• Sarunas par prasmēm, kas uzlabo dzīves kvalitāti.

 • The official podcast of comedian Joe Rogan.

 • Iespējams, ka tā ir liktenīga nejaušība, ka Rīga ir dzimis viens no 20. gadsimta lielākajiem brīvības filozofiem Jesaja Berlins, kura domas un idejas par brīvību noteica 20. gadsimta filozofisko domāšanu. Berlins bija tas, kurš aicināja brīvību nejaukt ar laimi vai kaut ko citu un kurš cita starpā ir teicis, ka totalitāra vara vispirms iznīcina pirmos brīvas apziņas un ideju cilvēkus.

  Raidījums “Brīvības bulvāris” reizi nedēļā piedāvās tikšanās un sarunas ar cilvēkiem, kuru domas un idejas liek varbūt mums pašiem kļūt gudrākiem.

 • The Mindset Mentor™ podcast is designed for anyone desiring motivation, direction, and focus in life. Host Rob Dial has amassed a passionate following of over 3 million social media followers, including business professionals, entrepreneurs, and small business owners with his expertise and passion for helping motivate people to become the best version of themselves.
  In this podcast, Rob blends neurology, neurobiology, psychology, early childhood development, cognitive behavioral therapy so that you can understand the way your brain and body work together, because when you understand yourself, it makes it much easier to make a plan to change and succeed. When you master your mindset, you master your life.
  Over the past 15 years, he has studied with some of the greatest thought leaders of our time like Tony Robbins, Ram Dass, Dr. Joe Dispenza, Jay Shetty, Andrew Huberman and many more.
  If you're ready to take your life to the next level, are searching for more purpose or you just need extra inspiration or motivation, tune in to The Mindset Mentor Podcast.
  Follow Rob on Instagram @RobDialJr https://www.instagram.com/robdialjr/

 • Правильный, комбинированный фид избранных передач, версия 3.0

 • «Что случилось» — новостной подкаст «Медузы». Он выходит каждый день, кроме субботы и воскресенья. Мы не пытаемся рассказывать обо всех событиях дня. Каждый выпуск посвящен одной теме, которая еще долго будет влиять на нашу жизнь. Ведущий — журналист Владислав Горин.

 • A few years ago I was a broke, university dropout, at 18 I built an industry leading social media marketing company, and at 27 I resigned as CEO. At 28 I co-founded Flight Story – a marketing and communications company, and thirdweb - a software platform, making it easy to build web3 applications. I then launched private equity fund, Flight Fund, to accelerate the next generation of European unicorns. During this time I decided to launch 'The Diary Of A CEO' podcast with the simple mission of providing an unfiltered journey into the remarkable stories and untold dimensions of the world’s most influential people, experts and thinkers. Thank you for listening.
  My New Book: https://g2ul0.app.link/DOAC
  IG: https://www.instagram.com/steven
  LI: https://www.linkedin.com/in/stevenbartlett-123

 • Katram no viņiem bija atšķirīgs ceļš uz ārpolitiku. Tomass auga diplomāta ģimenē. Aivaram patika Rolling Stones un Led Zepellin un tāpēc viņš klausījās «aizjūras balsis». Pauls dzīvoja ASV, bet gribēja saprast, kas notiek Latvijā. Taču visus trīs vieno interese par pasaulē notiekošo un pārliecība, ka mums visiem ir jāsaprot globālie procesi, kas mūs ietekmē. Tagad Tomass, Aivars un Pauls ar savām dažādām pieredzēm un skata punktiem tiekas vienā raidījumā, lai diskutētu un dalītos ar iespaidiem un zināšanām. Raidieraksts tapis pateicoties mediju atbalsta fonda ieguldījumam no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022

 • Swedbank Private Banking ir vairāk nekā 20 gadu pieredze Latvijas finanšu sektorā. Klientu apkalpošanu un konsultācijas nodrošina pieredzējusi profesionāļu komanda - privātbaņķieri, klientu apkalpošanas speciālisti, finanšu, ekonomikas un citu jomu eksperti, kuri savās zināšanas dalās arī Swedbank Private Banking podkāstā.

 • Как появление ребенка меняет жизнь? Как оставаться хорошим родителем, не отказываясь от собственных желаний и амбиций? Становится ли проще с каждым следующим ребенком и каково это — быть отцом в декрете? Ответы на эти и многие другие вопросы ищет молодая мама и подкастер Аня Ковалева. Откровенно говорим с родителями на важные темы и собираем советы и лайфхаки от экспертов.

  Это подкаст студии студии «Шторм» — https://brainstorm.fm/
  И на наш телеграм-канал — https://t.me/soundslikeme
  Сотрудничество и реклама: [email protected]

 • Life lessons from the greatest thinkers on the planet with Chris Williamson. Including guests like David Goggins, Dr Jordan Peterson, Sam Harris, Jocko Willink, Dr Andrew Huberman, Dr Julie Smith, Steven Bartlett, Ryan Holiday, James Clear, Robert Greene, Balaji Srinivasan, Steven Pinker, Alex Hormozi, Douglas Murray, Chris Bumstead, James Smith, Dr David Sinclair, Mark Manson and more. Understanding the world is hard. This podcast will help.

 • Daudzi teiks, ka ģimene ir pats svarīgākais mūsu dzīvē. Lai steidzīgajā ikdienā par to neaizmirstu, piedāvājam pavadīt stundu "Ģimenes studijā", tiecoties kļūt zinošāki, radošāki un viens otram tuvāki.

 • Подкаст о медицинских открытиях, которые изменили мир.

  Педиатр Фёдор Катасонов рассказывает, как врачи учились лечить болезни, которые раньше считались приговором, решались на новые операции и открывали — иногда случайно — лекарства, без которых мы не представляем себе современную жизнь.

  Новые эпизоды — по средам раз в две недели.

  Это подкаст студии «Либо/Либо».

