Folgen

  • „Práca na elektromobile je pre dizajnéra práca snov,“ hovorí Peter Olah, šéfdizajnér interiéru Škoda Auto.

    Aké nové možnosti ponúkajú elektromobily, čo sa v nich objavilo po prvýkrát a aké majú limity?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.

  • „Základný rozdiel medzi elektromobilmi a autami so spaľovacím motorom je ten, že pri elektromobiloch je všetko okamžité,“ hovorí automobilový novinár Rasťo Chvála z Garáž.tv.

    Ako správne jazdiť na elektromobiloch, ako predĺžiť ich dojazd, čo robí agresívny štýl jazdy s batériou a pri akej rýchlosti má elektromobil najväčší dojazd?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. 

  • Fehlende Folgen?

    Hier klicken, um den Feed zu aktualisieren.

  • „Odporúča sa stráviť aspoň 80 percent času na nabíjacích staniciach s nízkymi výkonmi,“ hovorí Peter Ševce, manažér spoločnosti Ionity pre strednú a východnú Európu.

    Ako sa nabíja elektromobil, aký štýl nabíjania je najlacnejší a čo všetko ovplyvňuje cenu? Je v poriadku nabiť batériu na 100 percent, vybiť ju na nulu a takto to opakovať?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.

  • „Batéria v elektromobiloch sa bez jazdenia vybíja o dve percentá za mesiac,“ hovorí Ivan Valent, docent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

    Čo je to lítiovo-iónová batéria, z čoho sa skladá a ako sa vyrába? Ako dlho vydrží nabitá bez používania, čo jej škodí a ako sa o ňu starať?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.

  • „Batérie v elektromobiloch sa nemusia vymieňať celé, dokážu vymeniť len chybné články,“ hovoria automobiloví novinári Filip Kadlečík a Milan Adámek z Auto Bild Podcastu.

    Ako sa nabíja elektromobil, aký štýl nabíjania je najlacnejší a čo všetko ovplyvňuje cenu? Je v poriadku nabiť batériu na 100 percent, vybiť ju na nulu a takto to opakovať?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.

  • „Keď vás nezastihne doma kuriér, môžete mu na diaľku otvoriť elektromobil a balík vám vloží tam,“ hovorí technologický novinár Roman Calík z portálu Techbox.sk.

    Čo všetko môžeme v elektromobile ovládať cez telefón a aké technologické vymoženosti prišli s elektromobilmi a predtým sme ich nemali?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.

  • „Ročne najazdím 100-tisíc kilometrov a elektromobil mi vyhovuje ekonomicky aj logisticky,“ hovorí nadšenec elektromobility Kristian Kratochvil.

    Aký je život s elektromobilom, pre koho je vhodný a v akom životnom štádiu sa k nemu ľudia najčastejšie dostávajú?

    Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.

  • Podcast Za volantom si dáva na nejaký čas prestávku. V denníku SME sa snažíme vymýšľať stále niečo nové a zdokonalovať veci, ktoré robíme.
    Okrem podcastu Za volantom máme mnoho iných podcastov a ďalšie ešte len pripravujeme. Na podcast Za volantom nám tak nezostávalo toľko času, koľko by sme chceli.
    Chceme si preto dať od jeho výroby na niekoľko mesiacov pauzu, počas ktorej budeme premýšľať, ako sa môže podcast Za volantom vrátiť v lepšej a zaujímavejšej podobe.
    Témy o autách, doprave a automobilovom priemysle budeme naďalej prinášať v písomnej podobe na auto.sme.skaj v rámci iných podcastov SME.sk.
    Ekonomické témy spojené s dopravou preberie náš podcast Index. Najdôležitejšie správy zas dostanú miesto v našom hlavnom spravodajskom podcaste Dobré ráno.
    V prípade významnej udalosti v doprave či v automobilovom priemysle sme pripravení vydať počas prestávky aj mimoriadne vydanie podcastu Za volantom.
    Veríme, že s podcastom Za volantom sa vrátime už čoskoro.

