See kehtib ka juhul, kui inimene jõuab vanaduspensioniikka kalendriaasta jooksul.
Novembrikuu viimases episoodis on meil külas sotsiaalkindlustusameti pensioninõustajad Agne Kiviselg ja Gunnar Gabriel Einlo, kes teevad kiire ülevaate, mida see muudatus vanaduspensioniealistele pensionäridele õieti tähendab ning kas ja kellel tuleb esitada avaldus oma tööandjale või sotsiaalkindlustusametile?
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop.
Lisainfo: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/maksuvaba-tulu-vanaduspensionieas
-
18. novembril on laste seksuaalse väärkohtlemise vastane päev, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu laste kaitsmisele seksuaalse väärkohtlemise eest. Tänavu keskendutakse sel päeval lastemajadele, et tagada seksuaalselt väärkoheldud lastele lapsesõbralik õiglus.
Värskes podcastis on meil külas lastemajateenuse juht Anna Frank ja taastava õiguse teenusejuht Annegrete Johanson. Saates tuleb juttu nii lastemajast kui taastavast õigusest. Kes veel ei teadnud, siis novembrikuu on pühendatud Eestis ka taastavale õigusele ning kuu viimasel nädalal keskendutakse taastavale õigusele üle Euroopa.
Milliste lugudega tuleb iga päev silmitsi seista, millistel juhtudel saab kaasata ja on taastavat õigust kasutatud, seda kuula juba episoodist.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop
Lisainfo:
Taastav õigus: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/ohvriabi-ennetustoo/taastav-oigus
Lastemaja: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-pered/lastekaitse/lastemaja
-
Seekordses saates räägime isikukeskse erihoolekande teenusemudelist (ISTE).
Töötame iga päev selle nimel, et abi saamine oleks inimesele lihtne ning abistajaid omavalitsuse näol veelgi rohkem. Nii on hea meel tõdeda, et tänaseks on 29 omavalitsuse usin tegutsemine võimaldanud 700 psüühilise erivajadusega inimesel saada kogu neile vajaliku abi ühest uksest- oma kodukohast!
Saates räägivad ISTE teenusemudelist ja selle katsetamise tulemustest ISTE teenuse projektijuht Katrin Tsuiman, Tallinna linna sotsiaal- ja tervishoiuametist Cristin Kelder ning kaks ISTE juhtumikorraldajat- Anna Jegorova Jõelähtme vallast ja Ingrid Püvi Valga vallast.
Teenusmudeli tegevusi viiakse läbi Euroopa sotsiaalfondi rahastusel.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop.
-
Kolmanda hooaja avasaates teeme juttu supervisioonist ja superviisori tööst meie oma sotsiaalkindlustusameti näitel. Kutsume kuulama kõiki meie töötajad, sest pakume võimalust kasutada majasisest superviisorit. Kuidas ja kelle poole pöörduda ning mis see supervisioon on ning milleks seda vaja, nendele küsimustele saab kindlasti vastused. Kõik teised organisatsioonid ja inimesed, saavad ehk inspiratsiooni ja ideid ning soovi korral rakendada supervisiooni hea praktikana oma töökohas.
Saates on külas sotsiaalkindlustusameti superviisorid Eidi Elisabeth Aidla ja Kati Lõbu. Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Elis Maria Oldekop.
-
Seekordses saates avame kasuvanemlust hoopis teise nurga alt... või kas ikka on hoopis teine? Meie arust võiks seda osa võiks kuulata KÕIK lapsevanemad! Jane räägib nii hüpnotiseerivalt teadlikust vanemlusest, meie kõigi vajadustest, traumadest ja kiindumusest, et tuleb suur tahtmine oma lapsele veelgi parem lapsevanem olla.
Saates on külas MTÜ Igale Lapsele Pere eestvedaja Jane Snaith, kes tegeleb kasuvanemate ja perede nõustamisega, ning meie töövari Epp. Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
-
С 1 апреля этого года вступил в силу ряд важных изменений в отношении родительских компенсаций и родительских отпусков. Цель изменений – предоставить семьям еще больше поддержки и гибкости при воспитании детей, чем раньше. Среди прочего, данное изменение способствует тому, чтобы дети, нуждающиеся в в замещающем попечении, росли в семьях, а не в учреждениях, и позволяет получать отпуск усыновителя и компенсацию усыновителя всем семьям, усыновившим ребенка, рожденного в другой семье, а также попечительским семьям.
В передаче об изменениях рассказывают советник наш советник по вопросам попечительства Надежда Леоск.
Ведущая передачи по-прежнему Сирле Блумберг. Передачу монтировала Мона Сыуканд.