  Instagram студии: @libolibostudio

  YouTube канал студии: ЛибоЛибо

 • «Омерзительная мифология» — неприлично откровенный подкаст, который поможет разобраться в мифах разных народов.

  Каждый выпуск Любовь Леднева рассказывает о богах и героях такое, чем сами они делиться не стали бы. В первом сезоне разбираемся со вспыльчивыми олимпийцами, во втором со мстительными египтянами, а в третьем — с воинственными скандинавами. А дальше больше: шумеры, индийцы, славяне… Будет мерзко!

  Этот подкаст создан студией Red Barn

 • Mūsu redzes lokā aktuālo notikumu analīze Latvijā un pasaulē: politiskās diskusijas, ekonomikas, sociālo u.c. problēmu analīze, amatpersonu izvaicāšana, pētnieciskie raidījumi. Tāpat studijā kopā ar ekspertiem izvērtējam un komentējam politiskās, ekonomiskās un sociālās norises Latvijā. Klausītājus viedokli aicinām izteikt "Brīvajā mikrofonā".

  „Krustpunktā” komanda pārbauda informāciju, kas radījusi aizdomas par negodīgu rīcību, un bieži vien veic savu žurnālistisko izmeklēšanu.

 • Esi sveicināts Tele2 podkāstā “Bez Limita”. Šis ir podkāsts, kurā ar ekspertiem runāsim par mums svarīgām tēmām. Jēgpilnu interneta lietošanu jeb to, kā modernās tehnoloģijas ietekmē mūsu ikdienu – attiecības, darbu, ģimenes dzīvi un veselību. Kā arī interesantiem uzņēmējiem par personības lomu biznesā, jo kā nekā - bizness sākas ar cilvēku! Podkāstu vada Kristīne Virsnīte.

 • Kad bize vaļā, tad ir arī vējš matos un jūra līdz ceļiem. Reizi nedēļā Kārlim, Edgaram un Dāvim ir visi trīs. Tad tiek ieslēgti arī mikrofoni.

 • Katru piektdienu Ir žurnālisti izskaidro, apspriež, reizēm arī iesmej par nedēļas politiskajiem un sabiedriskajiem notikumiem. Atklāj gan notikumu, gan pašu darba aizkulises, kurām neatrodas vieta tradicionālajā drukātā žurnāla rāmjos. Raidījuma pastāvīgie dalībnieki ir žurnāla komentētāji Aivars Ozoliņš un Pauls Raudseps, kam katru nedēļu pievienojas viens komandas žurnālists, kurš padziļināti pētījis kādu no aktuālajiem tematiem.

 • Two plus-size models & body activists here to get real and candid about living your most confident life. Get ready for powerful conversations that will leave you laughing, motivated, and inspired.

 • Накликали беду – подкаст о самых громких киберпреступлениях компьютерной эры.

  Как люди совершают преступления, не выходя из своих комнат? Компьютерные технологии позволяют им похищать данные кредитных карт, обваливать биржи криптовалют и сводить с ума вашу кофеварку или пылесос.

  Каждую неделю тру крайм-блогер Маруся Черничкина и креатор Илья Рябов будут расследовать знаменитые киберпреступления. А эксперты по кибербезопасности расскажут, как защитить свои данные и устройства от атак и утечек.

  Ведущие:
  Маруся:
  youtube.com/@chernichkina.marusya
  t.me/iiaquamarieii
  vk.com/chernichkinamarusya

  Илья:
  twitter.com/ilyaliya
  t.me/ryabovoy

  Этот подкаст сделан в студии «Богема»: https://t.me/bogema_prod

 • «Никакого правильно» — это депрессивный стендап о ментальном здоровье, родительстве и правах женщин. Ксения Красильникова и Маша Карнович-Валуа разговаривают о том, что каждый и каждая имеет право на сложные чувства, на поиск способов обходиться с ними, а еще на личные убеждения и свободу.

  Приходите к нам в инстаграм: @no.pravil.no
  По поводу партнерств пишите на [email protected]

 • Dažreiz mēs mēdzam jautāt: “Vai tas ir normāli, ka mēs jūtam skumjas tik ilgi? Ka dusmojamies? Ka iemīlamies un tad atkal vairs nemīlam? Ka jūtam trauksmi bez acīmredzama iemesla? Ka nevaram iziet no mājām, nepārbaudot, vai aizslēdzām durvis… Ka draugi noliedz depresiju un saka, viss jau ir kārtībā…”

  Podkāstā īsti terapeiti sarunājas ar reāliem cilvēkiem par viņu problēmām.

  Savukārt iknedēļas raidījumā meklēsim atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar psihisko veselību, psiholoģiju, psihoterapiju un dzīves kvalitāti kā tādu. Kopā ar studijas viesiem mēģināsim “normalizēt” jeb izskaidrot, kas ir un kas nav normāli, un kāpēc psihologi vai psihoterapeiti reizēm izvairās no šī vārda.

  Vai tas ir normāli, ka vīrietis ir neizlēmīgs, bet sieviete ambicioza? Vai tas ir vai nav normāli, ka vairs negribas darīt darbu, kurš ir tik ierasts, bet no kura nav drosmes aiziet, kaut arī gandarījumu nejūtam? Jā, arī tā mēs varam jautāt, jo raidījumā aplūkosim visdažādākos tematus, kuri iekļauj arī sociālpsihooģisko skatījumu. 

  Raidījuma viesi būs nozares profesionāļi – psihologi, psihiatri, psihoterapeiti un citi speciālisti. Klausītājus aicināsim iesūtīt jautājumus un aktualizēsim tos raidījuma laikā.

