• "Müstiline Venemaa" on Venemaa ajaloole pühendatud saatesari, mis käsitleb eri külgi ja epohhe Venemaa ajaloo algusest kuni 20. sajandini. Vaatluse all on nii poliitiline ajalugu kui kultuurilugu.Saade on palju kordi valitud kuulajate poolt Vikerraadio lemmiksaateks.
  Saatejuht on David Vseviov, helirežissöör Maris Tombach. Saatel on ka Facebooki lehekülg.
  Kuulake pühapäeviti kell 11.20 (kordus kell 21.20).

 • Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam kohtuvad Vikerraadio igapühapäevases populaarses vestlussaates, et arutada poliitikaelus toimuva üle. Juuns (2017  lahkus saatest välisministeeriumis strateegilise kommunikatsiooni nõunikuna tööd alustanud Hannes Rumm. Juunikuu (2017) kolmel pühapäeval osales külalissaatejuhina Hans H Luik. Juulist (2017) kuni mai alguseni (2018) tegi Samosti kõrval saadet  Ainar Ruussaar.  Toomas Sildam alustas mais 2018.

 • "Mehed ei nuta" on 2007. aastal Kalev Spordi eetris telesaatena alguse saanud, seejärel aastaid Kuku raadio kuulatavuse tippu kuulunud, 2017. aasta juunist Delfis ilmuv spordisaade, kus Delfi ja Eesti Päevalehe ajakirjanikud Jaan Martinson, Tarmo Paju ja Peep Pahv arutlevad, vaidlevad, lõõbivad, aasivad, kommenteerivad, ennustavad. Seda kõike sporditeemadel. Ja ausalt, otsekoheselt ja keerutamata.

  Saade on eetris igal teisipäeval kell 11: pildis ja helis, järelkuulatavana ja -vaadatavana, samuti allalaetava podcast'ina. Kõik saated leiab aadressilt delfi.ee/mehedeinuta, saatejuhtidele saab lisaks Facebookile kirjutada meilitsi men@delfi.ee.

 • Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia ja Aafrika võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil või võimul. Ja ka mõnest diktaatorite, poliitikute või ärimeeste perekonnast, kes ise püünele roninud.IV hooaja saadetes räägime Pärsia lahe naftarikastest muslimivalitsejatest ning Malaisia ja Brunei monarhidest. Pajatame loo Iisraeli peaministritest ja nende riigist, mis püsib justnagu raudnael islamimaailma ihus, ning uurime, miks Egiptuse riik hoolimata tugevatest presidentidest liiva on jooksnud. Võtame vaatluse alla Liibüa vennaliku juhi Muammar Gaddafi (1942-2011) ja Türgi vabariigi rajaja Mustafa Kemal Atatürgi (1881-1938) elusaatuse. Samuti uurime, kuidas võitsid vietnamlased Ho Chi Minhi (1890-1969) juhtimisel kaks sõda ning kelle eestvõttel on Singapurist, Lõuna-Koreast ja Jaapanist saanud vägevad majandusimed.Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach.Saatesarja neljas hooaeg on Vikerraadio eetris alates 29. juunist esmaspäeviti kell 14-15.Varasema kolme hooaja "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit või ERR arhiivist. 

 • Investeerimisklubi ametlik podcast. Investeerimisklubi on Eesti väikeinvestorite kogukond, kus oled ümbritsetud sarnaselt mõtlevate ja edumeelsete inimestega!

 • Digitund. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas. Tehnoloogiauudised ja kommentaar inimkeeles.

 • What do you get when a DIY influencer dates an ex-frat-president tech mogul? Honestly we’re not really sure either, but we’re all about to find out together. Hosted by Lauren Riihimaki (LaurDIY) and boyfriend, Jeremy Lewis, Wild ’Til 9 is about relationships, spotting the red flags and giving the green lights, and the lifestyle in which this polar opposite couple found themselves. Things are about to get wild… but only until 9PM. For advertising opportunities please email PodcastPartnerships@Studio71us.com

 • Saade tehnoloogiaärist ja IT-firmadest. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka.

 • Apple Kultus on podcast, kus Andres Kostiv, Ahti Kaskpeit ja Rein Repson arutavad kõigest Apple universumis.

  Apple Kultus on Marathon Studios originaal produktsioon.

 • jandusruum harutab lahti nädala tähtsamad majandus ja äriuudised

 • Kui Sina ei tegele poliitikaga, tegeleb poliitika Sinuga!

 • T 20.00
  Rahva Oma Kaitse analüüsib nädala sise- ja välispoliitika sündmusi. Alustame nädala teemaga, seejärel keskendume teistele meedias vastukaja leidnud probleemidele. Otse-eetris on kaks ajakirjanikku, kes ei karda olla kriitilised nii erakondade, poliitikute kui ajakirjanduse hindamisel. Ja lõpuks - see on romantika!
  Saatejuhid Mart Juur ja Andrus Kivirähk

 • Kuskilt tuleb alustada...
  Saatejuht: Karel Laipaik
  Asutaja: Indrek Põldvee
  #HakkameTegutsema

 • P 12.00-13.00
  Raadio 2 populaarne arvamussaade. Saatejuhid Andrus Karnau ja Harry Tuul
  Andrus Karnau on ajalehe Lääne Elu peatoimetaja, kaas-saatejuht Harry Tuul on kogenud majandusajakirjanik, kes alustas ajakirjanikuna 15 aastat tagasi veel enne eelmist majanduskriisi Äripäevas. Ta on juhtinud ka Delfi ja Postimehe majandustoimetust ning Kuku raadio saadet Majandusruum. Praegu on ta vastutav toimetaja veebiajakirjas DigiPRO.

 • Raadio Kuku saade Restart on juhtimis- ja ärisaade, kus IT-valdkonna tegijad heidavad valgust IT-äri ja e-riigi köögipoolele.


 • "Mnemoturniir" on 1967. aastast eetris olev mälumängusaade, kus stuudios olev "tarkade klubi" vastab raadiokuulajate küsimustele. Kui saate algusaegadel olid stuudios teadlased, siis tänases mnemo-võistkonnas mängivad avaliku elu tegelased Marju Kõivupuu, Peeter Helme ja Ivo Linna.
  Saadet juhib Tarmo Tiisler, toimetaja on Marje Lenk.
  Juulikuu suure ringi küsimus oli: Legendaarne Eesti Televisiooni diktor ja saatejuht Ruth Peramets - Püss, kes alustas teletööd 1955.aastal, tegi kaasa ka kahes mängufilmis. Millistes filmides ta mängis ja mis nime kandsid tema kehastatud tegelased?Vastus: Filmis "Andruse õnn" mängis Lindat ja filmis  "Jahid merel" Lainet.Augustikuu suure ringi küsimus on: Millises sõjas kasutasid mõlemad sõdivad pooled esimest korda  transpordivahendina jalgrattaid? Küsimusele saate vastata kuni 31. augustini.
  Kontakt:elektronpost: mnemoturniir@err.eeautomaatvastaja : 698 89 57postiaadress: Gonsiori 21, Tallinn 15020
  Kuulake pühapäeviti kell 11.05 (kordus kell 21.05)

 • T 20.00
  Rahva Oma Kaitse analüüsib nädala sise- ja välispoliitika sündmusi. Alustame nädala teemaga, seejärel keskendume teistele meedias vastukaja leidnud probleemidele. Otse-eetris on kaks ajakirjanikku, kes ei karda olla kriitilised nii erakondade, poliitikute kui ajakirjanduse hindamisel. Ja lõpuks - see on romantika!
  Saatejuhid Mart Juur ja Andrus Kivirähk


 • "Müstiline Venemaa" on Venemaa ajaloole pühendatud saatesari, mis käsitleb eri külgi ja epohhe Venemaa ajaloo algusest kuni 20. sajandini. Vaatluse all on nii poliitiline ajalugu kui kultuurilugu.Saade on palju kordi valitud kuulajate poolt Vikerraadio lemmiksaateks.
  Saatejuht on David Vseviov, helirežissöör Maris Tombach. Saatel on ka Facebooki lehekülg.
  Kuulake pühapäeviti kell 11.20 (kordus kell 21.20).