  • Oficiálna výroba sa začala len pred nedávnom a už sa z neho stal hit. Reč je o novom aute modelu Peugeot 208, ktorý produkuje trnavský závod francúzskeho koncernu PSA Groupe.
    Hoci vôbec prvé auto najnovšej generácie trnavská fabrika vyrobila koncom novembra minulého roka, k zákazníkom poputuje až v druhej polovici tohto roka. Budú si môcť vybrať medzi benzínovým, dieslovým a elektrickým pohonom.
    Ako vyzerá, koľko bude stáť a akým podielom k jeho výrobe prispela trnavská fabrika?
    Marek Poracký sa rozprával s Ivanou Orviskou, hovorkyňou importéra Peugeotu na Slovensku a Petrom Švecom, hovorcom trnavského závodu francúzskeho koncernu PSA Groupe.
    Správy v podcaste
    Autá značky Tesla sa predávajú v Európelepšie ako nemecké prémiové sedany. Model Tesla tri sa hneď po svojom príchode stal najpredávanejším elektromobilom. Počas prvého mesiaca na európskom trhu sa zaregistrovalo viac ako tri tisíc šesťsto kusov tohto elektromobilu. Vďaka tomu prekonal najpredávanejší Renault Zoe, ktorý dosiahol len 2888 nových registrácií.
    Nemecká značka Porsche predstavila konkurenta pre BMW X6, Cayenne Coupé. Autombilka celú strechu posadila nižšie asi o 20 milimetrov, zmenil sa aj sklon čelného skla a A-stĺpikov. V štandardnej výbave je panoramatické strešné okno, za príplatok Porsche ponúka ľahšiu strechu z karbónu. Základom bude benzínový šesť valec s turbom, výkonnejšie modely dostanú štvorlitrový osemvalec prepĺňaný dvoma turbami.
    Modely americkej automobilky Ford Focus a Fiestaprejdú v budúcom roku elektrifikáciou v podobe mild-hybridného pohonu. Prvými lastovičkami budú Fiesta Ecoboost Hybrid a Focus Ecoboost Hybrid. V oboch prípadoch pôjde o kombináciu litrového trojvalca so 48 voltovou palubnou sieťou. Ford sa takýmto spôsobom snaží znížiť spotrebu. Mild-hybridný systém už používajú viaceré značky napríklad Audi, Kia či Suzuki.
    Škoda 100 a 110 slávi polstoročie. Oba modely sa začali vyrábať v roku 1969. Síce bola len dôkladnou modernizáciou modelového radu MB, no dala vzniknúť dvom pretekárskym legendám. Prvý prototyp tohto modelu sa vyrobil ešte v polovici 60-tych rokov minulého storočia. Vpredu sa usídlila dvojica guľatých svetiel, zadné dostali podobu úzkych vodorovných pásov. Auto sa vyrábalo osem rokov, jeho produkcia sa ukončila v roku 1977.
    Bratislavský závod Volkswagen čaká opäť spor o platy. V najbližších týždňoch sa tam začne kolektívne vyjednávanie. Debatovať začnú v úplne inej situácii, keď závod nemá jasnú budúcnosť. Prepúšťa agentúrnych zamestnancov, neprijíma nových ľudí. Rokovania o platoch naposledy prebiehali v roku 2017, čo vyústilo až do štrajku.

