Science – Czechia – Recommended podcasts

 • Award-winning BBC journalist Andrew Gold interviews deep and quirky outsiders, such as a Westboro Baptist Church defector and a female Mormon psychopath. Joining the mix are such celebrated thought leaders as feminist Helen Lewis, Lord Daniel Finkelstein and free speech advocate Andrew Doyle.

  The aim is to surprise you with a totally different story every time in this 2x Apple Noteworthy show. One week, we're in a Michigan prison with a man who accidentally killed his girlfriend in a botched suicide, the next we're in Australia with the Coffin Confessor, and then we're in the Andes with a plane-crash survivor who had to eat his friends. The only thing that links them all is their place On the Edge. 

  This is for fans of Louis Theroux, Joe Rogan and Adam Buxton. New episodes every Monday.

 • Jsme dva. Milujeme svobodu. Milujeme anarchii. Milujeme kapitalismus. Milujeme se navzájem xD Mluvíme o volnotržní bezstátní společnosti; ano, víme, jak to vypadá, i nám ta myšlenka zpočátku připadala absurdní… Zkuste jí však dát šanci; odmítnout ji můžete vždy. Motto: „Dobří lidé se neřídí špatnými zákony.“

  – Tereza Urzová; tvůrce Svobodného přístavu; hlava Institutu Ludwiga von Misese; členka Students for Liberty
  – Urza (www.urza.cz); autor knihy Anarchokapitalismus; tvůrce Svobodného přístavu; spoluzakladatel a hlava Institutu Ludwiga von Misese; člen předsednictva Svobody učení

 • Interviews with scientific imaging experts from across the globe, from Teledyne Photometrics and Teledyne Princeton Instruments.

 • On the Green Fence lives up to its name in looking at complex, often divisive environmental issues from multiple angles. It’s not about greenism, but about delving into the major concerns of our time in an engaging and human way. DW reporter Neil King sits on the fence and explores the role business, society and science play in our transition to a more environmentally friendly world. In so doing, he aims to make sense of issues that affect us all, but which are often over-simplified or convoluted by ideology and lobbyism. On the Green Fence stands for an open-minded, relevant and entertaining approach to the environment.

 • A comedy podcast about climate change hosted by Matt Winning. Each week Matt interviews a different special guest about topical climate news stories, walking through their carbon footprint and answering any burning issues. Most people don't talk much about climate change but this podcast is trying to change that and show how humour can help bring people together.


  Dr Matt Winning is a London-based Scottish comedian and university researcher, with a PhD in climate change policy, who can be seen as the environmental correspondent on Dave's 'Unspun with Matt Forde'. In 2017 and 2018 Matt performed sold out runs of his third and fourth solo shows 'Filibuster’ and ‘Climate Strange' at the Edinburgh Festival Fringe.


  See acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

 • Poslechněte si podcast Lékařské fakulty v Plzni – Medicína srdcem
  Podcast připravuje Terezie Zelenková, studentka a členka e-learningového týmu. Prostřednictvím něj vám budeme přinášet rozhovory s lékaři, studenty medicíny, pacienty a jinými zajímavými lidmi, kteří k tématu zdraví mají co říct.

 • The Australian Herpetoculture Podcast focuses on the natural methods of keeping herpetofauna. Join Jason and Luke as they discuss different aspects of the Australian reptile hobby.

 • As a highly secure personal server, Urbit aims to deliver on many of the ideas pioneered by the Cypherpunks. After nearly 20 years in development the platform has begun a phased launch. Urbit gives us persistent digital identity, a new benchmark for secure computing, and maybe even an open source response to modern social computing platforms like WeChat and Kakaotalk.

 • Podcast z té nejlepší chemicko technologické univerzity ve středních Dejvicích

 • Science Café je cyklus neformálních diskusních večerů mezi vědci a zájemci o vědu z řad široké veřejnosti. Večery jsou zasvěcené společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat na to, co je zajímá. Debaty se konají v několika městech České republiky.
  Více informací na www.sciencecafe.cz

  Science Café je podpořeno Nadačním fondem Neuron na podporu vědy (www.nfneuron.cz).

 • Podcastový kanál Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity nabízí rozhovory s vědci, studenty i pracovníky na rozličná témata. Buďte vědě blíž a pusťte si ji do uší!

 • Tune in for inspiring stories from your colleagues across the profession. You’ll hear from guest veterinarians about the journeys, challenges – and often hilarious anecdotes – that got them to where they are today. Come away with a fresh look at our veterinary community and a renewed excitement to embrace your veterinary journey. Hosted by Drs. Anna Reddish and Marci Kirk.

 • Rozhovory a reportáže z vědeckého prostředí

 • Premier general pediatric practice in the heart of the Metro East region of St. Louis! Join us as we explore the latest from the world of pediatrics with a large dose of fun!!!

 • 👩🏻‍🔬Niki & 👩🏼‍🔬 Vero. Dve zapálené zvedkyne, ktoré diskutujú o zaujímavých vedecko-technologických témach s odborníkmi či vedcami a vedkyňami 🔬💊🧪
  https://linktr.ee/zvedkyne

 • Welcome to weekly episodes talking about all things NGSS (Next Generation Science Standards) for teachers, parents, and administrators of children in grades K-8. Featuring interviews with NGSS experts, actual living scientists, and K-8th grade teachers all with one goal in mind:
  Providing you with effective, efficient, and engaging NGSS professional development. Because we think YOU are phenomenal.

 • Právnický podcast, který pro vás tvoří studenti spolku Common Law Society při Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Podcast s našimi učiteli, lidmi z akademické obce, ale i praxe. O nich, ale i o tématech, která zajímají nás i je.

 • Každý den přináší nové vzrušující vědecké objevy. Vydejte se s námi na průzkum všech světů naší Země. A ještě dál. 

 • Bonusové epizody podcastu 2050.
  https://2050podcast.cz

  Typicky se jedná o nesestříhané rozhovory s našimi hosty, které jsme do podcastu nepoužili celé, ale jen jejich úryvky. Pokud vás ale host zaujal, máte zde možnost si poslechnout rozhovor celý, bez našich zásahů.

  Rozhovory většinou nevznikly jako ucelený podcast, ale hosté i moderátor počítali s tím, že z nich budou vybrané jen některé části, které sestříháme do výsledného díla. Berte proto tyto podcasty spíše jako open source bonus pro ty z vás, které host z podcastu zaujal. Omluvte tedy místy sníženou kvalitu zvuku, občasná přeřeknutí, opakování myšlenek a podobně.