Folgen
-
Najprv počúvala, čo všetko nebude môcť robiť a ako jej cukrovka zmení život, no nakoniec zistila, že nie všetko, čo sa hovorí je pravda a teraz je z nej vysmiata pozitívna žena, skoro bez obmedzení. Martina Balušíková je pacientkou s diabetom prvého typu a o svoj životný príbeh sa podelila v rozhovore s redaktorkou Top Star – Simonou Halamíčkovou. Tehotenstvo a rodina, po ktorej tak strašne túžila sa jej splnili i napriek ochoreniu. Má dve zdravé deti a na svojom instagramovom profile prináša rady, aby zjednodušila (ako ona hovorí) „horkosladký“ život ostatným diabojovníkom.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o veštení z kávovej usadeniny.
-
Na Slovensku sa približne 30 percent detí narodí cisárskym rezom. Čo znamená cisársky rez pre dieťa z hľadiska jeho dlhodobého zdravia a čo znamená pre matku? Aké sú dôvody na cisársky rez a čo dôvody nie sú? Prečo je v niektorých pôrodniciach počet cisárskych rezov nižší či vyšší ako inde? S redaktorkou JOJzdravie Marcelou Fuknovou sa o cisárskom reze rozprával prof. MUDr. JOZEF ZÁHUMENSKÝ prednosta II. gynekologickopôrodníckej kliniky UN v Bratislave.
-
Dva pozitívne testy Jannika Sinnera, no napokon verdikt, že šlo o neumýselný doping. Kedysi nemysliteľné, dnes možné vyústenie prípadov. Aj keď pokiaľ ide o talianskeho tenistu a svetovú tenisovú jednotku nie je ešte koniec. Prečo sa však po rokoch, kedy bol športovec zodpovedný za to, že sa do jeho tela dostala zakázaná látka, odrazu rozhodlo, že tomu tak nie je vždy? A ako sa to posudzuje? Najmä v časoch, keď antidopingové laboratóriá (aj to slovenské) dokážu odhaliť aj mikroskopické množstvo zakázanej látky. A je to možnosť aj pre slovenského tenistu Karola Becka, ktorý aj po viac ako 15 rokoch tvrdí, že si nevzal klenbuterol, požiadať o revíziu prípadu? Spolu s riaditeľkou Antidopingovej agentúry SR (SADA) Žanetou Csáderovou a zástupcom riaditeľky SADA Tomášom Pagáčom sme sa pristavili aj pri ďalších dopingových kauzách, a to aj tých slovenských. Za 15 rokov ich odhalili 120. Či sa reportérke Marike Dulaiovej podarilo zistiť viac o tých aktuálnych, a to aj pokiaľ ide o chodca Miroslava Úradníka, to sa dozviete v najnovšom podcaste.
-
Môžete sa nechtiac zaočkovať transfúziou krvi od očkovaného človeka? Aké informácie by ste mali dostať, keď sa rozhodujete či si nechať uskladniť pupočníkovú krv a čo zažíva v praxi súdny lekár? O víre udalostí posledných týždňov sa v podcaste Na lopate rozprávali zdravotnícke novinárky Barbora Jánošová, Marcela Fuknová a súdny lekár, súdny znalec a advokát Peter Kováč.
-
Štvrtý obrat Spartaka Trnava po sebe! S Komárnom ho zavŕšil tím trénera Gašparíka v 99. minúte! Povinné víťazstvo Slovana doma so Skalicou. Aj keď Záhoráci si na Tehelnom poli hanbu rozhodne neurobili. Žilina uhrala na Zemplíne s Michalovcami po pohári opäť remízu 1:1, lenže v lige to znamená v pretekoch s belasými stratu ďalších dvoch bodov. Šošoni navyše stratili aj obrancu Petra Pekaríka. Či ho stratí pred dvojzápasom Ligy národov aj reprezentácia, to sa ešte iba ukáže. V podcaste Prvá liga opäť debatovalo trio Marek Svátek, Rado Ležovič a Braňo Tesák.
