Folgen
-
V najbližšej relácii V Samárii pri studni budeme spolu diskutovať o riešení neplodnosti pre veriacich manželov. Je poradenstvo a možnosti liečby v pro-life gynekologických ambulanciách naozaj lepšia cesta ako umelé oplodnenie?
-
Sexuálne zneužívanie sa môže vyskytovať kdekoľvek bez ohľadu na postavenie či vieru. Obete aj tohto násilia si nesú so sebou traumy ako bolesť, smútok, hnev, samota a strata dôvery. Ako im pomôcť ? Ako prípady odhaliť a čo robiť v prípade podozrenia ? Aký je prístup Cirkvi, štátu a odborníkov?
Hostia:
Janka Šípošová, zakladateľka OZ Pomoc obetiam násilia
Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie PZ SR
Ján Vigľaš, morálny teológ -
Fehlende Folgen?
-
Mesiac október by sme mohli pokojne nazvať aj mesiacom troch Terézií či dvoch učiteliek Cirkvi a jednej spolupatrónky Európy. O tom, čo majú spoločné sv. Terézia z Ávily, sv. Terézia z Lisieux a sv. Terézia Benedikta od Kríža i o ich odkaze pre súčasnosť, sa budeme rozprávať s našimi hosťami v diskusnej relácii V Samárii pri studni.
Hostia:
p. Dušan, Rád bosých bratov preblahoslavenej Panny Márie z hory Karmel
sr. Dominika, Rímska únia Rádu sv. Uršule
Beáta Hunčárová, predstavená Svetského rádu bosých karmelitánov -
Prečo je v Rímskokatolíckej cirkvi pre kňazov povinný celibát? Je celibát výhodou, alebo naopak je proti prirodzenosti muža? Zaviedla celibát cirkev, alebo môžeme hľadať jeho pôvod v Božom ustanovení? Na tieto otázky hľadáme odpovede v Samárii pri studni.
Hostia:
Miloš Lichner, dekan Teologickej fakulty TU
Ján Duda, cirkevný právnik
Vladimír Skyba, vikár Bratislavskej eparchie
Juraj Vittek, katolícky kňaz -
Zdravotne znevýhodnení športovci dosahujú významné úspechy. Ako im pomáha viera a vzťah k Bohu prekonávať, nielen športové, prekážky? Aj o tom budeme diskutovať v najbližšej relácií V Samárii pri studni.
Hostia:
Ján Riapoš, predseda SPV
Vladimír Farkaš, katolícky kňaz
Juraj Práger, para-športovec -
Tým, že Boh stvoril človeka ako muža a ženu, obdaril ich oboch rovnakou dôstojnosťou. Aké postavenie má žena v Cirkvi a aké v spoločnosti? Ako ženy žijú svoju vieru? Čo sa od žien očakáva a aké očakávania majú ženy? S Ľubou Oravovou.
Hostia:
Dagmar Babčanová, bývalá veľvyslankyňa SR vo Vatikáne
Eva Grey, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety
sr. Judita Erika Cáková DKL -
Diakonát je prvým stupňom kňazstva. Táto služba pochádza už z apoštolských čias. Aká je úloha diakona dnes v 21. storočí? Aj o tom spoločne diskutujeme v tejto relácii.
Hostia: Rastislav Čížik, gréckokatolícky kňaz
Marián Šuráb, katolícky kňaz
Peter Repko, diakon
Jozef Filipek, katolícky kňaz -
Mnohí roduverní katolíci dobrovoľne či nútene opustili vlasť, aby pomáhali rodákom v zahraničí, neskôr nám tu na Slovensku. O tom, ako sa formoval slovenský katolícky exil, o jeho činnosti a o jeho mieste v novodobých dejinách Slovenska sa budeme rozprávať s našimi hosťami v diskusnej relácii po letnej prestávke opať v priamom prenose V Samárii pri studni. Hostia: Peter Jašek, historik a Marián Gavenda, kňaz a publicista.
-
Tento rok viaceré katolícke médiá slávia výročia svojho vzniku. Ako vznikali? Aká je ich úloha? Aj tieto otázky zaznejú v relácii V Samárii pri studni.
Hostia: Ján Kraus, technický redaktor rádia Lumen
Marián Gavenda, publicista
Juraj Drobný, dramaturg
Juraj Gradoš, šéfredaktor časopisu Slovo
-
Ich lásku rozdelila smrť priskoro. Ako sa s tým dá vyrovnať? Ako sa s tým dá vôbec žiť?
Hostia:
Ján Bušovský, katolícky kňaz
Katarína Štellmachová, www.ruzovavdova.sk
Mária Klasovitá -
Hostia:
Juraj Jurica, vicepostulátor blahorečenia
Pavol Hudák, rektor Domčeka
Ján Urban, vedúci koordinačného tímu prípravy blahorečenia -
Obchodovanie s ľuďmi patrí medzi najvýnosnejšie nelegálne činnosti. Počet obetí priekupníkov sú milióny ľudí každý rok. Ako proti tomu bojovať ? Ako pomáha štát, ako Cirkev? A ako môžeme aj my sami odhaliť páchateľov a pomôcť obetiam?
