Folgen
-
Czy polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa doprowadzi do otwartego konfliktu pomiędzy zwolennikami Demokratów i Republikanów? Andrzej Kohut, amerykanista, autor książek "Ameryka dom podzielony" i "Bitwa o Amerykę" analizuje wyścig do Białego Domu. Czego w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się po Donaldzie Trumpie, a czego po Kamali Harris. Jak nowa prezydentura wpłynie na globalny układ sił? I co to oznacza dla Polski?
-
Marcin Meller wspomina stare, szalone czasy, kiedy jako młody reporter jeździł na wojny i nazbyt zuchwale igrał z losem. Tamte doświadczenia znajdują teraz swój literacki finał w najnowszej powieści Mellera "Dzieci lwa". W naszej rozmowie zaglądamy nie tylko do Abchazji i Gruzji, ale także do słynnego warszawskiego klubu Fugazi i na wariackie prywatki lat 90. Uwaga rozmawiamy też - co oczywiste - o seksie, rozpływamy się nad urokami Stambułu i z wielkim entuzjazmem polecamy wszystkim turecki zespół Duman.
-
Fehlende Folgen?
-
Abelard Giza, komik, pisarz, scenarzysta mówi dlaczego, nigdy nie będzie politykiem. Wspomina dzieciństwo i pierwsze kroki na scenie. Mówi o swoich najbliższych planach i opowiada o tym jak niektóre żarty zamieniają się w opowiadania, a te stają się książkami.
-
Krzysztof Kurdyła, ekspert branży kosmicznej tym razem opowiada nam o chińsko-amerykańskim wyścigu na Marsa. Czy możliwe jest życie na Czerwonej Planecie? Dlaczego ludzie powinni skolonizować Marsa? Jak mogą wyglądać przyszłe misje załogowe na tej planecie i w jaki sposób powinniśmy budować marsjańskie bazy - ukrywać je pod ziemią, czy raczej stawiać solidne budynki, które oprą się piaskowym sztormom? A może zamiast na powierzchni ludzie powinni zamieszkać w stacjach kosmicznych na orbicie Marsa? Nasz gość wyjaśnia także jaką rolę w tej rywalizacji odgrywa Elon Musk i SpaceX oraz dlaczego Starship jest największą nadzieją Zachodu na ustanowienie stałej bazy na Czerwonej Planecie. Z tej rozmowy dowiecie się także o trudnościach jakie aktualnie napotyka bezzałogowa misja marsjańska Mars Sample Return. Kiedy uda się dostarczyć na Ziemię próbki marsjańskiej gleby, zebrane przez słynnego łazika Perseverance?
-
Krzysztof Kurdyła, ekspert branży kosmicznej opowiada o chińsko-amerykańskim wyścigu na Księżyc, zastanawiając się, kto pierwszy ustanowi stałą bazę na księżycowym biegunie. Nasz gość wyjaśnia także jaką rolę w tej rywalizacji odgrywa Elon Musk i dlaczego SpaceX zdobyło dominującą pozycję w przemyśle kosmicznym, deklasując faworyzowanego przez NASA Boeinga. W tym podkaście szczegółowo omawiamy problemy Starlinera oraz szybkie postępy Starshipa, dalsze losy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i misji Artemis oraz bieżącą sytuację w programie badawczym Polaris Dawn, który między innymi będzie testował najnowsze skafandry astronautów podczas kosmicznego spaceru. Przyglądamy się także postępom branży space w Chinach, Indiach i Europie oraz omawiamy fiasko rosyjskiej bezzałogowej misji na Księżyc. Krzysztof Kurdyła z „Fundacji Nauka. To Lubię” rzuca również światło na polskie osiągnięcia w kosmosie. A tu naprawdę mamy czym się pochwalić. Rozmawiamy między innymi o bardzo obiecującym polskim satelicie Eagle Eye firmy CreoTech, a także zbliżającej się misji kosmicznej z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim na pokładzie. Zapraszamy!
