• Kültür, Sanat, Edebiyat, Felsefe, Psikoloji, Kişisel Gelişim, Belgesel, Film kısaca ortamlarda satabileceğiniz bilgilerin olduğu podcastler.

  Instagram: instagram.com/ortamlardasatilacakbilgi/
  Twitter: https://twitter.com/OrtamlardaB

  Reklam ve iş birlikleri için: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠

 • "O konuda gerçekten ne düşünüyorsun? Bu zor durumdan nasıl çıkarsın? Peki en yakın arkadaşını satar mısın?" Mesut Süre, Anlatanadam ve Fazlı Polat Meksika Açmazı'nda cevabı olmayan sorulara çözüm arıyor!

  Reklam ve iş birliği talepleriniz için: [email protected]

 • Bu çağın belirsizliğine yaraşır şekilde, haddini bilmek ile aşmak arasında savrulanların acil durum toplanma alanı; Haddini Aşan Yaşam Rehberi'ne hoşgeldiniz!

  M. Serdar Kuzuloğlu ve Podbee Media'nın beraber hazırladığı Haddini Aşan Yaşam Rehberi podcast'i hayata sorular yöneltmenin, öğrendiklerini aktarmanın, bilmediklerini ise bilenlere sormanın vesilesi.

 • Stand-up gösterileri, Youtube ilişki testi videoları ve ‘Rabarba’ programı ile hem radyoda hem podcast’ler arasında geniş bir hayran kitlesine sahip olan Mesut Süre, hafta içi her akşam 18:00-20:00 arasında Virgin Radio Türkiye’de canlı olarak radyo dinleyicileri ile buluşuyor!

  Kahkahanın eksik olmadığı, sürpriz konuklar ve telefon bağlantıları dikkat çeken “Rabarba” radyo programı; yorucu bir günü kahkahalarla geride bırakmak ve bir çok konuya farklı açıdan bakmak isteyen her yaştan dinleyici kitlesi ile hafta içi her akşam Virgin Radio Türkiye’de buluşuyor.

  “Rabarba” radyo programını kaçıranlar ve tekrar dinlemek isteyenler için eski bölümler Podcast sekmesinde sevenlerini bekliyor!


 • Travma odaklı çalışan bir terapist olarak, terapist koltuğu perspektifimden kalbimden ve zihnimden geçenleri paylaşıyorum.

 • Ayşe Balıbey ve Cem İşçiler birbirlerine anlatamıyorlar.

  Reklam ve iş birliği talepleriniz için: [email protected]

 • Öyle hikayeler vardır ki onları sadece dinleyerek anlayabilirsiniz. Barış Özcan, sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından en sıradışı hikayeleri paylaştığı "111 Hz" ile sizleri eşsiz bir işitsel yolculuğa davet ediyor. Kulaklıklarınızı takın ve yepyeni bir deneyime hazır olun.

 • Kendini keşfet, motive ol ve yüzleş. Merhaba, ben Klinik Psikolog Beyhan BUDAK, burada YouTube hesabımda yayınladığım videoların ses kayıtlarını paylaşıyorum.

 • İnsanın kendini anlaması, bir ormanın içinde yürümek gibi. Kendi adımlarımızla açacağımız patikalarla, kendi yolumuzu çizmemiz gerek.

  Pınar Sabancı ile Podbee Media'nın beraber hazırladığı Psikopatika'da bu yolları beraber keşfediyoruz. Kitaplar, filmler, filozoflar, bilim insanlarının ayak izleri bu yolda rehberimiz olacak. Bağcıklarını bağla, burası Psikopatika.

 • Halk için, halka rağmen entellik. İlginç konular + eleştirel düşünce + bildiğin Türkçe.

 • Selam, ben Çilem Akar 👋 Bubble Works Media ile birlikte hazırladığımız No More Altyazı with Çilem Akar podcast kanalımıza hoş geldin. Bu kanalda seninle birlikte hayatımızdaki İngilizceyle ilgili kalıplaşmış yargılara No More diyoruz. No More anlıyorum ama konuşamıyorum, No More İngilizce derdi veeee No More Altyazı. Artık yabancı dizileri ve filmleri altyazısız izleme zamanı!
  Reklam ve iş birlikleri için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.
  Her türlü soruların ve geri bildirimlerin için bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsin.
  Benim Instagram hesaplarım: @cilemakar - @englishwcilemakar
  Bubble Works Media'nın Instagram hesabı: @bubbleworksmedia

 • Siz geceleri uyuyabilin diye ben uyumayıp dertlerinizi düşünüyorum.

 • İnsanlık tarihini değiştiren bazı keşifler sanki bir rastlantıymış gibi anlatılır. Halbuki hiçbir şey tesadüf değil. İşte biz de bu yüzden buradayız. Cengiz Çalışkan, nam-ı diğer Bebar Bilim ve Podbee Media'nın beraber hazırladığı ve bu podcast serisinde bizi bugüne getiren tüm bilimsel, kültürel, toplumsal dönüm noktalarından geçeceğimiz büyük bir yolculuğa çıkıyoruz.

 • Yirmi yedisinde kurumsal kariyerlerini çöpe atan iki çocukluk arkadaşı, çıktıkları yolculukta tek bir sorunun cevabına düşüyor: Daha sade ve daha anlamlı bir hayat mümkün mü?

  Youtube: https://www.youtube.com/c/BuMuYani/
  Instagram: https://www.instagram.com/bumuyanipodcast
  Twitter: https://twitter.com/bumuyanipodcast​
  Destek: https://patreon.com/bumuyani​
  İletişim: [email protected]
  Website: https://bumuyanipodcast.com

 • ben fatmanur. kelimelerimle sana daha iyi bir hayatın var olduğunu anlatmak için buradayım. karşılaştığımıza sevindim, iyi ki geldin.
  instagram: instagram.com/podcastlendiniz/
  💌 [email protected]

 • Learn and practise useful English language for everyday situations. Find more at bbclearningenglish.com Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

 • Everyday expressions and real English conversations to help make your everyday conversations easier.

  Find more at bbclearningenglish.com

  Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • Kelimenin Ham Anlamıyla siz kıymetli dinleyenlerimize ortamlarda satmalık çil çil kelimeler, ışıl ışıl etimolojik hikayeler vaat ediyoruz. Bendeniz Ali İhsan İhsan Varol, Podbee Media ile hazırladığımız podcast serimize hoşgeldiniz!

 • Hayat koşturmasında ıskaladığımız değerleri, modern dünyanın getirdiği zorlukları, yaşamın inceliklerini, kadın-erkek ilişkilerini, müzik ve sanatı, insana dair her şeyi konuşuyoruz. Her bölümde, kendimizi ve dinleyicilerimizi düşündüren sorulara birlikte cevaplar arıyoruz.Hazır mısın?---Sercan Şahin Kurtulmuş & Ozan Bozkurt

 • “Felsefenin İzinde” hem zihinsel hem fiziksel bir yolculuğa davetlisiniz! Bu programda, bildiğimizi sandığımız ama muhtemelen yanıldığımız ya da belki de üzerine hiç düşünmediğimiz ama düşünmemiz gereken konuları ele alacağız. 

  Host | Pelin Dilara Çolak

  https://linktr.ee/pelindilaracolak

 • Yemekteyken bile yemek konuşacak kadar yemeğe düşkün olanların podcasti #YBYK'ye hoş geldiniz!

  Biz Nilay Örnek ve Sinan Hamamsarılar. Bu podcast serisinde adından da anlaşılabileceği gibi, yeme-içme ve yemek kültüründen söz açacağız.
  Bazen konuklarla olacağız, bazen kendi aramızda konuşacağız.

  [email protected]

 • Tüm dünyadaki çözülmüş ve çözülmeyi bekleyen cinayet ve kayıp vakalarını beraber incelediğimiz Karanlık Dosyalar'a hoş geldiniz!

  Ben Sezgi Aksu, Podbee Media ile beraber hazırladığımız bu podcast serisinde dinleyici olarak sizleri davanın içine bir üçüncü şahıs olarak yerleştireceğiz. Meraklısını fazlasıyla doyuracak, daha önce deneyimlememiş olanlar için de bağımlılık yaratacak. Ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım.

 • Hiç, kendini sevilemez hissettin mi? Hiç, yetersiz ya da eksik olduğunu düşünerek kendini suçladın mı? Peki ya bu suçlamaların dindiğinde kendi varlığınla mutlu oldun mu? İyi ki buradayım dedin mi? İyi ki buradasın. İyi ki varsın.

  Yakın İlişkiler; uykunu kaçıranlara eşlik eden, bunu ben nereden bileyim diye düşündüklerine cevap arayan, belki tanıdığın sevdiğin, belki tanımadığın bilmediğin insanlarının mücadelelerini dinleyebileceğin bir ifade alanı.

  Psikolog Dr. Gizem Sürenkök ve Podbee Media'nın beraber hazırladığı Yakın İlişkiler podcastinde ikili ilişkilerden tut da kendinle ya da dünyayla kurduğun birçok ilişkilenme çeşidine dair hem bilimsel hem tecrübesel paylaşımları bulabilirsin. 

  Tekrar, iyi ki buradasın!

  Yazılı, görsel paylaşımlar ve daha fazlası için "Yakın İlişkiler" hesaplarını takip edebilirsin.

  Instagram

  Twitter

  Facebook

  YouTube

 • - İnsan zihninin nasıl çalıştığını kolay anlaşılır bir şekilde ele alan yayınlar.

  - Psikiyatri uzmanı Dr. Cenan Hepdurgun ve kimi zaman konuklar...

