Arts – Czechia – Recommended podcasts

 • Jsme dvě ségry, Nicole a Lucka. Možná nás znáte jako A Cup of Style. Sdílíme svoje životy, pohledy na svět a zážitky na sociálních sítích a rády přijímáme nové výzvy. Co takhle zkusit podcast? Proč ne! Odkryjeme vám trochu jinou stránku nás dvou, takovou, která vypluje na povrch, když přestaneme řešit okolní svět a jen tak si se ségrou povídáme. Kontaktovat nás můžete na sesegrou@elitebloggers.cz.

 • Váš průvodce světem knih. Podcast o knihách s lidmi, kteří knihy milují.

 • Týdenní podcast, který vás provede nejzajímavějšími událostmi a kauzami. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: teaden@elitebloggers.cz

 • Bienvenidos a Cuentos de la Nena, Escuela Digital para Escritores y Comunicadores. Es el podcast dirigido para escritores de ficción y no ficción, copywriters, comunicadores y periodistas, creadores de contenido y emprendedores digitales apasionados por las letras que quieren aprender y mejorar todo acerca de la escritura.

  Cuentos de la Nena ofrece dos programas online. El primero se llama Aprende Comunicando abarca temas como artículos, entrevistas, reseñas, notas de prensas, y el segundo, Emprende Escribiendo, trata todo el mundo de las letras, incluyendo los libros de ficción.

 • Jumpstart Sessions is designed to give Filmmakers & Videographers a much needed resource in the areas of business & mindset, it could be work load, rates you're charging, work/life balance, what you love and hate most, etc…. There is plenty of tech info out there but not enough helping to create Clarity, Confidence, & Connection
  which in turn will give you more TIME, MONEY, FUN, & FREEDOM!

  My name is Michael Gebben or as most call me GEBBS :) I've been in videography for a long time, I started my Video Production Company at the age of 19 with no college and have traveled the world shooting weddings, events and working with some of the biggest names in the world such as Richard Branson, Tim Ferriss, Lewis Howes, Tony Robbins and more.

  Today, I pour my focus and energy into mentoring and coaching Filmmakers & Videographers in the areas of business & mindset so they can have a business & life they've always dreamed of.

  There are "Solo Sessions", "One on One Coaching Sessions", & "Guest Sessions (Expert Interrogations)".

 • Shelter is an ongoing conversation about house, home, and refuge: from where we find it and how we choose it—or perhaps how it chooses us—to how and where it is lost, and why it is a fundamental human need. Hosted by Erin Sweeny, this podcast looks beyond structures to explore more complex ideas related to our lives in a society that is more mobile and fluid, but arguably less rooted. In discussing great freedoms to stark realities, these conversations aim to shed light on issues related to alternative lifestyles, social justice, globalization and displacement. Independently produced in New York City.

 • Literature discussion done right! The Shoutouts, from Lyket Entertainment, have gotten together to discuss books, literature, and movies with our favorite wine, beer, ale, rum, and general shenanigans.

 • Karolína Holubová a Dominik Roubínek mluví o módě, stylu a o všem co je tabu.

 • A podcast following designers, musicians, artists, writers, filmmakers and more, exploring the details of how they get from a to b and everything in between.

 • Ahoj! Vítejte u podcastu Tady a teď. Jmenuji se Kačka a v tomto podcastu bych s vámi ráda rozebírala témata ze života. Ať už je to životní styl, studium, cvičení, strava či osobní motivace zvednout zadek a jít si plnit svoje sny, protože kde jinde, když ne tady a kdy jindy, když ne teď. Doufám, že vám podcast bude líbit. Tak hezký poslech :)

 • Music Lovers looking to hear funny, sad, and flat out weird stories and commentary around music. Mix tapes, boom boxes, and singing in the shower! Join the conversation!

 • Volám sa Mária Bernáthová a prostredníctvom Talkslow prinášam hlboké tematické rozhovory o ženách, kráse a ženskosti očami žien i mužov, pre ktorých otvorenosť, pravdivosť a sila vypovedaných slov hrajú prím nad kvantitou a povrchnosťou. Spoločne s mojimi hosťami odkrývam ich nevypovedané príbehy, strachy, radosti a skúsenosti a odhaľujem, čo pre nich znamená ženskosť a v nej ukrytý pôvab, jemnosť, krása, sila, vášeň a sexualita. Pýtam sa otázky, ktoré nám neraz šrotujú hlavou, ale nie vždy máme odvahu opýtať sa. Zisťujem, či sú potrebné zmeny v našom myslení, v nazeraní na ženskosť, a iné.

 • Vítáme vás u našeho podcastu My dvě. Jsme nejlepší kamarádky Ditta a Domča a ikdyž se sice neznáme od plenek, tak po chvilce kamarádění nám to přišlo. Navzájem jsme se toho hodně za ty roky naučily. Někdy jsme víc ségry než kámošky a není nám problém si navzájem říct, že se chováme.. jak to jen říct.. no.. jak pin*y. Zatím to nevedlo k žádnému rozchodu a doufáme, že s tímto podcastem ani nepovede, haha. A co tu očekávat? Příběhy z našich obyčejně neobyčejných životů, naše (ne)inspirativní kamarády, zkušenosti z Tinder randíček, ale i vážnější témata, o kterých je potřeba s lehkostí mluvit, třeba takový PMS a opupínkovanej obličej. Tak se usaďte a jdem na to :)

 • The Audio version of our videocast called In My Mug

 • Start your week right by having your "Morning Sip" with Kirsten Krull. Each week, Kirsten will cover multiple topics pertaining to every day life, and will bring on special guests. Pull up a seat and have a listen, because you're not going to want to miss out on this weekly podcast.

 • This dialogue brings Socrates face to face with the famous sophist Gorgias and his followers. It is a work likely completed around the time of "Republic" and illuminates many of the spiritual ideas of Plato. The spirituality, as Jowett points out in his wonderful introduction, has many ideas akin to Christianity, but is more generous as it reserves damnation only for the tyrants of the world. Some of the truths of Socrates, as presented by Plato, shine forth in this wonderful work on sophistry and other forms of persuasion or cookery. (Summary by Kevin Johnson)

 • A subversive podcast taking refuge in The Sanctuary of Allegory about the fragility of memory.

  With Audio Chimera I share memories from my past, while at the same commenting on various aspects of modern life. The links are not always obvious, since I create each podcast through stream of consciousness writing techniques—and sometimes even I am surprised by the connections!

 • 60 minut dravého filmového lovu: horké novinky z filmového oceánu, hlavní filmová událost týdne i drobný plankton aktuálních filmových událostí. To vše uvízne každý týden v Čelistech.