 • Most mysteries can be solved by looking at the facts. But sometimes, the facts don’t lead to a logical explanation, and the truth lies somewhere in the unknown… Join Parcast and Crime Junkie’s Ashley Flowers as they dive deep into the strange and surreal to explain some of the world’s most bizarre true crime occurrences in the new series, Supernatural with Ashley Flowers. Every Wednesday, Ashley digs into a different mystifying crime—where the most fitting theory isn’t always the most conventional.

 • Hei, meie oleme Sandra Raju ja Kairi Killing ning antud podcastis räägime inimestega, kes on Sportlandile omaselt “Be 1st” mentaliteediga, tehes kõike oma elus täiskäigul kartmata olla esimene. Olgu tegu sportlase, ettevõtja või muul moel maailmaparandajaga, eesmärk on sukelduda nende inimeste mõttemaailma, kes loovad uusi normaalsusi ja suudavad saavutada uskumatuid tulemusi. Podcastis püüame aru saada, kuidas ka meie - tavainimesed - saaksime nende kogemusi ja harjumusi oma elus rakendada paremate tulemuste saavutamiseks.

 • Viies veerandaeg on Õhtulehe sporditoimetuse korvpallisaade, kus saatejuht Andres Sõber kutsub igal reedel stuudiosse külla inimese, kel kossumäng südamelähedane. Mõnikord harvem juhtub aga nii, et mikrofoni taha satub keegi, kes on palli vaid näpuotsaga puutunud. Üks on kindel – üllatusi jagub igasse saatesse!

 • Kuula netis või lae alla. Arvutisse või taskumängijasse.

 • Äripäeva raadio saated on nüüdsest järelkuulatavad https://raadio.aripaev.ee või Äripäeva raadio äpis! Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

 • Täitsa Pekkis Saates räägime põnevate inimestega nende elust ja asjadest, mis lähevad pekki. Miks need pekki lähevad, kuidas need pekki lähevad ja kuidas sellest kõigest võitjana välja tulla.

 • Vikerraadio üks populaarsemaid saateid "Kuula rändajat" tutvustab maailma kaugeid paiku, nende loodust ja inimesi.2018/2019 hooaeg kannab nime "Rännud kaugetesse maailma nurkadesse".  2019-2020 rännusaated tutvustavad maailma piirkondi, mis asuvad Eestis väga kaugel, eri ilmakaartes. Hooaja alguses kõneleb Hendrik Relve oma seiklustest Borneo saare vähetuntud sisemaal. Seejärel viivad retked Venemaa Kaug-Idasse, Sahhalini ja Kuriili saartele. Hooaja lõpul jõuab rännumees pikale reisile Põhja-Ameerikasse, mis viib idast läände läbi Kanada. Iga eri ilmakaarde viiva reisi lõpus kutsutakse kuulajaid raadiomajasse saate avalikele salvestustele, kus saate autor viib publiku neid põnevaid piirkondi sõnas ja pildis avastama ja kus kuulajad saavad esinejat küsitleda.Kuulake pühapäeviti kell 14.05 (kordus reedel kell 23).

 • Siit leiad Levilas ilmunud artiklite sisse loetud versioonid.

 • Stuudios on naised! Räägime kõigest, mis parajasti hingel - kõik, mis meelel, see ka keelel!
  Saated on eetris siin ja Postimehe naisteportaalis igal laupäeval.

  Meile võib kirjutada aadressil sobranna@postimees.ee, huvitavamad kirjad loeme ette ja anname auhindu ka :) Liituge ka meie Facebookiga!

 • The day’s top stories from BBC News. Delivered twice a day on weekdays, daily at weekends

 • (Apple's Best of 2018) In-depth conversations with people at the top of their game. Jordan Harbinger unpacks guests' wisdom into practical nuggets you can use to impact your work, life, and relationships. Learn from leaders (Eric Schmidt, Simon Sinek, Marc Cuban), entertainers (Moby, Tip "T.I." Harris, Dennis Quaid), scientists (Neil deGrasse Tyson, Bill Nye), athletes (Kobe Bryant, Dennis Rodman, Tony Hawk) and an eclectic array of fascinating minds, from art forgers and arms traffickers to skeptics and psychologists.

 • Kuidas digikanalites paremini ja nutikamalt turundust teha. Praktilist turundusnõu jagavad Sven Nuum ja Teet Torim.

 • Eesti esimeses ja ainulaadses krimitaskuhäälingus võtavad Andres Anvelt ja ajakirjanik Dagmar Lamp ette Eestit raputanud kuritööd.

 • Leiad meid ka enamlevinud taskuhäälingu rakendustest.

  Arvamusfestival toimub iga aasta augusti teisel nädalavahetusel Paides. Tegemist on ärksate ja aktiivsete inimeste kohtumispaiga ja mõttevahetuskohaga Eesti ühiskonnale ja inimestele olulistel teemadel. Festivali eesmärk on tuua kokku erinevaid vaatenurki ja ideid, et arutelude tulemusel sünniks uusi teadmisi, alguse saaksid uued ühiskonna jaoks kasulikud ettevõtmised ning areneks arutelukultuur Eestis.


 • "Uudis+" on päevane uudistemagasin, mis kommenteerib ja analüüsib päevasündmusi nii Eestist kui välismaalt.Saates räägitakse lahti oluliste päevakajaliste sündmuste ja pikemaajaliste arengute tagamaad, põhjused ja võimalikud lahendused. Oma osa on saates ka meedia-, majandus-, regionaal-, kultuuri- ja ühiskonnaelukommentaaridel.
  Saadet teevad Arp Müller, Lauri Varik, Margitta Otsmaa, Mirko Ojakivi, Merilin Pärli ja Madis Hindre.
  Kontakt: uudispluss@err.ee.Saade on eetris E-R kell 12.15.

 • Õhtulehe saadet "Tugitoolis sportlane" külastab igal nädalal üks kehakultuurlane. Olgu ta siis endine või praegune atleet, maailma täielik tipp või alles karjääri alguses. Vestleme spordist. Aga mitte ainult.

 • Armastus on kõige tähtsam osa meie elust. Kuidas see teema meid puudutab ja mõjutab ning millised tunded sellest rääkides meid valdavad, uurivad saatejuhid Elina Naan ja Veiko Tubin koos külalistega.

 • "Futboliit" räägib jalgpallist kodu- ja välismaal. Paeludes nädalast-nädalasse sadu miljoneid inimesi ümber maailma, pakub jalgpall kõneainet aastaringselt ning maailma tippliigad, koondisemängud ja kodune vutt toovad regulaarselt kaasa sündmuseid, kuulujutte ja skandaale, mis väärivad lähemat analüüsimist. Rasmus Raidla ja Raul Ojassaar on valmis seda kõike tegema, kaasates stuudiosse ka asjakohaseid külalisi, et nii Eesti kui maailma jalgpallis ei jääks avamata ükski mädapaise.

 • Neeme Raud. Siin on eetris laupäeviti kell 10.00-11.00.

