Business – Tschechien – Empfohlene Podcasts

 • Podcast Terezy Salte a Karla Kováře. Kontaktovat nás můžete na e-mailu linka@elitebloggers.cz.

 • Tento podcast věnujeme všem ŽENÁM a všemu, co nás zajímá - od duchovna až po business. Jsme nejlepší kamarádky, v mnohém stejné a zároveň úplně odlišné a takové jsou i naše pohledy na svět, které tady s vámi budeme sdílet. A+M | podcastzenam@gmail.com

 • Tereza Salte alias TerezaInOslo je mámou, podnikatelkou, blogerkou a autorkou knihy Šlehačková oblaka. Ta se podle literárních redaktorů stala jedním z největších knižních překvapení roku 2017. V podcastu V oblacích vás Tereza chce vtáhnout ještě hlouběji do svého života a podcastem chce sundat vaše růžové brýle o dokonalých životech, které denně vidíte na sociálních sítích a blozích. Tak vítejte V oblacích. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: voblacich@elitebloggers.cz

 • Druhá stránka života Slovenského youtubera Expla. Spoznaj ho tak ako si doteraz nemal možnosť pri témach aké nikdy verejne nerozoberal.

 • Podcast ABCD investora nabízí unikátní možnost získat komplexní, prakticky využitelnou informaci pro sestavení a správu osobního portfolia.
  Pomocnou ruku na cestě k tomuto cíli nabízejí přední domácí experti, například šéf pražské burzy Petr Koblic, portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek nebo tržní veterán Roman Koděra ze společnosti Patria Finance.

 • Ready to grow your business and build the life of your dreams? The Females On Fire Podcast is hosted by speaker, coach, entrepreneur, and big dreamer, Hayley Luckadoo, and is a podcast dedicated to female creative entrepreneurs. Each episode dives into the advice and resources you need on marketing, branding, social media, running your business, growing your income, inspiration for a better life, and SO MUCH MORE! In addition to her personal experiences and tips that helped her build her multi-business success story, Hayley interviews women who are the best in their industry on their stories and secrets for how to accomplish your goals and achieve your dreams.
  Join the community on FACEBOOK: "Females On Fire Insiders"
  Follow Hayley on Instagram @hayleyluckadoo
  Find SHOWNOTES at femalesonfirepodcast.com

 • We're all about connecting with other creative entrepreneurs and having real conversations about life, business and everything in between. Join in as we converse with movers and shakers in the the world of small business and learn their best tips & tricks on how they got to where they are today.We're here to tell you, it is absolutely possible to be successful as a modern creative and we want to help you to go after your own creative dreams. Support this podcast: https://anchor.fm/the-modern-creative/support

 • Kelly Higdon and Miranda Palmer bring Master's Degrees in Psychology to real-world hands-on small business startup experience. They believe in bootstrapping, DIY, and creating a work/life balance that allows you to have a healthy, full life while you do it! If you are passionate about health and wellness and want to make a living doing what you love- this is the podcast for you. Kelly + Miranda are two trained psychotherapists who not only grew successful private practices that weren't dependent on insurance, they have worked with therapists all over the world to give them the information, strategies, mindset, skills, processes, and templates they need to create their own unique, successful private practice. Here they share the stories that often go untold of the process of starting, growing, and revamping a successful, sustainable private practice. Are you starting a therapy practice or counselling practice? Are you wondering how to set your fee, create a business plan, or what to expect from a private practice salary? Hear stories from other therapists about how they started. Learn what didn't work, what brought in clients, what slowed them down, and more. Real stories from real therapists just like you who were passionate about helping others and were able to create a business and a real salary helping people. We talk about the real issues and life circumstances that can get in the way, and that can help inspire: Economic recessions, partnerships went wrong, layoffs, marriages, divorces, pregnancies, certifications, unique niches, small towns, big cities, moves across the country and so much more. Learn and be inspired by amazing therapists just like you and learn more about who you are and what you need in private practice. Allow us to help you start private practice.

 • Jmenuji se Denisa Drbohlavová a jsem na volné noze už nějaký ten pátek. Tenhle podcast jsem vytvořila právě proto, aby i Ty jsi mohl vzít život do vlastních rukou a začít dělat to, co Tě bude bavit. Protože o tom ten život je. Ukážu Ti všechny stránky online podnikání a zároveň s tebou budu sdílet, jak i Ty si můžeš vytvořit vlastní brand a dát se na tuhle bláznivou cestu podnikatele či volnonožce.

 • The Scott King Show is a sales and marketing podcast talking about technology, tools, optimization and effectiveness. Subscribe and listen in to how experts are building brands, attracting customers and breaking through all of the digital noise.

 • Robin’s Top 5 is a quick weekly podcast that provides you with tips, tricks, and ideas about a topic of interest to trainers, facilitators, and others who help people learn.

 • Víte, jak to udělat, aby vás lidé zbožňovali? Aby vás obhajovali u známých a posílali k vám sami od sebe další a další zákazníky? Potřebujete mít značku, kterou milují. Buďte malým Applem ve svém oboru. V dnešní době na to máte. Podcast Buduj značku vám v této cestě pomáhá. Vychází každé úterý a moderuje ho majitel digitální agentury Events and production Petr Schwank.

 • The mission of the podcast is to inspire and mentor Latinos & Latinas to help them achieve their American dream. I interview successful Latino, Latina and Latin inspired entrepreneurs and leaders who will share their stories to inspire you, mentor you and provide you the business advice you need to get closer to your American dream.

 • Chcete dosahovat lepších profesionálních výsledků v zaměstnání nebo podnikání? Nečekejte na úspěch. Jděte si pro něj.
  Podcast Business Leaders formou rozhovorů a záznamů z přednášek přibližuje materiální osobní rozvoj, kariéru a podnikání.
  Je oficiálním podcastem časopisu Business Leaders a webu BusinessLeaders.cz.

 • První český podcast o e-mail marketingu se specialisty, freelancery, manažery známými i méně známými, kteří ale mají rozhodně, co předat.
  Podcast, ve kterém zjistíte, jak žije e-mail jinde, a co přináší. S námi naberete inspiraci, vědomosti z oboru a zjistíte, že chybám se nevyvaruje nikdo a testováním odhalíte to co funguje. Rozhovory provází Ondřej Ratajský z firmy SmartEmailing.

 • Conversations about Talent, Entrepreneurship, Success, Failure, Social Environment, and how it affects our mental health.

 • On the Mother Honestly podcast, we intersect mothers right where they’re at, providing inspiration, actionable steps and advice that complement her already-full to-do list (podcasts in the carpool line, anyone?) and hold space in her busy schedule for her personal growth and ambitions Mother Honestly podcast is the vision of Blessing Adesiyan, Founder & CEO of Mother Honestly, the fastest growing media company for modern ambitious women to thrive in and beyond motherhood.

 • Denně čerstvé informace z trhů a ekonomiky. Autorem podcastu je BHS, jeden z nejvýznamnějších obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu s působností od roku 1993. Mezi hlavní produkty a služby investorům patří investice prostřednitvím Fondů kvalifikovaných investorů, individuální správa majetku a obchodování na kapitálových trzích.

 • Welcome to the official Finovate Podcast, brought to you by the team behind Finovate Conference Series, produced in association with Provoke Media

 • Interviews of Elon Much the CEO of SpaceX and Tesla, founder of The Boring Company, and cofounder of OpenAI. Talking about space rockets, electric cars, solar batteries, and the billions he's made along the way.