 • Welcome to the RealLife English podcast! For over 10 years, RealLife English has helped millions of learners just like you from virtually every country to go beyond the classroom and live, speak and master English in the Real World. We’ve been able to do this through our unique method: The RealLife Way, which consists of three simple, but powerful components:

  Mindset: How to think like a successful English speaker
  Method: How to live, speak and master English in the Real World
  Mastery: How to become a confident Global Citizen

  In this podcast, you will listen to fun and dynamic English conversations with me and other experienced fluency coaches. These lessons are designed to help you become a confident, natural English speaker AND Global Citizen.

  You will learn:

  - The vocabulary, phrasal verbs, idioms, and slang that you ACTUALLY need to know
  - How to understand fast-spoken English from various native and advanced non-native fluency coaches
  - Native pronunciation and Connected Speech (How natives reduce, cut and connect the sounds)

  And so much more!

  By the way, to get the best experience with our podcast, we highly recommend you listen to it on the RealLife English App. With every episode you get a full, interactive transcript and vocabulary definitions. That way, you won’t miss a single thing! Just search for RealLife English in your favorite app store.

  Subscribe to this podcast so you don’t miss a single new episode. Aww yeah!

  Download the App:
  https://reallifeglobal.com/app/

 • Best-selling author Mark Manson brings his irreverent, hard-hitting style right to your ear holes with life advice that doesn't suck.

  Featuring a mix of guest appearances, burning reader questions, and solo shows with just Mark and a microphone, The Subtle Art of Not Giving a F*ck Podcast explores all the uncomfortable questions that, if you're brave enough to ask yourself, might just change your life.

  Whether it's your relationship, career, health, wealth, or happiness, Mark tackles it all with refreshing honesty and a dash of foul-mouthed humor.

 • Learn and practise useful English language for everyday situations with the BBC. Your weekly instruction manual for saying or doing something in English is published every Thursday.

 • Portāla LSM.lv raidieraksts LSMnīca – vieta jautājumiem, viedokļiem un sarunām

 • We're Dropouts! We're basically friends you can put in your ears and take anywhere, so come hang out with your favorite degenerates!
  For advertising opportunities please email [email protected]  

 • Документальная аудиодрама от создателей У Холмов Есть Подкаст.

  Клуб 27 - самый закрытый и элитный клуб в истории. Чтобы попасть в него нужно стать звездой рок-н-ролла и… умереть в 27.

  Джимми Хендрикс, Дженис Джоплин, Джим Моррисон, Курт Кобейн и Эми Вайнхаус… вот только некоторые из имен участников.

  В каждом сезоне мы погружаемся в историю одного из членов Клуба 27 и разбираемся, что стоит за одним из самых таинственных феноменов в поп культуре.

 • True stories for English speakers learning Spanish. From the makers of Duolingo, the most popular language-learning app, comes a new podcast that delivers fascinating real-life stories in easy-to-understand Spanish with English narration. These are not language lessons; they’re life lessons through language. Hosted by Martina Castro, co-founder of NPR’s Radio Ambulante.

 • kā nu gadījās, kā nu ne, Artūrs, Santa un Letīcija ir apvienojuši spēkus, lai izklaidētu Tevi un Sevi. nobīde ir dvēsles stāvoklis, tā nav par neko konkrētu, tāpēc fasten yo' seatbelts - let's do this.

  atrodi mūs šeit: https://www.nobide.lv/

 • Follow along Alex Cooper and the Daddy Gang as they exploit the details of their lives, making you feel a hell of a lot better about yours. Relationships, sex, social scenes, embarrassing moments, and more are all addressed here on CALL HER DADDY. See you f****** Wednesday.

 • Viens no jaunās ”Delfi TV” sezonas intriģējošākajiem projektiem būs desmit podkāstu sērija ”Visas labas”, kurā trīs pazīstamas žurnālistes – Alina Lastovska, Olga Dragiļeva un Anastasija Tetarenko-Supe (LETA) – vētīs sievietes lomu Latvijas sabiedrībā. Tajā žurnālistes pievērsīsies tādiem tematiem kā mīti un aizspriedumi par sievietēm, viņu spējām, piemērotību dažādiem amatiem un nodarbēm, kā arī centīsies veicināt izpratni par feminismu un dzimumu līdztiesību.

 • Педагог Дима Зицер отвечает на вопросы родителей, учителей, детей — всех, кому важны и интересны детско-взрослые отношения.

  О том, как получать от этих отношений настоящее удовольствие, как сделать совместную жизнь с детьми комфортной, яркой, тёплой, счастливой для всех, как не мучать их и самих себя, как вести себя в самых разных ситуациях.

  «Любить нельзя воспитывать»: где будет стоять запятая, зависит от нас.

 • Courtland and Channing Allen interview the ambitious indie hackers who are turning their ideas and side projects into profitable online businesses. Explore the latest strategies and tools founders are using to capitalize on new opportunities, escape the 9-to-5 grind, and create their own personal revenue-generating machines. The future is indie!

 • Оу, привет всем диванным криминалистам. Это тру-крайм подкаст о маньяках, серийных убийцах и прочих неприятных личностях.

  🔞 | Мы здесь не бьюти-боксы распаковываем. Только трукрайм, только хардкор.

 • Литературно-терапевтическое аудиошоу доцента МГУ Бориса Прокудина и психолога, арт-терапевта и клоуна Филиппа Жевлакова. В подкасте Филипп и Борис обсуждают литературные произведения, их авторов и героев с точки зрения современной психологии.Наша цель — на примере жизни героев выпусков нащупать личные и социальные проблемы. А после попробовать найти их решение, чтобы помочь себе и слушателям стать немного счастливее.

  связаться: [email protected]
  следить и взаимодействовать:
  inst @palec.bazarova
  tg @palecbazarova
  vk @palec.bazarova

  поддержать:
  https://boosty.to/palec_bazarova
  https://www.patreon.com/palec_bazarova

 • Что пришлось пережить ученым, прежде чем их признали великими: от проблем в школе и насмешек до нищеты и преследований.

