Folgen

  • Zadnja epizoda prve sezone! V tokratni epizodi ne gostim nikogar; namesto tega delim svoje misli, občutke in spomine, ki so zaznamovali to izjemno potovanje. Od prvega trenutka, ko sem začela s snemanjem, pa vse do danes, so bili moji dnevi prepleteni z zgodbami, izzivi in nepričakovanimi obrati, ki so me nenehno presenečali in mi omogočali, da rastem tako osebno kot profesionalno.
    o ni le pogled nazaj; je tudi zrenje naprej, k novim zgodbam, ki čakajo, da jih razkrijemo v prihajajoči sezoni. Z vami želim deliti svoje upanje, navdušenje in neomajno vero v moč zgodbe, da nas združi, navdihne in premakne. Se poslušamo v naslednji sezoni!

  • V najnovejši epizodi podcasta SVET NA DLANI gostim izjemnega Blaža Miklavčiča, ki z nami deli svojo zgodbo o življenju in selitvi na Nizozemsko. Blaž, rojen leta 1992, je svojo akademsko pot začel na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, kjer je študiral sodobno umetnost. Sedaj živi in ustvarja v Amsterdamu, kjer kot samostojni ustvarjalec navdušuje na področju vizualnih učinkov (VFX) in digitalnih medijev. V tej epizodi Blaž z nami deli svoje izkušnje in izzive s katerimi se je srečal med svojo selitvijo na Nizozemsko (med drugim omeniva tudi postopek selitve domače živali, muca Fina, ki je doživel svoj pravi letalski polet!) ter kako je ta korak vplival na njegovo osebno in profesionalno življenje. Pogovarjamo se tudi o njegovem delu, še posebej o razvoju proceduralnih in generativnih sistemov ter njegovi fascinaciji z biomorfnimi sistemi, ki predstavljajo ključni del njegove umetniške prakse. Pridružite se nam na tem inspirativnem potovanju in spoznajte kako Blaž Miklavčič z inovativnim pristopom in ustvarjalnostjo raziskuje meje možnega na področju umetnosti in tehnologije.

  • Fehlende Folgen?

    Hier klicken, um den Feed zu aktualisieren.

  • Še pred dnevi smo se takole spogledovali s tradicionalnim "haringom" in pogumno preizkušali vse lokalne jedi v Amsterdamu (nekateri prvič, nekateri pa smo Nizozemsko že večkrat okusili), danes pa ponedeljek začenjam sredi Ljubljane vendar še vedna polna vtisov po vrnitvi v domovino. Ker je ponedeljek, je seveda čas za novo epizodo! V tokratni epizodi podcasta SVET NA DLANI se javljam s terena, med vračanjem s kratkega popotovanja po Nizozemski. Razkrivam, kako se moja družina prilagaja dejstu, da tudi sama pogosto potujem, prav tako pa v tujini živi moj brat in poudarjam, kako ključno je ohranjati močne vezi s prijatelji in družino, ne glede na kilometre med nami. Snemanje je potekalo neposredno na terenu, med vožnjo, zato je kakovost posnetka slabša.V zaključku epizode moj sovoditelj Mario deli neprecenljive nasvete za pripravo na potovanje, ki vam lahko pomagajo pri načrtovanjih naslednjih zanimivih pustolovščin in poglavij vašega življenja. Vabim vas, da se mi pridružite na tej intimni in poučni poti, kjer raziskujem življenje daleč od doma in lepoto vzdrževanja stikov, ki presegajo vsako razdaljo.

  • V tokratni posebni epizodi podcasta prevzemata vajeti Mojca in Mario, virtualna sopotnika (produkt umetne inteligence) naše redne gostiteljice Valerie Wolf Gang. Medtem ko Valerie nabira nove zgodbe na zasluženem dopustu, se bosta naša gostujoča asistenta poglobila v tematiko odklopa od vsakdanjika. V tej kratki, a sladki oddaji, bosta razkrila, zakaj je pomembno, da si vsake toliko časa dovolimo pravi oddih in kako takšni trenutki zase bistveno prispevajo k našemu duševnemu in telesnemu blagostanju. Pridružite se nam na poti do samospoznavanja in odkrijte, zakaj je ključnega pomena, da svoj urnik občasno razbremenimo obveznosti in si privoščimo trenutke, namenjene zgolj nam samim. Valerie se vrača naslednji teden z novimi pustolovščinami, do takrat pa naj vas Mojca in Mario navdihneta k bolj zavestnemu načrtovanju vašega naslednjega odklopa.