  - Konuşulanların bir kısmı bilimsel kanıtlara dayanırken bir kısmı da kişisel görüş ve tahminlerdir. Her insan kendine özgüdür ve bu kanalın içeriği kesinlikle tanı ya da tedavi amacıyla kullanılamaz.

  ***

  İletişim: [email protected]

 • Dünyanın en iyi komedyenleri olarak da bilinen Seda Yüz ve Pınar Fidan'ın hazırladığı dünyanın en iyi podcast'i olarak da bilinen PES tamamen mizah amaçlıdır. Ağzımızdan çıkan hiçbir şey kendi fikrimiz değildir. Şu yaptırdığınız açıklamaya bakın...

 • Türkiye'de gündemi takip etmek zor iş. Trend Topic işte tam da bunun için var. Ozan Gündoğdu Trend Topic'te haftanın en trend haberlerini, Trend Ekonomi'de de ekonomi gündemini ele alıyor. Sinan Yılmaz ise Trend Spor'da haftanın spor gündemini değerlendiriyor. Gündeme dair daha derinlikli bir bakış yakalamaya hazırsanız başlayalım.

 • İngilizce öğrenmek için kendi yolunu bulmaya çalışıyorsan, yanlış yapıyorsun.

  İngilizceyi Türkçe öğrendiğiniz gibi öğrenin: büyük bir kısmını duyarak. (En azından ne anlama geldiğine dair belirsiz bir fikirle!)

  Pratikten felsefeye ve flört etmeye kadar doğrudan beyninize sunulan binlerce İngilizce Söz ve Türkçe çeviri.

  Sadece ifadeler, dolgu yok!

  Sadece iletişim kurmak için değil, aynı zamanda İngilizce'de gerçekten ilginç bir insan olmak için İngilizce dil temellerinin çok ötesine geçin.

  İngilizce öğrenmek için yalnızca sesli bir araç olarak, araba kullanmak, yürümek veya ev işleri için harika bir arkadaştır.

  İster DuoLingo gibi bir uygulama kullanıyor olun, ister bir İngilizce sınıfına kayıtlı olun, bu podcast mevcut dil çalışmalarınız için mükemmel bir tamamlayıcıdır.

  Yeni başlayan biriyseniz, iyi bir İngilizce giriş kursuna ek olarak bu aracı kullanmanızı öneririz.

  English Learning Accelerator, dil tutkunları ve dünya gezginleri tarafından dil sevgisi için yaratılmıştır!

  Her bölümün altyazısı mevcuttur. (Podcast oynatıcınız destekliyorsa.)

 • The day’s top stories from BBC News. Delivered twice a day on weekdays, daily at weekends.

 • Zafer Algöz ve Can Yılmaz'dan Burda Olan Burda Kalır

 • İbrahim Selim ve ekibinin hazırlayıp sunduğu, kent insanının canını sıkan, anksiyetesini arttırıp, çıldırtmanın eşiğine getiren her konunun masaya yatırılarak atomlarına ayrıldığı bir podcast serisi!

 • O ilginç mitolojik hikayelerde beraber kaybolalım, öğrenelim, ortamlarda havamızı atalım.

  Instagram hesabımdan takip etmek için; instagram.com/mitolojikinciler/

  Discord Sunucusuna ulaşmak için: podcastbpt.com/mitolojikinciler

  Patreon üzerinden destek vermek için; podcastbpt.com/m.i.patreon

 • İçerik üreticisi, Flov Studio kurucusu ve Desté'nin yaratıcısı Ece, kendi hayatından örneklerle yaşamla ilgili derin konulara yumuşak ve samimi bir açıdan yaklaşıyor. Dinlerken yalnız olmadığını farkedeceğin bölümler kendini tanımana, yolunu bulmana ve kendinle olan ilişkini iyileştirmene destek oluyor.

 • "Bi Kahvelik Sohbet" Podcast Kanalına hoş geldiniz!

  Bu kanalda mümkün olduğunca hayata, ilişkilere ve en önemlisi psikolojiye dair bir çok paylaşımlar olacaktır.

 • Sinirbilim | Genel Kültür Podcast Kanalı
  Instagram: https://www.instagram.com/aklimdakalanlarpodcast/
  Twitter: https://twitter.com/aklimda_podcast
  E-mail: [email protected]

 • İçeriklerimizin tamamına www.youtube.com/seslikitapdunyasi kanalınımızdan erişebilirsiniz.
  Instagram: www.instagram.com/seslikitapdunyasi
  Kanalımızda birçok yerli ve yabancı yazara ait romanlar, öyküler ve şiirler bulabilirsiniz.
  Seslendirmeler Zeynep ve Burak Aşkın, çizimlerse Sezen Özyıldız Aşkın tarafından yapılmaktadır... Yeni kitaplarda buluşmak dileğiyle... Sevgiyle kalın...

 • Rayka Kumru ve Cansu Dengey “Oldu mu?” podcastın kapısında tüm profesyonel kimliklerini askıya asıp ilk kez Rayka ve Cansu olarak -iki kadın, iki arkadaş ve 30’larındaki iki insan olarak- bir araya geliyorlar. “Oldu mu?” sorusunu, yetişkinliklere, toplumsal ve kişisel beklentilere, alınan ve aranan onaylara, yıllardır devam eden terapilere, ve türlü kadınlık hallerine soruyorlar.

 • Every weekday, TED Talks Daily brings you the latest talks in audio. Join host and journalist Elise Hu for thought-provoking ideas on every subject imaginable — from Artificial Intelligence to Zoology, and everything in between — given by the world's leading thinkers and creators. With TED Talks Daily, find some space in your day to change your perspectives, ignite your curiosity, and learn something new.

 • Bu yayın listemizde, Evrim Ağacı'nda yayınladığımız içeriklerden seçilmiş yazılarımızı yazarlarımızın kendileri, diğer yazarlarımız veya ses sanatçıları seslendirerek, sizlerin kulaklarına ulaştırıyor.

 • Merhaba herkese. Bu podcast serisinde psikiyatrinin dokunduklarına dair pek çok şeyi bulabilirsiniz.
  ''Bazıları duvarı görür, bazıları duvarın ardını...''

  Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: [email protected]

 • Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu önceki podcast serileri İlk Sayfası'nda yazarlarla bir "sözlü yazı atölyesi" yapmıştı. Şimdi de bir kurs/seminer dizisine başlıyorlar. Farklı disiplinlerin uzmanlarıyla yaptıkları söyleşilerde bu alanların temel kavramlarını, meselelerini konuşuyorlar. Daha fazla derinlesmek isteyenler için konuklarından okuma önerileri alıyorlar.

 • Luke's English Podcast is an award-winning podcast for learners of English. Listen, learn and have fun while picking up natural British English as it really is spoken. http://teacherluke.co.uk

  Sign up to LEP Premium on Acast+ and add the premium episodes to a podcast app on your phone. https://plus.acast.com/s/teacherluke.


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • Are you looking for a new and fun way to learn American English? Come hang out with Lindsay and Michelle from Boston and New York City and have fun while you improve your English listening skills! We are an English as a Second Language (ESL) podcast for intermediate to advanced English learners around the world. We will show you how to use everyday English vocabulary and natural idioms, expressions, and phrasal verbs and how to make small talk in American English. We will also give you special tips on American culture, customs, etiquette, and how to speak with Americans as well as conversation and commentary on study tips, business English, life in America and Boston and New York, how to apply to university in the US, dating, travel, food and more. You'll get TOEFL, IELTS, and TOEIC help also from The Examiner of Excellence, Jessica Beck. This podcast is for adult students who are professionals and university students as well as ESL teachers. Join the community to learn to speak American English like a native! Connection NOT Perfection!

 • Alper Çelik, Ömür Okumuş ve Nuri Çetin ile varyantlı hususlara yolculuk

 • On the Easy German podcast, we discuss topics from Germany and around the world, explain words and expressions and answer your questions. Members get full transcripts, our exclusive vocabulary helper and bonus content for each episode. Learn more at easygerman.fm

 • İlgimi çeken konular hakkında podcast'ler yapıyorum. Muhtemelen senin de ilgini çeker.

  youtube.com/portalvideo
  instagram.com/canaybalik

 • İlker Gümüşoluk ve Kemal Ayça iftiharla sunar...

 • 🧠 Psikoloji ve nörobilimi hikayelerle anlatan podcast.

 • Üsküdar Baş Vaizi Fatma Bayram Hoca'nın verdiği sohbetlerin hepsini bu podcastten takip edebilirsiniz. Bu podcast özellikle Esma-i Hüsna, İhya'ü Ulumi'd-din ve Elmalılı Tefsiri derslerine odaklanmaktadır. #FatmaBayram #EsmaHusna #islamisohbet #sohbet #din #İhya #tefsir #elmalılı

  Podcast ile ilgili görüşlerinizi [email protected] adresine iletebilirsiniz.

 • Bir kanala kaç kanal sığar?

  Tarih, bilim teknoloji, siyaset gibi çeşitli alanlarda dinlemeye değer içerikler.

 • Mahir Ünsal Eriş ve Dr. Töre Sivrioğlu, Geri Dönüyoruz’da tarihe, kültüre, antropolojiye, arkelojiye ve sanata bakıyor, hem geçmişi hem de bugünü konuşuyor, insanın insan olma macerasını merakla heyecanlı soruların cevaplarının peşinden koşuyor.

 • Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi ve Storytel'deki birçok kitabın sesi Deniz Yüce Başarır Ben Okurum’un her bölümünde okuduğu bir kitabı, kitabın ona hissettirdiklerini anlatıyor, alıntılar paylaşıyor ve dostlarıyla kitaplar hakkında sohbetler ediyor.