Hostia: Erich Hulman, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity
Anna Bartošová, koordinátorka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, SKCH
Jozef Halcin, riaditeľ Odboru prevencie kriminality MV SR
-
15. mája sme si opäť pripomenuli Medzinárodný deň rodiny. Tento deň je dôvodom na zamyslenie, aká je úloha rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. Aká je rodina dnes? Ako sa zmenila a prečo? Aký je prístup štátov, vrátane Slovenska, Cirkvi a spoločnosti k rodinnej politike, k jej podpore a ochrane? Čo by sa malo zmeniť a ako? Aj na tieto otázky spoločne hľadáme odpovede.
Hostia: Anna Záborská, poslankyňa EP a predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu
Ján Podmanický, podpredseda sociálneho výboru NR SR (Smer-SD)
Marek Michalčík, koordinátor Sekcie kultúry života, Kanet, n.o.
-
Ktoré správy sú pravdivé? Dá sa vyznať v médiách a poznať skutočnú pravdu? Ako pracujú kresťanské média a Vatikánsky rozhlas v dnešnom boji médií a v informačnom smogu na internete? Moderuje Alfonz Juck.
Hostia:
Martin Kramara, hovorca KBS
Martin Ondruš, kresťanský youtuber
Jaroslav Daniška, denník Postoj -
V tejto relácií V Samári pri studni si pripomíname 35 rokov od akcie Vír. Bol to zásah Štátnej bezpečnosti proti členom rehoľnej spoločnosti sv. Františka z Assisi v Česko-Slovensku, ku ktorému došlo 27. marca 1983 na Kvetnú nedeľu. ŠtB vykonala niekoľko domových prehliadok u františkánov po celom Česko-Slovensku a zhabala náboženskú literatúru, samizdaty, písacie stroje a liturgické predmety. Zatknutých bolo 20 osôb, väčšina z nich bola čoskoro prepustená. Niekoľko františkánov však ostalo vo väzbe pár mesiacov. Obviňovali ich z marenia dozoru nad cirkvami tým, že tajne vstúpili do františkánskeho rádu a vyvíjali v ňom činnosť.
Hostia: Patrik Dubovský, Ústav pamäti národa
Peter Rúčka, katolícky kňaz
Lucia Cuninková, rehoľná sestra
-
Pred pár dňami navštívil Slovensko v rámci Hanusových dní profesor Rocco Buttiglione, ktorý vyučuje filozofiu a právo na Pápežskej Lateránskej univerzite vo Vatikáne. Jeho odpovede o kresťanských politikoch, liberalizme a svätom Jánovi Pavlovi II. budú inšpiráciou pre našich hostí.
Hostia:
Juraj Vittek, katolícky kňaz, oratorián
Milan Hort, kresťanský politik, bývalý podpredseda NR SR
Martin Luterán, Spoločenstvo Ladislava Hanusa -
Konferencia biskupov Slovenska nedávno oslávila výročie 25 rokov. Jej história sa začala písať krátko po vzniku Slovenskej republiky. KBS má za sebou niekoľko dôležitých rozhodnutí. Jedným z nich bol aj podpis Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou, známej ako Vatikánska zmluva.Čo priniesla do života Katolíckej cirkvi? Ako túto zmluvu, ale aj vzťahy s KBS vnímajú veriaci, a ako štát?
Hostia:
Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS
Ján Juran, riaditeľ cirkevného odboru MK SR
prof. Marek Šmíd, rektor Trnavskej univerzity -
Hostia:
Slavomír Zrebný
Mária Dudová
Lenka Borková
Michal Lelek
-
O opatreniach socialistického režimu proti Cirkvi.
Pred 68 rokmi socialistický režim zaútočil na mužské kláštory. Proticirkevné opatrenia však začali skôr a pokračovali až do novembrovej revolúcie v roku 1989.
Hostia:
Agáta Šústová Drelová, historička
František Neupauer, historik
Sestra Marka Halčinová, Kongregácia sestier svätých Cyrila a Metoda -
Asi máloktorá téma tak, ako proces s Božím Synom zanechala vo svete teológie aj práva toľko diskusií a záujmu. Kto žiadal jeho smrť a prečo? Ako úlohu v tom zohralo židovské a rímske právo? Ako proces opísali evanjelisti? Kto nesie zodpovednosť za vynesenie rozsudku? O aký proces išlo? Akú pravdu o živote Krista jeho posledné dni zanechali?
Hostia:
Jozef Jančovič, katolícky kňaz, biblista
Vojtech Vladár, Katedra rímskeho a cirkevného práva - Mehr anzeigen