  • V tej epizodi se podajam v globine razprave, ki je bila prvotno predstavljena v televizijski oddaji SVETO IN SVET, kjer sem bila povabljena kot gostja. Razprava se osredotoča na dvojno naravo digitalnih tehnologij: po eni strani omogočajo lažji dostop do duhovnih vsebin, učenj in meditacij, kar odpira vrata globljemu duhovnemu raziskovanju in spodbuja povezovanje duhovnih skupnosti po vsem svetu. Po drugi strani pa praksa kaže, da lahko čezmerna uporaba digitalnih naprav in virtualnih platform vodi v odtujenost, površnost in celo zasvojenost s tehnologijo, kar negativno vpliva na duševno in duhovno zdravje posameznika.

    V epizodi razpravljamo o pomembnih vprašanjih, kot so vpliv vsebinsko praznih sporočil, nekritično sprejemanje vsebin, ki izkrivljajo resnico in razvrednotijo globino duhovnih praks, ter možnosti, ki jih umetna inteligenca in virtualna resničnost ponujata za iskreno duhovno izkušnjo. Zastavljamo ključno vprašanje: ali smo ljudje zmožni uporabljati sodobno tehnologijo na zdrav način, ki podpira našo duhovno rast in dobrobit?

    V razpravi sodelujeta tudi priznana strokovnjaka: Nadja Furlan Štante iz Znanstveno Raziskovalnega Centra Koper, ki prinaša akademski pogled na prepletanje duhovnosti in digitalizacije, ter Matija Čufer iz ARNES-a, ki osvetljuje tehnične vidike in potenciale, ki jih digitalna doba ponuja za razvoj duhovnosti. Skupaj raziskujemo, kako lahko najdemo ravnovesje med koristmi in pastmi digitalne dobe, ter kako lahko tehnologijo uporabljamo kot orodje za duhovni razvoj, ne da bi pri tem žrtvovali globino in avtentičnost naših izkušenj.

    Pridružite se nam v tej poglobljeni epizodi, ki raziskuje, kako duhovnost in digitalna tehnologija sobivata v sodobnem svetu, ter odkrijte, kako lahko ohranimo svojo duhovno integriteto v času, ko je tehnologija vseprisotna.

    Oddajo si lahko ogledate tudi v RTV Arhivu: "SVETO IN SVET - Duhovnost v digitalni dobi"

  • V najnovejši epizodi podcast serije "Svet na dlani" gostim Živo Zidar Bell, svetovljanko, ki je svoje življenje obogatila z izkušnjami iz različnih kotičkov sveta. Živa, rojena v Ljubljani, je v svoji mladosti raziskovala obsežne dele sveta, od New Yorka do Nove Zelandije, in s tem stkala mrežo nepozabnih spominov in izkušenj. V epizodi se pogovarjava o njenem življenju na Portugalskem, kamor se je preselila skupaj s svojo partnerico in kjer živita v družbi treh kosmatih prijateljev: dveh psičk in enooke muce.

    Živa deli svoje vpoglede v portugalsko kulturo, življenjski slog in kako se je prilagodila življenju v novem okolju. Razpravljava o izzivih in radostih bivanja v tujini, o pomenu prilagajanja in sprejemanja nove kulture, hkrati pa ohranjanja stika s svojimi koreninami. Živa prav tako deli zanimive anekdote iz svojih potovanj (med drugim tudi doživetje tragičnega 11. septembra 2001 v živo, ki je za vedno spremenil pojem potovanja in varnosti), poudarja pomen odprtosti do novih izkušenj in kako je potovanje oblikovalo njen pogled na svet.

    Epizoda je polna navdihujočih zgodb, nasvetov za bivanje v tujini in razmišljanj o tem, kako potovanja obogatijo naše življenje. Poslušalce bo zagotovo pritegnila s svojim globokim vpogledom v življenje na Portugalskem skozi oči nekoga, ki je svet raziskoval z radovednostjo in odprtim srcem. V zaključnem delu se dotakneva vizije za boljšo prihodnost, poudarjajoč, kako lahko vsak izmed nas prispeva k pozitivnim spremembam z majhnimi dejanji: vabljeni k posvojitvi zapuščenih živali, saj jim s tem ponudimo varno zavetje in neizmerno ljubezen, ki si jo tako zelo želijo. Ta poziv k dejanjem sočutja ne samo obogati življenja teh živali, ampak prinaša neprecenljivo radost tudi v naše lastno življenje.