  Второй сезон подкаста выходит при поддержке госкорпорации «Росатом» и ее просветительского проекта Homo Science, а ведущий сезона — директор Музея истории науки и техники Дмитрий Якубов.

  Это подкаст проекта «Гусьгусь». «Гусьгусь» — детское приложение с лекциями, подкастами, сказками и колыбельными. В нем лучшие ученые и эксперты рассказывают о Древнем мире и космосе, «Гарри Поттере» и муми-троллях, классической музыке и мемах. А еще в приложении можно послушать первый сезон подкаста «Наука и смелость» — про астронома без носа Тихо Браге, физика-революционера Альберта Эйнштейна, польского монаха Николая Коперника и других замечательных ученых.

  Приложение «Гусьгусь» можно скачать в App Store или Google Play.

 • Дела - это криминальный подкаст, в котором мы исследуем реальные преступление и людей, связанных с преступными событиями, и затронутых ими.

 • «Вид на Кремль» — подкаст «Медузы» о российской политике. Ведущие — опытные наблюдатели за Кремлем: эксперт по экономической политике, социолог Александра Прокопенко и журналист Андрей Перцев.

 • Подкаст, в котором мы вспоминаем старое, чтобы подготовить вас к новому. Фильмы, видеоигры, сериалы, комиксы и многое другое.

  Подкиньте нам копеечку из России — https://donatty.com/pashapony
  Подкиньте нам копеечку из заграницы — https://destream.net/live/podcastCBR/donate

 • Подкаст Rus.Delfi.lv о том, чем живет латышский мир. От традиций и привычек до странных увлечений и феноменов культуры.

 • Подкаст Соколовского - еженедельные встречи Александра с интересными гостями. Разговоры о бизнесе, жизни, образе мышления и будущем, в котором мы все окажемся. Крутые истории и мысли, заставляющие задуматься.

  https://t.me/sokolay

 • Raidījums par interesantākajiem notikumiem aiz robežām un jūrām.

  Katru otro nedēļu trešdienās aptuveni pusstundu “Komandcentrā” pievēršamies gan Latvijai tuvākām un pazīstamākām valstīm, gan izceļam interesantas aktualitātes citos pasaules nostūros. Tēmas neizbēgami skar pasaules politikas svarīgos spēlētājus ASV un Krieviju, kā arī “karstos punktus” un interesantus notikumus politikas perifērijā.

 • Химик Иван Сорокин рассказывает, как новые материалы и необычные химические реакции помогают создавать игрушки. В каждом эпизоде — опыт, который можно провести в домашних условиях (но только вместе со взрослыми!)

  «Кандидат игрушечных наук» выходит в приложении «Гусьгусь»! «Гусьгусь» — это аудиоприложение с лекциями, подкастами и сказками для детей.

  Подкаст подготовлен при поддержке «Яндекс Маркета»

  Реклама. ООО «Яндекс» (еrid: Pb3XmBtzssioQzYZwfdEtGgBw3LAuxKBqeJs4Hv)

 • Give us a minute and we'll give you a hot tip about English. Grammar, vocabulary, pronunciation. There's so much to learn! All taught by your favourite BBC Learning English staff!

 • Žurnālista Jāņa Dombura autorraidījums Latvijas Televīzijā un LSM.lv – sabiedrībai nozīmīgas diskusijas ar politiķiem, amatpersonām, dažādu jomu personībām un lietpratējiem par cilvēkiem un valstij, nacionālā un starptautiskā mērogā būtiskiem jautājumiem.

 • The world’s most popular history podcast, with Tom Holland and Dominic Sandbrook.


  They question the nature of Greatness, why the West no longer has civil wars and whether Richard Nixon was more like Caligula or Claudius. They're distilling the entirety of human history, or, as much as they can fit into about fifty minutes.


  Join The Rest Is History Club (www.restishistorypod.com) for ad-free listening to the full archive, weekly bonus episodes, live streamed shows and access to an exclusive chatroom community.


  Here are some of our favourite episodes to get you started:


  WATERGATE/NIXON apple.co/3JrVl5h

  ALEXANDER THE GREAT apple.co/3Q4FaNk

  HARDCORE HISTORY'S DAN CARLIN apple.co/3vqkGa3

  PUTIN & RUSSIA apple.co/3zMtLfX

 • The stories you tell yourself on a daily basis determines the person you will become.The good, the bad, the negative, the positive, the uplifting, the draining – they’re all part of the equation. But YOU are the author of your life story – so, what story are you writing?

  Top Podcaster & Best-selling Author Lewis Howes brings you the The Daily Motivation Show, where you’ll hear from industry-leading experts, you’ll learn proven principles, and you’ll discover life-changing ideas that will help you get motivated and STAY motivated.

 • Sarah is a journalist obsessed with the past. Every week she reconsiders a person or event that's been miscast in the public imagination.

 • I’m Jay Shetty host of On Purpose the worlds #1 Mental Health podcast and I’m so grateful you found us. I started this podcast 5 years ago to invite you into conversations and workshops that are designed to help make you happier, healthier and more healed. I believe that when you (yes you) feel seen, heard and understood you’re able to deal with relationship struggles, work challenges and life’s ups and downs with more ease and grace.

  I interview experts, celebrities, thought leaders and athletes so that we can grow our mindset, build better habits and uncover a side of them we’ve never seen before. New episodes every Monday and Friday. Your support means the world to me and I don’t take it for granted — click the follow button and leave a review to help us spread the love with On Purpose. I can’t wait for you to listen to your first or 500th episode!

 • For a decade, Dave Asprey, “the father of biohacking,” elevated what you knew about the capabilities of your mind and body across a thousand episodes of Bulletproof Radio. Now, he’s evolving it even further in his plan to upgrade humanity. You’re invited to expand your knowledge, explore your own performance and embrace possibility with The Human Upgrade™.

  You’ll meet bright thinkers and radical doers who push the boundaries of science, technology, personal development, and human performance in every way imaginable. You’ll learn from experts around the world who elevate what it means to be human.