  • Audi uviedlo na slovenskom trhu nový model e-tron quattro. Nejde len o ďalšie SUV, pretože koncern Volkswagen týmto modelom štartuje veľkú ofenzívu elektromobilov.
    O podobných autách budeme počuť v najbližších rokoch čoraz častejšie. Čo dokáže elektrické Audi ponúknuť a akými parametrami sa ho snaží tromfnúť Jaguar sa rozprával Matej Ohrablo s Petrom Kálmánom, vedúcim sekcie auto.sme.sk.
    Správy v podcaste
    Známy agent 007 v najnovšom filme Bond 25 podľahne mánii okolo elektromobilov. Jeho najnovšie auto, už nebude produkovať emisie, no zároveň ostane verný britskej značke Aston Martin. Vo filme režiséra Fukunagu sa pravdepodobne objaví model Rapid E, z ktorého automobilka plánuje vyrobiť 155 kusov.
    O autá strednej triedy v Európe klesá záujem. Podľa minuloročných čísel pokračoval prepad v predaji aj pri zvučných menách ako Volkswagen Passat či Škoda Superb. Najnovšom obeťou v segmente je Hyundai i40, ktorý sa predával od roku 2011 a v lete jeho výroba definitívne skončí. Automobilka nedávno predstavila novú Sonatu, no tá sa na európsky trh nechystá.
    Francúzsky koncern PSA má veľké plány. Značky Peugeot, Citroen a Opel chcú znížiť závislosť od európskeho trhu a jediné riešenie vidia v expanzii na nové trhy. Peugeot by sa tak po roku 2026 chcel vrátiť do USA. Francúzska značka značka z tamojšieho trhu odišla pred 28 rokmi. Súčasťou stratégie je do dvoch rokov dostať cenovo dostupné modely Citroen na indický trh a Opel vrátiť na Ruský trh. Nemecká značka vo francúzskom vlastníctve odtiaľ odišla pred troma rokmi v čase krízy.
    Minulý týždeň predstavená Tesla Y dostáva nového vyzývateľa. Bude ním návrat niekdajšieho rivala – značky Fisker. Tá má v pláne do dvoch rokov predstaviť elektrické SUV, ktoré má byť určené pre masy. Auto by malo mať dojazd na jedno nabitie takmer 500 kilometrov a cenu okolo 35-tsiíc eur. Za projektom stojí dánsky dizajnér a podnikateľ Henrik Fisker, ktorý už na svoje vízie raz doplatil a v roku 2013 zažil bankrot. Dôvodom bola absencia vlastnej technológie, ktorú musel Fisker riešiť cez dodávateľov, čo predražovalo výrobu.

  • Najprv to bol rok 2005, neskôr 2010, potom sa to posunulo na rok 2017. Nakoniec nebude ani tento rok, ako to naposledy plánoval exminister dopravy Ján Počiatek zo Smeru.
    Výstavba viac ako sedem a pol kilometrového tunela Višňové sa začiatkom roka úplne zastavila. Čo tento krok bude znamenať pre vodičov, ktorý týmto úsekom prechádzajú? A prečo sa na Slovensku dlho stavajú diaľnice?
    Marek Poracký sa aj na tieto otázky pýtal Jána Kovalčíka, analytika mimovládneho inštitútu INEKO.
    Správy v podcaste
    Takmer 70 nových modelov s elektrickým pohonommiesto skôr plánovaných 50 modelov. To v najbližších desiatich rokoch plánuje uviesť nemecký automobilový koncern Volkswagen, ktorého súčasťou sú napríklad značky Audi, Porsche, Seat, či Škoda. Spoločnosť očakáva, že do roku 2028 vyrobí celkom 22 miliónov elektromobilov, ktoré sú založené na vlastných platformách. Nemecká automobilka vyrába svoje autá aj v Bratislave. Z elektrických áut ide o Volkswagen e-UP, z hybridov Volkswagen Touareg.
    Nemecká značka Volkswagenzruší do piatich rokov do sedem tisíc pracovných miest po celom svete. Stať by sa tak malo do konca roku 2023. Ide o súčasť väčšieho procesu znižovania nákladov. Firma ich chce znížiť takmer o šesť miliárd eur ročne. K znižovaniu počtu miest nedôjde formou prepúšťania, ale cez odchod do penzie. Slovenský závod bratislavského Volkswagenu už skôr oznámilo, že z jeho závodu odíde približne tri tisíc pracovníkov.
    Výrobu svojich áut v Európe ukončí ďalšia automobilka z Japonska. Po tom, čo tento krok len nedávno oznámila značka Honda, tentoraz ide o luxusnú značku Infiniti, ktorá spadá do koncernu Nissanu. Dôvodom sú nenaplnené očakávania v snahe konkurovať nemeckým prémiovým značkám a prísnejšie emisné normy. Ďalšie investície do Infiniti nie sú podľa Nissanu rentabilné a značka sa chce orientovať na trhy v Číne a USA. Značka autá v Európe vyrába o roku 2008 vo Veľkej Británii.
    Talianska automobilka Fiat otáča. Po novom zvažuje, že vozidlá s naftovým motorom bude vyrábať aj po roku 2022. Stane sa tak v tom prípade, ak sa ukáže, že o tieto autá bude záujem. Spoločnosť, ktorá má v portfóliu značky Jeep, Fiat, Ram, Alfa Romeo a Maserati, chcela zrušiť možnosť naftového motora v rámci plánu vyšších investícií do elektromobilov. Pri niektorých model tento variant ponechá, ak by ukončenie výroby dieslových áut malo znamenať výrazný pokles tržieb automobilky.
    Americká automobilka Tesla ukázala svoj nový Model Y. Veľkosťou je podobný Modelu 3, no tvarom karosérie pripomína skôr pripomínať Model X. Tesla Y sa začne predávať až v auguste 2020 a tomuto termínu bude predchádzať dvojmesačná výroba overovacej série. Predpokladá sa, že oproti Modelu 3 bude Y o desať percent drahší.