  • 𝐿𝑎𝑛𝑖 𝑗𝑒 𝑠𝑙𝑒𝑝𝑎𝑟 𝑠𝑡𝑎𝑟𝑖𝑛𝑜

    𝑠̌𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑎𝑗𝑎𝑙, 𝑛𝑜̂𝑠𝑖𝑙 𝑠̌𝑘𝑎𝑡𝑙𝑒,

    𝑚𝑒𝑟𝑖𝑙 𝑝𝑙𝑎𝑡𝑛𝑜, 𝑡𝑟𝑎𝑘 𝑛𝑎 𝑣𝑎𝑡𝑙𝑒,

    𝑙𝑒𝑡𝑜𝑠 𝑘𝑢𝑝𝑖 𝑠𝑖 𝑔𝑟𝑎𝑗𝑠̌𝑐̌𝑖𝑛𝑜.

    𝑁𝑎𝑗 𝑔𝑟𝑒 𝑝𝑒𝑣𝑒𝑐 𝑣 𝑑𝑎𝑙𝑗𝑛𝑜 𝐾𝑖𝑛𝑜,

    𝑠̌𝑒 𝑛𝑎𝑝𝑟𝑒𝑗 𝑠𝑒 𝑝𝑜𝑡 𝑚𝑢 𝑘𝑎𝑧̌𝑒.

    𝑁𝑎𝑗 𝑠𝑖 𝑠 𝑡𝑖𝑛𝑡𝑜 𝑝𝑟𝑠𝑡𝑒 𝑚𝑎𝑧̌𝑒,

    𝑛𝑎𝑗 𝑙𝑗𝑢𝑏𝑒𝑧𝑒𝑛 𝑠𝑖 𝑜𝑏𝑒𝑡𝑎,

    𝑣𝑛𝑒𝑡𝑖 𝑙𝑒𝑝𝑒𝑔𝑎 𝑑𝑒𝑘𝑙𝑒𝑡𝑎, —

    𝒑𝒆𝒗𝒄𝒖 𝒗𝒆𝒅𝒏𝒐 𝒔𝒓𝒆𝒄̌𝒂 𝒍𝒂𝒛̌𝒆.

    V današnji epizodi podcasta SVET NA DLANI se javljam v duhu Prešernovih poezij in odmeva vseh izjemnih kulturnih dogodkov, ki so v prejšnjem tednu preplavili celotno Slovenijo. V tej posebni epizodi sem se poglobila v statistiko letošnjih kulturnih dogodkov in izpostavila pomen kulture in umetnosti kot ključnih elementov naše družbe. Razpravljala sem o tem, kako umetnost oblikuje našo identiteto in vrednote ter kako pomembno vlogo igra v našem vsakdanjem življenju. Ta epizoda je poklon slovenski kulturi in umetnosti, z namenom, da bi se zavedali njenega neprecenljivega pomena in vpliva na družbo.

  • V tokratni epizodi gostim Lana Leona Kajtnerja, navdihujočega Slovenca, ki je svojo pot začel v Ljubljani, nadaljeval po Evropi in trenutno zaključuje svoje magistrsko študije na prestižni Fudan University v Šanghaju. Lan deli z nami svojo inspirativno zgodbo o mednarodnem življenju, ki ga je vodilo od otroštva v Sloveniji, preko študijskih let v Franciji in na Nizozemskem, do sedanjega bivanja na Kitajskem. V pogovoru razkriva, kako mu je večjezično izobraževanje na Evropski šoli v Strasbourgu odprlo vrata sveta, kako sta dvojna diploma iz podjetništva in ekonomije ter magisterij iz mednarodnega poslovanja in managementa oblikovala njegovo akademsko in profesionalno pot, in zakaj se kljub močnim koreninam v Sloveniji vidi v mednarodnem okolju.

