Folgen

  • Tomasz Ciąpała, CEO marek Lancerto i Próchnik, w naszej rozmowie opowiada o kulisach prowadzenia biznesu, kampaniach wizerunkowych i partnerstwach, które udało się w obu markach zrealizować w ostatnim czasie. Przechodzi przez poszczególne etapy reaktywacji Próchnika, marki heritage z 75-letnią tradycją. Zdradza z jaką inwestycją wiązało się ponowne wprowadzenie jej na rynek i jakie wygenerowała przychody w ostatnich miesiącach. Ciąpała podsumowuje również 15 lat istnienia marki Lancerto. Omawia kategorie produktowe, na które stawiają nowe marki i mówi o technologiach, które w wielkiej mierze odpowiadają za rozwój. 

    To ciekawy business case dla wszystkich, którzy chcę wprowadzić do sprzedaży online produkty tradycyjne i prawdziwa lekcja marketingu, której barwne przykłady stanowią współpraca Lancerto z selekcjonerem polskiej reprezentacji Michałem Probierzem i polskimi liniami lotniczymi LOT. Omawiamy obszernie elementy strategii ESG oraz rozwój na rynkach zagranicznych, którego częścią jest partnerstwo z Zalando, w tym kapsułowa kolekcja marki Lancerto zaprojektowana na wyłączność dla platformy. Garniturowy brand przygotował linię, w której męskie klasyki w stylu formalnym mieszają się z tymi utrzymanymi w duchu smart casual. Wszystkie łączą nowoczesne wzornictwo i naturalne tkaniny. Kolekcja Lancerto to jedna z czterech, którą do sprzedaży wprowadza Zalando w ramach drugiej kampanii poświęconej polskim markom. 

  • Zalando prezentuje raport poświęcony lokalnemu rynkowi mody. Raport „Polska moda na europejskim wybiegu” został opracowany w pierwszym kwartale 2024 roku. Wzięli w nim udział klienci indywidualni i przedstawiciele polskich firm modowych.  – Miło nam oglądać statystyki, z których wynika, że polska moda jest ważna dla lokalnych konsumentów. Prawie połowa polskich konsumentów deklaruje, że chce wspierać polskie marki. Dla 42 proc. z nich pochodzenie produktu jest ważne. Połowa Polaków przynajmniej raz w roku kupuje ubranie polskiej marki – mówi Ula Wiszowata Pilic, Regional Sales Manager Europy Środkowej i Wschodniej w Zalando, odpowiedzialna między innymi za wprowadzanie nowych polskich marek na Zalando i wsparcie ich rozwoju.

    Z czym utożsamiamy polską modę? Dlaczego ją wybieramy? Dane jednoznacznie wskazują na dynamiczny wzrost polskiego sektora odzieży i akcesoriów. Jak szybko internacjonalizują się krajowe marki? Jak wygląda ich ekspansja i jakie największe problemy spotykają na swojej drodze do rozwoju? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej audycji. 

    Raport powstał jako część zaangażowania Zalando w promocję i rozwój lokalnego rynku mody. Marka w czerwcu 2024 roku rozpoczęła drugą kampanię marketingową w pełni skupiającą się na polskich markach. Jej częścią są cztery mini kolekcje zaprojektowane przez polskie marki na wyłączność dla europejskiej platformy. Zalando, platforma online dla mody i stylu życia, jest partnerem audycji i cyklu „Z polską metką”.

  • Fehlende Folgen?

    Hier klicken, um den Feed zu aktualisieren.

  • Pewnego dnia dostałyśmy telefon. Polski Komitet Olimpijski zgłosił się do nas z propozycją zaprojektowania strojów defiladowych na ceremonię otwarcia Igrzysk w Paryżu w 2024 roku – mówi współzałożycielka marki Bizuu Blanka Jordan. – Przypomniałyśmy sobie wtedy z siostrą, że gdy byłyśmy dziewczynkami, zawsze oglądałyśmy inaugurację i komentowałyśmy stroje poszczególnych reprezentacji – wspomina. Ta niespodziewana propozycja okazała się nie tylko spełnieniem ich dziecięcych marzeń, ale i zdanym koncertowo sprawdzianem logistycznym. Bizuu na igrzyska w szyte na miarę kreacje ubiera około 300 olimpijczyków i 150 paralimpijczyków. Marka stworzyła nawet specjalną aplikację multimedialną, która pomogła sportowcom zdjąć miarę i wybrać preferowane elementy kapsuły. 

