Historie – Polen – Anbefalte podcaster

 • Dla każdego, kto uważa, że historia jest nudna. Zawsze uważałem, że historia pisze najlepsze scenariusze - tym podcastem udowadniam, że tak właśnie jest. W każdym epizodzie wybieram temat, o którym sam chciałbym słuchać. Nie praktykuję dłużyzn, zalewania datami, recytowania życiorysów.

 • Podcast o mitologii słowiańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem demonologii i odrobiną historii. Czemu topiono Marzannę? Dlaczego nasi dziadkowie bali się południc? Co różniło Swaroga i Swarożyca? Jakie tałatajstwa nie dawały spać po nocach naszym przodkom i w co tak w ogóle wierzyli dawni Słowianie?

  kontakt - admin[ ]mitologika.pl

  Logotyp i grafika - Bartłomiej Wąsacz

 • Krajm Story to prawdziwe historie kryminalne z całej Polski opowiedziane tak, jak opowiadane być powinny. Najgłośniejsze po 1989 roku sprawy , bulwersujące zbrodnie i tajemnice pracy śledczych przedstawiamy w realistycznej aranżacji z udziałem głosów znakomitych polskich aktorów. Nasze podcasty kryminalne sięgają po najlepsze tradycje radiowe i przenoszą słuchaczy do świata policjantów i bandytów, kłamstwa i prawdy oraz zbrodni i kary.

  Każde 5 minut KRAJM STORY to ponad 100 minut pracy wielu osób. Nagrywamy i montujemy nowe odcinki przez długie godziny - będzie nam łatwiej, jeśli postawisz nam kawę :) Poniżej znajdziesz link, pod którym można nas wesprzeć kawą za 5, 10 albo 15 złotych.

  LINK DO KAWY DLA KRAJM STORY:
  https://buycoffee.to/krajmstory

 • Zbrodnie Chi-Town. Najsłynniejsi chicagowscy mordercy, polonijne zbrodnie, nierozwikłane zagadki.

  Chicagowski podcast true crime po polsku. Grzegorz Dziedzic, Wojtek Łowisz i Magda Marczewska zapraszają do Chicago – miasta korupcji i zbrodni. Opisujemy zbrodnie z pierwszych stron gazet, jak i te mniej znane. Zawsze szukamy wątków polonijnych, bo te, jak to w Chicago, są na każdym kroku.

 • У подкасті від історичного проєкту LEGIO Євгеній Шатілов та Павло Корцуб з гостями розмовляють про українську історію, яка досі не залишає нас у спокої!

 • Ancient History Art Podcast

  🏛http://instagram.com/ancienthistoryart

 • Tajemnicze i straszne opowieści z dawnych czasów. Mroczne historie, niewyjaśnione zjawiska, zabójcy, trucicielki, wampiry, czarownice.

 • For many episodes to come, we'll be exploring the rich history of Poland. From it's humble beginnings, we'll follow the people of Poland as they form their own unique cultural identity, rise into a great European power, cross paths with the Mongol Horde, save Europe from an Ottoman invasion, and do their best to keep their independence firm from one generation to the next.

 • Changing Hearts & Minds is a history podcast. We talk about everything that has to do with the history of warfare. Everything from clandestine operations, battles, and individuals and technology connected to the history of warfare.

 • Podcast o historii, podróżach i polityce międzynarodowej.

  Jak historyczne wydarzenia wpływają na rzeczywistość, w której żyjemy.

 • Jest to podcast w,którym omawiam specjalnie dla ciebie istotne i ciekawe elementy z historii Polski i świata bez cenzury i bez naginania czy zakłamywania faktów.

 • Cykl rozmów Wojciecha Jerzego Poczachowskiego, publicysty i historyka z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją, historykiem i historykiem sztuki XIX i XX wieku, profesorem nauk humanistycznych, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. To rozmowy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości (przyczyn jej utraty i dróg do niepodległości) a także omawianie procesu ostatecznego kształtowania się II RP, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu trzech Powstań Śląskich, plebiscytu, a także dorobku polskiej państwowości na  Górnym Śląsku. Dodatkowo w rozmowach poruszane są kwestie kształtowania systemów totalitarnych, przyczyn wybuchu II wojny światowej, napaści hitlerowskich Niemiec i agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 z uwzględnieniem wydarzeń na terenie Górnego Śląska oraz tworzenia pierwszych organizacji podziemnych w Zagłębiu Dąbrowskim.