  • Stovky áut, desiatky noviniek, ale aj nové trendy. Aj toto všetko ukázal začiatok jarného autosalónu vo švajčiarskej Ženeve.
    Svoje brány otvoril pre verejnosť začiatkom tohto týždňa. Denník SME za tam bol pozrieť za svojich čitateľov.
    O tom, ako to tam vyzeral sa Matej Ohrablo rozprával s Petrom Kálmánom, vedúcim sekcie auto.sme.sk.
    Správy v podcaste
    Tunel Višňové dostal nový termín svojho dokončenia. Výstavba 7,5 kilometrového tunela sa úplne zastavila. Štát sa totiž s aktuálnym staviteľom dohodol na rozviazaní zmluvy. Išlo o taliansku firmu Salini Impregilo a spoločnost Dúha. Národná diaľničná spoločnosť teraz bude musieť hľadať nového staviteľa. Predpokladá, že kritický úsek na diaľnici D1 na severe Slovenska dokončí do konca roka 2023.
    Elektrický Jaguar I Pace sa stal novým autom roka 2019. Stalo sa to po dramatickej súťaži, keď porazil značku Alpine A110. Jaguar I Pace poháňa dvojica synchrónnych elektromotorov s permanentným magnetom. Dosahujú výkon 400 koní. Auto dokáže z nuly na sto kilometrov zrýchliť za štyri celých osem sekundy.
    Trnavský závod francúzskej automobilky PSA Groupespustil výrobu novej generácia modelu Peugeot 208. Prvýkrát v histórii Trnavy sa s ním do výroby dostane aj plne elektrický pohon. Prvé autá s nového modelu 208 sa k motoristom dostanú v druhom polroku. S novým modelom pribudnú v trnavskej automobilke tri nové farebné odtiene: modrá - Blue Vertigo, žltá - Jaune Faro a perleťovo-biela - Blanc Nacre.
    Talianska automobilka Alfa Romeo sa v blízkej budúcnosti chystázaútočiť na segment SUV áut. Na ženevskom autosalóne ukázala koncept nového modelu Tonale. Bude účinne kombinovať typické prvky z histórie značky s moderným dynamickým dizajnom. Kedy presne by nový model mal na trh prísť, nie je známe. Automobilka hovorí, že tak spraví do konca roka 2022.
    Bývalý šéf konzorcia Renault-Nissan-Mitsubishi Carlos Ghosn je na slobode. Tokijské väzenie opustil po sto ôsmich dňoch. Ghosna obvinila začiatkom roka japonská polícia preto, že nenahlásil všetky svoje príjmy. Ghosn bol jediným žijúcim človekom, ktorý šéfoval naraz dvom automobilkám – francúzskemu Renaultu a japonskému Nissanu. Neskôr šéfoval aj japonskému Mitsubishi.