    A wybierać jest z czego. Kolekcja składa się z trzech damskich i dwóch męskich propozycji odpowiednich dla różnych preferencji i sylwetek. Chciały dać sportowcom możliwość wyboru pomiędzy sukienkami kopertowymi, garniturami i szykownymi swetrami z dzianiny, które godzą wygodę z elegancją. – W projektach chciałyśmy nawiązać do barw narodowych. Wiedziałyśmy, że śnieżna biel jest trudna, trochę ją złamałyśmy, przygasiłyśmy też czerwień. Stworzyliśmy autorski nadruk inspirowany koronką koniakowską i motywami z polskiej fauny i flory – tłumaczy Zuzanna Wachowiak, druga połowa siostrzanego duetu. Jak dużym logistycznym wyzwaniem okazało się dla nich to przedsięwzięcie? Jakim doświadczeniem było dla nich projektowanie po raz pierwszy męskich sylwetek? Jakie cele i aspiracje kryją się za tą prestiżową współpracą? W audycji twórczynie Bizuu opowiadają ze szczegółami także o inspiracjach przedwojennymi strojami z kortów tenisowych. – To jak wyglądają sportowcy, jest istotne. Strój może dać im dużo pewności siebie. To, jak czują się w tej drugiej skórze, jaką jest ubranie, ma duże psychologiczne znaczenie – dodaje Blanka. 

    Kolekcji olimpijskiej, która do sprzedaży trafi od razu po imprezie inauguracyjnej, towarzyszy kapsułowa kolekcja paryska dostępna dla klientów od 26 czerwca. Projekty znaleźć można na Zalando.pl, a dodatkowo w zakładce z polską modą użytkownicy platformy znajdą także cztery mini kolekcje zaprojektowane przez polskie marki na wyłączność dla europejskiej platformy.

    Partnerem audycji i cyklu „Z polską metką” jest Zalando – platforma online dla mody i stylu życia, która w czerwcu 2024 roku rozpoczęła drugą kampanię marketingową w pełni skupiającą się na polskich markach. 

  • La Mania to prawdziwy fenomen. Założona w 2011 roku marka w ostatnich latach przeszła nie tyle metamorfozę, ile ewolucję w kierunku nowych czasów, nowych mediów i nowych potrzeb. Za ten owocujący trzykrotnym wzrostem sprzedaży i wejściem na nowe rynki rebranding współodpowiedzialna jest Sandra Kaczorowska.

    – Przy wdrożeniu zależało mi na tym, żeby zadbać o core’ową klientkę, tę, która naszą markę stworzyła. Kobietę elegancką, ceniącą ponadczasowość i szyk – tłumaczy Sandra Kaczorowska, dyrektorka kreatywna marki La Mania. Priorytetem było dla niej zachować te wartości, ale też dostosować się do postpandemicznych realiów nastawionych na komfort.

    Sandra opowiada o inspiracjach modą męską, budowaniu marki demokratycznej, z ofertą wykraczającą ponad określoną demografię, projektowaniu dla wielu i na długo. W swojej pracy wraca do przeszłości, inspiruje się nią, ale także wyciąga wnioski. Historia branży i historia osobista to ważne wątki w naszej rozmowie. Kaczorowska opowiada zarówno o wertowaniu archiwów domów mody takich jak Balenciaga, jak i o osobistych doświadczeniach i indywidualnej intuicji, na której opiera gros decyzji.

    Ważnym wątkiem w naszej rozmowie jest waga kolektywu, pracy zespołowej i wymiany myśli czy doświadczeń. Obok produktu ważną częścią przemiany La Manii jest budowanie wspólnoty i świata wokół marki i koncentracja na influencer marketingu. Kaczorowska opowiada o znaczeniu tworzenia trwałych relacji z ambasadorkami marki, które wykraczają ponad cele sprzedażowe. Każda z osób wnosi coś nowego do marki, poszerza jej świat i stanowi inspirację dla projektantów. – Influencerki to osoby ze świata kreatywnego, stanowią jedno ze źródeł inspiracji dla mnie i mojego zespołu – tłumaczy Kaczorowska. Rozmawiamy też o nietraktowaniu Instagrama jako platformy e-commerce i marki modowej jako bytu, który do zaoferowania ma wyłącznie ubrania.