 • Droga Słuchaczko i Słuchaczu! CHODŹ POSŁUCHAJ i rozpocznij ze mną podcastową przygodę w świecie legend, historii, mrocznych doniesień, rytuałów, wierzeń i zabobonów, które miały realny wpływ na żyjących niegdyś ludzi, ich codzienność i stosunek do świata. To, co dzisiaj wydaje nam się oczywiste, kiedyś mogło przyćmiewać świadomość ludzi przez wieki. Co z ówczesnych przekonań pozostało z nami do dzisiaj? Przekonajmy się o tym razem i poznajmy otaczający nas świat i pozostawione przez przodków prawidła. Zapraszam do słuchania, dyskusji w komentarzach, lajkach i subskrybowaniu. Do usłyszenia!

 • Это подкаст о мире вокруг, каким его видят те, кто только начинает путь во взрослую жизнь. Ведущие подкаста - Ира и Яна, 20ти-летние девушки, которые обсуждают с гостями и между собой психологию, карьеру и творчество. Приглашенные гости - эксперты в своих сферах, люди, готовые делиться знаниями и мыслями.

  Email: [email protected]
  Instagram: podcast.po20

 • Słyszysz: „historia”, myślisz: „dawne dzieje”. Słyszysz: „region miedziowy”, myślisz: „kilka dekad”. Podcast o historii jednego z najmłodszych okręgów przemysłowych w Polsce? Naprawdę jest tu o czym opowiadać? Jest! Przekonasz się o tym, słuchając naszego podcastu. Opowiemy Ci o najnowszej historii Lubina i całego regionu. O tym, jak powstawały i rozwijały się kopalnie, huty i jak rosło miasto. Ale to nie wszystko – u nas usłyszysz też historie o dawnych, a także bardzo dawnych dziejach regionu. Czy wiesz na przykład, że pierwszą osadę na terenie Lubina datuje się na cztery tysiące lat temu? Ponieważ jednak działalność Muzeum Historycznego nie ogranicza się tylko do Lubina, możesz też liczyć na wątki światowe. Opowiadamy o Wielkiej Wojnie, o II wojnie światowej, o okupacji sowieckiej w Polsce, o walce z komunizmem i wielu, wielu innych momentach z historii regionu miedziowego i nie tylko. Zapraszamy!

 • Rok 2022 jest dla naszej rozgłośni szczególny - w grudniu bowiem obchodzić będziemy 95. urodziny! Postanowiliśmy w związku z tym przybliżyć Państwu naszą historię. Przez kolejne miesiące będziemy pokazywać początki radiofonii, prezentować archiwalne nagrania, wspominać pierwsze audycje. Odwiedzimy dawnych dziennikarzy, prezenterów, techników i artystów. Cykl autorstwa Marka Cieplińskiego i Katarzyny Głuch-Juszkiewicz.

 • Odkrycia archeologiczne, tajemnice historii, egzotyczne podróże, ekspedycje i eksploracja. To wszystko znajdziecie Państwo w prezentowanych podcastach i na naszej stronie internetowej. Zapraszamy, życzymy miłego odbioru i prosimy o opinie oraz uwagi!

 • Popularnonaukowy podcast z udziałem wybitnych polskich naukowców.

 • The British Isles have thousands of years of history, so it's weird that all most people were taught at school was World War Two, how many wives Henry VIII had and that the Battle of Hastings took place in 1066 (always worth a try if you are trying to guess someones pin number).


  If you've always wanted to learn about all the bits between these events, but only if it can be done in a random and eclectic manner why not try Consistently Eccentric? A podcast where each week you can listen in while I tell one of my friends a story about a lesser known person or event in British history, the weirder and less believable the better.


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.