Folgen
-
S Trenčínom sa spája viacero významných športových osobností. Jednou z nich bol nepochybne aj Pavol Demitra. Meno tragicky zosnulého hokejistu nesie od roku 2011 trenčiansky zimný štadión, ktorý patrí medzi kľúčové mestské športoviská. Pred niekoľkými dňami sa po rozsiahlej obnove opäť otvoril pre hokejistov, korčuliarov aj verejnosť. Navštívila ho Barbora Jurenová.
-
Namiesto štebotu vtákov či detského džavotu – stavebný ruch a pílenie. Takto to aktuálne vyzerá v starom parku v Nitre. Ten prechádza najväčšou revitalizáciou vo svojej 150 ročnej histórii. Starý park by mal po revitalizácii získať úplne novú podobu. Na čo všetko sa musia ľudia tešiť, aj keď si budú musieť ešte pár mesiacov počkať, zisťovala Jana Obrancová.
-
Fehlende Folgen?
-
Bratislavská vodárenská spoločnosť navýšila ceny vodárenskej spoločnosti za vodné a stočné. Dôvodom je nová regulačná politika, nárast cien energií a vysoký investičný dlh na obnovu a investície, ktorý vznikol počas predchádzajúcich rokov. Celkový investičný dlh BVS je 500 miliónov eur.
Či sa premietnu tieto problémy do ďalšieho zvyšovania cien za vodné a stočné, zisťovala Marcela Jedináková. -
Námestie SNP v Trnave je v samom centre mesta. Prepája lokalitu od železničnej stanice smerom k pešej zóne. Ohraničuje ho lokalita Evanjelického domu, knižnice a sochy Milana Rastislava Štefánika. Dlho sa hovorilo o rekonštrukcii tejto lokality s fontánou a pamätníkom osloboditeľom. Mesto totiž pôvodne chcelo dostať námestie do podoby z čias prvej republiky. Pamätník sa mal presunúť na Študentskú ulicu, kde by sa z hľadiska slohového hodil. Tento nápad však narazil na príslušné zväzy vojnových veteránov. A tak mesto pripravilo nový projekt, ktorý s pamätníkom počíta práve na Námestí SNP. V súčasnosti je v lokalite veľký pracovný ruch, keďže sa dokončuje aj blízky Ružový park. Téme sa venuje Martin Jurčo.
-
Tento rok sa nesie v znamení zdražovania. Zareagovali na to jednotlivé samosprávy, ktoré pristúpili k zvýšeniu viacerých daní či poplatkov. V Trenčíne si obyvatelia priplatia aj za návštevu krytej plavárne, ktorá patrí medzi energeticky najnáročnejšie mestské budovy. Podrobnosti zisťovala Barbora Jurenová.
-
Rok 2023 sa už pomaly rozbieha a spolu s ním aj zmeny, ktoré prináša. Mnohé nie sú práve potešiteľné – patria k nim aj zvýšené poplatky či dane. Tomuto kroku sa nevyhlo ani mesto Nitra. V ňom sa podarilo schváliť vyrovnaný rozpočet, hoci mesto bude musieť siahnuť aj na svoje rezervy. Téma sa venuje Jana Obrancová.
-
Po rokoch diskusií o možnostiach výstavby tunela Karpaty medzi bratislavskými mestskými časťami Rača a Záhorská Bystrica, Ministerstvo životného prostredia SR vydalo súhlasné stanovisko a dalo stavbe zelenú. Tunel Karpaty by mal odkloniť tranzitnú dopravu idúcu cez Bratislavu a vyriešiť problém nedostatočnej kapacity cestnej siete hlavného mesta. Nová cestná komunikácia by mala prechádzať z rovinatého územia Podunajskej nížiny na juhu, tunelom popod Malé Karpaty do Záhorskej nížiny ku križovatke Záhorská Bystrica. Situáciu monitorovala Marcela Jedináková.
-
V Trnave riešia dokončenie viacerých rozbehnutých projektov. Areál tzv. Agátky je na sídlisku Družba za zimným štadiónom. Ten mesto už odovzdalo občanom. Čaká sa ešte na dokončenie Ružového parku pri knižnici. Jeho odovzdanie sa posúva už niekoľko mesiacov. Viceprimátora Trnavy Marcela Krajča sa aj na tieto okruhy pýtal Martin Jurčo.
-
Hlavné mesto Bratislava vytvorilo novú službu - Mestskú nájomnú agentúru. Cieľom je zlepšiť dostupnosť bývania pre ľudí, ktorí sú v rámci štandardného trhu s bývaním z rôznych dôvodov znevýhodnení. V pilotnej fáze by sa prvé byty novým sociálne znevýhodneným nájomníkom mali odovzdať už začiatkom budúceho roka. Ako bude fungovať zaujímalo Marcelu Jedinákovú.