  Every guest you listen to, every topic you learn about, every new idea you discover on this podcast moves you forward.

  Join The Human Upgrade™ with Dave Asprey on this next evolution to upgrade your mind, body and life. 

 • Populārzinātnisks radiožurnāls, kas aptver dažādas zinātnes nozares, izzina dabu, ekoloģiju, ģeogrāfiju, ornitoloģiju, zooloģiju, astronomiju, arheoloģiju, vēsturi, ielūkojas zinātnes un tehnikas sasniegumos, izcilu personību dzīvē un darbībā. Īpaša uzmanība veltīta latviešu zinātnieku sasniegumiem pasaulē un Latvijā.
  Katrā raidījumā kopā ar pētniekiem iztirzājam „galveno tematu”, uz sadarbību aicinot arī savus klausītājus, vai kā citādi uzklausot cilvēku viedokļus un jautājumus.

 • Welcome to The Home Staging Show! This is a podcast about all things home staging, real estate, selling a house and creating a beautiful home to live or to sell. You can find out more about the show at staged4more.com/podcast.

 • Welcome to Giggly Squad. Each week, Hannah Berner and Paige DeSorbo make fun of everything, but most importantly themselves. They discuss pop culture, fashion trends, television, horoscopes, mental health, dating, and expose their personal lives. Also, they can't be managed.

  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • No pirmdienas līdz ceturtdienai pusstundu ilgā raidījumā kopā ar dažādu nozaru speciālistiem, kā arī “Delfi” un citu mediju žurnālistiem aicinām skatītājus spriest par kādu aktuālu tematu – politiķu lēmumiem un to sekām, amatpersonu rīcību un tās motīviem, pārmaiņām sabiedrībā un tās virzītām iniciatīvām, pasaulē notiekošo un tā ietekmi uz Latviju, sasniegumiem un zaudējumiem sportā, kultūras personībām un procesiem.

 • Хотите отправиться в настоящее морское путешествие? И узнать о хитрых корсарах, отважных мореплавателях и первооткрывателях? Нет ничего проще! Всего-то и нужно – пройти сквозь волшебную карту-портал, что висит на стене в мастерской Старого Боцмана. С помощью этой карты кто угодно может оказаться где угодно. Осталось только найти мастерскую! Дорогу туда вам покажут воспитанники Академии парусного спорта Света и Витя. Вперед!

  Слушайте «Тайны старой карты» в эфире Детского Радио и этом подкасте!

 • I make daily Andrew Tate Motivational Clips to inspire people!

  https://anchor.fm/ben-arp4/message

  DONATE TO KEEP AD FREE FOR LIFE 🫡

  https://cash.app/$BenjaminLeeArp

 • Sleep better, reduce stress and anxiety, and feel happier about your life. If you yearn for simpler calmer days, settle yourself down to explore the rich tradition of meditation for your modern life. Journey through a weekly theme to gain insight and understanding of the biggest stressors of our time. Be guided in a brief mini-meditation using a time-proven meditation technique in each episode to sleep better, manage anxiety, and improve mental focus. Described by listeners as a daily therapy session with certified meditation and yoga teacher, Mary Meckley

 • Melvyn Bragg and guests discuss the ideas, people and events that have shaped our world.

 • Oficiālais Ghetto Games podkāsts ar Antonu Semeņaku, Raimondu Elbakjanu, Edgaru Gertneru un personībām, kurām ir, ko teikt. Motivējošas sarunas par sportu, biznesu, kultūru un citām tēmām, kas iekustina klausītāju.

 • Spurgeon Dunbar and Zack Courts co-host in-depth conversations about the most exciting topics in the world of motorcycles. Produced by RevZilla's Media & Content team, Highside/Lowside features the insights and opinions of the most prominent moto-minds in podcasting.

 • Decoder Ring is the show about cracking cultural mysteries. In each episode, host Willa Paskin takes a cultural question, object, or habit; examines its history; and tries to figure out what it means and why it matters.


 • Philosophy for our Times is a free philosophy podcast bringing you the latest talks and debates from the world’s leading thinkers. We host weekly episodes on today’s biggest ideas in news, society, culture, politics, science and arts. Subscribe today to never miss an episode.

 • Every Monday morning step into the office of iconic psychotherapist Esther Perel and listen in as real people in search of insight bare the raw, intimate, and profound details of their stories. From breakups and open relationships to workplace conflicts and fractures in the family, it’s a place to hear our own stories reflected in the lives of others. So…where should we begin? Part of the Vox Media Podcast Network.

 • The life, money, and career podcast for 20-somethings. Hosted by Erin Confortini and Grace Lemire. New episodes every Monday.Erin Confortini is a Gen Z personal finance creator that built her audience around sharing transparent and relatable money content for women in their 20s. Grace Lemire is a Gen Z personal finance & lifestyle creator sharing the ins & outs of her financial life & her life as a FT biz owner.Join the community over on Instagram & TikTok!https://www.instagram.com/girlstalkmoneypodhttps://www.tiktok.com/@girlstalkmoneypodBiz Inquiries: [email protected]

 • Речь пойдет о детях с аутизмом, алалией, задержкой речевого развития, синдромом дефицита внимания с гиперактивностью и школьниках с трудностями в обучении. Ведущая: Виктория Ефимова — психофизиолог, доктор психологических наук, руководитель детской неврологической клиники "Прогноз" и центра "Логопрогноз", доцент кафедры возрастной психологии и педагогики семьи РГПУ им. А.И.Герцена, автор книг и статей.