  Nädalavahetuse mõnus kaaslane, mis sisaldab natuke päevapoliitikat, reisimissoovitusi, aga ennekõike palju elustiili teemasid nagu maailma trendid moes, disainis ja kultuuris.
  Rõhuasetus on aktuaalsetel teemadel nii globaalselt kui Eestis.
  Armastades reisida, annab Neeme Raud ülevaate just neist paikadest, kus ta parasjagu viibib.
  Taustal saatejuhti ennast paeluv džäss, bossanoova ning easy listening.

 • Get WIRED is a new podcast about how the future is realized. Each week, we burrow down new rabbit holes to investigate the ways technology is changing our lives—from culture to business, science to design. Through hard-hitting reporting, intimate storytelling, and audio you won’t hear anywhere else, Get WIRED is the must-listen-to tech podcast that sets the agenda for the week. Hosted by WIRED Senior Writer Lauren Goode.

 • Vikerraadio "Peresaade" räägib perest, paarisuhtest ja kõigest sellega seonduvast. Saadet teevad  pereterapeudid Katrin Saali Saul ja Monika Koppel."Peresaade" kõlab Vikerraadio eetris neljapäeva õhtuti kell 21.05. Saate helirežissöör Anna-Maria Kurrel. Kirjad ja küsimused on oodatud aadressile peresaade@err.ee

 • Raadio Kuku tehnoloogiasaade. Saate põhifookuseks on tarbijaelektroonika, internet, mobiilimaailm jne.


 • "Rahva teenrid" analüüsib nädala sise- ja välispoliitika sündmusi. Alustame nädala teemaga, seejärel keskendume teistele meedias vastukaja leidnud probleemidele. Otse-eetris on kolm ajakirjanikku, kes ei karda olla kriitilised nii erakondade, poliitikute kui ka ajakirjanduse hindamisel.
  Saatejuht on Taavi Eilat või Mirko Ojakivi.
  Kuulake laupäeviti kell 11.05 (kordus kell 21.05 ja 01.00)

 • "Külmavärinad" on kõhedatele lugudele pühendatud taskuhääling, kus Dagmar Lamp ja Heidi Ruul vestavad paeluvaid lugusid krimi- ja paranormaalsete nähtuste vallast nii Eestist kui välismaalt.

  Saada meile ka oma kummituslugusid aadressil kylmavarinad@gmail.com!

 • Sarja temaatika hõlmab humanitaarteadusi, muusikat, teatrit, filmi, kunsti, rahvuskultuuri ning ainevaldkonda, mida tinglikult võiks nimetada ?inimene ja looduskeskond?. Ööülikooli suurim ime on see, et oleme suutnud ühe ilmapuu alla kokku tuua nii erinevaid mõtlejaid. Kõik saavad jääda iseendaks ja kõnelda sellest millest neile teada antud.

 • P 15:00"Reispass" on reisisaade, kus rännatakse mööda kaugeid ja kaugemaid paiku, nauditakse reisimist kogu keha, vaimu ja kõigi kuue meelega, nuusutatakse Päris Elu Hõngu ning räägitakse teadlikumast reisimisest. Lisaks saatekülalistele ning mõtterännakutele mööda eksootilisi maid on fookuses ka erinevad reisimise viisid ning reisimisega seotud praktilised küsimused. Seega on Reispass mõeldud mitte vaid tugitooli-, vaid eelkõige aktiivsele reisijale. Keskmes on inimene ja tänapäev, elu siin ja praegu. Saatejuht Ivo Tšetõrkin on ninast sabani seotud rändamisega. Tema teiseks koduks on Peruu ja Amazonase vihmamets, millest on valminud artiklid, raamat "Minu Amazonas. Jõkke pissimine keelatud!" ning ka ETV reisisari "Õhinapõhised Peruus". Ivo korraldab reise ning viibib suure osa aastast Eestist eemal, seega valmivad paljud saated raadiodokumentalistika ja gonzo-ajakirjanduse vaimus – salvestuskohaks sobib ühtemoodi hästi Havanna tänav, Mehhiko ookeanikallas, Tai "punnvõrr" ning Amazonase sirisev vihmamets. Piilume nurgatagustesse ning avame salauksi, mida pole kirjas üheski reisiraamatus – igal pühapäeval kell 15:05 ning podcastis ja järelkuulamises nii öösel kui päeval.Saate teemaleht Facebookis: https://www.facebook.com/reispassSaatejuhi kontakt teemadeks ning külalisteks: ivo@amazonas.eeKuula Reispassi saateid siit!

 • See pole saade autopededele, vaid lihtsalt inimesele, kes oskab autoga sõita ja kes tahab meie seltsis pool tundi mõnusalt aega veeta. Stuudios on Autogeeniuse autorid nagu Hans Lõugas, Tarmo Tähepõld, Peeter Koppel ja teised.

 • The Apple Events podcast is home to the latest keynote addresses. Listen to announcements of new products and services and browse the archive of past events to relive revolutionary moments in the history of personal technology.

 • 🌟СЛУШАЙТЕ 2-Й СЕЗОН!🌟 «Это Непросто» — подкаст о поиске своего дела, своей профессии. О смелости и отваге, которая для этого требуется, о страхе и сомнениях по пути.

  Я хочу понять, как мы принимаем те или иные решения, откуда берутся мечты и где формируются наши интересы. Что такое успех? Найти ответы на эти вопросы непросто, но мои гостьи говорят, что это того стоит. Давайте разбираться вместе!

  Поддержать подкаст на PATREON @helloksenia Обратная связь etoneprostopodcast@gmail.com Inst @helloksenia

 • Ever wanted to know how music affects your brain, what quantum mechanics really is, or how black holes work? Do you wonder why you get emotional each time you see a certain movie, or how on earth video games are designed? Then you’ve come to the right place. Each week, Sean Carroll will host conversations with some of the most interesting thinkers in the world. From neuroscientists and engineers to authors and television producers, Sean and his guests talk about the biggest ideas in science, philosophy, culture and much more.

 • Podcast inimestest ja sündmustest, mis on muutnud maailma. Heaga või halvaga. Teeme huumorit ja ei võta asju liiga tõsiselt. Uus episood eetris vähemalt ülenädalati. Jälgi meid lahkelt FB's ja instas @tulevikutegijad. Kuulajakirjad very welcome.

 • Autoajakirjanik Veli Rajasaar ja teadus- ja tehnoloogiaajakirjanik Jan-Matthias Mandri võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arutavad oma sõidetud masinate üle ning pakkuvad vahvaid Plekk-Liisudega seotud nippe. Kütame istmed tuliseks!

 • The economy explained. Imagine you could call up a friend and say, "Meet me at the bar and tell me what's going on with the economy." Now imagine that's actually a fun evening.

 • The Top 10 Go-To Podcast for Sleep.
  Can't sleep? Get relaxed with nature sounds to help you sleep.
  Try our new sleep app (iOS) called Slow. https://sleepmeditationpodcast.com

  You spend 1/3 of your life sleeping so do it well.
  Sweet Dreams 😴

 • Autospordisaade Piloot on Kuku raadio eetris igal esmaspäeval. Saade kajastab mootorispordi uudiseid Eestist ja välismaalt.

 • Bloomberg Opinion columnist Barry Ritholtz looks at the people and ideas that shape markets, investing and business.

 • Alexey Sonar — один из самых идейных и активных представителей российской клубной индустрии, диджей, продюсер, совладелец и управляющий лейбла Intricate Records и SkyTop, бессменный ведущий радиопрограммы Skytop Residency на волнах DFM, со стажем ведения клубных эфиров на протяжении 15 лет.