    La Mania jest również jedną z czterech polskich marek, która specjalnie dla Zalando stworzyła limitowaną kolekcję, która dostępna jest wyłącznie na tej platformie. Została stworzona z myślą o ponadczasowej kapsule ubraniowej, która sprosta różnym sytuacjom i potrzebom. Oversize’owa kurtka ze spódnicą mini z czarno-białej tkaniny typu tweed tworzy interesujący kontrast formy i materiału. Biały kombinezon z szerokimi ramionami przywołuje na myśl kultowe kroje z lat 80. Dzianinowa sukienka mini z subtelnymi poduszkami na ramionach stanowi świetną bazę pod oversize’owe marynarki.

    Partnerem audycji i cyklu „Z polską metką” jest Zalando – platforma online dla mody i stylu życia, która w czerwcu 2024 roku rozpoczęła drugą kampanię marketingową w pełni skupiającą się na polskich markach.

  • Ten odcinek podcastu „Z polską metką” otwiera drugą serię rozmów o branży mody w naszym kraju. Tym razem w studiu jest Justyna Lach, dyrektorka marketingu YES – polskiej marki biżuteryjnej, która w tym sezonie debiutuje na platformie Zalando.

    YES jest również jedną z czterech polskich marek, która specjalnie dla Zalando stworzyła limitowaną kolekcję kapsułową. Inspirowane twórczością Ettore Sottsassa „Halo” to projekt Kasi Bukowskiej, która w kolekcji wykorzystała charakterystyczne owale nawiązujące do aureoli – świetlistej energii, która promieniuje od środka, dodając noszącym pewności siebie.

    W minikolekcji zawiera się główne przesłanie, które marka promuje intensywnie od trzech lat. Przyjęta wówczas strategia komunikacyjna oparta jest na wartościach. Mowa przede wszystkim o serii głośnych kampanii wzmacniających kobiety i osoby z grupy LGBTQ+. YES formułuje nowatorskie językowe i wizualne sposoby mówienia o biżuterii i kobietach, promuje nowe, przystające do rzeczywistości typy kobiecości i narracje. O kulisach tych produkcji, reakcjach na ukazanie kobiet karmiących i całujących się w reklamach telewizyjnych oraz o satysfakcji ze zmieniania świata przy okazji prowadzenia biznesu Justyna Lach opowiada w szczegółach.

    W rozmowie Justyna Lach wymienia też inne inicjatywy, które uzupełniają zaangażowany model działania marki – świeżo powołaną Fundację YES, która będzie wspierać prokobiece inicjatywy czy podcast „Jestem Kobietą” z rozmowami z kobietami i o kobietach. – Z Zalando łączy nas wspólnota tych wartości – mówi Lach. Opowiada także o wsparciu w rozwoju, jakie prowadzona przez nią marketingowo marka otrzymała od Zalando i o innych korzyściach z tego partnerstwa. Zapraszamy do słuchania.

    Partnerem audycji i cyklu „Z polską metką” jest Zalando – platforma online dla mody i stylu życia, która w czerwcu 2024 roku rozpoczęła drugą kampanię marketingową w pełni skupiającą się na polskich markach. 

  • Ten odcinek podcastu „Z polską metką” zamyka serię rozmów o branży mody w naszym kraju. Tym razem w studio jest Daniel Rogiński, General Manager Zalando w regionie CEE. Rogiński prowadzi nas przez system rozwiązań, które platforma oferuje partnerom handlowym. W ten sposób odsłania kolejne warstwy biznesu, który jest nie tylko destynacją zakupową, a także centrum logistycznym, instytutem badawczym, hubem innowacji, a nawet producentem marek własnych, na których te innowacje testuje. Kolekcje mody adaptacyjnej, neutralnej płciowo i zrównoważonej szczególnie pod względem zastosowanych materiałów odpowiadają nie tylko na rynkowe luki, ale przede wszystkim na ważne problemy społeczne. Porozmawiamy więc o kliencie jako centralnej osi biznesu, o przedkładaniu jego potrzeb nad kalkulowanie zysku i idei stworzenia 50 milionów różnych butików dopasowanych do preferencji każdego z klientów. W rozmowie pojawią się naturalnie również bardzo lokalne konteksty. Rogiński opowie o specyfice pracy z polskimi markami, doświadczeniach z ostatniej dekady Zalando na polskim rynku i perspektywach rozwoju zarówno na miejscu, jak i w eksporcie na 25 rynkach. Partnerem audycji i cyklu „Z polską metką” jest Zalando – platforma dla mody i lifestyle'u, która w czerwcu tego roku rozpoczęła pierwszą kampanię marketingową poświęconą promocji wyłącznie polskich marek.