  • Začiatok marca v motoristickom svete už tradične patrí významnému európskemu podujatiu, akým je ženevský autosalón.
    Jeho 89. ročník opäť prinesie množstvo automobilových premiér aj zaujímavých konceptov, hoci neúčasť viacerých známych značiek dáva tušiť, že čosi sa na dlhoročnej tradícii vystavovania áut začína meniť.
    Čo znamená automobilová jar a jeseň, ale aj prečo sa o nových autách verejnosť dozvedá oveľa skôr, než na samotnom autosalóne, sa zhováral Matej Ohrablo s Petrom Kálmánom, vedúcim sekcie auto.sme.sk
    Správy v podcaste
    Testovanie autonómnych áutnarazilo vo Veľkej Británii na nečakaný problém. Bezpečnú jazdu vozidiel bez vodičov komplikujú banality, ako výtlky na ceste, ale aj zlé pokrytie 4G siete. Snaha odštartovať autonómnu dopravu v roku 2021 je teda otázna. Medzi najlepšie pripravené krajiny pre autonómnu budúcnosť sú Holandsko, Singapur, Nórsko. USA, Švédsko a Fínsko.
    Veľké plány má do roku 2021 aj skupina PSA Peugeot Citroen, ktorá v roku 2017 kúpila značku Opel. Do dvoch rokov totiž plánuje predstaviť vyše 100 nových modelov. Automobilka medzi ne ráta aj koncepty či úžitkové vozidlá. Aby takýto cieľ vedela dosiahnuť, plánuje expanziu na mimoeurópskych trhoch a zvýšiť tak tržby až o 50 percent. Zároveň chce mať PSA v roku 2021 už polovicu modelov elektrifikovaných
    Na veľtrhu Mobile World Congres Seat predstavil koncept svojho najmenšieho vozidla.Je kombináciou auta a skútra a volá sa Minimó. 2,5 metra dlhé a iba 1,2 metra široké vozidlo má za sebou dve sedadlá a poháňa ho elektromotor. Ide o ďalšiu predstavu zdieľanej dopravy s elektrickým dojazdom 100 kilometrov.
    Na Slovensko v rámci road show dorazil Rolls Royce Cullinan, ktorý je vôbec najluxusnejším SUV na svete. Poháňa ho vidlicový dvanásťvalec s výkonom 563 koní. Ide o prvý rodinný Rolls s pohonom všetkých kolies a dokonca aj ťažným zariadením. Napriek cene vyše 280tisíc eur je po ňom vysoký dopyt a značka nestíha vyrábať.

