Vitenskap – Tsjekkia – Nye podcaster

 • The opposite of throwing shade, TL explores the intersection of spirituality and mental health. With a hefty dose of metaphysics and a whole lot of vulnerability, TL asks questions like: What does it mean to co-create with the universe? Does magic exist? What can ordinary people do about the great injustices of our time? What does living a meaningful life look like? Can we make coffee a food group? Host Brandy Walker attempts to answer these questions, and start new conversations about old paradigms, all while being her awkward, adorable self.

 • Vystoupejte Na stupně vítězů se sportovně-vědeckým podcastem pro trenéry, profíky i hobíky. A odhalte, co se děje ve vašem organismu při tréninku i závodě. Moderuje televizní komentátor Tour de France Martin Hačecký a odpovídají odborníci z Centra sportovní medicíny Jiří Dostal a Vojtěch Hačecký.

  Hudba: https://www.purple-planet.com

 • Rozhovory a reportáže z vědeckého prostředí

 • Cyklus pořadů o rizikovém chování na internetu, které jsme vytvořili s olomouckou redakcí Rádia Proglas.

 • Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi. Podcastem provází Tereza Kadrnožková z tiskového oddělení VUT, dříve vědecká redaktorka Českého rozhlasu. Zajímá vás konkrétní téma? Ozvěte se na media@vut.cz.

 • If you're on this planet, plants have a HUGE impact on your life. Whether you're a vegan, a carnivore, or somewhere in between, plants are the basis of the food you eat, the clothes your wear, and the air you breathe. We don't intend just to teach you plant facts (though we'll do plenty of that), but to give you some insight into the cool people who work with them. From the soil to the plate to the climate, dive into the anthropology of plants (get it?) and learn a little more about why you should care about the world around you from the people who care about it the most.

 • This podcast – inspired by the ludic and irreverent spirit of Arne Næss – is an independent forum designed to discuss suppressed or underexplored themes relating to the most burning questions of our time - from the climate crisis to our post-pandemic future. Always with a deep ecologic twist.

  EcoPod is created by Nina Witoszek and a group of Arne Næss Master Students at the Center for Development and the Environment (SUM) at the University of Oslo. They are joined in the studio by participating producer David Chocron.

 • There's a plethora of misinformation, marketing, and hear-say related to growing horticultural plants. In this series, we digest replicated scientific data and research shared in popular science magazines (such as GrowerTalks) and share it with you, the listeners. Scientific papers are often behind a 'pay-wall' and riddled with academic jargon. Fortunately for you, both of the hosts of this show have a relatively limited spoken vocabulary and need to speak things out in very simple terms for their own simple minds to grasp them.

  The hosts, Erfan Vafaie (Entomologist with Texas A&M AgriLife Extension Service) and Vikram Baliga (Horticulturalist with Texas Tech University) are both on the verge of acquiring their PhDs (or not, if things go haywire). On the side, Erfan acts as fool as a part of an improv comedy troupe (Card 53 Comedy) and Vikram hits musical instruments to make harmonious sounds.

 • Jsme Haenke a žijeme (s) rostlinami. Zajímají nás všechny aspekty zeleného života, jeho vliv na město, zdraví i kulturu. Rády si povídáme s lidmi, pro které se rostliny staly vášní a životní náplní. Stejně jako pro nás. Podcast Phytophilia vzniká pod hlavičkou GoOut a vychází každou středu.

 • Welcome to weekly episodes talking about all things NGSS (Next Generation Science Standards) for teachers, parents, and administrators of children in grades K-8. Featuring interviews with NGSS experts, actual living scientists, and K-8th grade teachers all with one goal in mind:
  Providing you with effective, efficient, and engaging NGSS professional development. Because we think YOU are phenomenal.

 • Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.

 • Cross Section is the unofficial podcast for members of the Section on Neonatal Perinatal Medicine of the American Academy of Pediatrics. The Neonatal Section represents more than 4,000 neonatologists and clinicians who are committed to caring for the nation’s smallest and most vulnerable patients. In Cross Section, we hear first-hand from some of those individuals about their work. The views expressed in this podcast are those of the individuals featured and do not necessarily reflect the policies of the American Academy of Pediatrics.

 • Podcasts from the Department of Experimental Psychology. Psychology at Oxford is taught as a scientific discipline, involving substantial amounts of practical work and experimentation at undergraduate level as well as a strong philosophical component. Courses include Cognitive Neuroscience, Behavioural Neuroscience, Perception, Memory, Attention and Information Processing, Language and Cognition, Developmental Psychology, Social Psychology and Individual Differences and Psychological Disorders.

 • Bludičky jsou podcastová série Radia Wave o krajině a mnohdy docela strašidelných příbězích, které se do ní otiskly. Zavedou vás na místa, která jsou něčím zajímavá, ukrývají tajemství, mají silného genia loci a zkrátka stojí za prozkoumání.

 • O výzvách moderní doby, klimatu, technologiích a startupech s ryze českým ekologicko technologickým magazínem CZECHSIGHT.

 • Sice jsme amatéři, ale rádi pomáháme s popularizací vědy a ukazujeme témata, kterými je užitečná, nebo v čem je prostě zajímavá.

  Nejvíc nás baví astronomie, astrofyzika a vesmír obecně. Podle toho i vybíráme náplň epizod od myšlenkových pokusů, jako je slaňování s Měsíce na Zem přes rozbor filmů jako třeba, Armageddon, z pohledu fyziky, až po aktuality, co se řeší, jako je projekt Starlink.

  Snažíme se používat co nejpřesnější data a fakta, ale tam kde naše znalosti končí, začíná naše fantazie. Takže nás ber s rezervou.

 • Magazín o vede a technológiách s Gregorom Marešom.

 • Energetický podcast je jediný český podcast o energetických tématech. Uvědomujeme si, že energetika je komplexní a ožehavé, ale hlavně obrovsky důležité téma. Proto je energetický podcast prostorem, kde laici i odborníci získají faktické informace na množství témat související s energetikou.Chcete si utvořit vlastní názor na spalování fosilních paliv, obnovitelné zdroje energie nebo budoucnost celého energetického oboru? Pak je tento podcast právě pro vás!

 • Podcast webu pharma APATYKÁŘ®, který je určen pouze odborné zdravotnické veřejnosti.