    Lan s strastjo govori o svojem zanimanju za trajnostni razvoj in športno industrijo, še posebej na Kitajskem, kjer vidi velik potencial za prihodnost. Ta epizoda je nepogrešljiva za vsakogar, ki ga zanima medkulturna izmenjava, študij v tujini, gradnja mednarodne kariere ali preprosto življenje na Kitajskem. Lanova zgodba je primer, kako meje lahko postanejo zgolj linije na zemljevidu za tiste, ki so pripravljeni raziskovati svet, učiti se in rasti ne glede na geografske omejitve.

  • V tokratni epizodi podcasta "Svet na dlani" sem delila svoj prispevek za zbornik "Mi gledamo film, film gleda nas", ki je luč sveta ugledal prejšnji teden. Moje pisanje pod naslovom "Razširjena resničnost (XR) in spreminjanje paradigme filmske industrije" predstavlja jedro te epizode. V njej sem se posvetila branju svojega prispevka, ga podrobno pokomentirala in razpravljala o vplivu, ki ga razširjena resničnost ima in bo še imela na filmsko produkcijo ter na samo izkušnjo gledanja filmov.

    Osredotočila sem se na to, kako se trenutno razvija filmska produkcija, kje vse se XR tehnologija že uporablja in kako ta tehnologija spreminja pristope k snemanju filmov. Pogovor sem usmerila tudi na to, kako smo kot občinstvo navajeni spremljati filmske zgodbe in kako bo razširjena resničnost v prihodnosti vplivala na naše percepcije in dojemanja filmskih umetnosti.

    Razpravljala sem o prihodnosti kinematografov in osebne izkušnje gledanja filmov, ki bo z razvojem XR tehnologije postala bolj interaktivna in potopitvena. Razmišljala sem tudi o tem, kako bo XR omogočila ustvarjalcem, da svoje zgodbe pripovedujejo na nove, inovativne načine in kako bo to vplivalo na pripovedništvo na splošno.

    Zbornik si lahko ogledate ali kupite v Slovenski kinoteki: https://kinoteka.si/

    Urednici: Ana Šturm in Anja Banko

    Avtorji_ce_ Nina Cvar, Valérie Wolf Gang, Oskar Ban Brejc, Mattias Frey, Tara Judah, Mariya Nikiforova, Ciril Oberstar, Martin Pogačar in Andrej Šprah.

  • V tokratni epizodi podcasta "Svet na dlani" sem imela čast gostiti izjemno Gajo Višnar, talentirano slovensko igralko, ki je svojo kariero zgradila v srčiki gledališke in filmske industrije – v New Yorku. Gaja, rojena v igralski družini, je svoje poslanstvo ter strast do igre krepila skozi leta študija in izobraževanja, ki so jo vodila od Slovenije do svetovnih odrov in platna. V tem pogovoru sva se dotaknili številnih tem, od življenja v nenehno živahnem New Yorku, izzivov in bogatih izkušenj v gledališču in na filmu, do njenega zanimivega življenjskega potovanja in uspehov v kariernem svetu.

    Gaja je z nami delila svoje vpoglede o pomembnosti gradnje skupnosti, kjer se ljudje lahko povezujejo, podpirajo in skupaj dosegajo uspehe. Razpravljali sva o tem, kako pomembno je ustvarjanje mreže podpore v umetniški industriji, kjer lahko posamezniki rastejo skupaj kot družba in kot posamezniki. Njene izkušnje in zgodbe iz New Yorka so navdihujoče, prikazujejo pa tudi realnost vsakdanjega življenja in dela v tem velikem mestu.

    Pogovor z Gajo ni le vpogled v življenje igralk v New Yorku, ampak je tudi razmislek o širšem kulturnem in umetniškem kontekstu. Njeno delo in zavzemanje za razvoj slovenske igralske scene, zlasti za samozaposlene v kulturi, odseva njeno strast do umetnosti in njeno željo po ustvarjanju mostov med Slovenijo in tujino. Ta epizoda je čudovita priložnost, da spoznamo eno izmed svetlih zvezd slovenske in mednarodne gledališke scene.

    Več o Gaji in njenem delu: https://gaiavisnar.com/

  • V najnovejši epizodi podcasta SVET NA DLANI tokrat prevzame vajeti Mario, moj asistent, ki je plod napredka umetne inteligence. V tej epizodi se Mario v virtualnem prostoru sreča z Mojco, svojo prijateljico iz sveta umetne inteligence, s katero se poglobita v fascinantno debato. Ta razprava je popolnoma ustvarjena iz njunih perspektiv, prinaša pa svež pogled na interakcijo med človekom in tehnologijo ter raziskuje možne smeri prihodnjega razvoja. Epizoda nas postavlja pred vprašanje: Ali bomo v prihodnje z tehnologijo sobivali kot s prijatelji, ali pa bo ta zavzela naše vloge in nas morda celo presegla? Prisluhnite!