 • Her hafta bir konu hakkında bildiğimiz kadarıyla konuşuyoruz…Konuştuklarımızın en az yarısının bilimsel değeri, araştırma sonucu, belgesi, dayanağı vs yoktur, ama belki de şimdilik yoktur… İyi dinlemeler.

  Reklam ve iş birliği talepleriniz için: [email protected]

 • This podcast is for English learners who want to practice their listening comprehension in a natural way. In each episode, an American speaker talks about different topics without reading a script. He speaks in a natural way, with native words and phrases, but he speaks a little more slowly and clearly than other native speakers. Each episode includes the transcript, which you can use to help you understand the speaker. If you want my advanced podcast episodes and my specialized training, then join my membership on Patreon: https://www.patreon.com/listeningtime

 • emma prefers to share her thoughts with a microphone rather than a physical human being, so thank god she has a podcast. recorded from the comfort of her bed...and some other fun places, emma talks at length about whatever is on her mind every week. anything really does go on this podcast. sometimes philosophy, sometimes a random story from 10 years ago, sometimes advice, sometimes fun interviews, and sometimes nothing at all. you never know what you are going to get, but that’s what keeps it interesting. new episodes every thursday and sunday, video available only on spotify.

 • Ozan Akyol ve Erman Çağlar'ın karşılıklı konuşarak başardıkları podcast serisidir. Diğer podcast serimiz ise İşte Bu Bizim Hikayemiz'dir. Bu biterse onu da dinleyebilirsiniz.

 • Erkam Radyo, Sadettin Ökten - Kemal Sayar, GÖNÜL SADASI

 • Huberman Lab discusses neuroscience — how our brain and its connections with the organs of our body control our perceptions, our behaviors, and our health. We also discuss existing and emerging tools for measuring and changing how our nervous system works.
  Andrew Huberman, Ph.D., is a neuroscientist and tenured professor in the department of neurobiology, and by courtesy, psychiatry and behavioral sciences at Stanford School of Medicine. He has made numerous significant contributions to the fields of brain development, brain function and neural plasticity, which is the ability of our nervous system to rewire and learn new behaviors, skills and cognitive functioning. 
  Huberman is a McKnight Foundation and Pew Foundation Fellow and was awarded the Cogan Award, given to the scientist making the most significant discoveries in the study of vision, in 2017. His lab’s most recent work focuses on the influence of vision and respiration on human performance and brain states such as fear and courage. He also works on neural regeneration and directs a clinical trial to promote visual restoration in diseases that cause blindness. Huberman is also actively involved in developing tools now in use by the elite military in the U.S. and Canada, athletes, and technology industries to optimize performance in high stress environments, enhance neural plasticity, mitigate stress and optimize sleep.  
  Work from the Huberman Laboratory at Stanford School of Medicine has been published in top journals including Nature, Science and Cell and has been featured in TIME, BBC, Scientific American, Discover and other top media outlets. 
  In 2021, Dr. Huberman launched the Huberman Lab podcast. The podcast is frequently ranked in the top 5 of all podcasts globally and is often ranked #1 in the categories of Science, Education, and Health & Fitness.

 • Aposto! Radyo'da her gün 10 dakikalık haber özetlerini, özel programları, renkli sohbetleri ve sektör uzmanları tarafından hazırlanmış podcastleri bir araya getiriyoruz.

  Aposto!'yu keşfetmek için: aposto.com

 • Learning a language is hard, but Easy Stories in English makes it easy! Ariel Goodbody introduces each story, explaining difficult vocabulary and talking about their life. Thanks to their high energy and clear pronunciation, the stories are entertaining and simple to understand.

  Whether you’re a beginner, intermediate or advanced learner, there’s something for everyone. The stories cover a wide range of genres, such as fairy tales, myths and legends, drama, comedy, romance, horror, science fiction and action. There is a balance of children’s stories, as well as more mature themes for adults. While listening to the stories, you can read the transcript at EasyStoriesInEnglish.com and get both reading practice and listening practice. With enough time, you’ll find that your reading and writing skills improve as well.

  Ariel Goodbody has a strong background in linguistics and language acquisition, and they base the podcast on Stephen Krashen’s theory of comprehensible input. Ariel changes the level of grammar to suit each level, but prioritise comprehension and good storytelling over anything else. Vocabulary is described using paraphrase, cultural references, pictures, intonation and sound effects. British culture, especially English culture, is naturally introduced throughout the episodes.

  Ariel also has experience in theatre, and treats every episode like an audiobook performance. With character voices, dramatic timing and a range of accents, adults and kids alike will soon forget that they’re ‘learning’ at all!

  Some of the most well-known stories from the podcast are: the Doggo and Kitty stories, Grimm Brothers’ Fairy Tales, The Very Hungry Dragon, Sleeping Beauty, The Perfect Pet, Goldilocks and the Three Bears, Why Blood is Red, Saint George and the Dragon and Pioneers of the Continuum. Many stories are adapted from famous authors, such as Edgar Allan Poe, Hans Christian Andersen, Isaac Asimov, Josef Čapek, Margery Williams and Ryuunosuke Akutagawa.

  Ariel studied linguistics at the University of Cambridge and started teaching in 2018. As a language teacher, they use comprehensible input techniques such as TPRS and story listening. In 2021 they published a series of graded readers. These easy readers allow fans to get their favourite stories in a physical format.

  Apprendre l’anglais facilement avec des contes de fées et histoires racontés en anglais britannique. Méthode pour étudier les vocabulaires, la prononciation, la grammaire et la lecture en anglais. Les livres audio en anglais pour les niveaux débutant, intermédiaire et avancé.

  Einfach Britisches Englisch lernen mit Märchen und Geschichten. Methode, um Vokabeln, Aussprache, Grammatik und Lesen auf Englisch zu studieren. Hörbücher auf Englisch für Anfänger und Fortgeschrittene.

  Imparare l'inglese facilmente con fiabe e storie in inglese britannico. Metodo per studiare vocabolario, pronuncia, grammatica e lettura in inglese. Audiolibri in inglese per i livelli principiante, intermedio e avanzato.

  Aprender inglés fácilmente con cuentos de hadas e historias en inglés británico. Método para estudiar vocabulario, pronunciación, gramática y lectura en inglés. Audiolibros en inglés para todos los niveles: principiante, intermedio y avanzado.

  童話、メルヘン、物語でイギリス英語を学ぶことがやさしくさせるイージー・ストーリーズ・イン・イングリッシュ。アリエル・グッドボディはきれいなブリティッシュイングリッシュの発音で新しい単語を説明して、毎週のストーリーを語る。初級、中級、上級の生徒にむかうオーディオブックで英語文法や英語読書をアップさせる勉強取材。

  通过英国英语的童话故事和故事轻松学习英语。学习英语的词汇、发音、语法和阅读。为初学者、中级和高级学生提供英语的有声读物。

  Легко изучать английский язык с помощью сказок и историй на британском английском. Методика изучения словарного запаса, произношения, грамматики и чтения на английском языке. Аудиокниги на английском языке для начинающих, студентов среднего уровня и продвинутых студентов.

  تعلم الإنجليزية بسهولة مع القصص الخرافية والحكايات باللغة الإنجليزية البريطانية. طريقة لدراسة المفردات والنطق والقواعد والقراءة باللغة الإنجليزية. كتب مسموعة باللغة الإنجليزية للمبتدئين والمتوسطين والمتقدمين.

 • Improve your English with these short dramas and stories.

  Find more at bbclearningenglish.com

  Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • Uyanık, özenli, dikkatli, hafif, rahat, sevgi dolu ve şefkatli bir zihne EVET.

 • Zeusun bütün kötülükleri içine hapsettiği bir program. Evet, içinde Umut da var.
  Reklam ve iş birlikleri için: [email protected]

 • Türkiye tarihinde iz bıraksa da geçen zamanda unutulmaya yüz tutan siyasi ve kültürel olaylara sesli bir kapı açıyoruz. Podbee Media yapımı Bilgisel ile hem yakın zaman Türkiye tarihine, hem de toplumsal olayların perde arkasını aralıyoruz.

 • 2 ebeveyn. Bir uzman psikolog. Bir podcaster. Çokça merak. Birçok soru. Birçok cevap. Keyifli sohbetler.

 • A podcast for Intermediate to Advanced English Learners. Thinking is an incredibly important step on the road fluency, and we aim to help you achieve this by discussing topics ranging from politics and economics, to philosophy and science. Learn new vocabulary, listen to native level English, and test your comprehension! Support this podcast: https://podcasters.spotify.com/pod/show/thinking-english/support

 • Learn English now with a proven method that's fast, effective, and enjoyable. Speak English with ESLPod.com will improve your English listening and speaking faster than any other approach. These daily and cultural English lessons are brought to you by Dr. Lucy Tse and Dr. Jeff McQuillan, former professors of applied linguistics and education. Join more than 15 million people in 189 countries who have learned English with ESLPod.com. Want to improve your English even faster? Become an Unlimited English member and get more than 1,800 lessons, or subscribe directly on Apple Podcasts to get three new lessons each week. Go to www.ESLPod.com for more information.

 • Every week, Maria and Rory get together to discuss the latest IELTS Speaking topics, providing model answers and vocabulary to help you improve your general spoken English and achieve a higher band in your IELTS exam.

  Our website: https://successwithielts.com
  Transcripts: https://successwithielts.com/podcast#transcripts
  Premium episodes: https://linktr.ee/sfspremium

 • Join Matt Abrahams, a lecturer of Strategic Communication at Stanford Graduate School of Business, as he sits down with experts in the field to discuss real-world challenges.

  How do I send my message clearly when put on the spot? How do I write emails to get my point across? How can I easily convey complex information? How do I manage my reputation? Whether you’re giving a toast or presenting in a meeting, communication is critical to success in business and in life.