Об изменениях в отношении родительской компенсации и отпуска для семей усыновителей и попечителей можно почитать здесь: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/ru/novosti/roditelskaya-kompensaciya-usynovitelya-novyy-vid-roditelskoy-kompensacii-o-poluchenii
-
Tänavu 1. aprillil jõustusid mitmed olulised muudatused vanemahüvitiste ja -puhkuste osas. Muudatuste eesmärk on pakkuda peredele laste kasvatamiseks senisest veelgi rohkem tuge ja paindlikkust. Muuhulgas soodustatakse muudatusega asendushooldust vajavate laste kasvamist asutuste asemel peredes ja võimaldatakse lapsendajapuhkust ja -hüvitist kõigile lapse uude perre lapsendajatele ning hooldusperedele.
Saates on lapsendaja vanemahüvitist tutvustamas sotsiaalministeeriumi nõunik Merlin Murumets ja meie asendushoolduse nõunik Nadežda Leosk.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
Uuest vanemahüvitisest saad rohkem lugeda siit: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/uudised/lapsendaja-vanemahuvitis-uus-vanemahuvitise-liik-mida-voivad-taotleda-ka-hoolduspered
-
Emadepäev oli küll pühapäeval, aga emadus kestab. Palju õnne ja rõõmu teile, armsad emad!
Meie taskuhäälingu emadepäeva erisaates jagavad oma kogemusi EMAD Annika Räim, Inna Klaos ja Kristina Burba, kelle lapsed on sündinud südames. Saates vestlevad nendega meie asendushoolduse nõunik ja ema Nadežda Leosk ning saatejuht Sirle Blumberg. Saate monteeris kokku Mona Sõukand
Kuula ja loe kasuvanemluse kohta veebis www.hoolduspere.ee. Kui see teema puudutab sind, võtta meiega julgelt ühendust: 655 1666 või [email protected].
-
Alates selle aasta 1. aprillist jõustuvad lapsepuhkuste ja -hüvitiste süsteemi muudatused. Mõlemad vanemad saavad nüüd iga lapse kohta 10 individuaalset lapsepuhkuse päeva, mis kehtivad kuni lapse 14-aastaseks saamiseni.
Saates on muudatusi täpsemalt tutvustamas sotsiaalministeeriumi nõunik Merlin Murumets ning meie hüvitiste osakonna arendusnõunik Pirjo Künnapuu ja lapsepuhkuse teenuse juht Piret Meemann.
Seekordne saade on jaotatud kolmeks osaks. Esimeses osas räägime emapuhkusest, teises osas isapuhkusest ja jagatavast vanemapuhkusest ning kolmandas osas lapsepuhkusest. Eraldi saade tuleb ka lapsendajapuhkuse ja hüvitiste teemal.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
Muudatustest rohkem: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/perehuvitised2022
-
Alates selle aasta 1. aprillist jõustuvad lapsepuhkuste ja -hüvitiste süsteemi muudatused. Selles osas keskendume, millised võimalused on isadel töö- ja pereelu ühildamiseks ning kuidas uue süsteemiga saavad lapsevanemad koos lapse eest hoolitseda.
Saates on muudatusi täpsemalt tutvustamas sotsiaalministeeriumi nõunik Merlin Murumets ning meie hüvitiste osakonna arendusnõunik Pirjo Künnapuu ja lapsepuhkuse teenuse juht Piret Meemann.
Seekordne saade on jaotatud kolmeks osaks. Esimeses osas räägime emapuhkusest, teises osas isapuhkusest ja jagatavast vanemapuhkusest ning kolmandas osas lapsepuhkusest. Eraldi saade tuleb ka lapsendajapuhkuse teemal.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
Muudatustest rohkem: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/perehuvitised2022
-
Alates selle aasta 1. aprillist jõustuvad lapsepuhkuste ja -hüvitiste süsteemi muudatused. Emad saavad rasedus- ja sünnituspuhkuse ning sünnitushüvitise asemel kasutada ema vanemahüvitist ja emapuhkust, mida hakkab maksma Sotsiaalkindlustusamet.
Saates on muudatusi täpsemalt tutvustamas sotsiaalministeeriumi nõunik Merlin Murumets ning meie hüvitiste osakonna arendusnõunik Pirjo Künnapuu ja lapsepuhkuse teenuse juht Piret Meemann.
Seekordne saade on jaotatud kolmeks osaks. Esimeses osas räägime emapuhkusest, teises osas isapuhkusest ja jagatavast vanemapuhkusest ning kolmandas osas lapsepuhkusest. Eraldi saade tuleb ka lapsendajapuhkuse ja hüvitiste teemal.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
Muudatustest rohkem: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/perehuvitised2022
-
2020. aastal jõudis töövaidluskomisjoni 297 välismaise töötajaga seotud juhtumit, kuid tõenäoliselt on see vaid maksimaalselt kümnendik kõigist juhtumitest.