  • W tym odcinku „Z polską metką” przenosimy się w przeszłość. Przyglądamy się powszechnie panującej romantyzacji minionych dekad. Co to oznacza dla marki z ponad 40-letnim stażem, której lata dynamicznego rozwoju przypadają na okolice lat 90., Y2K i kolejnej dekady? Jak paliwo, jakim jest trend na nostalgię, można wykorzystać do tego, żeby rozwijać markę i przyciągać do niej nowe pokolenia klientów? Jaką rolę w pracy projektowej odgrywają skrywane w archiwach dokumentacje, jak łączyć styl vintage z nowoczesnością i jakie wartości z przeszłości warto przywracać do świata mody? O tym i innych wątkach związanych z estetyką, kreowaniem komunikacji wizualnej i rozwojem biznesu rozmawiam z Urszulą Majewską, dyrektorką marketingu marki Big Star i miłośniczką wysokiej jakości denimu. Partnerem audycji jest Zalando – jedna z wiodących europejskich destynacji e-commerce dla miłośników mody i lifestyle’u, która od czerwca 2023 roku prowadzi kampanię mającą na celu promocję polskich marek i ich widoczności na Zalando.

  • Narracja wokół branży mody w ostatnich latach mocno się spolaryzowała. Media z jednej strony lansują minimalizm i koncept szafy kapsułowej w najróżniejszych wariantach. Z drugiej – coraz więcej mówi się o stylu jako ważnym środku autoekspresji. Czy trzeba wybierać spośród tych kierunków? Czy deklaracja „chcę konsumować bardziej odpowiedzialnie” jest równoważna z rezygnacją z trendów? Gościnie tej audycji tłumaczą, że nic bardziej mylnego. Radzą, jak ponadczasową, dobrze zaprojektowaną bazę łączyć z modą, która porywa nas tu i teraz. Zarówno dla Marty Gos, dyrektorki kreatywnej marek Vistula, Wólczanka i Bytom, oraz Zuzanny Wachowiak, współzałożycielki marki Bizuu, najważniejsze w szafie i prowadzeniu biznesu są jakość i autentyczność. W audycji opowiadają też zmianach, wyzwaniach i perspektywach rozwoju na rynku lokalnym i za granicą. Partnerem audycji jest Zalando – jedna z wiodących europejskich destynacji e-commerce dla mody i lifestyle'u z bogatką selekcją marek z polską metką.

  • Marka Balagan to koncept zrodzony między Warszawą a Tel-Awiwem, założony przez dwie absolwentki katedry wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Agatę Matlak-Lutyk i Hanię Ferenc Hilsden. Od 2015 roku oferuje klientkom i klientom buty, torebki i akcesoria produkowane w Polsce. Jej założycielki współtworzyły także Transparent Shopping Collective. Do dziś elementy składowe ceny finalnego produktu są jawne dla klienta, a część dochodu trafia na inicjatywy społeczne. Jak rozwijać zrównoważony brand w Polsce? Na jakie kompromisy trzeba pójść, by zachować płynne funkcjonowanie firmy? W audycji „Z polską metką” Agata opowiada o poszukiwaniu lepszych surowców, tworzeniu modelu biznesowego, który pozwoli się rozwijać a jednocześnie zachować założenia zrównoważonego biznesu, a także o roli dużych partnerów handlowych w funkcjonowaniu rozwijających się marek autorskich. Rozmawiamy również o zbieraniu feedbacku od konsumentów i partnerów, zarządzaniu stanami magazynowymi, tworzeniu optymalnych procesów i trudnościach w stworzeniu biodegradowalnej, wegańskiej kolekcji butów. Partnerem audycji jest Zalando – jedna z wiodących europejskich destynacji e-commerce, której wizją jest być Starting Point for Fashion, czyli pierwszym miejscem, do którego klienci udają się myśląc o modzie, mającym pozytywny wpływ na ludzi i planetę. Pretekstem do tego spotkania jest pierwsza kampania Zalando poświęcona widoczności polskich marek na platformie.

  • Gościem czwartego odcinka podcastu „Z polską metką” jest dziennikarz, dyrektor kreatywny i stylista Marcin Brylski, specjalista od mody męskiej. Przed słuchaczami krok po kroku odkrywa historię mody męskiej w Polsce od lat 40. aż do współczesności. Opowiada, jak zmieniała się struktura branży się i jak ewoluował styl polskich mężczyzn w ostatnich dekadach. Czym dziś Polacy motywują swoje wybory odzieżowe? Jak kupują? Jak ich styl różni się pokoleniowo? Jakie marki i fasony polscy mężczyźni wybierają najchętniej? Rozmawiamy o estetyce, jakości, szczególnym upodobaniu do nowych technologii i klasyki. Partnerem audycji jest Zalando - jedna z wiodących europejskich destynacji e-commerce dla mody i lifestyle’u.