  Think Fast, Talk Smart provides the tools, techniques, and best practices to help you communicate more effectively.

 • Learning English programs use a limited vocabulary and short sentences. They are read at a slower pace than VOA's other English broadcasts. Our broadcasts were formerly known as Special English.

 • كل يوم أحد. ضيف معي أنا عبدالرحمن أبومالح. في بودكاست فنجان، سنأخذ من كل مذاق رشفة. لا معايير، ولا مواضيع محددة، لكن الأكيد، هنا كثير من المتعة والفائدة.

 • Welcome to the RealLife English podcast! For over 10 years, RealLife English has helped millions of learners just like you from virtually every country to go beyond the classroom and live, speak and master English in the Real World. We’ve been able to do this through our unique method: The RealLife Way, which consists of three simple, but powerful components:

  Mindset: How to think like a successful English speaker
  Method: How to live, speak and master English in the Real World
  Mastery: How to become a confident Global Citizen

  In this podcast, you will listen to fun and dynamic English conversations with me and other experienced fluency coaches. These lessons are designed to help you become a confident, natural English speaker AND Global Citizen.

  You will learn:

  - The vocabulary, phrasal verbs, idioms, and slang that you ACTUALLY need to know
  - How to understand fast-spoken English from various native and advanced non-native fluency coaches
  - Native pronunciation and Connected Speech (How natives reduce, cut and connect the sounds)

  And so much more!

  By the way, to get the best experience with our podcast, we highly recommend you listen to it on the RealLife English App. With every episode you get a full, interactive transcript and vocabulary definitions. That way, you won’t miss a single thing! Just search for RealLife English in your favorite app store.

  Subscribe to this podcast so you don’t miss a single new episode. Aww yeah!

  Download the App:
  https://reallifeglobal.com/app/

 • 'Zorlu Ekonomilerde Servet Edinme ve Varlık Yönetimi' sadece Finans Podcasti’nde.Halihazırda finansal özgürlüğüne ulaşmış nitelikli 'bir bilenden' akılcı ipuçları, bütçe planlama teknikleri ve tasarruf stratejileriyle, mali okur yazarlığını artırıp, senin de özgürlüğe ulaşmanı sağlayarak, yaşam boyu kendine yetebilme kabiliyeti edinmeni amaçlayan bu yayın ile yatırımlarını kurşun geçirmez hale getir.İletişim: [email protected]Önemli bağlantılar: finanspodcasti.comSosyal ağlarda: @finanspodcasti

 • A podcast that explains how everything is psychology. Even your 20s. Hosted by Jemma Sbeg, each Tuesday and Friday we deep dive into the science and psychology behind a topic, concept or universal experience that defines our 20s - from dating, to mental health, career anxiety, friendship, finances and all the growing pains associated with this decade. Listen now.

  For business enquires please email [email protected]

  New merchandise here: https://the-psychology-of-your-20s.myshopify.com/

 • Kadir Çöpdemir Metro FM’deki “Ara Gaz” radyo programında, kendine has tarzı ve Hacı Darth Vader, Dilber Kortaylı gibi ikonik tiplemeleriyle gündemi hiç olmadığı kadar eğlenceli bir şekilde yorumluyor! Hafta içi her sabah 08:00-10:00 arası, işe gidiş trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde radyo dinleyicilerini hem keyifli bir dünya turuna çıkarıp, güncel konulardan haberdar ediyor hem de yeni başlayan güne kahkahalarla hazırlıyor!

 • Tarih 101, tarihi hamaset yapmadan, kısa ve öz anlatmayı hedefleyen bir kanaldır.
  Reklam ve İşbirliği İçin;
  Twitter: twitter.com/tarih101YT
  Instagram: instagram.com/tarih101podcast
  Mail: [email protected]

  Bizi desteklemek için;
  https://www.papara.com/donate/tarih101
  https://www.buymeacoffee.com/tarih101

 • The official podcast of comedian Joe Rogan.

 • «جایی برای فکر کردن»

  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • I’m Jay Shetty host of On Purpose the worlds #1 Mental Health podcast and I’m so grateful you found us. I started this podcast 5 years ago to invite you into conversations and workshops that are designed to help make you happier, healthier and more healed. I believe that when you (yes you) feel seen, heard and understood you’re able to deal with relationship struggles, work challenges and life’s ups and downs with more ease and grace.

  I interview experts, celebrities, thought leaders and athletes so that we can grow our mindset, build better habits and uncover a side of them we’ve never seen before. New episodes every Monday and Friday. Your support means the world to me and I don’t take it for granted — click the follow button and leave a review to help us spread the love with On Purpose. I can’t wait for you to listen to your first or 500th episode!

 • O TARZ MI ekibiyle rol yapma oyunları, RPG diyelim. Kadro şov.Podcastia isimli homebrew ve komikli dünyada DnD 5 sistemi kullanıyoruz.Oyuncular: Can Bonomo, Can Temiz, İsmail Türküsev.GM: Can Sungur.Dikkat, bu programda mizah vardır!

 • Welcome to the Real English Conversations podcast, your ultimate destination for immersive English learning! If you're eager to elevate your English proficiency beyond the basics, you've landed in the perfect spot.

  Our mission is to empower you to master listening, speaking, and comprehending English in real-world scenarios, regardless of your location.

  From casual discussions to professional dialogues, we cover a wide spectrum of topics, ensuring you're prepared for any context.

  Learning with us is not only effective but also enjoyable! Our episodes are packed with engaging content designed to captivate your interest while enhancing your English skills.

  Whether you're pursuing personal growth or aiming to excel in your career, we've got your back. Our podcast is custom-tailored to support your goals and boost your confidence in English communication.

 • Merhabalar biz Deniz ve Olcay. Sıkı bir True Crime takipçisiyiz. Bu Podcast'de ilgimizi çeken dosyaları kendi yorumlarımızla anlatacağız.
  Instagram:@truecrimemechulegidengemi
  Twitter: @truecrimemechu1

 • Join How to Be a Better Human as we take a look within and beyond ourselves.

  How to Be a Better Human isn’t your average self improvement podcast. Each week join comedian Chris Duffy in conversation with guests and past speakers as they uncover sharp insights and give clear takeaways on how YOU can be a better human.

  From your work to your home and your head to your heart, How to Be a Better Human looks in unexpected places for new ways to improve and show up for one another. Inspired by the popular series of the same name on TED’s Ideas blog, How to Be a Better Human will help you become a better person from the comfort of your own headphones.

 • Hiçbir şeyden emin olmamak lazım.

  Deniz Göktaş'a Ayıracak Vaktim Yok, bütün vaktini Deniz Göktaş'a ayırmak zorunda olan birinin, hayat hakkındaki ipe sapa gelmez düşüncelerini anlattığı bir podcast serisidir.

 • Build your English vocabulary with these short programmes. Each episode explores a new topic to improve your English.

  Find more at bbclearningenglish.com

  Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • Çoğunlukla Apple, teknoloji, kitaplar ve yazılım dünyası hakkında sohbet ettiğimiz, zaman zaman da teknolojiyi hayatının bir parçası haline getirmiş konukları davet ederek yeni şeyler öğrendiğimiz bir podcast. Seyfeddin İstanbul'da yaşıyor ve MonoFor'da ürün yöneticisi olarak çalışıyor. Mert ise Hamburg'da yaşıyor ve yazılım geliştirici olarak çalışıyor.

 • Dünya Trendleri ile teknoloji ve iş dünyasının heyecan verici dünyasını keşfediyoruz! Bu yolculukta, sizlerle bilgi dolu sohbetler gerçekleştirecek ve birlikte öğrenmekten keyif alacağımız sektörün önde gelen uzmanları, girişimciler ve öğrenmeye açık liderlerle tanışacağız.
  Her bölümde, yeni fikirlerin, yenilikçi çözümlerin ve gelecek vizyonlarının peşine düşüyoruz. Dünya Trendleri, Aykut Balcı ve konukları ile sizlerle...


  Song : Purple Planet Music - Hard Fought Victory https://www.purple-planet.com
  Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0
  Music promoted by Vlog Copyright

 • Learn English grammar with these short programmes. Each episode explores a new piece of grammar you need to improve your English.

  Find more at bbclearningenglish.com

  Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • Improve your English with these short podcasts for learners with basic English

  Visit our website https://www.bbc.co.uk/learningenglish

  Follow us https://www.bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro and Sabrina Tavernise. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

  Listen to this podcast in New York Times Audio, our new iOS app for news subscribers. Download now at nytimes.com/audioapp

 • Bu podcast, ‘senin derdin, bizim derdimiz’ diyen bir uyandırma servisidir. Bi başına altından kalkamadığın konuları bize Instagram’dan ulaştır, derdine derman olalım. Zamanla göreceksin ki konular senin, sorunlar hepimizin. Keyfinin Kahyaları, Yasemin Yapanar ve Tolga Erman’dan sevgiyle...

 • Lerne Deutsch mit Sandra und Virpi!
  Willkommen beim Deutsch-Podcast! Mit uns kannst Du Dein Deutsch verbessern, Deine Grammatik festigen und neuen Wortschatz lernen. Wir sind Virpi und Sandra, zwei zertifizierte Dozentinnen, Prüferinnen und unterrichten schon lange Deutsch als Fremd- und Zweitsprache. In jeder Woche präsentieren wir Euch eine neue Folge, in der wir über ein Thema sprechen und Euch an einigen Beispielen wichtige Inhalte der deutschen Grammatik vermitteln. So kannst Du einfach und nebenbei Dein Deutsch verbessern.

 • داستان زندگی کسانی که قسمتی از تاریخ ایران و جهان را رقم زدند

  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • Learn the language you need to understand news stories in English.