-
Filip Dąb-Mirowski, publicysta, autor bloga "Globalna gra" analizuje atak Ukrainy na terytorium Rosji i prognozuje jego możliwe skutki. Czy Ukraińcy uderzając w kierunku na Kursk i przejmując inicjatywę na froncie, zyskali szansę na pokonanie armii Putina? Czy wygrana wojny z Rosją w ogóle jest możliwa na tym etapie konfliktu? Wreszcie jaka może być odpowiedź Moskwy na utratę części swoich terytoriów i czy świat powinien się obawiać rosyjskiej eskalacji atomowej? Co Putin może zyskać uderzając w Ukrainę bronią jądrową i jakich konsekwencji powinien się w takiej sytuacji spodziewać?
-
Paulina Mikuła, która na kanale YouTube "Mówiąc inaczej" propaguje poprawną polszczyznę, opowiada nam o sile polskich wulgaryzmów, wojnie o feminatywy i wielkiej burzy na temat zdychających, tudzież umierających psów. Dlaczego język polski dzieli Polaków prawie tak silnie jak polityka? Czy można i czy warto się przed tym bronić? Uwaga! Z tej rozmowy dowiecie się także jak poprawnie odpowiadać na pytanie "Czy chcesz ze mną chodzić?". Będzie też wzmianka o karierze początkującej śpiewaczki oraz hejcie przekraczającym wszelkie granice.
-
Tomasz Majewski, kulomiot, dwukrotny mistrz olimpijski i szef polskiej misji olimpijskiej w Paryżu mówi o medalowych szansach naszych zawodników na Igrzyskach. Tłumaczy dlaczego Iga Świątek nie mieszka w wiosce olimpijskiej i czemu to bardzo dobry pomysł. Z tej rozmowy dowiecie się także czy ma kto zastąpić starzejące się polskie złote pokolenie lekkoatletów oraz
jak się śpi na kartonowych łóżkach. -
Tomasz Raczek opowiada o wolności twórczej, którą cieszy się w Kanale Zero. Mówi także o hejcie, który spotkał go we własnym środowisku, kiedy zdecydował się na współpracę z Krzysztofem Stanowskim. Z tej rozmowy dowiecie się także, dlaczego telewizja przegrywa z YouTube'em i gdzie dzisiaj pracują najbardziej twórczy ludzie w mediach. Oczywiście nie zabraknie również wspomnień o anarchiście Zygmuncie Kałużyńskim.
-
Jacek Gmoch, czyli "Najlepszy trener na świecie" opowiada o ewolucji futbolu i łumaczy w jaki sposób algorytmy sztucznej inteligencji pomagają współczesnym trenerom prowadzić drużyny. Pan Jacek podsumowuje także występ polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej oraz daje swoje przewidywania na dalszą fazę tych rozgrywek. Posłuchajcie, a dowiecie się, czy EURO2024 wygrają specjaliści od "pikum-pakum" :-)
-
Michał Pol, dziennikarz sportowy opowiada o szansach Polaków na najbliższych Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Mówi także o szalonych teoriach spiskowych, które zalały internet po odejściu Krzysztofa Stanowskiego z Kanału Sportowego. Dementuje również plotki o swoim rychłym transferze do Kanału Zero. Poza tym nasz gość opowiada o tym jak został zatrzymany na lotnisku za próbę wniesienia broni Jamesa Bonda na pokład samolotu. Wspomina również o niebotycznych zarobkach przewodnika niemieckich wycieczek po Polsce. W tej rozmowie dzieje się dużo i dzieje się śmiesznie. Zapraszamy.
-
Radosław Pyffel, socjolog, znawca Chin opowiada o licznych przewagach strategicznych Państwa Środka nad kolektywnym Zachodem, ale także o znaczących strukturalnych słabościach Pekinu. Nasz gość zauważa, że napięcie w stosunkach Chin i USA ma wyraźną tendencję eskalacyjną, a ewentualny chiński atak na Tajwan może być wypadkową wewnętrznych problemów Pekinu. Pytanie kto wyjdzie zwycięsko ze stale zaostrzającej się rywalizacji Chin i USA, wciąż pozostaje otwarte.
-
Aleksandra Sykulak, scenarzystka i reżyserka, zdobywczyni nagrody BAFTA za scenariusz do filmu "Crab Day" opowiada o uroczystej gali rozdania brytyjskich Oscarów. Mówi także o pracy dla Netflixa oraz o swoich najnowszych projektach filmowych, w tym o serialu, którego bohaterkami są studentki szkoły filmowej, kręcące artystyczne filmy porno. Ola jest absolwentką prestiżowej The National Film and Television School. Z tej rozmowy dowiecie się między innymi w jaki sposób dostać się do takiej szkoły.