  • Viac pasažierov, viac áut. Takto už niekoľko rokov vyzerá na letiskách v Európe. Na londýnskom letisku Stansted sa to však pokúsili zmeniť.
    Ako teda bude vyzerať parkovanie na letiskách v budúcnosti? A dočkáme sa podobného konceptu aj na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave?
    Aj na tieto otázky hľadal odpoveď Marek Poracký s Petrom Kálmánom, vedúcim sekcie auto.sme.sk
    --
    Správy v podcaste
    Kia Ceed príde ako štýlový crossover už na jeseň. Svoje meno dostane zrejme po staršom koncepte Ceedu kabriolet - XCeed. Auto bude mať dĺžku 4 390 milimetrov, bude teda o 80 milimetrov dlhšie ako 5-dverový Ceed hatchback. Malo by ísť o podobný recept na crossover, aký ponúka Ford pri Focuse Active. Nový štýlový crossover sa bude vyrábať v žilinskom závode kórejskej automobilky Kia.
    Škoda Auto do konca roka 2022 uvedie na trh 30 nových modelov, z nich desať bude elektrických a plug-in hybridy. Za to česká automobilka preinvestuje viac ako dve miliardy eur. Najprv Škoda ukáže na marcovom autosalóne v Ženeve koncept elektrického SUV, v máji v Bratislave ukáže inovovanú Škodu Superb. Vôbec po prvýkrát bude mať hybridný pohon, teda kombináciu elektrického a spaľovacieho motora.
    Koncept Citroen Ami One ukazuje, že autá budúcnosti nemusia byť drahé. Ide o hranatý elektromobil, ktorý meria iba 2,5 metra na dĺžku a 1,5 na výšku. Pohodlne odvezie dvoch ľudí aj s trochou batožiny. Automobilka zaujímavo vyriešila nastupovanie do vozidla - vodičove dvere sa otvárajú proti smeru jazdy, spolujazdec nastupuje štandardne.
    Honda v Európe do troch rokov skončí s výrobou áut. Dôvodom sú bezprecedentné zmeny v globálnom automobilovom priemysle. O prácu sa tak musí obávať približne 3 500 zamestnancov. Prvá výroba motorov značky Honda sa v britskom závode Swindon spustila v roku 1989. Prvá Honda vyrobená v Spojenom kráľovstve zišla z linky v roku 1992, išlo o model Accord.
    Nemecký výrobca luxusných automobilov Audizruší desať percent manažérskych pozícií, aby znížil náklady. Firma chce do roku 2022 ušetriť asi 15 miliárd eur. Zároveň chce investovať masívne peniaze do elektromobility a autonómneho riadenia. Do roku 2023 tak chce preinvestovať 14 miliárd eur. Hrozí totiž, že by mohla v rámci koncernu Volkswagen prísť o pozícii vývojového centra.

  • Horiace či roztrhnuté vlaky, ale aj obarená ruka, na ktorú sprievodkyňa miesto vody dala sneh zo stanice v Ružomberku.
    Aj takto dnes vyzerá cestovanie vlakmi na Slovensku. Tie najluxusnejšie štátne IC vlaky - vedia trasu z Bratislavy do Košíc prejsť už za necelých päť hodín.
    Ako sa však cestuje vlakmi na Slovensku? Je cestovanie kvalitné? Naozaj môžeme čakať zhoršovanie cestovania?
    Aj o tom sa Marek Poracký rozprával s Rastislavom Cenkým, riaditeľom mimovládneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