  Find more at bbclearningenglish.com

  Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • C1 | Deutsch für Profis: Hier findet ihr spannende Audiofeatures zu verschiedenen Themen aus dem deutschen (Sprach-)Alltag.

 • Exploring the biggest questions of our time with the help of the world's greatest thinkers. Host Manoush Zomorodi inspires us to learn more about the world, our communities, and most importantly, ourselves.

  Get more brainy miscellany with TED Radio Hour+. Your subscription supports the show and unlocks a sponsor-free feed. Learn more at plus.npr.org/ted

 • Short podcasts to improve your English at work.

  Find more at bbclearningenglish.com

  Follow us at bbc.co.uk/learningenglish/followus

 • Psikoloji / Psikoterapi / Nöropsikoloji / Sinirbilim

  Destek olmak için: patreon.com/feyyazengin

  Görüş ve önerileriniz için iletişim: [email protected]

  Youtube: Psikolog Feyyaz Engin
  https://www.youtube.com/channel/UCnpASGrVM6JB_ss_zxV-LtQ

 • Ortak dertlerimiz var. Hayatımızı anlamlı yaşamak istiyoruz. Fikirlerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Değerli olmak ve değer üretmek istiyoruz. Kendimiz için doğru olan hayatı yaşamanın yollarından biri de girişimci olmak. Bu podcast serisinde kitaplardan beslenip, yönetim bilimleri, felsefe ve sanattan yola çıkarak bir yaşam felsefesi olarak girişimciliği anlamaya çalışacağız. Bir fikri hayata geçirmek isteyen herkese faydası olması dileğiyle.

 • Learn English with Free Podcasts
  Whether you are student or a seasoned speaker, our lessons offer something for everyone. We incorporate culture and current issues into each episode to give the most informative, both linguistically and culturally, podcasts possible.
  For those of you with just the plane ride to prepare, check our survival phrase series at EnglishClass101.com. One of these phrases just might turn your trip into the best one ever!

 • Hayatımızın her yanını kaplayan teknoloji bizim isteğimizle mi şekilleniyor yoksa o mu bizi şekillendiriyor? Araçlarının aracı haline gelmiş insanoğlunun yüzleşmesine dair bir ifade tutanağı. Teknoloji ve Trend Yazarı M. Serdar Kuzuloğlu’nun zihin kıvrımlarına davetlisiniz.

 • The Speak English Now Podcast is your resource for practicing your English speaking and listening. You will learn English with the Question and Answer (TPRS) and Point of View techniques. You won’t need any grammar nor boring exercises. You will also learn about the English culture and the language itself. Finally, you will get valuable advice on learning English. All the audio is in English and you can get the text at SpeakEnglishPodcast.com

 • می‌ترسید بی‌آنکه بداند می‌ترسد. غمگین بود بی‌آنکه بداند از چه. می‌خواست برود، بی‌آنکه بداند به کجا. دلتنگ بود، بی‌آنکه بداند برای که. _ پادکست رواق با رویکردی روانشناختی به اگزیستانسیالیسم می‌پردازه و ساده‌تر از اسمش، ریشه‌ی بسیاری از احساسات عمیق آدمی رو واکاوی می‌کنه، غمها، ترسها، آرزوها. هدف رواق کشفِ فردیِ مخاطبان از ابعادِ زیستِ اصیله و من با تکیه بر آثار اروین یالوم، در این مکاشفه همراه شما هستم

 • "Rastgele yatıştırıcı bir ilaç ya da tehlikeli bir zehir seçebileceğimiz bir dispansere benzeyen hafızalarımızda her şeyi bulabiliriz." -Marcel Proust, 1913

  "Ben bunla podcast yaparım, dispanser falan gibi değil de ofistir, bürodur bu tarz..." -Özge Özel, 2021

 • hiçbir şey vaat etmeyen çünkü tam olarak ne yaptığını kendi de bilmeyen birinin podcastini dinliyorsunuz. evet, ben o kızım.

  instagram: @senokizdegilmisin

 • Seçkin Esen ile İngilizce kelime dersleri. Bu podcast ile sıfırdan ileri seviyeye kadar günlük konuşmada bilmeniz gereken tüm İngilizce kelimeleri öğreneceksiniz.

  Daha fazla kelime öğrenmek için Wordismo - İngilizce Kelime uygulamasını indirebilirsiniz: https://wordismo.com

  Bu podcast Seçkin Esen'in Udemy'deki "İngilizce Kelime Kursu: En Yaygın 6000+ Kelime - Aktiviteler" adlı kursundaki derslerin ses kaydını içermektedir.

  Derslerin tamamına, video anlatımlarına, pdf dosyalara ve aktivitelere ulaşmak için kursa bu linkten kayıt olabilirsiniz: https://bit.ly/3pfNRqV

 • Güven Güzeldere ve konuklarıyla bilim ve felsefe sohbetleri.

 • Do you want to get a band 7 on the IELTS exam? IELTS exam preparation doesn’t have to be hard or boring! It can be fun! Aubrey and Jessica from All Ears English are back with a new way to help you achieve the IELTS score you need for the General or the Academic exam! We’ll give you IELTS strategies, practice, tips, tricks, and secrets using real English examples. We’ll show you how to take control of the Speaking Section by reducing anxiety, panic, and fear. You’ll learn what to do when your mind goes blank, how to organize your thoughts and how to use intonation, English pronunciation and native English vocabulary such as phrasal verbs and idioms to impress the Examiner. You’ll find out which grammar points you should use in the Speaking Test and which ones you should avoid to get a band 7. You’ll also get guidance on how to prepare for Writing Task 1 and Writing Task 2 with help on the opinion essay, graphs and charts, and the argument or discursive essay. You’ll get tips on how to succeed with IELTS listening comprehension strategies and how to get the highest possible score on the reading test. You’ll find out how to use practice tests to get the maximum score increase to go from a 5 or 6 to a 7 or higher. We’ll show you the common mistakes that most students make on test day, what to expect on the day of the exam, and how the exam is structured. You’ll get the best possible resource recommendations from Jessica Beck who has taught IELTS for more than 14 years.

 • Herkesin anlatacak karanlık bir hikayesi, bir hikayeyi anlatmanın binbir yolu vardır!

  Radyo tiyatrosundan ilham alınarak farklı mekan ve atmosferlerin oluşturulmasıyla hazırlanan özgün, esrarengiz, korku-gerilim hikayeleri; hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınız, her dinleyişinizde yeni bir ayrıntı keşfedeceğiniz eşsiz bir deneyimle sizlerle buluşuyor.

  Yapımcılığını FF Hikaye ve Omni Tiyatro’nun yürüttüğü Korku Hikayeleri, bir ‘’Zihin Tiyatrosu’’ podcastidir.

  İletişim: [email protected] | [email protected]

  YouTube: www.youtube.com/c/ffhikaye

  Instagram: instagram.com/ff.hikaye

 • Kurgu eserleri yarı akademik bir sohbet içerisinde tartışan, zor konulardan güvenli bir alan yaratan haftalık eğlence podcasti. http://www.instagram.com/fidirokahvesi Reklam ve işbirlikleri için: [email protected]

 • در هر اپیزود پادکست فارسی چنل‌بی گزارش یک ماجرای واقعی را به نقل از یک رسانه‌ی معتبر انگلیسی‌زبان برای شما تعریف می‌کنیم.

  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • Kur’an-ı Kerim, Allah’ın kelamıdır. İnsanlığı dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştırmak için son peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.)’e Cebrail aracılığıyla vahyedilmiştir.

 • Sleep, relax, and unwind with our original sleepy soundscapes. Featuring nature soundscapes, binaural sleep music, and calming white noise.

  Become a premium member for access to 8-hour episodes and ad-free listening. Start your 7-day free trial now at https://sleepsounds.supercast.com/

 • Become a Paid Subscriber: https://anchor.fm/hosein-arabzadeh/subscribeتو این نقطه همدیگرو بیدار میکنیم، تا خونه قدم میزنیم و تمرین میکنیم هنر خوب زیستن رو Support this podcast: https://anchor.fm/hosein-arabzadeh/support

  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • After 25 years at the Late Night desk, Conan realized that the only people at his holiday party are the men and women who work for him. Over the years and despite thousands of interviews, Conan has never made a real and lasting friendship with any of his celebrity guests. So, he started a podcast to do just that. Deeper, unboundedly playful, and free from FCC regulations, Conan O’Brien Needs a Friend is a weekly opportunity for Conan to hang out with the people he enjoys most and perhaps find some real friendship along the way.

 • Güzel Şeylerden Konuşalım, ölümden, ölüm içeren ve içermeyen her türlü kayıptan konuşacağımız, bir yas diyaloğu başlatmayı umduğumuz bir podcast serisidir.

 • Every day I will introduce a common expression or word that YOU NEED TO KNOW!! This podcast is for English learners around the world.

 • YouTube Türkiye'nin en orijinal korku temalı kanalı Cem'den Dinle'nin, ikinci podcast serisi Karanlık Öyküler'e hoş geldin:)

  Bu podcastte, "True Crime" olarak nitelendirilen suç dosyalarına, cinayet & kayıp vakalarına ve çözülememiş gizemli olaylara dair araştırmalarımı paylaşıyorum. Birbirinden ilginç ve çekici bölümler seni bekliyor. Sen de bu tarz konuları seviyorsan ve olayları yaşıyormuş hissine kapılmak istiyorsan doğru yerdesin.

