Folgen
-
Zgodovinski spomin, tretja dimenzija časopisa je dokumentarna razstava ob 60. obletnici atentata na Johna F. Kennedyja, ki je do 14. novembra 2023 na ogled v Prvem preddverju Cankarjevega doma.
Avtor razstave je dr. Ali Žerdin, novinar in urednik ter kustos Muzeja tiska, ki že vrsto let sistematično zbira in hrani časopise in revije pomembnejših medijskih dogodkov v svetovni (in naši) zgodovini. O muzeju tiska, pa tudi o John F. Kennedy, ki se mu posveča na razstavi v Cankarjevem domu.
Pred odprtjem razstave se je z njim pogovarjal Anže Zorman.
-
Nina Virant se bo na 64. Jazz festivalu Ljubljana predstavila v sredo, 5. julija, v Klubu CD. Nova zasedba VIRA in avtorski prvenec niei, ki izide zadnji junijski dan pri založbi DruGod, sta bila zadosten razlog za pogovor pred promocijskim koncertom na Jazz festivalu Ljubljana. Pridružili se ji bodo vokalistka Veronika Kumar, znameniti Gard Nilssen in gostja presenečenja.
Za več prisluhnite novi epizodi podkasta Spremna beseda.
Z Nino se je pogovarjal Anže Zorman, kulturni delavec in dolgoletni strokovni sodelavec Jazz festivala Ljubljana.
-
Fehlende Folgen?
-
Aprila na oder Linhartove dvorane prihaja nov projekt s pomenljivim naslovom (╯°□°)╯︵ ┻━┻ screamage. Projekt, ki nastaja v produkciji Emanata in koprodukciji Cankarjevega doma, spaja gib, video, delo z objekti in zvokom ter logiko interneta prenaša v fizični prostor. Prisluhnite pogovoru z avtorjem, umetniškim vodjem, režiserjem in koreografom Janom Rozmanom, dramaturginjo Mašo Radi Buh ter Mihom Možino, ki skrbi za video.
Z ekipo se je pogovarjal Andrej Jaklič, vodja gledališkega in sodobnoplesnega programa CD.
-
Prisluhnite pogovoru z Dominikom Bagolo - Balladerom, ki z unikatnim avtorskim stilom že desetletje uspešno združuje navdihujoči klavirski indie-pop, udarne rokovske rife in prefinjene klavirske balade. Spomladi, in sicer 16. aprila, bo s spremljevalnim bendom in gosti na ekskluzivnem koncertu v Linhartovi dvorani predstavil dolgo pričakovan tretji studijski album Neon Srce.
Z Dominikom se je pogovarjal njegov brat Aljoša Bagola, predavatelj, kreativni direktor in knjižni avtor.
-
Čeprav je Miha Gantar mlad pianist in na začetku svoje uspešne poti, mu ne gre odrekati daru, ki vsekakor izstopa v njegovi generaciji. Po kratkem študiju na The New School v New Yorku se je vrnil v Evropo, točneje na Nizozemsko, kjer je nadaljeval ustvarjanje, tako koncertno kot na snemanjih s priznanimi akterji na prizorišču novega jazza in improvizirane skladbe. Še več, za svojo prvo izdajo je prestopil kar nekaj razredov višje in se z založbo Clean Feed dogovoril za izdajo boxa petih albumov. A smo to že kdaj doživeli? Tovrstne reference seveda ni mogoče ignorirati, zato smo mlademu umetniku ponudili prostor, da del tega obsežnega dela predstavi tudi v živo na treh različnih koncertih. Z
Intro v podcast: Miha Gantar Large Ensemble: Dream Sequence no 5 - Alternate History of the Future (excerpt)
Sredina podcasta: Miha Gantar Quartet: Point of Departure (excerpt)
Outro podcasta: Miha Gantar Duo: I Carry Your Heart (excerpt) -
Jure Pukl, eden naših najprodoronejših in cenjenih saksofonistov (je prejemnik nagrade Prešernovega sklada), je devet let živel in ustvarjal v New Yorku ter posnel številne odmevne albume (John Fordham ga je v Guardianu imenoval za »vzhajajočo zvezdo kreativne nove generacije«). S prenovljenim kvartetom ANoRoK (anagram besede korona) bo nastopil 15. 6. na 63. Jazz festivalu Ljubljana. Z Juretom se je pogovarjal Anže Zorman, kulturni delavec in dolgoletni strokovni sodelavec Jazz festivala Ljubljana.