 • Monthly mixes from DJ Nick Warren, covering the best in electronic music. For news, gigs and more music visit www.djnickwarren.com

 • Learn research-tested strategies for a happier, more meaningful life, drawing on the science of compassion, gratitude, mindfulness, and awe. Hosted by award-winning professor Dacher Keltner. Co-produced by PRX and UC Berkeley's Greater Good Science Center.

 • For better of for worse these are the people who changed our world.

 • Award-winning podcast from the QI offices in which the writers of the hit BBC show discuss the best things they've found out this week. 

  Hosted by Dan Schreiber (@schreiberland) with James Harkin (@jamesharkin), Andrew Hunter Murray (@andrewhunterm), and Anna Ptaszynski (#GetAnnaOnTwitter)


 • "Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.Loe siit.
  2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Vivika Ludvig.
  "Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.

 • Jutustab rahulikke lugusid - vahel muinasjutte ja vahel tõestisündinuid. Et oleks mõnus unedemaale rännata :). Kliki #unejutt ja uuri veel!
  Hommikul ärka koos meiega! #hommikujutt.

  Epu muinasjutte leiad raamatutest:
  www.petroneprint.ee/raamatud/volusonad/
  www.petroneprint.ee/raamatud/muinasjutud-armastusest/
  www.petroneprint.ee/raamatud/elas-kord/

  Praegu oleme puhkusel, aga kuulake meie varem salvestatud jutte :).

 • Pühapäev kell 11:00-12:00; kordus kell 17:00-18:00 ja teisipäev kell 22:00-23:00

  Välismääraja on saade välispoliitikast huvitatud inimestele. Tunni vältel võtame tavaliselt arutelu keskmesse kolm teemat. Ikka need, mis lõppeva nädala kõige põletavamad sündmused olid.

 • Unejutud - mõrvad, kummitused, deemonid ja kõik muu. Unejutud podcast on kahe Pärnu tüdruku (Eliise ja Agnes) loodud jutusaade, kus igal kolmapäeval avaldatakse uus osa, milles naised räägivad veini kõrvale kahest päriselt juhtunud ning dokumenteeritud lahendamata müsteeriumist, „huvitavast“ mõrvaloost või paranormaalsest intsidendist.

 • Võrkpallisaade "Kuldne Geim" lahkab igal kolmapäeval Eesti võrkpalli suuremaid rõõme ja muresid. Saadet veab kolmik Rivo Vesik, Uku Rummi ja Karl Rinaldo, kes on küll kõik läbi ja lõhki võrkpalli sees, kuid tegutsevad täiesti erinevates valdkondades. Vesik on endine tippmängija ja nüüdne treener, Rummi kohtunik ja mänedžer ning Rinaldo portaali Võrkpall24.ee vedaja. Lisaks saatejuhtidele aitavad Eesti võrkpalliasju arutada ka saatekülalised.

 • Правильный, комбинированный фид избранных передач, версия 2.3

 • You might think you know what it takes to lead a happier life… more money, a better job, or Instagram-worthy vacations. You’re dead wrong. Yale professor Dr. Laurie Santos has studied the science of happiness and found that many of us do the exact opposite of what will truly make our lives better. Based on the psychology course she teaches at Yale--the most popular class in the university’s 300-year history--Laurie will take you through the latest scientific research and share some surprising and inspiring stories that will change the way you think about happiness. For an even deeper dive into the research we talk about in the show and to sign up to our newsletter visit: happinesslab.fm

 • Esimene eestikeelne kergejõustiku taskuhäälingusaade keskendub põhjalikult meie meelisalale, võttes spordiala võlud ja valud lahti koos sportlaste, treenerite ja muude asjaosalistega.


 • Tim Ferriss is a self-experimenter and bestselling author, best known for The 4-Hour Workweek, which has been translated into 40+ languages. Newsweek calls him "the world's best human guinea pig," and The New York Times calls him "a cross between Jack Welch and a Buddhist monk." In this show, he deconstructs world-class performers from eclectic areas (investing, chess, pro sports, etc.), digging deep to find the tools, tactics, and tricks that listeners can use.

 • Guy Raz dives into the stories behind some of the world's best known companies. How I Built This weaves a narrative journey about innovators, entrepreneurs and idealists—and the movements they built.

 • Pere ja Kodu räägib lapsevanemaks kasvamisest ja kõigest, mis sellel erkordselt ilusal ja vahel ka valusal teel ette tuleb. Jagame kogemusi, komistame, kukume ja tõuseme jälle püsti! Õpime koos, kuidas oma lastele ilus lapsepõlv kinkida ning ema-isa rolli kõrval paarisuhet hoida. Saatejuht on vanemlusmentor ja kahe väikelapse isa Tanel Jäppinen.

 • This is what the news should sound like. The biggest stories of our time, told by the best journalists in the world. Hosted by Michael Barbaro. Twenty minutes a day, five days a week, ready by 6 a.m.

 • Steve Levitt, the iconoclastic University of Chicago economist and co-author of the Freakonomics book series, tracks down other high achievers and asks questions that only he would think to ask. Guests include all-time Jeopardy! champion Ken Jennings, Harvard psychologist and linguist Steven Pinker, and top literary agent Suzanne Gluck. People I (Mostly) Admire is a production of the Freakonomics Radio Network.

 • The Mindset Mentor podcast is designed for anyone desiring motivation, direction, and focus in life. Host Rob Dial has amassed a passionate following of over 2 million social media followers, including business professionals, entrepreneurs, and small business owners with his expertise and passion for helping motivate people to become the best version of themselves. Rob challenges his audience to live a life of love and purpose. Rob has been featured in Forbes and Inc. for his ability to connect with his listeners. Over the past 15 years he has studied with some of the greatest thought leaders of our time like Tony Robbins, Ram Dass, Dr. Joe Dispenza, Jay Shetty and many more. Tune in if you're ready to take your life to the next level.

  Follow Rob on Instagram @RobDialJr https://www.instagram.com/robdialjr/

 • Stand-up koomikute Roger Andre & Daniel Veinbergsi podcast. Maailm läbi kahe noore vaatevinkli. Uus episood, iga nädal. Jälgi meid instas: p2ikesej2nkud.

 • Tahaks elu nautida ja samas ka suuri asju korda saata - aga kuidas? Iga esmaspäev istuvad Victoria Villig & Maria Rannaväli maha, et arutada neid eluliselt olulisi teemasid, jagada oma kogemusi ning õppida üksteiselt. Haara popcorn, sea end mugavalt sisse ja ühine meie piinlikult ausate vestlustega!

 • We talk with foreigners who have made Estonia their home.
  Inspire more open-mindedness by sharing interesting stories and observations that many foreigners with their fresh eyes can offer.

  Get to know us more:
  www.foundinestonia.ee

 • Kuku raadio jalgpallisaade "Vutikohus" hakkab olema eetris neljapäeviti kella 21st. Ott Järvela ja Andres Vaher toovad teieni kõige olulisema jalgpallist.

 • Teadlane ja kirjanik. Popkultuur ja tehnoloogia.

 • Naval on wealth and happiness. On Twitter at @naval.

 • Kuula netis või lae alla. Arvutisse või taskumängijasse.

 • Join intellectual phenomenon Dr. Jordan Peterson and his daughter Mikhaila for enlightening discourse that will change the way you think. This podcast breaks down the dichotomy of life through interviews and lectures that explain how individuals and culture are shaped by values, music, religion, and beyond. It will give you a new perspective and a modern understanding of your creativity, competence, and personality.