  #аутизм #сдвг #рас #особыедети #алалия

 • Learn French naturally through topics that matter
.
  You can find all the transcripts at https://innerfrench.com
  Do you enjoy our podcast? Let us know! https://ratethispodcast.com/innerfrench/

 • The Wizard Liz, persephonesmind, Spotify podcast
  (Just to say that i'm not the Wizard Liz or persephonesmind, i'm just a fan, uploading her vids into Spotify. To see her vids go on The Wizard Liz youtube, follow her plus to give her support, she is the best, in mental health, turning you into a bad beech and i just want to share her words)

 • Secrecy in the entertainment industry is dangerous and it’s time to reveal what is really happening behind the scenes. Why is there so much evil in Hollywood? Who is protecting these monsters? How are victims being silenced? Well, The Let’s Get Into It Podcast series answers those questions and exposes some of the darkest stories in entertainment. It is time to create a safe space for these entertainers and influencers to share their devastating experiences that you won’t believe. 
  Your host, investigative journalist, Sloan Hooks, is known for uncovering the truth on YouTube about some of your favorite stars such as Eugenia Cooney, Perez Hilton, HRH Collection, and Nickelodeon star Alexa Nikolas. The guests are survivors, outcasts, and people who are fed up with how they’ve been portrayed in the media and online. Sloan gives them the opportunity to open up about their instances of exploitation and moments of abuse at the expense of others. Reporting the truth has made Sloan the target of social media challenges, now he’s challenging his guests in-person, they don’t get to hide behind their false narratives any longer. 
  In each episode of the podcast, Sloan is creating an honest, open, yet safe space for these entertainers to finally be able to share their traumatic experiences in the industry in a raw and unfiltered way. Sloan isn’t afraid to ask the hard hitting questions everyone has been wanting to know, face to face. Perez Hilton is confronted about his history of hate and Alexa Nikolas shares her traumatic experience with producer Dan Schneider. Controversy, exploitation, abuse, pain, humiliation, my guests have been through it all, some which are very public and some which you’ll hear about for the first time. Sloan has done his research and is ready to confront these people head on. So, let’s get into it.

  For advertising opportunities please email [email protected]  
  We wanna make the podcast even better, help us learn how we can: https://bit.ly/2EcYbu4 
  Privacy Policy: https://www.studio71.com/us/terms-and-conditions-use/#Privacy%20Policy

 • Welcome to the Official Tate Speech Podcast. Listen on the go to the latest Tate Speech and Emergency Meeting Podcast episodes from Andrew Tate & Tristan Tate.

  ⚠️ UNLIMITED FREE KNOWLEDGE ⚠️
  https://tatespeechtv.com/tate-newsletter-pod

  🎬 WATCH THE FULL VIDEO HERE 🎬
  www.tatespeechtv.com/tate-speech-rumble-pod

  🌎 JOIN THE REAL WORLD 🌎 
  www.tatespeechtv.com/the-real-world-pod

 • Четвертый сезон «Трассы 161» называется «Дорога костей» и посвящен истории, которая произошла на полюсе холода — в Оймяконской долине. Двое друзей, едва отметивших совершеннолетие — Влад и Сережа — решили втайне от родных отправиться в опасное путешествие. Они планировали проехать на подержанной «Тойоте» две тысячи километров между Якутском и Магаданом. Но через день после начала пути, когда температура в Якутии опустилась ниже минус сорока, друзья перестали выходить на связь.

  Поддержать работу «Холода» можно здесь: https://holod.media/donate/

 • Bonjour! Готовы учить французский? Тогда присоединяйтесь к Маше, Васе, их учителю Коль-Колю и… инопланетянину монстру Полю! Наших друзей ждут захватывающие приключения, благодаря которым знакомство с французским языком превращается в увлекательную игру.

  А для тех, кто учит английский - есть подкаст «Английский для детей», в котором Дэнни вместе с мамой изучают язык Шекспира и рассказывают невероятное количество интересных историй! Если вы хотите узнать, почему в Лондоне идет дождь из кошек и собак и каких необычных питомцев держат мальчишники и девчонки в Австралии - welcome!

  И это еще не всё! На Детском радио также есть подкасты «Испанский для детей», «Немецкий для детей» и «Итальянский для детей». Давайте учить иностранные языки вместе!

  Сайт: detyfm.ru
  Вконтакте: vk.com/detifm

 • Let’s build healthier and more fulfilling romantic relationships. Jillian is on a mission to teach people how to completely transform their love life, and where you start is by addressing the relationship you have with yourself. 
  Whether you’re looking to strengthen the relationship you’re in, heal your heartbreak and choose better partners, develop a stronger sense of self, or move away from dysfunctional patterns into highly functioning ones this show is for you.
  Jillian Turecki is a certified relationship coach, teacher and writer who for 20 years has guided others on journeys toward fulfilling relationships.
  ~~
  Follow the show on Instagram: @jillianonlove
  Email the show at [email protected]
  Subscribe to Jillian on Love+ on Apple Podcasts or Patreon
  Find Resources mentioned in the show at the Jillian on Love Recommendations
  ~~
  Follow Jillian Turecki on
  Instagram: @jillianturecki
  Tik Tok: @jillian.turecki
  Twitter: @JillianTurecki
  Visit her website at www.jillianturecki.com
  ~~
  Jillian On Love is brought to you by QCODE. 
  To advertise on the show, contact us!

 • Running podcast to motivate and help runners of every level, speed, and age run their best.

 • In the third season of her podcast, Dua Lipa: At Your Service, pop powerhouse Dua Lipa has candid, uplifting and insightful conversations with the people who inspire her most about topics like reinvention, sex and relationships, psychedelics, and more. Season Three will include conversations with internationally renowned artists, thought leaders and cultural icons.

  Season Three of At Your Service will also invite listeners to explore the vast landscape of human experiences, and celebrates the power in sharing stories and insights into the world around us. Following Season Three's premiere with Chicken Shop Date host Amelia Dimoldenberg, Dua will welcome an extraordinary lineup of guests including BLACKPINK's Jennie Kim, renowned relationship expert Esther Perel, star of Netflix's You and podcaster Penn Badgley, drag icon Sasha Velour, and the incomparable Billie Eilish. New episodes of At Your Service will be released every Friday at 12pm UK time.