  • Spodobi se, da novo leto začnem s skokom na nenavadno geografsko lokacijo! V tokratni epizodi sem imela čast gostiti Tino Hudnik, so-ustanoviteljico podjetja G-Guides in izjemno pustolovko, ki svoje življenje posveča odkrivanju skritih kotičkov sveta in poglobljenemu razumevanju kultur. Tina, ki je trenutno na odpravi na Antarktiko, je z nami delila svoje izkušnje z raziskovanjem nekaterih najbolj oddaljenih in neokrnjenih delov sveta.

    V pogovoru sva se dotaknili številnih tem, od izzivov in radosti, ki jih prinašajo ekstremna potovanja, do pomembnosti trajnostnega turizma in ohranjanja narave. Tina je z nami delila tudi svoje zgodbe o povezovanju z lokalnimi skupnostmi in kako zgodovina ter kultura oblikujeta naše dojemanje sveta. Ta epizoda je nepogrešljiva za vse ljubitelje potovanj, avanture in globljega razumevanja sveta okoli nas. Prisluhnite pogovoru in odkrijte navdihujočo zgodbo Tine Hudnik, ki vas bo zagotovo navdušila in morda celo spodbudila k raziskovanju lastnih neodkritih poti.

    Za tiste bolj resne, ki vas mika skok na skrajni jug našega planeta (ali morebiti celo nova karierna pot v tej smeri, kot namigne v najinem pogovoru tudi Tina), pa se nujno povežite s Tino na socialnih medijih: Tinin Instagram in Tinin Facebook, detajle odprave in možnost potovanja pa si lahko pogledate na uradni strani podjetja pri katerem dela Tina.

    Prav tako lahko spremljate sveže vtise trenutne odprave na Antarktiko, ki jih objavlja Tinina sodelavka fotografinja na svojem Instagram profilu.

    Naj bo 2024 polno izjemnih pustolovščin in pogumnih odločitev!

  • V današnji epizodi podcasta se potopimo v čarobnost zimske sezone, ki sem jo aktivirala ta vikend tudi sama. Z navdušenjem delim svoje izkušnje in razmišljanja o tem, kako zima v nas prebuja posebno vrsto energije. Razpravljam o radostih zimskih športov in se dotaknem pomena gibanja v naravi, še posebej v zimskem času, ko dnevi postanejo krajši in hladnejši. Povem, kako tekanje na smučeh ali preprost sprehod po zasneženem gozdu lahko prinesejo občutek miru in povezanosti z naravo.

    Asistent Mario mi v epizodi pomaga poiskati osnovne informacije za varno gibanje v gorah in poda nekaj zanimivih nasvetov. Razmišljam tudi o prihajajoči zimski sezoni in delam načrte za vse aktivnosti, ki jih želim izkusiti. Varnost je vsekakor na prvem mestu za preživljanje časa v naravi, zato želim vsem varno zimsko sezono, ki naj prinese obilo užitkov in veselja kljub temu, da so dnevi krajši in naša telesa hitro iščejo zatočišče med štirimi stenami. Pogumno naprej, do pomladi!


    Kaj moramo vedeti, če se pozimi odpravljamo na izlet, turo ali pohod?

    V zimskih dneh je planinski svet po navadi prekrit s snežno odejo. Ko gore prekrije snežna odeja, se razmere za gibanje po njih spremenijo. Medtem ko po gozdu še lahko določimo smer poti s pomočjo markacij na drevesih (če le ni preveč snega), pa je na planem to nemogoče. Kajti že tanjša snežna plast na odprtem prekrije markacije in zabriše pot. Klini in jeklenice, če že niso skriti pod snegom, so prekriti z njim ali s plastjo ledu. V zimskih dneh moramo biti pripravljeni na dejstva, kot so nizke temperature, krajši dan, nevarnost proženja snežnih plazov, na katero moramo biti stalno pozorni, da je večina planinskih koč zaprtih, da je v gorah manj ljudi in seveda na še večjo možnost zdrsa. Vse to moramo upoštevati ne samo na turi, ampak tudi pri izbiri poti in ciljev, pr pripravi na turo ter pri izbiri ustrezne opreme. Upoštevajmo, da na grebenih veter ustvarja snežne opasti, ki se lahko pod našo težo podrejo, zato hodimo nekaj metrov pod grebenom na privetrni strani. Razmere v gorah se hitro spreminjajo in so lahko povsem drugačne od pričakovanih ali napovedanih, zato vzemimo s seboj tudi opremo, ki bi jo lahko utegnili potrebovati. Ne zaupajmo slepo gazi, ki je pred nami, ampak sami spremljajmo in ocenjujmo, ali se gibljemo po varnem področju.