 • Every week, we look at a different everyday English phrase or piece of slang in this fun three-minute programme. From BBC World Service

 • Get a daily burst of global illumination from The Economist’s worldwide network of correspondents as they dig past the headlines to get to the stories beneath—and to stories that aren’t making headlines, but should be.

 • Gwyneth Paltrow and goop's Chief Content Officer Elise Loehnen chat with leading thinkers, culture changers, and industry disruptors—from doctors to creatives, CEOs to spiritual healers—about shifting old paradigms and starting new conversations.

 • Every weekday, TED Talks Daily brings you the latest talks in audio. Join host and journalist Elise Hu for thought-provoking ideas on every subject imaginable — from Artificial Intelligence to Zoology, and everything in between — given by the world's leading thinkers and creators. With TED Talks Daily, find some space in your day to change your perspectives, ignite your curiosity, and learn something new.

 • Ott Järvela ja Joosep Susi spordisaade Kukus

 • Неукротимая бригада Сергея Стиллавина обсуждает со слушателями актуальные события, тестирует автомобили, разоблачает бренды, пытается понять психологию мужчин и женщин, и делает ещё много чего увлекательного!

 • Over the years I've interviewed some truly remarkable people, and not all of them are available anymore. I felt it was a disservice to the work to keep these locked up in a vault, so I handpicked some of the best interviews we've had since the beginning of the show and brought them all together for the School of Greatness Hall of Fame.

 • Eesti Ekspress ilmub taas ka neljapäeval! Seda hoopis podcast’ina, kus Ekspressi ajakirjanikud jätkavad lehes kajastatud teemasid, reageerivad vastukajale, viivad kuulajaid kaasa tööpõllule ja toovad mikrofoni ette seni vaikinud osapooled. Intervjuud, audiorännakud, arutelud poliitikast kunstini.

  Telli Ekspress läbi podcast’ide mobiilirakenduse, nii saad kohe teavituse, kui uus episood on ilmunud!

 • The official podcast of the miniseries Chernobyl, from HBO and Sky. Join host Peter Sagal (NPR’s “Wait Wait...Don't Tell Me!”) and series creator, writer and executive producer Craig Mazin after each episode as they discuss the true stories that shaped the scenes, themes and characters. Chernobyl airs Mondays at 9 PM on HBO and Tuesdays at 9 PM on Sky Atlantic. The Chernobyl Podcast is also available to stream on HBO NOW and HBO GO starting Monday, May 6 at 10 PM.

 • "Huvitaja" uurib asju, mis puudutavad meie elukeskkonda ja eluviisi. Ootame kuulajatelt tagasisidet ja teemapakkumisi kodulehele või e-posti aadressil huvitaja@err.ee.  Kuulake teisipäevast reedeni kell 10.05 (kordus kell 01.00). Saadet teevad Krista Taim, Meelis Süld ja Jakob Rosin.

 • Esoteerika. Okultism. Müstitsism. Astroloogia. Spirituaalsus. Vaimumaailm ja nõiakunst. Sellised märksõnad iseloomustavad uue podcasti „Eesti eso” uurimisvaldkonda. Saade keskendub kõigele, mis jääb meie argipäevasest tööle-poodi-koju rütmimustrist väljapoole. Võiks öelda, et saade uurib teemasid, mida on viie meele abil raske kogeda. Selleks läheb tarvis kuuendat, läheb vaja kõhutunnet.
  Esoteerika märgib salajasi teadmisi ning neid „Eesti eso” otsima asubki.

 • State of Mind is a podcast series that tells the intimate stories of the world's best authors, entrepreneurs, athletes and artists, through an immersive audio experience. Hosted by Blinkist's co-founder Niklas Jansen.

 • Caroline Stanbury is divorced, not dead. Remember when you were destined for the spinster life if you found yourself without marital bliss after 40? Forget that! Recently divorced at the age of 44, Caroline is here to let you know that not only is there life after divorce - it can be your best one yet!

 • "Vilja Kiisler küsib" on kõige põletavamaid küsimusi käsitlev saade veebis, mida nüüd saab ka podcastina kuulata, kui Sul pole aega pilti vaadata. Prominentsed ja asjatundlikud külalised räägivad Vilja Kiislerile tõtt ja ainult tõtt, sest mis neil muud üle jääb.

 • R2 hommikuprogrammKirjuta meile saatesse hommikuprogramm[at]err.ee

 • "Edu Valem" üritab leida vastust küsimusele, kuidas saada oma valdkonnas edukaks. Saatejuhid Maxim Tuul ja Siim Semiskar intervjueerivad igas saates toimekaid inimesi, kes jäänud oma tegemistega silma. Saade sünnib koostöös Manta Maja ja Rahajutud.ee portaaliga.

 • Welcome to Pretty Basic, a weekly podcast hosted by two, twenty-something year old best friends and digital creators, Alisha Marie & Remi Cruz. Each week they welcome listeners into their daily life for a special helping of the tea you're not getting from their wildly popular YouTube channels. From fun lighthearted conversations about dating to sharing their tips on how to feel more confident - each week you'll be left wanting more "content, baby, content." New episodes every Wednesday!

 • Profiles, storytelling and insightful conversations, hosted by David Remnick.

 • Первое романтическое аудио реалити-шоу.

  10 участников, среди которых и парни и девушки, на протяжении месяца будут бороться за сердце Героини. Они её видят — она их нет. Все, что ей остается, — слушать голоса.

  audiorealityshow.com

  Email: info@tolktolk.me
  Instagram: @badoo_ru
  Telegram: @audioreality
  Twitter: @Badoo_Russia
  TikTok: @badoo_russia

 • Learn and practise useful English language for everyday situations with the BBC. A weekly instruction manual for saying or doing something in English is published every Thursday.

 • Podcast lapsevanemale, kes on väsinud pidevast võimuvõitlusest oma kodus, aga samas tunneb, et ei soovi oma last kasvatada karistuste, hirmu ja ülemvõimuga.Igal nädalal keskendume ühele vanemlusteemale ja igal nädalal saab vähemalt ühe praktilise näpunäite, et saaksid samm-sammu haaval liikuda rahumeelse vanemluse suunas.

 • привет 😌👋🏻

  меня зовут настя мозговая! в подкасте я буду размышлять на самые разные темы (например, про отношения с собой и другими людьми, саморазвитие, образование, карьеру) и рассказывать о своём опыте. но услышать ты сможешь не только меня. я собираюсь обращаться к интересным людям, которым тоже есть чем поделиться.

  подписывайся, чтобы не пропустить новые эпизоды!

  мой инстаграм- https://www.instagram.com/nastyamozgovaya/
  мой блог- https://anastasiyamozgovaya.com/blog мой патреон-https://www.patreon.com/nastyamozgovaya

  📮 мой e-mail: mozgovayanastasiya@gmail.com

 • Throughout my training and practice as a physician I have come to one very disappointing conclusion: Western medicine isn’t helping people lead better lives. Now that I’ve realized this, I’ve become obsessed with understanding what makes us healthy or ill. I want to live the best life I can and I want to be able to share this knowledge with others so that they can do the same. This podcast is the result of my relentless search to understand the roots of chronic disease. If you want to know how to live the most radical life possible I hope you’ll join me on this journey.

 • Delivered before breakfast, The Economist Morning Briefing tells you what’s on the global agenda in the coming day, what to look out for in business, finance and politics and, most importantly, what to make of it.

  Please subscribe to The Economist for full access to print, digital and audio editions, including the full Economist Morning Briefing:

  https://www.economist.com/briefingoffer

  Digital subscribers to The Economist should log in at https://briefing.economist.com for access to the full Economist Morning Briefing.