  The Dua Lipa: At Your Service podcast is the sweeping companion piece to Dua's Service95 newsletter, a global style, culture, and society editorial platform created to help the reader make sense of the world.

 • From Altruism to Wittgenstein, philosophers, theories and key themes.

 • ABOUT THE PODCAST
  We live in a world that whispers that you’re not enough. That you are defeated. That you are disqualified because of your past. These lies are everywhere, everyday. You read about them, hear about them, and interact with them. But Christine Caine is here to speak above that noise with the truth of how God sees you, and who he’s created you to be, so you can make his name famous! She will equip and empower you to create change in this world and live out your God given destiny! If you desire to bring hope, create change, and see yourself the way God sees you, this podcast is for you.

  For Episode Reflection Guides and more, visit www.christinecaine.com/podcast

 • The award-winning podcast (also a TV show & book series) about dark historical tales. Each episode explores the mysterious creatures, tragic events, and unusual places that fill the pages of history. Because sometimes the truth is more frightening than fiction.

 • #1 Bestselling author. Dedicating my life to help you play your best game & do your best work.

 • Подкаст с самыми невероятными фактами из истории культуры. Зачем говорить о погоде, если можно обсудить древнерусскую астрологию или японских драконов? Сотрудники просветительского проекта Arzamas делятся своими находками, которые заполнят любую неловкую паузу в разговоре.

  Новые выпуски подкаста выходят раз в неделю, по средам.

 • Sopranos co-stars Michael Imperioli and Steve Schirripa host the definitive Sopranos re-watch podcast. Michael and Steve follow the Sopranos series episode by episode giving fans all the inside info, behind the scenes stories and little-known facts that could only come from someone on the inside. Talking Sopranos also features interviews with additional cast members, producers, writers, production crew and special guests. Along with talking about the Sopranos, Michael and Steve will also share candid conversations about the entertainment business, their friendship and all the folks they’ve met along the way. This is a must listen for all Sopranos fans.

 • I am thrilled to announce the launch of my podcast, "Metabolic Matters: Mastering Metabolic Health." I am on a mission to expand awareness about the vast realm of metabolic health and its profound significance to our lives. With over 93% of the modern world experiencing some form of metabolic mayhem, we need to band forces to educate and empower the prevention and treatment of these conditions plaguing us today.

 • “Plants of the Gods: Hallucinogens, Healing, Culture and Conservation” is a new and unique podcast focusing on the hallucinogenic plants and fungi whose impact on world culture and religion – and healing potential - is only now beginning to be appreciated as never before. Unlike other podcasts relating to these issues, “Plants of the Gods” is hosted by renowned ethnobotanist Dr. Mark Plotkin, a Harvard and Yale-trained scientist who has been studying the healing plants and shamans of the Amazon rainforest for almost four decades. An award-winning scientist and best selling author, Dr, Plotkin is a spellbinding storyteller who will be speaking from personal experience and will be joined by other leaders in the field.

 • THE PASSAGE takes you on a ride into the land of the dead, traveling with the Ferryman as he collects America’s most illustrious spirits and delivers them to the hereafter. The price of their passage? Their story.

  Built on a foundation of historical relevance and structured by a kind of dream logic, THE PASSAGE is an immersive audio experience that invites listeners to explore the collective American psyche from the perspective of its most legendary figures. Here we are guided by the Ferryman of souls– with a voice that sounds like it’s been siphoned from a lake of bourbon and fire, and resonating with the depth and gravitas of Dan Fogler (Fantastic Beasts And Where To Find Them, The Walking Dead). The Passage is penned by a brilliant and diverse pool of writers and performed by an unforgettable cast, each episode of this anthology promises a new tale of American odyssey, from madness and monsters to conviction and courage. Each passenger tells their own extraordinary and often terrifying tale to influence the Ferryman’s final destination— be it a comfortable place of eternal light, a haunted purgatory of regret, or one of the nine rings of hell.

  These are the tales that shaped the soul of the nation.

  Created by filmmaker Dan Bush (Tomorrow’s Monsters, The Mantawauk Caves) and writer, Nicholas Tecosky, and a co-production of iHeartPodcasts, and Psychopia Pictures, The Passage is a riveting, immersive anthology featuring performances by Wes Studi (The Last of the Mohicans / Geronimo: An American Legend), Martin Starr (Freaks and Geeks / Silicon Valey), Tristan Mack Wilds (The Wire / Red Tails), and Scott Haze (Child of God, Jurassic World Dominion).

  Headphones are recommended.

 • Stories of hope is a podcast about real transformations. It's where I sit down with people who've seen big changes in their lives by understanding the Three Principles, especially around anxiety.

  Each episode is a cozy chat, a glimpse into someone's journey from anxiety to peace, just like yours. We keep it simple, honest, and close to the heart. These stories are not just inspiring; they're a reminder that feeling good and at peace is really possible and simpler than you think.

 • Christine Caine's Propel Women Life & Leadership Podcast shares faith-fueled stories from leaders all over the globe to help you fulfill your God-given purpose. In each episode, Christine interviews friends from across the world to bring you big laughs along with life and leadership principles in theology, spiritual formation, and missional living. You’ll walk away with practical application to begin living into your purpose in the boardroom, the playroom, and everywhere in between.

  Download weekly reflection guides at propelwomen.org/podcast.

 • Discover all the great things happening in the world of Kubernetes, learn (controversial) opinions from the experts and explore the successes (and failures) of running Kubernetes at scale.


 • Welcome to the You Love and You Learn podcast, the place to learn about all things love, relationships, relationship anxiety, and deconstructing the one-size-fits-all narrative of what it means to be in a happy relationship.

