Science – Turkey – Recommended podcasts

 • Award-winning ex-BBC journalist Andrew Gold interviews fascinating minds & quirky outsiders, from a Westboro Baptist Church defector and a female Mormon psychopath to Amanda Knox and Richard Dawkins. New eps Mon & Thu.

 • Onlarca içerik içerisinden bu seriyi dinlemeye karar verdiğine göre muhtemelen senin de fark edip anlamlandıramadığın bir gerçek var, kendimizi bu dünyaya fırlatılmış halde bulduk. Bu yüzden bu podcastte bildiğimizi sandığımız ama muhtemelen yanıldığımız ya da belki de üzerine hiç düşünmediğimiz ama düşünmemiz gereken konuları ele alacağız.

  Pelin Dilara Çolak I Links

 • Akademiklink ekibi olarak psikolojiden bilime, kültürden yaşama farklı birçok konuyu eğlenceli ve anlaşılır bir dille ele alıp masaya yatırıyoruz. Her hafta ilgi çekici konular ile biz de artık podcast dünyasındayız! :)

 • TÜBİTAK Bilim Çocuk Dergisi Sesli Yayınları.

 • Herkese Merhaba!

  Bilim, girişimcilik, felsefe ve yaşama dair sorgulanması gerekenleri her hafta sizlerle birlikte konuşuyoruz

 • Ussal Şahbaz teknoloji, toplum ve politikanın teknoloji, toplum, politika kesişiminde dünyada olup bitenlerin Türkiye’ye yansımalarını tartışıyor. Teknoloji, sanat ve siyaset dünyasında ilginç konuklar yatırılmayan konuları masaya yatırıyor. Dünyada ve Türkiye’de en büyük startup dolandırıcılıkları neler? Yapay zeka falınıza bakabilir mi? Medya işinden para kazanmak mümkün mü? Buna benzer soruların cevaplarını merak ediyorsanız, bu podcasti kaçırmayın!

 • Popular Science Türkiye Dergisi resmi podcast kanalıdır.

 • صحبت های احمقانه و صادقانه یه شخص در حال تکامل!
  Twitter: @DooDooCast
  Telegram: @DooDooCast
  instagram: @Danbaft
  Instagram: @Danial.Vhb
  Youtube: Danbaft

 • Kalıplaşmış popüler bilim platformu ve bilim haberciliği sisteminden sıyrılmış olan Gelecek Bilimde; Twitch ve YouTube üzerinden canlı yayınlar, röportajlar ve eğitici içerikler, interaktif projeler, sosyal dönüşüm kampanyaları üreten yeni nesil bir bilim iletişimi platformudur.

 • Güven Güzeldere ve konuklarıyla bilim ve felsefe sohbetleri.

 • News and information from the world of geology and mining, Fresh Thinking by Snowden Optiro provides a new perspective on the industry and seeks to educate on best practice. www.snowdenoptiro.com
  Snowden Optiro Mining Advisory Consulting, Software and Training.

 • Klinik Felsefe sohbetleri... (Hazırlayanlar: Alper Hasanoğlu, Bülent Usta)

 • “İnsan, tarih ve deniz”. Özel olarak deneysel sualtı arkeolojisi, genel olarak ise arkeoloji ve deniz yaşamı konularıyla uğraşan ilgi gruplarını bir araya getiren bir program. (Hazırlayan ve Sunan: Sidar Duman)

 • Persona Podcast; psikolojinin, edebiyatın, sinemanın, müziğin, şiirlerin, duyguların, düşüncelerin, muhabbetlerin, anıların, değerlerin ve karikatürlerin kesişim kümesini incelemek ve bazen sadece muhabbet etmek için Pelin Granger tarafından oluşturuldu.

  https://youtube.com/c/PelinGranger
  instagram.com/podcastpersona

 • Çeyrek asırdır hukukla meşgul iki hukukçuyuz. Hukuka dair 10’ar dakikalık sohbetlerimizi adalet evi çatısı altında sizlerle paylaşmak istedik. Amacımız ülkemizde hukuk ve adalet konularında farkındalığın artırılmasına katkı sağlayabilmek. Bizi dinlediğiniz ve desteklediğiniz için teşekkür ederiz. Keyifli dinlemeler.