-
Zmeny v podnebí v minulosti následne spôsobovali výrazné zmeny v spoločnosti. Ako sa prejavovali, aké sú dôkazy o nich a môžeme ich nájsť aj na našom území? Na tieto otázky a aj mnohé iné bude hľadať odpovede Miriam Jarošová v rozhovore v 24 Podcast O počasí a klíme s doc. Mgr. Luciou Novákovou, PhD. , ktorá je vedúcou Katedry klasickej archeológie na Filozofickej fakulte Trnavskej Univerzity v Trnave.
-
Andreas Žampa debutoval vo Svetovom pohári ešte v roku 2012, keď mal iba devätnásť rokov. Viac ako desaťročie súťaží s tými najlepšími na svete. Ako sám tvrdí, mužské lyžovanie je tvrdý biznis, napriek tomu si ho dokáže s nemiznúcim úsmevom na tvári užívať. Zhovárali sme sa nielen o štarte novej sezóny, ale aj o tom, ako zvláda tlaky okolia a kritiku.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o hospodárskych prínosoch globálneho chaosu.
-
Až u 40 percent ľudí, ktorí prekonajú cievnu mozgovú príhodu sa do jedného roka vyvinie spasticita. Tento stav spôsobuje neprirodzené zvýšené napätie svalov, ktoré obmedzuje pohyb, spôsobuje bolesti a môže viesť k deformácii končatín. Hoci tento stav je liečiteľný a liečbu uhrádzajú zdravotné poisťovne, na Slovensku sa lieči zo spasticity menej ako 1 percento ľudí, ktorých postihuje. O tejto možnosti totiž nevedia. O liečbe spasticity sa s redaktorkou JOJzdravie Marcelou Fuknovou rozprával neurológ z FN v Trnave MUDr. JOZEF HARING
-
Konflikt na Ukrajine získava nový rozmer a to zapojením vojakov KĹDR. Prečo OSN či NATO reagujú veľmi opatrne, a prišiel čas zapojiť do obrany Ukrajiny i spojenecké vojská NATO, či členských krajín EÚ? Aj o tom a ako môže tieto postoje ovplyvniť staronový americký prezident sme sa v 24podcaste rozprávali s analytikom a generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.
-
Bratislavský Slovan stále čaká na prvý bod v Lige majstrov. Priaznivci verili, že by to belasým mohlo vyjsť práve proti Dinamu Záhreb, no realita bola iná. Prehru 1-4 okomentovalo v podcaste Prvá liga tradčiné trio Marek Svátek, Braňo Tesák a Rado Ležovič.
-
Ako sa môže stať, že človeku chirurgovia vyoperujú iný orgán, než plánovali? Na čo slúži predoperačný checklist ? Prečo sa niekedy očakávania pacientov nenaplnia? Prečo je dôležitá úprimná komunikácia? A prečo lekári môžu nájsť pacientovi len to, na čo myslia? Podcast NA LOPATE o ďalších typoch medicínskych omylov so súdnym lekárom, advokátom a súdnym znalcom Petrom Kováčom a so zdravotníckymi redaktorkami Barborou Jánošovou a Marcelou Fuknovou.
-
V lige sa zrodila prvá prehra Žiliny, ale po jej zápase v Ružomberku zaujala viac hádka českých trénerov: hosťujúceho Ščasného a domáceho Smetanu. No a keďže Slovan otočil súboj v Podbrezovej, je späť na čele o bod pred Žilinou. A má ešte dohrávku s Komárnom k dobru. Majstrami obratov sú však po minulom týždni Trnavčania, ktorí zvládli otočiť nepriaznivé skóre až trikrát po sebe a tešili sa z troch víťazstiev. Či sa zo svojho prvého v ligovej fáze Ligy majstrov bude v utorok večer na Tehelnom poli tešiť aj Slovan, to sa dozvieme po jeho súboji s Dinamom Záhreb. V podcaste Prvá liga debatovala trojica Marek Svátek, Rado Ležovič a Braňo Tesák.
-
3.novembra 1944 boli povstaleckí generáli, Ján Golian a Rudolf Viest aj s niekoľkými členmi Vysokoškolského strážneho oddielu, ktorý ich sprevádzal na povstaleckom území, odhalení vo svojej skrýši - v dome Jozefíny Rybárovej v obci Pohronský Bukovec.