-
Prisluhnite pogovoru z violinistom Oskarjem Longyko, ki zaključuje prvo stopnjo študija na Akademiji za glasbo in uprizoritvene umetnosti v Gradcu. S svojo skupino bo predstavil projekt καλός, 17. junija bodo nastopili na 63. Jazz festivalu Ljubljana v okviru cikla Mladi raziskovalci, ki je namenjen vodeni vključitvi izbranega ustvarjalca mlajše generacije v profesionalna infrastrukturna in raziskovalna okolja. Z Oskarjem se je pogovarjal Anže Zorman, kulturni delavec in dolgoletni strokovni sodelavec Jazz festivala Ljubljana.
-
Eva Mlinar (1985) je ilustratorka in oblikovalka vizualnih komunikacij. Deluje na različnih področjih umetnosti (gledališče, knjižna ilustracija), navdihujejo jo knjige, muzeji, srednjeveška umetnosti in detajli. Na letošnjem 14. Slovenskem bienalu ilustracije prejemnica nagrade posebne pohvale po izbiri letošnje predsednice žirije Tatjane Pregl Kobe. Z Evo se je pogovarjala Katarina Hergouth, kustosinja razstavnega programa Cankarjevega doma.
10. februarja bo Eva Mlinar obiskovalce bo 14. Slovenski bienale ilustracije povedla po razstavi in obenem po poteh svojega ustvarjanja. Komentirani vodeni ogled se bo začel ob 18. uri.
-
Sašo Vollmaier, izjemno senzibilen in razmišljujoč umetnik in Anže Zorman, kulturni delavec in dolgoletni strokovni sodelavec Jazz festivala Ljubljana sta na daljavo, s kulturno distanco, preko video spletne aplikacije, posnela pogovor za podkast Cankarjevega doma. Oba se strinjata, da umetnost včasih ne potrebuje veliko besed. Po tem, ko prisluhnete podkastu, naj torej govori glasba: https://youtu.be/s5eFRRmqVxE
Sašo Vollmaier (1982) je po končanem študiju na ljubljanski Akademiji za glasbo začel razvijati svoj glasbeni slog, na katerega so vplivale različne skupine, s katerimi je sodeloval (od 'komorne' do 'alternativne glasbe'). Zadnja leta je aktiven na področju performansa in gledališča. Njegove predstave vključujejo odrsko oblikovanje zvoka z intervencijami giba in izgovorjenih besed. Ustvarja glasbo za plesne in gledališke predstave. Strast do človeškega glasu ga je pripeljala v "Center Artistique International Roy Hart" na jugu Francije, kjer deluje kot pedadog, tako pevce kot igralce pripravlja na njihove vloge. Vollmaier je tudi sodelavec skupine Laibach, s katero je med leti 2007–2013 aktivno sodeloval kot klaviaturist, kjer je zdaj angažiran kot aranžer in studijski glasbenik. Njegova dejavnost v Sloveniji se vnovič okrepi leta 2020 s sodelovanjem s Cankarjevim domom na 61. Jazz festivalu Ljubljana, kjer predstavi svoj klavirski solo "Vollmaier : Kind of Laibach", septembra istega leta pa nastopi še v okviru festivala Sound Explicit in cikla Bratko Bibič: Hommage a chiche kot gostujoči glasbenik skupine Bratko Bibič & Dedley Woodleybears (AT, CZ).