 • Groundbreaking Peabody Award-winning conversation about the big questions of meaning — spiritual inquiry, science, social healing, and the arts. Each week a new discovery about the immensity of our lives. Hosted by Krista Tippett. New conversations every Thursday, with occasional extras.

 • A podcast about the automation of everything. Host Jennifer Strong and the team at MIT Technology Review look at what it means to entrust artificial intelligence with our most sensitive decisions.

  Algorithms decide who receives social services, goes to jail, gets into college, qualifies for loans, or lands a job. We also look to AI to read and interpret our emotions, determining whether we’re happy, sad, angry, distracted… or even a threat. Tech Review’s editors and reporters explore the impact of artificial intelligence on the way our future will work.

 • History of the Great War is a weekly podcast that will cover the First World War that occurred from 1914 and 1918. Every week we will be discussing the events that occurred exactly 100 years ago. We will journey from the borders of France in the blistering heat of 1914, to the shores of Gallipoli, to the banks of Somme, to the final knockout attempt by the German army in the spring of 1918.

 • Beginner friendly if listened to in order! For anyone interested in an educational podcast about philosophy where you don't need to be a graduate-level philosopher to understand it. In chronological order, the thinkers and ideas that forged the world we live in are broken down and explained.

 • Luke's English Podcast is an award-winning podcast for learners of English.Listen, learn and have fun while picking up natural British English as it really is spoken.http://teacherluke.co.uk

 • Подкаст от проекта «Будет сделано!» для каждого, кто хочет делать большее за меньшее время, а также жить и работать без стресса. Выпуски в формате интервью с яркими личностями, построившими интересную и эффективную жизнь.

 • The Twenty Minute VC takes you inside the world of Venture Capital, Startup Funding and The Pitch. Join our host, Harry Stebbings and discover how you can attain funding for your business by listening to what the most prominent investors are directly looking for in startups, providing easily actionable tips and tricks that can be put in place to increase your chances of getting funded. Although, you may not want to raise funding for a startup. The Twenty Minute VC also provides an instructional guide as to what it takes to get employed in the Venture Capital industry, with VCs giving specific advice on how to get noticed from the crowd and increasing your chances of employment. If that wasn't enough our amazing Venture Capitalists also provide their analysis of the current technology market, providing advice and suggestions on the latest investing trends and predictions. Join us so you can see how you can get BIG, powerful improvements, fast. Would you like to see more of The Twenty Minute VC, head on over to www.thetwentyminutevc.com for more information on the podcast, show notes, resources and a more detailed analysis of the technology and Venture Capital industry.

 • Build your English vocabulary in six minutes.
  Every Monday join two of our presenters and hear about different ways to develop your vocabulary knowledge and skills.

 • Shaun Galanos is a love coach and the host of The Love Drive Podcast. His guests and he teach communication and intimacy tools for better relationships and more love. He believes that communication and vulnerability are the keys to a more loving and more connected world. Join us.

 • Selected articles from the audio edition of The Economist

 • Музыкант, ди-джей и собиратель винила Нил Тарасов – как бы между прочим, но всегда кстати – в динамичном и разностороннем авторском аудиоблоге с разбором последних релизов, анонсами главных музивентов города и страны, новинками украинской инди-музыки и жанровой эклектикой

 • Relax and fall asleep with Get Sleepy's unique combination of sleep meditation, followed by a calming story that lets you drift off to a peaceful slumber.

 • It's hard to keep up with all the new K-pop releases and even harder to get an insider look at the K-pop industry. Each Monday, join Eric Nam, a long-time veteran in the industry as both a K-pop artist and celebrity personality, as he reviews the week's best new songs and occasionally interviews the artists themselves. If you like K-pop, curious to hear what it's like to be a K-pop artist, or are simply interested in learning more about the industry in general, this is the podcast for you.

  Patreon members receive special perks like ad-free listening! To learn more, visit www.patreon.com/divestudios

  Connect with us on Instagram, Twitter, and Facebook @daebakshow and @thedivestudios.

 • A daily show for everyone who works a regular job and wants to start an income-earning project on the side. In each episode, listeners will hear a different story of someone who's started a side hustle—along with what went well, how that person overcame challenges, and what happened as a result. The show is written and hosted by Chris Guillebeau, the New York Times bestselling author of The $100 Startup, The Happiness of Pursuit, and other books.

 • At Roadmunk, we build a product management platform for product people (beautiful + collaborative roadmapping software); and as part of the product management community, we’ve seen how open product people are to helping their peers. They share their own experiences of working in product, both the good and the bad, in very honest ways. We decided to take the candid conversations that are happening in product communities on Reddit and Slack and Medium – and turn them into an interview podcast. We have really cool interviews coming up with product managers, designers, marketers and the odd engineer, too.

 • Block Stars is a Ripple-produced podcast that shines the spotlight on some of today’s most innovative and impactful thinkers in blockchain from around the world.

 • We have causal theories of reference, perception, knowledge, content and numerous other things. If it were to turn out that causation doesn’t exist, we would be in serious trouble! Causation is so important in fact that it has been said that: “With regard to our total conceptual apparatus, causation is the centre of the centre”, and it has been called called ‘the cement of the universe’. In these lectures you will be introduced to the most influential theories of causation, the motivations for them and arguments behind them, and the problems they face.

 • Welcome to HOW DID I GET HERE, where we live our best lives on the Internet and come out the other side knowing more but not feeling all that much smarter. So come along this weird yet tantalizing ride with your host, Jae of DAY6 and AleXa. You’re welcome. Make sure to subscribe, rate, and review on Apple Podcasts, Spotify, and YouTube (www.youtube.com/divestudios) 'How Did I Get Here?' is brought to you by DIVE Studios. Patreon members receive special perks like ad-free listening! To learn more, visit www.patreon.com/divestudios Connect with us on Instagram, Twitter, and Facebook @thedivestudios #HDIGH #Jae #AleXa #DIVEStudios

 • Kent Raju ja Uku Nurk räägivad turundusest nii, nagu nad seda tunnetavad. Juttu tuleb ikka nendel teemadel, mis meile meeldivad ja südamelähedased tunduvad. Kuna oleme mõlemad pikka aega reklaamiagentuurides töötanud, siis ampluaa on päris lai.

 • Fun videos to inspire, intrigue and stir your imagination from some of the world's leading thinkers and doers onstage at the TED conference, TEDx events and partner events around the world. You can also download these and many other videos free on TED.com, with an interactive English transcript and subtitles in up to 80 languages. TED is a nonprofit devoted to Ideas Worth Spreading.

 • We create guided sleep meditations that help people relax and fall asleep fast. Tracks To Relax is the perfect way to calm you mind and body at bedtime. So get nice and comfortable in a place where you can enjoy a wonderful sleep, slip on your headphones and relax completely as you listen to one of our soothing sleep meditations.

 • Millennial Investing by The Investor's Podcast Network is hosted by Robert Leonard. He talks with successful entrepreneurs, business leaders, and investors to help educate and inspire the Millennial generation, to improve their financial literacy and make better investment decisions, with both their time AND money.

 • «Eesti roimad» on Eesti esimene mõrvataskuhääling, kus Andres Anvelt ja Postimehe ajakirjanik Dagmar Lamp räägivad Eestit raputanud kuritegudest ja siin jõhkrutsenud roimaritest. Oleme jätnud endale vabaduse kannatanute kaitseks teatud detaile muuta.

  Saade on eetris üle nädala neljapäeviti.

 • KD Division - топовый российский диджей и продюсер, автор сотен работ, которые слышны из колонок не только по всей России, но и в ближнем Зарубежье! Автор и ведущий Radio Show - "Countdown Club Mix" выходящее на радио MGDC FM (Москва), где собираются лучшие House & Deep хиты с главных мировых танцполов!

