History – Czechia – Recommended podcasts

 • “The past is filled with incredible mysteries; the clues to solving them all around; hidden in plain sight. But these stories begin with some of the most famous vanishings in history."
  Join attorney Jennifer Taylor and investigator Chris Williamson as they re-open some of the biggest disappearance cases in all of history.
  Chasing clues, witnesses and new information Jennifer and Chris will take you on the ride of a lifetime and uncover new evidence in some of the biggest historical cold cases ever; some of which the world won't be ready to believe.
  "Vanished" is a ChrisEvan Films production, and part of the Straight Up Strange podcast network.

 • Seven Questions is a monthly podcast by Jason White, formerly of the Point 2 Point podcast and currently a recurring panelist on the I've Been Diced podcast. The guests will discuss board gaming topics while also competing in a trivia contest on a related (sometimes tangentially) topic.

 • The major concepts of the European History curriculum simplified so that you can excel. Robert Lynde has been teaching various courses of European History for over twenty years and he has helped over a thousand students pass their AP Tests.

 • Coming in from the Cold explores forgotten—or never-remembered—national security policy initiatives, incidents and events during the Cold War. In each episode Cold War Historian Bill Rosenau, sits down with experts on a wide range of topics to discuss these events and how they are relevant to today’s challenges.

  The views expressed here are those of the commentators and do not necessarily reflect the views of CNA or any of its sponsors.

 • Týždenný podcast o významných historických udalostiach s hosťami. Pripravuje denník SME v spolupráci s Historickou revue.

 • Jak k sobě našli cestu gin a tonic? A co spojuje matku Winstona Churchilla s drinkem Manhattan? Příběhy, které stojí za skleničkami známých koktejlů, rozkryje podcast Drinkologie.

 • Podcast o civilizaci antického Řecka a Říma / Podcast on ancient Rome and Greece (in Czech)

 • Авторський проект Данила Яневського.

 • Již v 17. století stál na místě dnešního schönbrunnského zámku letohrádek, který si dali Habsburkové pro svou potěchu postavit. Tento letohrádek však byl v roce 1683 během druhého tureckého obléhání zcela zničen. Po vítězství nad osmanskými Turky pověřil císař Leopold I. slavného rakouského barokního architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu výstavbou loveckého zámečku, který by byl využíván dvorskou společností při honech. O půl století později přikázala císařovna Marie Terezie svému dvornímu architektovi Nicolausovi Pacassimu, aby Schönbrunn přestavěl v rokokovém stylu. Císařovna prohlásila zámek za svou oficiální letní rezidenci a trávila zde s oblibou s celým svým dvorem, který sestával z více než 1.500 osob, letní měsíce. Členové císařské rodiny přispěli osobně – jak se o tom za malou chvíli sami přesvědčíte – k vybavení a vzhledu jednotlivých místností. A až se seznámíte s kulturou bydlení tehdejších vladařů a jejich každodenním životem zjistíte, že právě díky této skutečnosti je historie zámku stále živá. Avšak také potomci Marie Terezie zanechali v Schönbrunnu svůj rukopis a kus své vlastní osobnosti. Byl to především prapravnuk velké panovnice císař František Josef, který se zde narodil a po 68 letech vlády v roce 1916 zde také zemřel. Až vystoupáte do prvního patra, dejte se vpravo a vkročte do komnaty nazvané „Fischgrätzimmer“, což v překladu znamená „Pokoj se vzorem rybí kostry“. Podíváte-li se oknem na levé straně komnaty uvidíte, že okno vede do Velkého císařského dvora, který patří k Dětskému muzeu. V této části zámku se můžete dozvědět mnoho zajímavostí o všedním a každodenním životě u císařského dvora a také si můžete leccos sami vyzkoušet. Vpravo můžete otevřenými dveřmi nahlédnout do pokoje tak zvaného křídelního adjutanta. Hlavní náplní práce tohoto adjutanta bylo okamžité předávání důležitých vojenských zpráv císaři. Tímto lze vysvětlit okolnost, že byl adjutant ubytován v tak těsné blízkosti panovníka.


 • Až do roku 1918 byl rozlehlý hradní komplex v srdci Vídně politickým centrem monarchie. Dnes plní stejnou funkci v demokratickém Rakousku. Tam, kde tvořil osvícenský panovník císař Josef II. své revoluční reformy, kde zasedal a upravoval mezinárodní vztahy Vídeňský kongres a kde přijímal císař František Josef hosty na audiencích, má dnes své sídlo rakouský prezident a jeho administrativa. V asymetrickém a extravagantně působícím komplexu budov s 19 nádvořími a 18 samostatnými trakty jsou umístěny i četné kulturní instituce, mezi jinými slavná Španělská dvorní jízdárna nebo Rakouská národní knihovna. Vídeňský Hofburg je velmi atraktivní místo zejména pro návštěvníky, kteří se zajímají o dějiny habsburské monarchie. S jednou vstupenkou se otevírají brány ke třem fascinujícím pamětihodnostem imperiálního Rakouska. Ve Stříbrné komnatě jsou vystaveny nádherné jídelní servisy, luxusní stolní dekorace pro slavnostní tabule, dosahující délky až 30 m, a exkluzivní stolní prostírání, dokumentující přepych a okázalost kultury stolování habsburských panovníků. Sisi Museum představuje návštěvníkům legendární císařovnu Alžbětu. Četné a zčásti velmi osobní exponáty umožňují poznat mnohostrannou a mnohdy rozporuplnou osobnost císařovny a nahlédnout do jejího soukromého i veřejného života. Žádné jiné místo není tak prodchnuto tajemným kouzlem této jedinečné ženy a nikde jinde není mýtus Sisi tak všudypřítomný jako zde. Prohlídkou Císařských apartmá získá návštěvník představu o životě nejslavnějšího manželského páru v Rakousku. 19 místností, které obývali císař František Josef a jeho choť Sisi a k nimž patří pracovny, obytné prostory a audienční sály, je zařízeno historicky-autentickými předměty a nábytkem. Se svým relativně skromným půvabem vytvářejí zajímavý kontrast k okázalému přepychu, který vládl v letní rezidenci na zámku Schönbrunn.

 • Podcast o deskových hrách, prostřednictvím kterých se můžete ponořit do historie.

 • A podcast by Greg of Lofty Pursuits, from the Lofty Pursuits YouTube channel. This podcast is about looking at the world, being creative and seeing that art, life, business, since and play are all really the same thing.

 • Comedian and amateur historian Sovereign Syre teams up with activist and journalist Siouxsie Q. James, to chronicle the lives of women of ill repute throughout history.

 • Who were the people that came before us, and how did the lives the led shape the places we live in today?

  Second Look steps beyond the big picture of history to give listeners a close look at the stories of people who lived, loved and died in New York state's largest yet most sparsely populated region.

  Join us and learn how the big picture of the past is painted by the strokes of individuals who aren't that different from us today.

  Second Look is produced by the Watertown Daily Times with hosts Kelly and Christina. Contact: cknott@wdt.net or kburdick@wdt.net

  You can also find us on Instagram and Facebook.

 • Worst of the Week is a weekly podcast looking into some of the worst events that occurred through the previous week in history.