-
Jošt Lampret, skladatelj in izvrsten mlad glasbenik, je gonilo in povezovalni člen zasedbe P'Jays, ki je v naše dnevne sobe stopila z malih zaslonov na koncertu iz (prazne) Gallusove dvorane. Z Joštom se je o dinamiki med klasično in drugo glasbo ter o ustvarjalnosti in načrtih za prihodnost pogovarjal Anže Zorman, kulturni delavec in dolgoletni strokovni sodelavec Jazz festivala Ljubljana.
P'Jays so Vid Šketa, Tomaž Gajšt, Jaka Kopač, Lenart Krečič, Blaž Avsenik, Mark Žakelj, Jošt Lampret, Gaj Bostič, Matija Krečič, Kaja Sešek, Klemen Bračko, Ema Krečič in nastop na 62. Jazz festivalu Ljubljana bo tudi premiera novega albuma Dance of the Benevolent Hearts, ki bo izšel prav na dan njihovega nastopa, 29. julija. In kaj pravijo o novi izdaji: »Če zgodba prvega albuma sloni na fiktivnem nastanku sveta in vsega nasploh, se drugi album obrača na človeka, ki v tem svetu živi. V šestih skladbah se poslušalec lahko sreča z različnimi tipi ljudi, ki hodijo po našem svetu, od brezskrbnežev, sanjačev, neustrašnih popotnikov, prevarantov in dobrosrčnežev. Pijammies so tokrat med svoje tesne niti vpletli še godalni kvintet. To pomeni, da bo sedemčlanska zasedba za to priložnost spremenjena v dvanajstčlansko posadko, ki še bolj intenzivno kot kadarkoli prej raziskuje in briše že tako tanke meje med različnimi glasbenimi zvrstmi.«
-
Brina Kren (2003) je kot umetnica aktivna predvsem na področju glasbe in poezije. Na ljubljanskem Konservatoriju za glasbo in balet se uči igranja saksofona, deluje pa tudi v številnih zasedbah. Izdala je že dve pesniški zbirki. Z Brino se je pogovarjal Anže Zorman, kulturni delavec ter dolgoletni strokovni sodelavec Jazz festivala Ljubljana.
Brina Kren se bo 31. 7. v sklopu 62. Jazz festivala Ljubljana predstavila s projektom Mladi raziskovalci IV – Brina Kren – Crucial Encounters. Cikel rezidenc, koncertov in performansov Mladi Raziskovalci je namenjen vodeni vključitvi izbranega ustvarjalca mlajše generacije v profesionalna infrastrukturna ter raziskovalna okolja. Ena izmed dveh ustvarjalcev v rezidenci v letu 2021 je saksofonistka in skladateljica Brina Kren. Umetniški vodja in mentor programa Mladi Raziskovalci je Dré A. Hočevar. Izvedba projekta poteka v koprodukciji z inštitutom .abeceda.
-
Matej Bogataj, literarni in gledališki kritik, esejist in publicist, se je pogovarjal s Špelo Frlic, programsko vodjo 24. Pripovedovalskega festivala.
Špela Frlic, programska vodja festivala: "Letošnji festivalski program ostaja pri vsebinah, ki so bile načrtovane že lani. Opravka imamo namreč z materialom, ki je, menda najbolj od vseh literatur, odporen na čas. Poleg tega pa – to je vendar temeljni zakon zgodbe – iste zgodbe v drugačnem svetu zvenijo drugače, pomenijo nekaj drugega. Festivalski program pa je letos bogatejši še za dve drobni, a daljnovidni novosti. Poezija ostaja ena redkih form izrekanja v družbenem življenju, ki se ni pustila zapeljati zgodbi. In ravno zato še kako spada na Pripovedovalski festival. Poleg tega, da še naprej pošiljamo zgodbe v veter, upajoč, da bodo našle pozorna ušesa, pa letos besede sejemo tudi na papir. Letos tako prvič posebej za festival nastale pesmi in prevod, ki bodo objavljeni tudi v tiskani obliki.