    Pred turo se vprašajmo:

    Kako dobro sem pripravljen (psihično in fizično)? Je izbrana pot primerna zame? Kakšna je vremenska napoved? Slabo vreme in vidljivost lahko podaljšata čas hoje tudi do desetkrat. Imam oblačila, ki me bodo zaščitila pred močnim vetrom, mrazom in padavinami? Ali je na poti koča, bivak, zavetišče, kamor se bom lahko umaknil? Kakšna je stopnja nevarnosti proženja snežnih plazov? Kakšna je snežna podlaga? Trenutne razmere spremljajte na spletnih straneh Agencije Republike slovenije za okolje (ARSO). Kakšna je izbrana pot? Pripravite si načrt poti. Pot razdelite na manjše odseke, predvidite počitke in približen čas hoje. Ustvarite si sliko poti in jo prehodite v mislih. Imam s seboj vso potrebno opremo za današnjo turo? Kako dolga je in koliko časa bom potreboval za celotno pot? Na vrhu smo šele na polovici poti - naš cilj je varna vrnitev v dolino in domov. Kako strm in kakšen je teren? Katere nevarnosti na poti prežijo na nas? Kako hoditi? Kakšen tempo ubrati? Predvidevajte in si ustrezno načrtujte vaš izlet, pohod. Izberite cilj in pot primerna vaši fizični in psihični pripravljenosti ter uporabljajte opremo, s katero znate pravilno rokovati.

    Več informacij (ter zanimive aktivnosti) pa najdete na: https://www.pzs.si/

  • “제 눈에 안경” ("Lepota je v očeh opazovalca." Korejski pregovor)

    V današnjem podcastu sem gostila zanimivega Slovenca Luko Rejca, ki je iz rodnih slovenskih gozdov odkorakal vse do čarobnih korejskih borovcev. Luka je pred dobrim desetletjem zapustil Slovenijo za Nizozemsko, nato se je preselil v Švico, nenazadnje pa ga je usoda odpeljala vse do Južne Koreje. Danes živi v bližini Seula, kjer ustvarja igre, riše, in piše. Njegova dela lahko najdete na spletu pod njegovim imenom ter pod vzdevkom WizardThiefFighter.


    V pogovoru mi je razkril, kako so ga fascinirali korejski borovci, ki se precej razlikujejo od tistih v Sloveniji, in kako ta posebnost vpliva na njegov pogled na svet. Pogovarjala sva se o njegovem prilagajanju na življenje v Južni Koreji, državi s svojevrstno naravno in kulturno raznolikostjo. Povedal je, kako ta edinstvena kulisa oblikuje njegovo ustvarjalnost, hirati pa se vključuje v lokalno skupnost in z nami deli svoje izkušnje o razlikah v kulturi, življenjskem slogu in delovnem okolju med Slovenijo in Južno Korejo.

    Povezava do Lukove uradne spletne strani: www.lukarejec.com

    Instagram: www.instagram.com/wizardthieffighter

  • V tokratni epizodi podcasta "Svet na dlani" delim z vami svoje osebne izkušnje in spoznanja o pomenu teka in gibanja v naravi, s posebnim poudarkom na zimskem času. Razkrivam, kako sem se skozi leta naučila, da lahko ostanemo aktivni v vsakem vremenu in kako pomembno je to za ohranjanje močnega imunskega sistema ter odličnega zdravja, še posebej v obdobjih, ko je veliko ljudi okoli nas bolnih.