 • Welcome to the Meditation x Attachment with George Haas Podcast (formerly The Meaningful Life). Each episode will explore the connections between ancient Buddhist meditation techniques and modern psychological attachment theory. Learn more at mettagroup.org.

 • The Portuguese Lab is your one-stop podcast to learn European Portuguese (from Portugal). Improve the different skills of the language and learn how to be an independent and successful learner.

 • You might be short on time but you don\\\'t need to be short on midfulness

 • Denis and Katie interview inspiring people on topics around debt, wealth, investing, financing and more. Building wealth is a fundamental principle where there is not enough knowledge - follow them on their journey to pay back all Katie's debt and learn from the masters themselves! Episodes Monday & Thursday, which are perfect for your commute, teach you actionable ways to build your financial life and achieve your dreams. During the episodes, we touch on questions that unlock thought leaders' secrets. Right after that we jump right into the value link round, where we get their take on why people fail, some of the best books or podcasts they recommend and much more!  Support this podcast at — https://redcircle.com/chain-of-wealth-debt-investing-entrepreneurship-wealth-and-more/donations

  Advertising Inquiries: https://redcircle.com/brands
 • Moving Hardstyle Forward is a podcast by Hardstyle Report. Bringing you the latest bangers and the best of hardstyle. Together, we are moving hardstyle forward.

 • Listen to conversations with voice technology experts, and boost your knowledge and technical skills. Learn from #voicefirst professionals about voice interfaces, voice assistants, chatbots, alexa, machine learning, data science and AI. Subscribe on Apple Podcasts, Google Podcasts, and Spotify, as well as Amazon Alexa, Google Assistant, Samsung Bixby and more.

 • "Designing Science" podcast with Arvind Gupta, Founder and Managing director of IndieBio.

  IndieBio is a leading seed-stage life science accelerator program devoted to funding and building startups dedicated to solving humanity’s most pressing problems through biology. We enable the best scientists to become entrepreneurs, and nurture the future leaders of movements and systemic change. Our technology focus is on reinventing the food and water supply chain, medicine, healthcare, diagnostics, agriculture, and biomaterial industries. To date, 94 companies have graduated from the program, with a combined current valuation of over $700M.

  IndieBio is a member of SOSV a $550M global fund focused on lasting impact.

  Follow on www.twitter.com/indbio

  https://m.facebook.com/indiebio/?ref=m_notif&notif_t=feedback_reaction_generic

 • A podcast about the Swift programming language, the evolution of the language and its community. Founded by Chris Lattner, Garric Nahapetian and John Sundell, and run by the Swift community.

 • Chaque jour, Émilie et Rodolphe vous invitent à la découverte d'un disque de musique classique qui a particulièrement retenu leur attention. Parmi les albums qui font l'actualité, le disque du jour est celui qui va vous étonner !

 • Featuring analysis and discourse by hosts Andreas M. Antonopoulos, Dr. Stephanie Murphy, Adam B. Levine, and Jonathan Mohan, episodes feature friendly, in-depth discussions and even-handed interviews.

  Let’s Talk Bitcoin!' is the longest-running English language talk show on the ideas, people and projects surrounding the Bitcoin movement and Cryptocurrency phenomenon.

 • There are questions the internet just can't answer. But that doesn't mean we can't find them.

  On each episode of Underunderstood, we find a question the internet can’t answer — maybe it’s a dead-end Wikipedia page, an abandoned Reddit thread, or an unanswered question on Twitter — and we fill in the gaps. It’s part chat show, part documentary, and almost always surprising.

 • European Portuguese dialogues and articles to practice your listening comprehension while you’re on the run! (From Practice Portuguese)

 • Britain’s best-loved chef shares his expert cooking tips and favourite recipes in this lively weekly chat. Each week Tom discusses different ingredients and recipes with Good Food’s Orlando Murrin and Rosie Birkett. He explains cooking techniques anyone can master, recommends kitchen kit, and suggests a simple recipe for you to cook.

 • Vienna, 1920: Professor Sigmund Freud is known for his interest in the human psyche, but Psychoanalysis is still an emerging field with its share of critics.
  When Constable Karl Gruber seeks out Sigmund Freud’s help in dealing with a gruesome murder case, the professor sees a new opportunity to explore the many facets of human behavior and thinking. Together with his stubborn daughter Anna, Sigmund Freud sets out to help Constable Gruber and solve the unusual and mysterious cases of Vienna.

  We hope you'll enjoy this full-cast audiodrama! You can always find more great productions by visiting our website! Also, stay tuned to this channel for more adventures of doctor Freud and his Daughter Anna!

 • Разговоры на тему .NET во всех его проявлениях, новости, статьи, библиотеки, конференции, личности и прочее интересное из мира IT.

 • Taavi Libe on eetris tagasi! Ent nüüd hoopis podcasti abil, mis viib kuulajad lava taha. Millise lava? Alustuseks mõistagi Eesti Laulu oma. Intervjuud ja palju muud kodumaise muusika suursündmuse telgitagusest! Uus osa igal nädalal ja nii kuni konkursi võitja selgumiseni välja!

 • Hey guys! Welcome to The Wholeness Podcast. This is a sacred safe space I have created for people who are interested in self-development. I was going to call this podcast "From perfection to wholeness" I decided to just go with "The Wholeness Podcast” instead. Enjoy! :)

 • The biggest stars from The Biggest Party On The Planet! Kannon’s unedited, uncut interviews with the most relevant artists on Earth.

 • This podcast includes a series of meditations to help you clear your mind and align your thoughts. Episodes will range from gratitude exercises, positivity, stress relief, manifestation and many others. Start your journey of mindfulness to achieve your goals.

 • Tropeaka's #WHODIS? Podcast reveals everything you've ever wanted to know about the life of an influencer! We ask the real questions that's on everyone's minds. Join us as we peel back the layers to discover what it takes to be #instafamous while taking a juicy look behind the scenes of what it is to be an influencer, including uncovering everything that has cultivated and inspired their journey to date.

  Hosted by Tropeaka's co-founder Caleb Marshall and the friendly-face behind Tropeaka's Social Media, Megon Nazer, it's packed with a whole lot of spontaneous fun and healthy inspo that'll have you hooked.

  About Tropeaka: Conquer The Day The Healthy Way™ with our Powerful Proteins, BCAAs, Protein Energy Bars, Superfoods, Teas & Accessories

  SHOP NOW AT: https://tropeaka.com - Worldwide Shipping - 10% off Your First Order!

 • Raamatusaade "Lappaja" toob kaks korda kuus kuulajani hetke põnevaimad raamatud. Eesti Päevalehe kultuuriajakirjanikud lappavad raamatuid autorite, kriitikute, ajaloolaste ja teistega. Igas saates esitleme üht edetabelit ja räägime lugemisloo, mis parajasti rõõmsaks teeb.

 • From way-new medical breakthroughs to smart daily health habits, doctors and researchers share their discoveries about medicine and well-being onstage at the TED conference, TEDx events and partner events around the world. You can also download these and many other videos free on TED.com, with an interactive English transcript and subtitles in up to 80 languages. TED is a nonprofit devoted to Ideas Worth Spreading.

 • Some of the world's greatest scientists, doctors and medical researchers share their discoveries and visions onstage at the TED conference, TEDx events and partner events around the world. You can also download these and many other videos free on TED.com, with an interactive English transcript and subtitles in up to 80 languages. TED is a nonprofit devoted to Ideas Worth Spreading.