  Sana anlatacaklarım var…

  Creepypasta ve korku hikayeleri seslendirdiğim diğer podcast serim: Korku Durağı: Korku Hikayeleri & Creepypasta

  Burada dinlediğiniz vakalar üzerine hazırladığım belgeselleri izlemek ve daha fazla bölüme ulaşmak için:
  Cem’den Dinle YouTube: https://www.youtube.com/c/CemdenDinle

  Instagram: cemdendinle

  İletişim & İşbirliği: [email protected]

 • Discord Grup Linki: bit.ly/satis101

  Startuplar ve freelance çalışanlar için iş geliştirme ve satışa giriş niteliği taşıyacak bu seride, satış dünyasının değişen dinamiklerine dair kısa değerlendirmelerde bulunup, hem satış profesyonellerinin hem de satış temelli olmayan kurucuların faydalanabileceği bilgiler paylaşacağım.

 • A weekly programme that illuminates the mysteries and challenges the controversies behind the science that's changing our world.

 • Lerne mit meinem Podcast fließend und sicher Deutsch zu sprechen. Der Podcast fokussiert sich darauf, dir die Grammatik und Vokabeln für das tägliche Leben und Karriere beizubringen. Er eignet sich für Anfänger und Fortgeschrittene.

  Website: https://expertlygerman.com/
  Support me: https://www.buymeacoffee.com/expertlygerman
  30 Day German Challenge: https://bit.ly/3oV6Vgh

  Become fluent and confident in speaking German with my podcast. The podcast focuses on teaching you German grammar and vocab for daily life and career. The podcast is suitable for beginner and intermediate speakers.

 • Bu Podcast serisinde hayata bambaska bir gozden bakacagiz.

 • Alem FM Resmi SoundCloud Hesabıdır.

 • A few years ago I was a broke, university dropout, at 18 I built an industry leading social media marketing company, and at 27 I resigned as CEO. At 28 I co-founded Flight Story – a marketing and communications company, and thirdweb - a software platform, making it easy to build web3 applications. I then launched private equity fund, Flight Fund, to accelerate the next generation of European unicorns. During this time I decided to launch 'The Diary Of A CEO' podcast with the simple mission of providing an unfiltered journey into the remarkable stories and untold dimensions of the world’s most influential people, experts and thinkers. Thank you for listening.
  My New Book: https://g2ul0.app.link/DOAC
  IG: https://www.instagram.com/steven
  LI: https://www.linkedin.com/in/stevenbartlett-123

 • Want to feel more confident with your business English?
  Lindsay and Michelle show you real, business English vocabulary for the global economy in this podcast from All Ears English. 
  Learn spoken English for business with native speakers.
  Get advanced skills for English meetings, presentations, small talk and socializing at work, job interviews, telephone English and more.
  Write more clear and concise business emails in English to sound professional.
  Be respected when you speak to colleagues, bosses, partners, suppliers, and stakeholders.

  Increase your self-esteem at work to participate, facilitate, persuade, and respond quickly in English.
  Learn formal, informal, and semi-formal English for different workplace situations
  Increase your salary and get a promotion.

  This podcast is perfect for you if you are at the mid-career or middle management stage, early career, senior-level or C-suite, entrepreneur, self-employed freelancer, or a small business owner.

  The English level for this podcast is intermediate to advanced English 
  CEFR B1 Intermediate English, CEFR B2 Upper-Intermediate English, CEFR C1 Advanced English, CEFR C2 Proficiency English


  This podcast is great for software engineers, senior executives, MBA students, marketing managers, doctors, lawyers, accountants, project managers, HR professionals, customer service professionals, IT, financial planners, import/export businesses, biotech professionals, sales reps, and any career that involves international business or using English.

  With every episode, we show you how to organize and deliver your message clearly.
  You’ll be able to understand phone calls and conference calls by improving your listening skills.
  Use the right English grammar and the right English tenses in every situation.

  We also cover: Assigning tasks to the team, global leadership and management, English pronunciation and accent, American culture and business, cross-cultural communication skills for business, negotiation idioms, vocabulary, slang, and business proverbs and sayings.

  Learn how to tell stories that convince people to take action in business.
  Speak with customers and resolve client issues.
  Be polite with the right English vocabulary when you speak with your colleagues.


  This podcast is a collection of episodes that were originally published on All Ears English Podcast and new Business English episodes. 

 • The American English Podcast teaches the language and culture of the United States. Through common expressions, pronunciation tips and interesting cultural snippets or stories, I hope to keep this fun, useful and interesting! All bonus material can be accessed at http://americanenglishpodcast.com/

 • Feeling lonely in your 20’s is to be expected... but, Madeline Argy feels it’s better to be alone, together. From her bed, car or wherever she’s alone that week, Madeline explores the unspoken conversations we all have with ourselves, but are too afraid to speak out loud. She discusses a wide range of topics, including navigating anxiety, imposter syndrome, the intricacies of sexuality and mental health, as well as the complexities of relationships, boundaries, break-ups, and friendships. As someone in her early 20’s, Madeline offers a witty and unpredictable commentary on the highs and lows of everyday life making you feel like you’re on Facetime with your best friend. Pretty Lonesome with Madeline Argy invites you to join her every Monday in embracing the beautifully chaotic adventure of being human.

 • ما در این پادکست به همراه شما با گفت و شنود و تامل درباره کلام خدا به دنبال تجربه‌ای تازه از قدرت تبدیل‌کننده کتاب مقدس هستیم تا هربار با قوتی نو نقش خودمون رو در داستان زیبای خدا ایفا کنیم.  .


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • Birbirini expat olduktan sonra tanımış iki arkadaş olarak Cidde, Suudi Arabistan ve Körfez - Orta Doğu tecrübelerimizi paylaştığımız podcastimize hoşgeldiniz. Expatlerle dolu Cidde şehrini güzelleştiren toplumsal ve kültürel farklılıkları, bu farklılıkların hayatın katmanlarına olan etkisini ve kazandırdığı zenginlikleri sizlerle paylaşmak için heyecanlıyız. Ayrıca, expat hayatının bir gurbet meselesi haline getirilmesini protesto ederek hayatımızdaki renklere ve pozitifliklere dikkat çekmek istiyoruz. Siz de bizimle biraz neşelenmek ve hikayemize ortak olmak isterseniz dinlemede kalın.

 • 《凹凸电波》是一档打破传统认知的两性杂谈类脱口秀节目。由TAKO、黄瓜酱和刘总共同主持。希望将更多正确的,有趣的,必要的科普带给更多的当代男女。同时剖析当中有趣的情感问题,分享每个男孩女孩共有的爆笑成长经历……别着急慢慢来。


  本节目由播客厂牌——凹凸宇宙出品


  weibo:凹凸电波

  公众号:凹凸电波

  商务联系:[email protected]
 • خلاصه‌ی فارسی کتابهای غیرداستانی

  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • Learn English Vocabulary is a short format podcast that teaches English vocabulary! To read the transcript and complete interactive activities, visit www.learnenglishvocabulary.co.uk

 • YouTube Türkiye'nin en orijinal korku hikaye ve creepypasta kanalının podcastlerine hoş geldin:)

  Biraz korkmak istiyorsan doğru yerdesin.

  Karanlıkta, belki bir ateş başında anlatılacak birbirinden ürkütücü korku hikayeleri hazırladım sana. Sadece korkmakla kalmayacaksın; değişik hisler kucaklamanı sağlayacak farklı türde öykülerle de karşılaşacaksın, hiç merak etme.

  Sana anlatacaklarım var…

  Daha fazla hikayeye ulaşmak için:
  Cem’den Dinle YouTube: https://www.youtube.com/c/CemdenDinle
  Instagram: cemdendinle

  İletişim & İşbirliği: [email protected]

  Diğer podcast serim "Karanlık Öyküler: Suç Dosyaları" için:
  Spotify: https://open.spotify.com/show/43FYD87xupxwy0IZ1KzffD
  Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/tr/podcast/karanl%C4%B1k-%C3%B6yk%C3%BCler-su%C3%A7-dosyalar%C4%B1/id1564648812

 • Get a daily burst of illumination from The Economist’s worldwide network of correspondents. Our reporters dig past the headlines to get to the stories beneath—and to stories that aren’t making headlines, but should be. A unique perspective on the issues and events shaping your world.


  Sign up for Economist Podcasts+ at http://www.economist.com/podcastsplus-intelligence.


  If you’re already a subscriber to The Economist, you’ll have full access to all our shows as part of your subscription.


  For more information about Economist Podcasts+, including how to get access, please visit our FAQs page at https://myaccount.economist.com/s/article/What-is-Economist-Podcasts

 • Selamlar, yaklaşık 2016 yılından beri tam zamanlı seyahat ediyorum ve o zamandan beri yollarda yaşıyorum diyebilirim. Bu seyahatler boyunca çok fazla hikaye biriktirdim ve bu podcast serisinde sizlerle bu hikayeleri paylaşıyorum. Japonya'dan Güney Amerika'dan, Afrika'dan dünyanın bir ucundan insan, mekan ve kültür hikayeleri toplatıp bu podcast serisinde sizlerle paylaşıyorum. Benimle bir yolculuğa çıkmak isterseniz, sizleri bu podcasti dinlemeye davet ediyorum!

 • Çocuklar için pozitif öykü ve masallar. Funky Kids çocuk şarkılarımızı Spotify hesabımızından dinleyebilir, YouTube kanalımızda videolarımızı izleyebilirsiniz. funkykids.music Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

 • Mirgün Cabas ile Söyleşiler ve Dosyalar: Zengin içerikli bu podcast serisi, Mirgün Cabas'ın seçkin konukları ile gerçekleştirdiği etkileyici röportajları ve derinlemesine dosyaları barındırıyor.

 • ما در پادکست مورخ ، هر بار یکی از پازل های تاریخ جهان را کنار هم می گذاریم...نوش گوش هایتان!

 • You can change your life and Mel Robbins will show you how.