  Turkish Justice House, Ahmet Cevdet and Ahmet Refik talk about law under the roof of justice house. They invite you to join the conversation. Enjoy your time.

 • Bilim Akademisi bilimsel liyakat, özgürlük ve dürüstlük ilkelerini bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak tanıtmak, örneklemek ve gözetmek için 25 Kasım 2011 günü İstanbul’da kuruldu.

 • Through their lives and work, failures and successes – get to know the individuals who have been awarded the Nobel Prize. The host for this podcast is Adam Smith, who has the happy task of interviewing our Nobel Laureates. – Nobel Prize Conversations is a podcast with a new episode every Thursday.


  Sit in on our conversations as we delve into how these personalities found their fields of interest — often by coincidence — how they view collaboration, curiosity and failure, and what keeps them going. The laureates share what they have learned from their career and what they like to do outside of their work – from music to fly-fishing. We let the discussions flow freely, resulting in richly varied stories on topics ranging from poverty prevention to the science of black holes and the importance of being a role model.


  Our latest season running in Spring/Summer 2022, features the new crop of 2021 laureates, and is produced in cooperation with Fundación Ramón Areces.


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • Çağdaş doğa biliminin temelini atan Aristo kırlangıç, üveyik gibi küçük kuşların yerin altında kuş uykusuna yattığını düşünüyordu. 1600'lerde bile Avrupalılar, kuzeye özgü “yosun” kazlarının her ilkbahar bir deniz kabuklusunun içinden çıktığını sanıyordu. Peki bugün ne biliyoruz?

  Yüz binlerce kuş, gideceği yere ulaşamadan can verdiği halde, göç büyük bir risk olduğu halde, neden göç ediyorlar?

  Göç genetik mi, öğrenilen bir şey mi?

  Hiç durmadan en uzun uçan kuş hangisi?

  Ömrü bir göç yolculuğu kadar olan kuşlar, nasıl bir hayat yaşamış oluyor?

  Yön bulma yeteneği, ses ve görme duyusu, tüylerinden gagasına vücut yapısı, birbirleriyle iletişim, göç yolculuğunda başlarına gelenler...

  Ornitolog Dr. Arzu Gürsoy Ergen 2020 - 2021 yıllarında NTVRadyo’da her ayın son pazarı yayınlanan Kuş Bakışı adlı programda göçmen kuşları ve göç yolculuklarını anlattı.

  Baykuştan leyleğe, turnadan kaza göçmen kuşların hikayesi, göç yolunda yaşadıkları, kendilerini nasıl korudukları, efsanelerden, masallardan örneklerle Kuş Bakışı programı kayıtları, bugün dijital platformda meraklısının başvuracağı, dinleyeceği, kaynak göstererek kullanabileceği önemli bir arşiv niteliği taşıyor.

  Kuş Bakışı tüm kayıtları www.ntvradyo.com.tr adresinde, ayrıca podcast platformları Soundcloud, Apple, Google, Spotify'da Kuş Bakışı (NTVRadyo) hesabında. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde dinlemeniz için.

  ARZU GÜRSOY ERGEN KİM?

  Ornitolog Dr. Arzu Gürsoy Ergen Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde Biyoloji bölümünde öğretim görevlisi.
  Ornitoloji (Kuş Bilimi) üzerine doktora ve post doktora yaptı.
  Ornitoloji ve doğa koruma üzerine çok sayıda bilimsel ve sosyal projede yer aldı. Kuşlar üzerine ulusal ve uluslararası yayınları var. Ulusal Kuş Halkalama Lisansı sahibi.

 • پادکست های دکتر آذرخش مکری

  این پادکست غیر رسمی بوده و تنها برای دسترسی راحت تر خودمون ایجاد شده
  آذرخش مکری - azarakhsh mokri
  https://t.me/DrAzarakhshMokri