  • W ostatnich latach przemysł mody przeszedł przemiany w wielu obszarach. Priorytetem dla branży stały się zmiany w obszarze zrównoważonego rozwoju. W tym odcinku, skupiamy się więc na kwestiach związanych z ochroną środowiska i wyzwaniami wynikającymi z globalnych zmian klimatycznych, które stanowią podstawę dla nowych regulacji w Unii Europejskiej. Przyglądamy się się dokumentom regulującym rynek tekstyliów i odzieży, które obecnie stopniowo wchodzą w życie. Jak zmienią strukturę branży? Dla kogo postawiona wysoko poprzeczka jest szansą na powodzenie biznesu? Jaką rolę w tym procesie pełnią media, platformy zakupowe, eksperci? Gdzie szukać danych i edukacji? A w końcu, w jakich niszach szukać modeli biznesowych przyszłości. W tym odcinku „Z polską metką” na te trudne pytania odpowiadają autorka książki, podcasterka, wykładowczyni Katarzyna Zajączkowska oraz Kamil Mirowski, kierownik ds. publicznych Zalando. 

    Partnerem audycji jest Zalando, jedna z wiodących europejskich destynacji e-commerce dla mody i lifestyle’u, która pod koniec czerwca rozpoczęła kampanię „To nie Paryż / Mediolan / Nowy Jork / Tokio. To polskie marki na Zalando” mającą na celu zwiększenie widoczności polskich marek na platformie. Na ulicach Warszawy powstała sesja zdjęciowa, której bohaterami są produkty wybranych rodzimych marek wystylizowane w estetyce największych stolic mody. Dodatkowo na Zalando.pl pojawiła się przestrzeń poświęcona asortymentowi lokalnych marek, gdzie klienci mogą znaleźć wykorzystane na planie ubrania i dodatki.  

  • Tematem drugiego odcinka podcastu “Z polską metką” są debiutanci, którzy dopiero szukają drogi do komercyjnego sukcesu. Ze stylistką Martą Zaczyńską rozmawiam o twórcach, przed którymi rysuje się jasna przyszłość. Gdzie powinni szukać wsparcia i inspiracji, jakie kompetencje rozwijać by zwiększyć swoje szanse na rynku? Odpowiedzi na te pytania przeplatają się z historiami z północy. Zaglądamy za kulisy tygodnia mody w Kopenhadze i towarzyszącego mu konkursu dla młodych wizjonerów, któremu patronuje marka Zalando.

    Partnerem audycji jest Zalando, jedna z wiodących platform modowych i lifestyle’owych w Europie, która pod koniec czerwca rozpoczęła kampanię „To nie Paryż / Mediolan / Nowy Jork / Tokio. To polskie marki na Zalando” mającą na celu zwiększenie widoczności polskich marek na platformie. Na ulicach Warszawy powstała sesja zdjęciowa, której bohaterami są produkty wybranych rodzimych marek wystylizowane w estetyce największych stolic mody. Dodatkowo na Zalando.pl pojawiła się przestrzeń poświęcona asortymentowi lokalnych marek, gdzie klienci mogą znaleźć wykorzystane na planie ubrania i dodatki. 

  • W pierwszym odcinku podcastu „Z polską metką” przyglądamy się historii sukcesu marki Kazar, szczególnie tej najnowszej. O transformacji technologicznej, przejściu z tradycyjnego modelu sprzedaży w biznes silnie e-commerce’owy i zmianie skali działalności z lokalnej na globalną rozmawiamy z dyrektorem marketingu Karolem Kazienko. W audycji opowiada o wchodzeniu w świat biznesu, budowaniu nowej strategii komunikacyjnej i o ciągłej uważności na klientów. O tym jak bada ich poprzez wielkie dane udostępnione choćby przez platformę Zalando i przez powszechnie dostępne media społecznościowe mówi z wielką pasją. Dlatego w rozmowie kładziemy akcent na społeczność, kontekst rynkowy i partnerstwa biznesowe, które pozwalają zrobić szybki progres skutecznym przedsiębiorcom. Partnerem podcastu jest Zalando, marka, która zadebiutowała w czerwcu 2023 kampanią poświęconą polskim markom, a Kazar to aktualnie najlepiej sprzedająca się Polska marka na Zalando.