  Mel Robbins is one of the world’s most widely booked and followed podcast hosts and authors. She’s trusted by the world’s leading brands and medical professionals who use her research-backed tools and strategies in clinical and corporate settings. She’s amassed millions of followers online, with her videos going viral almost daily.

  143 Studios Inc., her female-led media company, produces provocative and award-winning content with unprecedented results: millions of books sold, billions of video views, seven #1 audiobooks, and original courses and programming for clients like Starbucks, JP Morgan Chase, LinkedIn, Spotify, Headspace, and Audible.

  Mel’s work has been translated into 41 languages, her podcast is syndicated in 194 countries, and her TEDx Talk is one of the most viewed of all time. A New York Times bestselling author and self-publishing phenom, Mel’s work includes The High 5 Habit and The 5 Second Rule. Most importantly, her science-backed tools and relatable advice have changed the lives of millions of people worldwide.

  Despite all this, Mel is one of the most down-to-earth and caring people you’ll ever meet. The person you see every day online is exactly the same in real life. Probably because she learned everything she teaches the hard way: by first screwing up her own life, and out of necessity, discovering the tools and research that transformed her life and got her to where she is today.

  In The Mel Robbins Podcast, Mel gets more personal than ever, welcoming you into her life and taking you behind the scenes in real time. Every episode is packed with deeply relatable topics, tactical advice, hilarious screwups, compelling conversations, and the tools and inspiration you need to create a better life.

  Tune in and buckle up – your life is about to change. New episodes of The Mel Robbins Podcast drop every Monday and Thursday.

  To learn more about Mel, go deeper into every episode, find the resources and research she mentions, or submit a topic or question, check out https://www.melrobbins.com.

 • Kırmızı hap, Erkek kadın ilişkileri, Maskülenite

  İnstagram: dr.oguzacarturk
  İnstagram:Dr.oguz_fitness.Surgery
  Instagram: dr.toa_dr.redpill
  Youtube: @drredpill
  Mail : [email protected]

  Bizi hem İnstagramdan hem Youtube üzerinden takip etmeyi unutmayın !

 • The world’s most popular history podcast, with Tom Holland and Dominic Sandbrook.

  Join The Rest Is History Club (www.therestishistory.com) for ad-free listening to the full archive, weekly bonus episodes, live streamed shows and access to an exclusive chatroom community.

  Here are some of our favourite episodes to get you started:

  WATERGATE/NIXON apple.co/3JrVl5h


  ALEXANDER THE GREAT apple.co/3Q4FaNk


  HARDCORE HISTORY'S DAN CARLIN apple.co/3vqkGa3


  PUTIN & RUSSIA apple.co/3zMtLfX

 • Bu platformda televizyon programları, konferanslar ve çeşitli vesilelerle yaptığım konuşma kayıtlarının bazıları yayınlanmaktadır.
  Agah AYDIN

 • Diamond Tema Videoları'nı Spotify'a yüklüyordum fakat bu durumun kendisine olumsuz yansıdığını belirtmesinden itibaren yüklemeyi durdurmuş bulunmaktayım. Bu podcasti ilk defa keşfetmediyseniz Diamond'a destek olmak adına Youtube'dan izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 • “Health has become overcomplicated. I aim to simplify it” In this podcast, we hear stories from leading health experts and exciting personalities who offer easy health life-hacks, expert advice and debunk common health myths giving you the tools to revolutionise how you eat, sleep, move and relax. Hosted by Dr Chatterjee - one of the most influential GPs in the country with nearly 20 years experience, star of BBC 1’s Doctor In the House, and author of 5 internationally best-selling books, including ‘The 4 Pillar Plan’ – Feel Better, Live More aims to inspire, empower and transform the way we feel. When we are healthier we are happier because when we feel better we live more.


  Support the podcast and enjoy Ad-Free episodes. Try FREE for 7 days on Apple Podcasts https://apple.co/feelbetterlivemore. For other podcast platforms go to https://fblm.supercast.com.


  https://www.drchatterjee.com/podcast

  https://www.instagram.com/drchatterjee

  https://www.twitter.com/drchatterjeeuk

  https://www.facebook.com/DrChatterjee


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • 14 Minuten ist ein Podcast für fortgeschrittene Deutschlerner (B1 / B2).
  Neue Folgen immer am Freitag. 14 Minuten lang.
  Deutsch lernen mit interessanten Themen.
  Kostenlose Transkriptionen auf www.14minuten.de
  Zusätzliche Premium-Folgen am Dienstag für Unterstützer.

 • «Что случилось» — новостной подкаст «Медузы». Он выходит каждый день, кроме субботы и воскресенья. Мы не пытаемся рассказывать обо всех событиях дня. Каждый выпуск посвящен одной теме, которая еще долго будет влиять на нашу жизнь. Ведущий — журналист Владислав Горин.

 • 🇬🇧 I'm Michael Lavers and this podcast will help you improve your English. I'm an online English teacher for students learning as a second language. In this podcast, I answer your questions about learning and help you achieve your goals in British English. Once a month I talk to a teacher or expert on topics related to language.

 • Fresne-Canaye Seyahatnamesi'nden yola çıkarak 19. yüzyılda kadınların giyim kuşamına, davranışlarına göz atıyoruz. 

 • Suzan Mutlu tarafından sunulan bu programda sevgi, ilişkiler, spiritüel ve kişisel gelişim konularında modern kadına farklı bakış açıları kazandıracak bilgiler paylaşılıyor.
  Yaşam bir sanat ve sen kendi hayatını bir şaheser haline getirebilirsin.

 • Herkese merhaba. Ben Rıza. 101 Konsept adındaki YouTube kanalımda seslendirdiğim sesli kitapları yayınlıyorum. Kanalımı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Diğer platformlarıma erişmek için tıklayın: https://linktr.ee/101konseptBağış ile destek olmak isterseniz: https://anchor.fm/101konsept/supportPatreon ile destek için: https://www.patreon.com/101KONSEPT Support this podcast: https://podcasters.spotify.com/pod/show/101konsept/support

 • Hiç düşündün mü seni ne mutlu eder? Burası rasyonel düşüncenin mutlulukla kesiştiği yer.

  --

  Ya daha farklı bir hayat mümkünse? 
  Ya daha mutlu hissettiğimiz, daha derin ilişkiler kurduğumuz, daha çok keyif aldığımız, daha severek çalıştığımız bir hayat yaşamak hayal değilse. İsmim Özge. Bilimsel araştırmaları ve mantıklı neden sonuç ilişkilerini kullanarak, nasıl daha mutlu ve anlamlı bir hayat inşa edebiliriz sorusunun cevabını keşfediyorum. Keşfettiklerimi sizlerle paylaşıyorum. 

 • Merak ettiklerimizi öğreniyor, öğrendiklerimizi paylaşıyoruz.

  İletişim: [email protected]

 • Life lessons from the greatest thinkers on the planet with Chris Williamson. Including guests like David Goggins, Dr Jordan Peterson, Sam Harris, Jocko Willink, Dr Andrew Huberman, Dr Julie Smith, Steven Bartlett, Ryan Holiday, James Clear, Robert Greene, Balaji Srinivasan, Steven Pinker, Alex Hormozi, Douglas Murray, Chris Bumstead, James Smith, Dr David Sinclair, Mark Manson and more. Understanding the world is hard. This podcast will help.

 • Правильный, комбинированный фид избранных передач, версия 3.0

 • Hayatta Bir Gün maceralarına hoşgeldin! Yade ve Demir'in seçeceği 7 farklı dünyaya doğru açılan zaman koridorumuz seni bekliyor. Hadi gidelim koridorcum!

 • Rotten but still a little sweet! Rotten Mango is a true crime + all things spooky podcast. We love doing deep dives into the darkest crimes and we tend to not leave out any details - which can get a little rotten at times. If you want deep dives in the psychology of killers, no holding back storytelling of crimes, and stories of lesser known criminals from around the world this is the place for you. Welcome to Rotten Mango but don’t worry it all comes with a seasoning of comedy/sweetness.

 • Nâbi'den Şeyh Gâlib'e, Bâki'den Fuzûli'ye nice müstesna değerimizin en güzel şiirleri ile günümüze ve gönlümüze taşınacağı Hayati İnanç ile 'Can Veren Pervâneler' programında... Discord https://discord.gg/gpyGxZW4As Ahmet Çadırcı https://ahmetcadirci.com/podcast/

 • Bloomberg's Joe Weisenthal and Tracy Alloway explore the most interesting topics in finance, markets and economics. Join the conversation every Monday and Thursday.

 • Ben Ezgi. Çocuk hikayeleri yazıyor ve sonra o hikayeleri seslendiriyorum.

  Yolculukta, evde, uyumadan önce… Çocukların canı ne zaman isterse o zaman dinlesinler diye; dinlerken eğlensinler, düşünsünler, sorgulasınlar ve hayal kursunlar diye minik minik hikayeleri Ezgi’nin İzleri’nde topluyorum. Bu izler dünyaya bırakılan küçücük izler, bu izler bazen kıkırdamalara sebep olan bazen de “o ne demek?” diye sorular sormaya zemin hazırlayan izler. Attığımız her adım iyilik güzellik getire… Tüm çocuklara ve yanı başında bunları dinlemek zorunda kalan ebeveynlere sevgiyle…

 • Bu podcast serisinin merkezinde Cumhuriyet var!

  Odeabank’ın Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırladığı “İlber Ortaylı ile Cumhuriyetin 100 Yılı" serisi dinleyenleri; Türkiye'nin yüzyılını anlamak ve geleceğe dair bir perspektif kazandırmak üzere, tarih ve gurur dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

  Cumhuriyet'in ilk adımlarından Atatürk'ün vizyonuna, ekonomik politikalardan eğitime kadar birçok konuda derinlemesine bir analiz sunacak bu özel seride İlber Ortaylı’ya Belgesel Yapımcısı ve Gazeteci Cem Fakir eşlik ediyor.

  Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun!

 • In this podcast, German podcaster Annik Rubens talks slowly about topics of everyday German life, from beergardens to recycling. More information and Premium Podcast with learning materials on Slow German at www.slowgerman.com. You can read the complete transcript of each episode on this internet-site or in the ID3-Tags.

 • On the Espresso English podcast, you'll learn English grammar, vocabulary, phrases, idioms, and more. Espresso English lessons are clear and practical, making it easy to learn the language quickly and effectively.

  Visit http://www.espressoenglish.net to get English courses and e-books that will help you learn faster!

 • Neden podcast yapıyorum? Bunun bir kaç sebebi var. Bazı kişiler okumaktan ziyade dinlediklerinde daha iyi öğrenirler ya da bu şekilde öğrenmekten keyif alabilirler. Bir konuyu dinlemek izlemekten çok daha konforludur. İzlemek için ekranın başına oturmanız gerekir ama hareket halindeyken, iş yaparken, spor yaparken dinleme yapabilirsiniz.

 • Amerikan borsaları ve Borsa İstanbul’a dair güncel haberler, uzman yorumları ve finansal sohbetler Midas Podcast’te!

  Kahveni al, kulaklığını tak ve Midas Podcast ile finans ve teknoloji dünyasının en keyifli programlarının tadını çıkar.

  Midas uygulamasını indir: https://app.getmidas.com/gmih/mie6gpeu

  Midas'ın Kulakları: https://www.getmidas.com/midasin-kulaklari

  Twitter: https://twitter.com/getmidas

  Instagram: https://www.instagram.com/get_midas/

 • Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu yazarlarla konuşuyor. Bir kitabın ilk sayfası üzerinden yazarlara nasıl yazdıklarını soruyorlar ve nasıl yazılır sorusuna yanıt arıyorlar. Bir nevi sesli yazı atölyesi düzenliyorlar.

 • Di-topya; bolca mimarlık, kültür-sanat ve yaşam tarzı muhabbetlerinin olduğu bir dünya. Di-topik Düşünceler ise bu dünyadan size gönderdiğim sesli mektuplar!
  Soru, öneri ve iş birlikleri için: [email protected]

 • Cumhuriyet, 100. yaşında yapay zeka desteğiyle seslendirilen podcast yayınlarımızla her gün siz değerli okuyucularımız ile buluşuyoruz.

  Podcast yayınlarımızda Türkiye’den ve dünyadan haberlerin özetlerini 8 dakikada dinleyip gündemden haberdar olabileceksiniz. Her gün gündeme dair yeni bir olayı aydınlatan yazı ve görüşleriyle sizlerle buluşan yazarlarımızın köşe yazılarını sesli olarak dinleyebileceksiniz. Ayrıca özel röportajlar ve dosya konularıyla da sizlerle olacağız.

  Podcast yayınlarımız her gün; Spotify, Youtube ve Apple Podcast platformlarında.

  https://www.cumhuriyet.com.tr/

 • Show Radyo podcast bölümleri dinleyicisiyle buluşuyor.

  Hem kaçırdığınız programları tekrar dinleyebileceğiniz, hem tekrar dinlemek istediğiniz show programını istediğiniz zaman, istediğiniz yerden ulaşabileceğiniz podcast serileri sevenlerini bekliyor!

 • رادیوراه کنج آرامی از دنیاست برای خواندن، فکر کردن و جستجوی راهی برای بهتر زیستن.

 • This podcast is moving home - find it by searching for Learning English Vocabulary in your podcast app or visiting https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/podcasts

 • A weekly podcast tracing the history of the Roman Empire, beginning with Aeneas's arrival in Italy and ending with the exile of Romulus Augustulus, last Emperor of the Western Roman Empire. Now complete!


 • Söylenenler yolunu bulur, biz kesin sarhoş oluruz..

 • Radyo Tiyatrosu'nu bir de çocuklardan dinleyin!
  Eğitmenlerce dünya klasikleri ve Türk edebiyatından oyunlaştırılan masallara Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi "Bizim Çocuklar Tiyatro Ekibi" sesleriyle hayat veriyor.

 • Çocuğunuzun her zaman keyifle masal dinleyeceği bir kanal bu. “Dinle Akıllı Bıdık” dedik ve Masal Tüneli’nde bir yolculuğa başladık. Keyifli, öğretici ve tekrar tekrar dinlemek isteyecekleri masalları sizlere ve çocuklarınıza ulaştırmak oldukça keyifli. Güzel bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız başlayalım. Keyifli dinlemeler 💫 iletişim ve yorumlarınız için: [email protected] Instagram: @masallartuneli

 • Çocuklarınız için birbirinden tatlı meditatif uyku hikayeleri için bizi takip edin. Uzman psikologlar tarafından hazırlanan hikayelerimiz uyku saatini keyifli ve kolay hale getiriyor. Hikayelerimizden en etkili nasıl yararlanabileceğinizle ilgili bilgiler Instagram'da @uykuhikayeleri hesabımızda.

 • Başlangıcından bitimine kadar önemli cepheleri, muharebeleri ve ilginç detaylarıyla 1. Dünya Savaşı'nı sizlere anlatmaya çalışıyorum. Civan Avcı
  Patreon destekleriniz için: patreon.com/user?u=54848884
  Buy me a coffee destekleriniz için: https://www.buymeacoffee.com/kulubetarih
  Duyurular ve paylaşımlar için: https://www.instagram.com/kulubetarih
  Youtube: http://www.youtube.com/@kulubetarih
  Podcasts in English: https://open.spotify.com/show/6azRw0H2ChzZkunfeYj9Xw?si=242790194ab04d26
  E-mail: [email protected]

 • Every Monday morning step into the office of iconic psychotherapist Esther Perel and listen in as real people in search of insight bare the raw, intimate, and profound details of their stories. From breakups and open relationships to workplace conflicts and fractures in the family, it’s a place to hear our own stories reflected in the lives of others. So…where should we begin? Part of the Vox Media Podcast Network.

 • Ahmet Ümit’in ünlü polisiye roman kahramanı Başkomser Nevzat gizemli, tuhaf cinayet vakalarını, muavini Ali ile birlikte şimdi NTVRadyo'da çözüyor.

  Daha önce televizyon dizisi ve sinema filmine konu olan Başkomser Nevzat’ın maceraları “Radyo Tiyatrosu” formatıyla NTVRadyo için uyarlandı. "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir"den “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi”ne, "Agatha’nın Anahtarı"na kadar Ahmet Ümit’in pekçok hikayesinden sonra, "İstanbul Hatırası", "Kavim", "Kırlangıç Çığlığı" Radyo Tiyatrosu olarak yayınlandı. Şu anda, “Sultanı Öldürmek” adlı romanı NTV Radyo dinleyicileriyle buluşuyor.

  Başkomser Nevzat’a ünlü seslendirme sanatçısı Nuri Gökaşan hayat verdi.

  Efektör: NTVRadyo prodüktörü Cengiz Saral.

  Başkomser Nevzat kimdir?

  Yazar Ahmet Ümit kahramanını, “alaturka bir kişilik” diye niteliyor. 50’li yaşlarını süren Nevzat yalnız yaşayan, suskun, çok alışık olmadığımız bir kahraman. Polisliğe alaylı olarak başlayıp, mesleğin bütün kademelerinde bulunmuş. Başarı kadar başarısızlıkları da yaşamış, İstanbul’u avucunun içi gibi tanıyan, suçlu psikolojisini iyi bilen biri.

 • Biliyorsunuz ki konuşacak çok şey var; ben de burada kültürden, sanattan, edebiyattan, kişisel gelişimden, film ve dizilerden, yani kısacası ÇOK FAZLA ŞEYDEN bahsediyor olacağım. Bana eşlik etmek ister misin?

 • A.Fulya Çalar, İngilizce Ekonomi bölümü mezunu olup 15 yıllık kariyerine ABD'de Muhasebe ve Finans uzmanı olarak başlamıştır. Sonrasında yurt içinde çeşitli uluslararası şirketlerde orta ve üst düzey yöneticilik yapmıştır. Kendisi Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçidir.

  A.Fulya Çalar, 2023 yılı itibariyle yeni bir girişim kurarak, kariyerini daha toplumsal bir amaca yönlendirmeye karar vermiştir. Cumhuriyetin 100. yılıyla beraber ülkesinin refahında fark yaratmak amacıyla bireysel finansal aktivistliği hedefi ile richfluencer.com'u kurmuştur. Asıl hedefi insanların içsel amaçların

 • B2 | Deutsch für Fortgeschrittene: Verbessert euer Deutsch mit aktuellen Tagesnachrichten der Deutschen Welle – für Deutschlerner besonders langsam und deutlich gesprochen.

 • Freakonomics co-author Stephen J. Dubner uncovers the hidden side of everything. Why is it safer to fly in an airplane than drive a car? How do we decide whom to marry? Why is the media so full of bad news? Also: things you never knew you wanted to know about wolves, bananas, pollution, search engines, and the quirks of human behavior.

  Join the Freakonomics Radio Plus membership program for weekly member-only episodes of Freakonomics Radio. You’ll also get every show in our network without ads. To sign up, visit our show page on Apple Podcasts or go to freakonomics.com/plus.

 • Amanpour is CNN International's flagship global affairs interview program hosted by Chief International Correspondent Christiane Amanpour.

 • Start your day with Kasie Hunt bringing you the latest headlines and analysis.