Zachęcamy do obejrzenia filmu Aleksandry Sykulak "To wszystko nie takie proste": https://vimeo.com/509996896 -
Dr Mirek Sopek, fizyk, matematyk, filozof, twórca informatycznej firmy MakoLab oraz start-upu Quantum Blockchains opowiada o zmaganiach mocarstw w wyścigu po technologie kwantowe i wskazuje na konieczność zbudowania polskiej strategii kwantowej. Nasz gość tłumaczy kluczowe znaczenie kryptografii kwantowej dla bezpieczeństwa świata i mówi o wielkiej roli polskich naukowców w rozwoju tej dziedziny. Z tej rozmowy dowiecie się również czy istnieje możliwość cyfrowych ataków na lecące samoloty, a także jak upadek giełdy kryptowalut FTX rzucił się cieniem na całą branżę rozwijającą technologie blockchains. Wreszcie słuchając tego wywiadu prawdopodobnie pierwszy raz w życiu usłyszcie o kwantowym internecie. Polecamy!
-
Petros Psyllos, wynalazca wyróżniony przez amerykańskiego Forbesa, elektronik i informatyk przewiduje jakie zawody przejmie sztuczna inteligencja i którzy z nas są najbardziej narażeni na utratę pracy na rzecz algorytmów AI. W tej rozmowie zastanawiamy się także czy ChatGPT cierpi i czy można mówić o samoświadomości LLM - czyli dużych modeli językowych. Wespół z Petrosem poszukujemy kosmitów - o dziwo - bezskutecznie, bo w kosmosie jesteśmy - o zgrozo - sami. Aha... warto też wspomnieć, że w tej rozmowie AI mówi naszymi głosami po grecku, a na dodatek śpiewa o nas piosenki w rytmie discopolo.
-
Witold Jurasz, były szef polskiej placówki w Mińsku, a dziś dziennikarz Onetu opowiada o słabościach polskiej dyplomacji, bałaganie w MZS, swoich potyczkach z Radkiem Sikorskim, służbach specjalnych oraz o oddalających się szansach Białorusi na zachowanie niezależności. Witold Jurasz jest autorem książek "Demon zza miedzy", "Wataha Putina" (wraz z Hieronimem Gralą) oraz "Demony Rosji". W duecie ze Zbigniewem Parafianowiczem prowadzi podcast "Raport Międzynarodowy".
-
Gen. Waldemar Skrzypczak mówi o wojnie na Ukrainie, potencjalnej inwazji na Polskę, a także czy Putin może wygrać i w jakiej kondycji jest Wojsko Polskie w 2024. Zapraszamy na wywiad, w którym dowiecie się również, czym jest Wielka Gra Wojenna, co się stanie z Ukrainą i jak może wyglądać wojna Rosja vs Polska. Ponadto generał Skrzypczak komentuje najnowsze zakupy polskiej armii i opowiada, jak politycy straszą ludzi. Przed wami rozmowa na z generałem Skrzypczakiem.
-
Marcin Meller mówi o "Trzecim śniadaniu" w Kanale Zero i zamknięciu własnego programu na YouTube. Opowiada także o wojnie polskich plemion, o "silnychrazem" i łatce symetrysty. A poza tym namawia wszystkie osoby po 40-tce do zrobienia kolonoskopii. Ludzie, badajcie się! Warto.
-
Rozmowa z Mateuszem Chrobokiem o podsłuchach, masowym handlu wrażliwymi danymi personalnymi, Darknecie, wykradaniu haseł, oszustwach internetowych, deep fake'ach, podrzucaniu kompromatów na prywatne urządzenia i permanentnej inwigilacji w sieci. Czy mimo wszystko cyberprzestrzeń może być dla nas bezpieczna? Co robić, aby chronić swoją prywatność?
-
Tomasz Smokowski opowiada o zatrutych strzałach Krzysztofa Stanowskiego, miejscu Kanału Sportowego w polskim internecie, nauce jazdy na rowerze, sporcie kompulsywnym, byciu kopią Eddie'go Veddera oraz szalonej młodości na paryskich dachach i francuskich "uzależnieniach".
- Mehr anzeigen