Ján Golian a Rudolf Viest. Akí boli? Prečo boli v čele povstania práve oni? Ako došlo k ich zatknutiu a ako je možné, že dodnes s istotou nevieme ako a kde ich nacisti popravili?
Hosťom History podcastu je historik, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, Marián Uhrín. Rozprávala sa s ním Veronika Homolová Tóthová, editorka jojhistory.sk.
-
Stačí pre Slovensko 7 krematórií, ktoré má? Máme dosť miest na cintorínoch a ktorému mestu hrozí, že bude mať problém? Ladislav Stríž, ktorý má pohrebnú službu v Podunajských Biskupiciach a je spoluzakladateľom a predsedom Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb odpovedal nie len na tieto otázky, ale opísal aj nové módne trendy v pohrebníctve, zmeny oproti minulosti, či ako je to so separovaním odpadu na cintorínoch. Keďže sa jeho rodina venuje pohrebným službám už štvrtú generáciu, zaujímalo nás, čo všetko musí človek ovládať a zvládať a či je potrebné študovať, aby ste tieto služby mohli ponúkať a vykonávať. Pýtali sme sa čo čas dušičiek a spomienok znamená pre ľudí z pohrebných služieb a krematórií. Mimochodom - tipnite si, a čo sa týmto ľuďom praje, keď sa s nimi lúčite.
-
Komentátori denníka SME Peter Tkačenko a TV JOJ Arpád Soltész mudrujú pri káve o úskaliach vládnutia so zlepencom.
-
Bolesti v panve nejasného pôvodu, pocit tlaku a nepríjemné varixy, ktoré sa objavujú v blízkosti vonkajšieho genitálu a dokonca aj na ňom. Syndróm panvovej kongescie je niečo, po čom ženy netúžia, pretože im ničí intímny život a celkovo zhoršuje kvalitu prežívania. Hoci ho má až 5 percent žien, hovorí sa o ňom veľmi málo a pre mnohé ženy zostáva tabu témou. Ktoré ženy môžu mať tento problém, ako sa prejavuje a prečo na riešení musia spolupracovať gynekológ a cievny lekár, sa s redaktorkou JOJzdravie Marcelou Fuknovou rozprával cievny chirurg z Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave MUDr. FRANTIŠEK ŽERNOVICKÝ.
-
Patrí medzi slovenskú herpetologickú špičku. A nielen tam. Veľmi úspešne sa mu darí aj v zahraničí. Na svojom konte má významné vedecké ocenenia i objavy. A to vrátane nových druhov plazov, za ktorými cestuje do krajín ako napríklad Pakistan, Afganistan, či Uzbekistan. Nie raz musel vysvetľovať dôvody svojho pobytu aj členom hnutia Taliban. Napriek tomu sa zoológ Daniel Jablonski ďalej hĺbkovo venuje plazom a obojživelníkom. Pritom na svete je až 11 tisíc druhov plazov.
-
S pohybovou aktivitou detí na Slovensku je to takto: štyri pätiny dievčat a dve tretiny chlapcov sa nevenujú žiadnej. Spolu s doc. PaedDr. Antonom Lednickým, PhD. z Katedry atletiky a kondičnej prípravy FTVŠ Univerzity Komenského sme hľadali odpoveď na to, prečo je to tak. Prečo sa vyprázdnili detské ihriská, veľa detí je ospravedlnených z hodín telesnej výchovy a či je problémom, že niektoré školy ani dnes nemajú telocvične. Dôsledkov toho, že sa deti nevenujú pravidelne pohybovým aktivitám je poznať aj na FTVŠ UK - či už ide o zdatnosť uchádzačov na prijímacích pohovoroch alebo pri ich stále znižujúcom sa počte. Prebrali sme otázku, či je rodič na gauči práve tým, ktorý má dieťaťu hovoriť, aby sa hýbalo. No a na záver sme dospeli saj k pozitívnej správe, že to, čo sa za posledných 20 rokov pokazilo pokiaľ ide o množstvo pohybu a hýbanie sa, je možné napraviť za oveľa kratší čas.
- Mehr anzeigen