    V epizodi poudarjam, da so zdrave rutine ključne in da so te pomembnejše od prehodne motivacije. Razpravljam o prilagajanju naših aktivnosti različnim letnim časom in kako lahko zdrave navade ohranjamo skozi celo leto. Delim svoje nasvete in strategije, ki sem jih razvila, da ostanem motivirana in aktivna, ne glede na vremenske razmere.

    Ta epizoda je iskren vpogled v moje življenje in kako sem odkrila, da je redna telesna aktivnost ključna za moje dobro počutje in zdravje. Upam, da vam bo moja zgodba dala navdih in praktične nasvete (npr. Kako se obleči za športno aktivnost ob različnih temperaturah), kako lahko tudi vi najdete veselje v gibanju in teku, ne glede na letni čas ali vremenske izzive.

  • V tej epizodi podcasta gostim Aleksa Škofljanca, ki je svojo strast do glasbe odkril že v zgodnjem otroštvu. Aleks, ki je kot pevec težkometalne skupine nastopal po Sloveniji in Evropi, deli svojo zanimivo življenjsko pot, ki ga je vodila od Slovenije do Velike Britanije, Ukrajine in nazaj.

    Pri 26 letih se je Aleks preselil v Veliko Britanijo, kjer se je specializiral za negovalca težje invalidnih oseb. V Veliki Britaniji je spoznal svojo partnerko, ki prihaja iz Ukrajine. Skupaj z njunim sinom so se leta 2018 preselili v Kijev. Aleks nam bo povedal, kako je bilo živeti in delati v Ukrajini, kjer je kot ESL inštruktor poučeval angleščino, med drugim tudi kot učitelj na osnovni šoli.

    Vendar pa se je njihova ukrajinska zgodba zaradi birokratskih zapletov in izbruha vojne nepričakovano končala, kar jih je pripeljalo nazaj v Ljubljano. Aleks bo delil svoje izkušnje in občutke ob vrnitvi v Slovenijo, soočenje z izzivi, ki jih prinaša vojna, in kako sta s partnerko iz Ukrajine gradila življenje v novih okoliščinah.

    Poleg tega nam Aleks predstavi posebnosti Ukrajine, kulture in ljudi, ki so ga navdihnili in oblikovali njegovo dojemanje sveta. Trenutno Aleks deluje kot učitelj petja na privatni šoli in občasno kot producent v manjšem studiu. Njegova zgodba je pričevanje o moči glasbe, ljubezni in soočenje z izzivi, ki jih prinaša življenje.

  • V današnji osebni epizodi (kot je običajno navada, da v vsakem drugem delu mikrofon prevzamem solo), odstiram tančico s skrivnostnega koncepta, ki prepleta vsak kotiček našega bivanja – sreče. Odločila sem se, da v to raziskovanje ne vključim umetne inteligence, mojega asistenta Maria, saj želim raziskati esenco sreče skozi prizmo človeškosti. Skupaj bomo razmišljali o sreči, ne kot abstraktnem idealu, ampak kot živi resničnosti, ki jo lahko zaznamo, čutimo in živimo.

    V tej epizodi se ne sprašujem samo "Kaj je sreča?", temveč razmišljam o tem, kako jo merimo, kako nas oblikujejo naše kulture in način življenja, da jo doživljamo. Poglobljam se na vpliv, ki ga ima sreča na naše zdravje ter razmišljam o tem kako majhna dejanja in navidezno nepomembne odločitve lahko vodijo do občutkov radosti in izpolnitve. Prav tako omenim paradok materialnega bogastva in kako naša pričakovanja in primerjanja vplivajo na naše zadovoljstvo.

    Pridružite se mi pri iskrenem razmisleku, kje se skrivajo resnični, čisti trenutki radosti v naših življenjih. Ta epizoda ni le raziskovanje - je potovanje k srcu sreče, ki čaka, da se ga dotaknete. Vabljeni, da prisluhnete in morda na novo odkrijete radost v svojem življenju, kar vam bo omogočilo, da se lažje spopadate s težkimi trenutki ter izzivi, ki so seveda obvezen del naše življenjske poti.