  • Sme v akomsi medziobdobí, keď si mnohí na čistý elektromobil ešte netrúfajú (alebo naň nemajú peniaze), ale zároveň už poškuľujú po alternatíve k spaľovacím motorom.
    Jedným z riešení sú plug-in hybridné elektromobily, ktoré zatiaľ s elektrinou iba tak koketujú. Či má BMW 530e v dnešných podmienkach vôbec zmysel, ako jazdí a ako vyzerá proces nabíjania, sa pýtal Matej Ohrablo Petra Kálmána, vedúceho auto.sme.sk.sme.
    Podrobnejšie informácie o aute vrátane fotografií nájdete v samotnom teste.
    Správy
    Volkswagen zmodernizoval model Passat, ktorý je v Európe dlhodobo najpredávanejším autom v strednej triede. Inovácie sa dotkli všetkých verzií, od štvorkolky Alltrack po plug-in hybridnú verziu GTE. Tá má po novom kapacitu batérie 13 kWh a podľa nového merania WLTP je čisto elektrický dojazd 55 km. Novinkou je aj 150-koňový dvojlitrový diesel 2.0 TDI Evo.
    Mitsubishi zverejnilo predajné výsledky za uplynulý roka hlási nárast predajov. Celkovo sa automobilke podarilo predať 1 218 897 áut, čo znamená medziročne nárast o 19 percent. Najväčšiu popularitu má Mitsubishi v Juhovýchodnej Ázii a veľký nárast predajov zaznamenala aj východná Európa najmä vďaka Rusku. Najpredávanejším modelom ostáva Outlander.
    Malé SUV Škoda Kamiq sa postupne odhaľuje verejnosti. Po skicách automobilka zverejnila aj prvý pohľad do interiéru, ktorý vyzerá rovnako, ako pri Scale. Škoda Kamiq je na podvozkovej platforme MQB A0, takže bude súrodencom pre Seat Arona a Volkswagen T-Cross. Premiérovo sa Kamiq predstaví na jarnom autosalóne v Ženeve.
    Renault Kadjar v modernizovanej verziisa začal predávať už aj na Slovensku. Prináša dva nové motory, automatickú prevodovku aj návrat k pohonu všetkých kolies. Základ tvorí nový 1,3-litrový štvorvalec TCe s turbom a výkonom 140 koní, silnejšia verzia má 160 koní. Dieselová ponuka obsahuje dva motory - Slabšie 1,5-litrové Blue dCi s výkonom 115 koní alebo nové 1,7-litrové turbo s výkonom 150 koní. Základná cena Kadjaru začína pri 20 490 eur.
    Máte pripomienku alebo námet?
    Napíšte nám na [email protected], prípadne do skupiny na Facebooku.

  • V tom lepšom prípade ráno zamrznuté sklá na autách, v horšom prípade zasypané od snehu celé auto.
    Tento rok zima na Slovensku trápi vodičov nielen na severe Slovenska, ale aj v Bratislave, či Košiciach.
    Ako však najlepšie odmraziť auto? Existujú na vhodné prípravky? Aj o tom sa rozprával Marek Poracký s Petrom Kálmánom, vedúcim auto.sme.sk.
    Správy v podcaste
    Od piatka 1. februára platí na diaľniciachna Slovensku len tohtoročná diaľničná známka. Platnosť minuloročnej skončila vo štvrtok 31. januára. Ročná stojí 50 eur, 30 dňová 14 eur a desať dňová 10 eur. Na Slovensku platia len elektronické diaľničné známky. Vodiči si tak už nelepia na predné sklá svojich áut tak ako v minulosti.
    Štrajk v maďarskom závode Audi ovplyvnil aj slovenskú fabriku Volkswagenu. Tá preto už zrušila niektoré pracovné zmeny v tomto týždni vo výrobe SUV vozidiel. Zamestnanci Audi Hungaria nepracovali o štvrtka 24. januára. Požadovali zvýšenie platu o 18 percent, najmenej však o 235 eur. Približne 12 zamestnancov tam mešačne zarába bezmála 1 300 eur v priemere.
    Švédska automobilka Volvo dobrovoľne zvolala viac ako 200-tisíc áut do servisov. Stalo sa to po tom, ako našla technický problém, ktorý by mohol viesť k úniku paliva. Pri prieskume paliva automobilka odhalila v niektorých vozidlách malé trhliny v palivovom potrubí, ktoré by mohli časom viesť k úniku benzínu. Problém sa môže týkať 11 modelov a celkovo 219-tisíc automobilov vyrobených v rokoch 2015 až 2016
    Značka Lada v západnej Európe nekončí. Dostala motory s nižšími emisiami. Dvojicu svojich motorov totiž vybavila filtrom pevných častíc, vďaka čomu spĺňajú najprísnejšiu emisnú normu Euro 6d Temp. Na európskom trhu tak naďalej ostávajú modely Vesta a štyri krát štyri – predtým Niva. Lada chcela svoje autá zo západnej Európy stiahnuť pre nové emisné pravidlá a konkurencii Dacii. Obe značky vlastní francúzska automobilka Renualt.
    Francúzsky Renault predstavil nový model Renualt Clio. Ide o piatu generáciu auta, ktoré pripomína auta Renualt Megane. V porovnaní s predchádzujúcim modelom však nejde o zásadnú zmenu. Malý Renault patrí medzi najpredávanejšie autá v Európe. Jeho predaje na starom kontinente v rokoch 2012 až 2017 kontinuálne rástli.