Kutsume ikka aeg-ajalt ka häid koostööpartnereid külla ning seekord on saates Meeli Miidla-Vanatalu, kes on tööinspetsiooni peadirektori asetäitja. Vestlus räägib tööalase ärakasutamise seisust Eestis, sotsiaalkindlustusameti ja tööinspektsiooni koostööst ning tutvustab tööinspektsooni nõustamistelefoni 640 6000 tegemisi.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
-
Räägime miks ja kellele on vajalik kirjutustõlke teenus ja kuidas selle kasutamine välja näeb. Saates on tõlketeenuste projektijuht Sandra Laurimaa koos viipekeele- ja kirjutustõlgi Liivi Liiholmiga.
Seekordsest taskuhäälingu osast on ka kirjutustõlkega videosalvestust, mida tõlkisid Gaila Järvsalu ja Getter Kreen. Vaata video siit: https://youtu.be/_fR8Nv6j__A
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand. Tõlketeenusega saab tutvuda siin: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/et/puue-ja-hoolekanne/kirjutustolke-teenus
-
Seekordses saates on külas ohvriabi vabatahtlike kaasamise juht Kiira Udu ja taastava õiguse vabatahtlike koordinaator Helerin Välba. Kiira ja Helerin räägivad sellest, miks on ühe riigiasutuse juures vabatahtlikud, mis alal need vabatahtlikud tegutsevad, mis taustaga nad on ning mida üldse tähendab vabatahtlikuks olemine - millised on kohustused ja võimalused?
Enda vabatahtliku kogemust jagab ja saadet juhib Sirle Blumberg. Saate monteeris Mona Sõukand.
-
Seekord on külas neli eriti lahedat isa - Margus, Donald, Riho ja Ivo! Neil isadel on lisaks bioloogilisele vanemlusele ka kasuvanemaks olemise kogemus, olles kas lapsendajad või lapsele hoolduspereks. Just isadusest nad selles saates räägivadki.
Isade soovitusel ka mõned vanemluseteemalised filmid, mida kindlasti tasub vaadata: "Võta või jäta" (2018), "Hooldusõigus" (2017) (ingl. "Custody", prants. "Jusqu`a la Garde"), "Heades kätes" (2018) (ingl. "In Safe Hands", prants. "Pupille") ja "Laste seadus" (2017) (ingl. „The Children Act“).
Saates ka meie asendushoolduse talituse teavitustegevuse nõunik Nadežda Leosk. Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
Kuula ja loe lisa asendushoolduse ja kasuvanemluse kohta veebis www.hoolduspere.ee.
-
Sel korral on saates külas kolm eriti innustavat pensioninõustajat, kes panevad kõik kuulajad enda raha peale mõtlema. Agne Kiviselg, Laurits Leima ja Gunnar Gabriel Einlo töötavad Sotsiaalkindlustusametis ning teevad tasuta koolitusi ja nõustamist pensionisüsteemi kohta. Ka selles saates annavad nad kasulikke nõuandeid, kuidas pensioni suurendada ja räägivad pensionite erinevatest liikidest.
Enda pensioni kohta saad rohkem uurida leheküljelt pensionikeskus.ee. Kui soovid enda kollektiivile ülevaadet pensionireformidest ja Eesti pensionisüsteemist, siis kirjuta [email protected].
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
-
Eelmisel aastal tõusis koolist ja tööturult eemal olevate noorte määr 7,6 protsendilt 10 protsendini kõigist 15-26-aastastest. Samas saame rõõmustada, sest noortegarantii tugisüsteemi seirega liitus sel sügisel rekordarv kohalikke omavalitsusi - 55.
Saates on noortegarantii tugisüsteemist vestlemas sotsiaalministeeriumi tööhõive osakonna nõunik Kelli Ilisson ja meie ohvriabi ennetustalituse noortegarantii nõunik Heidi Paabort.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
-
Kas järelevalvet peaks kartma või on nad koostööpartnerid? Võtsime stuudiosse mõnusalt soojad teetassid, et koos kvaliteediosakonna järelevalve talituse peaspetsialistidega* müüte murda. Aasa Harjak ja Kristel Vallsalu räägivad, kuidas käib järelevalve lasteasutuste ja täisealiste hoolekandeasutuste üle ning miks järelevalve on justkui peegel. Kuula saadet, et teada, mis kõik veel nende tööülesannetesse ära mahub ja kuidas muutus eriolukorras järelevalve töö.
Saatejuhiks on ikka Sirle Blumberg ja saadet monteerib Mona Sõukand.
*alates 1.10.21 on Aasa ja Kristel järelevalve juhtivspetsialistid
- Mehr anzeigen