 • Since 2010, The China History Podcast, presented by Laszlo Montgomery presents over two hundred episodes of curated topics from China's antiquity to modern times.

 • The Amateur Traveler is an online travel show that focuses primarily on travel destinations and the best places to travel to. It covers everything from knowing what to put on your Chicago dog when you go to the Windy City to swimming with whales in Tonga. It is a weekly audio podcast and can be found at AmateurTraveler.com

 • The GANGSTERCAST DJ mix series comes from the I'M A HOUSE GANGSTER movement. A HOUSE GANGSTER has the undying commitment and passion for House music, they know that this music is not a trend, it's a culture. The mixes all come from the DJs that follow this culture and love and respect the sound - some are established names on the worldwide scene, some are the future stars of tomorrow, and they all represent the raw, underground essence of real House music. Each mix in the GANGSTERCAST series allows the DJ to present their own take on House music and what it means to them. Featured DJs will include DJ Sneak, Tripmastaz, Ramon Tapia, Doc Martin, The Martinez Brothers, Phil Weeks, Hector Moralez, DJ W!LD, Andrea Oliva, Arturo Garces and many others.

 • The Amateur Traveler is an online travel show that focuses primarily on travel destinations and the best places to travel to. It covers everything from knowing what to put on your Chicago dog when you go to the Windy City to swimming with whales in Tonga.

 • Rein Lang ja Väino Koorberg arutavad selle üle, mis on ajakirjanduses ja mis on selle ümber.

 • Revisionist History is Malcolm Gladwell's journey through the overlooked and the misunderstood. Every episode re-examines something from the past—an event, a person, an idea, even a song—and asks whether we got it right the first time. From Pushkin Industries. Because sometimes the past deserves a second chance.

 • Подкаст обо всем на свете. Легко, с юмором и без купюр

  Получить доступ к VIP-чату https://patreon.com/psy_off
  Видео-версия: https://www.youtube.com/channel/UCcBCeyEg6Y5bGQ0nniVvlPQ

 • "Kuues käik" võtab autoralli MM-i nädalavahetuseti parasjagu toimuva etapi põhjalikult luubi alla - koos asjatundjaga tehakse selgeks, mis hakkab juhtuma ja miks nii juhtus. Samuti vastatakse kuulajate küsimustele - kõik selleks, et Eesti rallisõpradel oleks Ott Tänakule veelgi huvitavam kaasa elada!

 • Tissident podcast kutsub kuulaja sõbrannade omavahelisse jutuajamisse ja avab maailma, milles naistejutud saavad hoopis uue tähenduse. Räägime valehäbita oma ebaõnnestumistest, suhetest, pidutsemisest, karjäärist, muredest ja rõõmudest, seksuaalsusest ja paljust muust, mis parasjagu päevakajaline ja oluline tundub.

  Kõik taskuhäälingus räägitud lood, nimed ja tegelased on väljamõeldud.

 • The Live Awake podcast helps bring you back to your grounded center through reflection and guided meditation.

  This podcast lends a new outlook to some of life's hard landscape. Perspective is everything, and by choosing to live awake to all that blooms in front of us we begin to live a more empowered life where joy becomes our natural state of being rather than something we occasionally stumble upon. Through living awake we become conscious participants in our life’s unfolding.

  At the end of each episode you will be guided through a short meditation on the topic at hand to help loosen the spots we can feel victim to. By doing this we come to understand we can choose not our usual, painful unconscious habits but instead to live from a place of grounded awareness, free from suffering.

  Live awake is for all those devoted to their hearts, devoted to the soul behind their ribs that came here to grow and expand, to all those devoted to learning, respecting and honoring the ways they are being called to do so.

  It is a place where one can come to close their eyes and rest a while on their breath, and see all they trouble and toil alongside is truly a gold lined cloud, holding a message of great hope and learning cradled within it.

 • Советы от экспертов, которые помогут чувствовать себя на все 100.

 • If you've ever wanted to know about champagne, satanism, the Stonewall Uprising, chaos theory, LSD, El Nino, true crime and Rosa Parks, then look no further. Josh and Chuck have you covered.

 • Edmund Burke’i Selts on kodanikeühendus, mille liikmed peavad oluliseks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi – üksikisiku vabadust ja vastutust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid. Seltsi liikmed astuvad vastu ohule, mida kujutavad endast nii poliitilise spektri vasak- kui paremtiivalt pärit totalitaarsed ideoloogiad. Oma seisukohtade tutvustamiseks ja selgitamiseks annab selts välja oma raamatusarja, korraldab loenguid ja kasutab muid haritud avalikkuseni jõudmise vahendeid.

  See acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

 • Criminal is a podcast about crime. Not so much the "if it bleeds, it leads," kind of crime. Something a little more complex. Stories of people who've done wrong, been wronged, and/or gotten caught somewhere in the middle. We are a proud member of Radiotopia, from PRX, a curated network of extraordinary, story-driven shows. Learn more at radiotopia.fm.

 • Join neuroscientist, philosopher, and best-selling author Sam Harris as he explores important and controversial questions about the human mind, society, and current events.

  Sam Harris is the author of five New York Times bestsellers. His books include The End of Faith, Letter to a Christian Nation, The Moral Landscape, Free Will, Lying, Waking Up, and Islam and the Future of Tolerance (with Maajid Nawaz). The End of Faith won the 2005 PEN Award for Nonfiction. His writing and public lectures cover a wide range of topics—neuroscience, moral philosophy, religion, meditation practice, human violence, rationality—but generally focus on how a growing understanding of ourselves and the world is changing our sense of how we should live.

  Harris's work has been published in more than 20 languages and has been discussed in The New York Times, Time, Scientific American, Nature, Newsweek, Rolling Stone, and many other journals. He has written for The New York Times, The Los Angeles Times, The Economist, The Times (London), The Boston Globe, The Atlantic, The Annals of Neurology, and elsewhere.

  Sam Harris received a degree in philosophy from Stanford University and a Ph.D. in neuroscience from UCLA.

 • Hosts John and Hank Green (authors and YouTubers) offer both humorous and heartfelt advice about life’s big and small questions. They bring their personal passions to each episode by sharing the week’s news from Mars (the planet) and AFC Wimbledon (the third-tier English football club). WNYC Studios is a listener-supported producer of other leading podcasts including On the Media, Snap Judgment, Death, Sex & Money, Nancy and Here’s the Thing with Alec Baldwin. © WNYC Studios

 • Kogumispäeviku podcastis räägime põnevate saatekülalistega, kuidas ronida rahatarkuse redelil ülespoole ja jagame praktilisi nippe, kuidas enda ja oma pere rahalist heaolu edendada.

  Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse algatatud Kogumispäeviku podcast on kasvanud välja samanimelisest Facebooki grupist, kuhu on koondunud juba enam kui 30 000 inimest.
  Liitu grupiga 👉 facebook.com/groups/1310707785627509/

 • Autotund: see on saade inimesele, kellel pole PÄRIS ükskõik, millise autoga ta sõidab. Igal nädalal autouudised, sõiduproovid, nõuanded ja nipid. Lisaks räägime liiklusest ja mõnikord isegi ilma autota liiklemisest. Kõike seda teisipäeviti kell 13.

 • SASS HENNO & HELEN VARIK
  Kõik, mis on suhetes valesti... ja osad õiged asjad ka

 • Tahad teada, mida uut ja põnevat toimub mängumaailmas? Oled väsinud lugemast PC- ja konsoolimängude ingliskeelseid ülevaateid ja tahad kuulda värskeid eestikeelseid hinnanguid? Siis on "Puhata ja mängida" just Sulle!