  • Nové modely áut značky Toyota, ale aj Kie, či Volkswagenu. Aj takéto novinky budú môcť vodiči vidieť v predajniach áut v tomto roku.
    Na čo sa teda môžu vodiči tešiť v predajniach áut a začne sa tam elektrická revolúcia, o ktorej hovoria jednotlivé automobilky?
    Aj o tom sa Marek Poracký rozprával s Petrom Kálmánom, vedúcim sekcie auto.sme.sk.
    Správy v podcaste
    Vyššie pokuty za mobil v šoférovej ruke, zrušenie obmedzenia rýchlosti pred železničnými priecesťami, ale aj menej byrokracie na dopravných inšpektorátoch. Ministerstvo vnútra predložilo novelu zákona o cestnej premávke, v ktorej navrhuje viaceré novinky. Napríklad horná hranica za používanie mobilov sa zvýši z 50 na 100 eur v blokovom konaní a na 200 eur v riadnom konaní.

    Slovenskému úpravcovi elektrických dodávok sa darí a zvyšuje výrobu. Ide o spoločnosť Voltia, ktorá zväčšuje sériový elektromobil Nissan e-NV200. Len vlani v decembri ohlásila, že jej sa podarilo upraviť 150-te vozidlo, no už teraz má záujem o ďalších 300 kusov. Výrobca ponúka prerobené vozidlo za 37 500 eur alebo konverziu existujúceho Nissanu e-NV200 za 9 550 eur.


    Automobilka Škoda Auto zahajuje vývoj nových áut pre Indiu. Ako prvé príde na rad SUV vozidlo. Bude to tak ďalší pokus o dobytie indického trhu, ktorý má obrovský potenciál. Patrí totiž medzi najväčšie na svete. V prvej polovici minulého roka bol dokonca štvrtým najväčším po Číne, USA a Japonsko, keď preskočilo Nemecko.


    Pri Škodovke ešte ostaneme. Tá od svojho materského koncernu Volkswagen dostala zodpovednosť za rozširovanie na indickom trhu. V indickej Pune otvorila nové technologické centrum. Bude tam pracovať 250 zamestnancov, ktorí sa zamerajú na výskum a vývoj dielov pre autá, ktoré bude Škoda Auto a Volkswagen predávať na indickom trhu.


    Najnebezpečnejším hitom pri šoférovaní je pieseň American Idiotod skupiny Green day. Vyplýva to zo štúdie, ktorú pripravila britská spoločnosť Moneybarn. Britská spoločnosť skúmala 96 najobľúbenejších hitov do auta poskladaných v aplikácii Spotify. Sledovala v nich ako tempo tak energiu piesne. Viac ako 70 percent vybraných hitov neprešlo.

  • Veľké dopravné zápchy, nervózni vodiči a ešte väčšie zdržania v kolónach. Aj takto už o niekoľko týždňov bude vyzerať doprava v Bratislave.
    Uzavrú sa nielen Mlynské Nivy, ale aj niektoré vstupy na Prístavný most, po ktorom prejde denne sto tisíc áut.
    O tom, ako bude doprava v hlavnom vyzerať sa v dnes bude Marek Poracký rozprávať s Tatianou Kratochvílovou, viceprimátorkou Bratislavy.

  • Automobilka Tesla začala v Európe predávať svoj model 3. Stalo sa to približne dva roky po tom, čo tento typ auta začala predávať doma - v USA.
    Kde sa však tento model dá kúpiť a aké budú jeho ceny? Môžeme očakávať zvýšený záujem o elektromobily aj na Slovensku.
    Aj o tom sa Matej Ohrablo rozpráva s Marekom Porackým.