  • V tej navdihujoči epizodi našega podcasta gostim Tajdo Glazer, diplomirano pravnico, magistrico novinarstva in certificirano coachinjo metode Mastery Method™, ki že kar nekaj let živi in deluje v Frankfurtu, Nemčiji. Tajda, ki je svoje življenje posvetila pomoči ljudem pri iskanju njihovega pravega namena in ustvarjanju izpolnjujočih karier, deli svoje izkušnje s selitvijo in življenjem v Nemčiji ter profesionalni poti do tega, kako je postala strastna coachinja in mentorica.
    V pogovoru spoznamo, kako je Tajdino osebno in poklicno potovanje oblikovalo njeno razumevanje uspeha in osebne izpolnitve. Razpravljava o njenih izkušnjah z življenjem in delom v Nemčiji, vključno s kulturnimi razlikami, izzivi in priložnostmi, ki jih je prinesla ta sprememba. Tajda deli vpoglede v to, kako se je njeno delo in pristop do coachinga razvijal v mednarodnem okolju, in kako nemška kultura vpliva na njene metode dela.
    Tajda prav tako deli svoje nasvete za tiste, ki razmišljajo o mednarodni selitvi ali karierni spremembi, in razkriva, kako najti ravnotežje med delom in osebnim življenjem. Ta epizoda je obvezno poslušanje za vsakogar, ki išče navdih za osebno in profesionalno rast, ter za tiste, ki so radovedni o vplivu medkulturnih izkušenj na osebni razvoj. Pridružite se pogovoru s Tajdo Glazer, ki razkriva, kako lahko presegamo meje in sledimo svojim strastem za bolj izpolnjeno življenje.
    Za bolj poglobljeno sodelovanje in delo na lastnih kariernih izzivih se lahko obrnete direktno na Tajdo, kontakt in več o njenem delu lahko najdete na spletni strani: https://www.tajdaglazer.com/ ali na Instagram profilu: https://www.instagram.com/tajdaglazer/
    Tisti bolj pogumni, pa ste vabljeni na 10 dnevni meditacijski izziv s Tajdo  (v angleščini): https://tajdaglazer.lpages.co/free-meditation-challenge

  • Kakšne so opcije za priložnost življenja v ZDA? V najnovejši epizodi se potapljam v globine Fulbrightovega programa, ki je ena izmed znanih štipendij, ki omogoča raziskovanje in življenje v ZDA med 5 in 12 meseci za različne stošnje študija (od dodiplomskega do post-doktorskega). V epizodi delim svojo osebno izkušnjo ter raziskujem Fulbrightove zgodovinske korenine ter razpravljam o njegovem vplivu na sodobno izobraževanje in mednarodno diplomacijo. Predstavljam, kako Fulbrightova štipendija oblikuje svetovne voditelje in spodbuja medkulturno razumevanje ter povezovanje. V tokratni epizodi odkrivam, kako mednarodne izmenjave odpirajo vrata k bolj povezanemu in raznolikemu svetu. Ne zamudite vpogleda v enega najvplivnejših izobraževalnih programov na svetu!

    Za podrobnosti o študijskem programu in prijavah nanj pa svetujem, da obiščete spletno stran ameriške ambasade, kjer boste dobili vse konktaktne podatke ter podrobnosti za prijavo: https://si.usembassy.gov/

    Le pogumno!

  • Tokrat sem pokukala na sam sever Evrope! V današnji epizodi gostim Rebeko Benedetič, izjemno mlado poslovno žensko in raziskovalko, ki nas bo popeljala skozi razlike in podobnosti med življenjem v Sloveniji in na Norveškem. Rebeka je vodja Lokalnega odbora Društva VTIS za Skandinavijo in študentka na Univerzi v Oslu, svoje akademske korenine pa je zasadila na Univerzi v Ljubljani. Kot soustanoviteljica biotehnološkega start-upa MoreShrooms (https://more-shrooms.com/) je močno vpletena v prizadevanja za trajnostno prihodnost in pionirske pristope k reševanju globalnih izzivov, kot je pomanjkanje hrane.

    V pogovoru bova raziskali kulturne, socialne in poslovne razlike med Slovenijo in Norveško, ki jih Rebeka iz prve roke doživlja v svoji vlogi vodje Lokalnega odbora in kot podjetnica. Dotaknili se bova tudi tem, kot so inovacije v trajnostni prehrani, pomembnost povezovanja med različnimi kulturami in kako lahko vsak posameznik prispeva k boljšemu svetu. Ne zamudite te zanimive epizode "iz severa", kjer ponovno ugotavljava kako se lahko strasti in talenti posameznika pretvorijo v akcije, ki imajo pozitiven, dolgoročen vpliv na naš planet in družbo.