Poleg tega festivalske veje raztegujemo širše po Sloveniji in dogodke umeščamo v poletje in jesen, pod odprto nebo in v mehko osvetljene dvorane. Iščemo nova prizorišča, nova občinstva, nove časovne umestitve in s tem raziskujemo poslušanje kot dejavnost – kakšen čas terja, kakšen prostor, kakšne nas, ljudi. Še naprej pa cenimo dobro povedane zgodbe, jasne in prodorne misli, natančno namerjene strelice, zgoščeno pozornost poslušalcev in poživljajoč skupni krohot."
-
Branko Potočan in Fourklor so pred premiero novega projekta z naslovom Nima fantič kapice..., ki se navezuje na pomenljiv citat Otona Župančila "Nima fantič kapice, kapica ima fantička...". Naslov daje slutiti, da obstaja več resnic in ki so odvisne od perspektive pogleda. Branko in Jana Menger, plesalka in koreografinja, sta v pogovoru z Andrejem Jakličem razgrnila ustvarjalni proces in teme, ki jih bo poetično fizično gledališče Branka Potočana razgrnilo skozi gibalno govorico.
-
Zelo osebna izpoved dveh igralskih legend, ki sta združila moči v projektu z naslovom Zberi svoje ptice. Jadranka Tomažič in Sandi Pavlin z Andrejo Kopač v pogovoru o življenju, minevanju, spominu, ljubezni do dela in življenja, o temah, ki prežemajo predstavo Zberi svoje ptice izpod peresa Drage Potočnjak in v gibalnem jeziku Branka Potočana. Predstava bo prva premiera, odigrana pred občinstvom, po daljšem zaprtju gledaliških dvoran Cankarjevega doma.
-
V ponedeljek, 10. maja, mineva 145 let od rojstva Ivana Cankarja. V Cankarjevem domu vsako leto priredimo krajšo simbolično spletno slovesnost, na kateri se generalna direktorica CD Uršula Cetinski pokloni spominu na Cankarjevo življenje in delo. Letos je njen nagovor na voljo tudi kot podkast. Vse najboljše, dragi Ivan!
-
Klavdij Sluban, francoski fotograf slovenskega rodu se je v pogovoru z Lenartom J. Kučićem, novinarjem, predavateljem in podkasterjem spominjal svojega prijateljstva in umetniškega sodelovanja z velikim fotografom Henri Cartier-Bressonom, s katerim sta med leti 1995 in 2001 skupaj obiskovala in fotografirala zapor za mladoletnike na jugu Pariza. Razstava fotografskih portretov Henri Cartier-Bressona je na ogled v Galeriji Cankarjevega doma.
-
Sklop Posvečeno 23. FDF je namenjen režiserju Matjažu Ivanišinu, dobitniku nagrade Prešernovega sklada za režijo in scenarij igranega celovečernega filma Oroslan(2019), čigar filmi so majhne, iskrene, brezčasne mojstrovine o dinamiki med ljudmi, različnih folklorah, kulturah in običajih.
Z Matjažem Ivanišinom se je pogovarjal vodja filmskega programa Cankarjevega doma Simon Popek.
-
Andrej Jaklič, vodja gledališkega in sodobnoplesnega programa Cankarjevega doma, se je z igralcema Leo Mihevc in Domnom Valičem ter režiserjem Jašo Kocelijem pogovarjal o nastajanju novega projekta z naslovom Preblizu. Kako sta besedilo izpod peresa Jaše Kocelija doživljala igralca, kako so se lotili raziskovanja dinamike med partnerjema, ki sta si preblizu, in kaj pomeni uprizarjanje v novi realnosti?
Projekt bo premierno predvajan 31. marca na platformi live.cd-cc.si.
-
Nik Škrlec v pogovoru z Matejem Bogatajem o svojem novem projektu Zrelostni izpit, v katerem se z Domnom Valičem sprašujeta o smislu šolanja ter hkrati poskušata poiskati izvorno povezavo med maturo iz slovenščine in človekom ter učni snovi vrniti njen prvotni smisel, za katerega se med intenzivnimi pripravami na maturo včasih zdi, da je izgubljen.