-
Trnava má moderné odpadové hospodárstvo. No napriek tomu bude musieť od nového roka zvýšiť aj cenu za odvoz komunálneho odpadu. A to aj napriek tomu, že sa podiel vytriedeného množstva odpadu každý rok zvyšuje. Pred piatimi rokmi sa v Trnave začalo z odvozom zeleného odpadu, minulý rok aj kuchynského. V Trnave čoskoro rozšíri nová kompostáreň, ktorá bude prvou svojho druhu na Slovensku. Podrobnosti o úprave cien za odpad povedala Martinovi Jurčovi vedúca kancelárie primátora Trnavy Veronika Majtánová.
-
Centrum historického Trenčína žije v týchto dňoch vianočnými trhmi. Do mesta denne prichádza množstvo ľudí, ktorí sa pri vianočnom stromčeku stretávajú so svojimi blízkymi a známymi. Keď ale opustia vianočné trhovisko, čaká ich nie príliš pekný pohľad. Časť pešej zóny totiž stále čaká na obnovu. Barbora Jurenová sa preto najskôr zaujímala o to, s akým projektom mesto v tomto prípade počíta.
-
Už je to rok, čo do Nitry ako do prvého a jediného mesta na Slovensku dorazili fragmenty berlínskeho múru. Vystavujú ich v rôznych častiach sveta, v Nitre ich symbolicky vystavili do verejného priestoru pred začiatkom pešej zóny. Zámerom bolo spraviť z nich pamätník, a to na novom námestí. Od vlaňajška sa však priestor nezmenil. Prečo a čo s a sním stane? Zisťovala Jana Obrancová.
-
Okolo mena riaditeľky bratislavskej zoologickej záhrady Júlie Hanuliakovej nastal rozruch nielen v súvislosti s oprávnenosťou vykonávať pozíciu riaditeľky vzhľadom na jej občianstvo, ale spochybnená bola aj jej odbornosť. Okrem iného, bol dôvodom aj úhyn kengúr v zoologickej záhrade krátko po jej nástupe na post riaditeľky, čo vraj malo súvislosť s odchodom troch odborných zamestnancov a s neodbornou starostlivosťou o zvieratá. Čo sa presne stalo zisťovala Marcela Jedináková.
-
Mesto Trnava aktuálne spustilo pilotný ročník participácie, keď môžu aj obyvatelia adresovať svoje nápady k mestským projektom. Trnava je vôbec prvou samosprávou, ktorá začala s takouto možnosťou vyjadrovania sa verejnosti k zámerom mesta. Základom je, aby aj občania mohli formovať mestské projekty na základe predstáv. Aktuálne dianie v Trnave nám priblíži Martin Jurčo.
-
Mestá a obce sa pripravujú na ťažšie časy. Súvisí to s energetickou krízou a zdražovaním, ktoré sa dotklo asi každého sektora. V dnešnej relácii Zo života krajských miest sa bližšie pozrieme na to, aké opatrenia v tejto súvislosti už podniklo mesto Trenčín. Barboru Jurenovú zaujímalo aj to, aké ďalšie v blízkej budúcnosti pripravuje.
-
Mestá a obce sa pripravujú na ťažšie časy. Súvisí to s energetickou krízou a zdražovaním, ktoré sa dotklo asi každého sektora. V dnešnej relácii Zo života krajských miest sa bližšie pozrieme na to, aké opatrenia v tejto súvislosti už podniklo mesto Trenčín. Barboru Jurenovú zaujímalo aj to, aké ďalšie v blízkej budúcnosti pripravuje.
-
O dopadoch ekonomickej krízy na zoologickú záhradu v Bratislave sa Marcela Jedináková rozpráva s jej riaditeľkou Júliou Hanuliakovou. Zoologická záhrada v Bratislave je najnavštevovanejšou destináciou nášho hlavného mesta. Denné náklady na jej réžiu sú 10-tisíc eur a už teraz jej vedenie hľadá možnosti, aby najmä zvieratá krízu pocítili čo najmenej.
-
V Trnave sa venujú novým projektom. Martin Jurčo zmapoval viaceré projekty na ochranu mesta pred zmenou klímy, ale aj rekonštrukciu budovy bývalej Prachárne, v ktorej vznikne nové divadlo.
-
Nitra má za sebou pomerne veľkú dezinsekčnú akciu. Po čase bol v meste opäť potrebný zásah proti plošticiam a švábom. Premnožili sa v časti Orechov Dvor, kde žije najmä chudobnejšie a sociálne slabšie obyvateľstvo. Viac zistila Jana Obrancová.
- Mehr anzeigen