  Join Sarah Yudkin, trauma-informed Relationship Anxiety coach, as she shares the nuance and context that most modern relationship advice is missing. Whether it’s a solo episode or Sarah sitting down to interview guests with their own unique relationship wisdom, you’ll leave every episode with an expanded definition of love and relationships to reflect on.

  Cheers to learning about love!

 • «Так по-женски» — это подкаст про знакомство с главным человеком в твоей жизни — с тобой! Мои гостьи лишь подсвечивают тебе то, что ты сама хочешь в себе развивать. Это уже есть в тебе — осталось раскрыться!

  Подкаст — действие. Практические инструменты для реализации собственного потенциала в каждом выпуске.

  Женщине нужна женщина!

  Мой подкаст он про тебя и меня. В диалоге нас всегда трое: я, мой гость и ты. Рефлексируй, смейся, плачь — проявляйся. Самые сильные девушки не боятся быть разными: они грустят, когда плохо, и радуются, когда хорошо. Они такие, какие они есть. Мы рассказываем личные истории, ловим мурашки, делимся инсайтами с подружками и разбираем подкаст на цитаты (с кем-то за чашкой кофе, с кем-то с бокальчиком вина).

  Я, Марина Екимова, создала этот подкаст для себя. Ко мне в гости приходят те, кто интересны мне, и если мы с тобой на одной волне и наши запросы совпадают — подписывайся! Услышимся в новых выпусках: я, ты и самые разные девчонки, которым можно сказать «ой, ну это так по-женски ... » Пиши в комментариях свои осознания, вопросы и пожелания, я все-все читаю и учитываю. Так мы создаем комьюнити вместе. Для меня важное твое участие, подружка!

  Анонсы выпусков и личное общение со мной в соцсетях — @riinaekimova (в Директ можно оставить заявку на консультацию, как создать подкаст с миссией)

  Мы про проявленность, саморазвитие, здоровье, отношения, бизнес, психологию, голос, красоту — мы про все, что есть в жизни каждой современной девушки.

 • Πολιτική και κοινωνία, συζητήσεις και ρεπορτάζ

 • At your cervix is a podcast dedicated to pelvic and women's health issues such as incontinence, pelvic pain or sexual dysfunction.
  Shrouded in stigma, these issues are often poorly understood and considered embarrassing or taboo resulting in a delay accessing help. Gráinne Donnelly and Emma Brockwell are two pelvic health physiotherapists on a mission to myth bust, empower and educate the public, health and fitness professionals about pelvic health. Join as they converse honestly and authentically with a variety of interesting guests on the taboo topics others don't discuss.

 • This is a short daily podcast, where we go through an exegesis of the gospel reading from the current day's Mass.
  The Catholic Church teaches that in order to understand the Scriptures, we must start with the literal sense - in other words, how the original hearers of the text would have understood it.
  That is our aim in this podcast - to help understand what the gospel writers (and more importantly, Jesus) were intending to communicate in today's reading, as well as providing links to the Catechism. Each episode is short and designed to be listened to before or after attending daily Mass.

 • Подкаст о политике и обществе. Ведущий — Александр Баунов, старший научный сотрудник Берлинского центра Карнеги по изучению России и Евразии.

 • Formula 1 podkāsts pēc GP posmiem + REstarts: Sarunas par Motoru sportu

 • Learn English grammar in six minutes. Every Tuesday join two of our presenters and learn a new key area of grammar.Our presenters include Finn, Emma, Rob, Neil, Sophie and Alice.

 • Join stand-up comedian Eric Andre every week as he hangs with his friends to talk about BOMBING. They talk about their worst moments bombing on stage, in public, in life, under the influence and many more gnarly stories that may or may not involve audience members throwing a punch.

 • Conversations about science, technology, history, philosophy and the nature of intelligence, consciousness, love, and power. Lex is an AI researcher at MIT and beyond.

 • Huberman Lab discusses neuroscience — how our brain and its connections with the organs of our body control our perceptions, our behaviors, and our health. We also discuss existing and emerging tools for measuring and changing how our nervous system works.
  Andrew Huberman, Ph.D., is a neuroscientist and tenured professor in the department of neurobiology, and by courtesy, psychiatry and behavioral sciences at Stanford School of Medicine. He has made numerous significant contributions to the fields of brain development, brain function and neural plasticity, which is the ability of our nervous system to rewire and learn new behaviors, skills and cognitive functioning. 
  Huberman is a McKnight Foundation and Pew Foundation Fellow and was awarded the Cogan Award, given to the scientist making the most significant discoveries in the study of vision, in 2017. His lab’s most recent work focuses on the influence of vision and respiration on human performance and brain states such as fear and courage. He also works on neural regeneration and directs a clinical trial to promote visual restoration in diseases that cause blindness. Huberman is also actively involved in developing tools now in use by the elite military in the U.S. and Canada, athletes, and technology industries to optimize performance in high stress environments, enhance neural plasticity, mitigate stress and optimize sleep.  
  Work from the Huberman Laboratory at Stanford School of Medicine has been published in top journals including Nature, Science and Cell and has been featured in TIME, BBC, Scientific American, Discover and other top media outlets. 
  In 2021, Dr. Huberman launched the Huberman Lab podcast. The podcast is frequently ranked in the top 5 of all podcasts globally and is often ranked #1 in the categories of Science, Education, and Health & Fitness.

 • Lewis Howes is a New York Times best-selling author, 2x All-American athlete, keynote speaker, and entrepreneur. The School of Greatness shares inspiring interviews from the most successful people on the planet—world-renowned leaders in business, entertainment, sports, science, health, and literature—to inspire YOU to unlock your inner greatness and live your best life.

 • Kas spēj ietekmēt un pārveidot cilvēka dzīvi - zināšanas, informācija, tikšanās ar interesantiem cilvēkiem? Kā uzlabot mūsu sadzīvi, kā saglabāt un uzturēt labu veselību, kā izaudzēt puķi, kā salabot mašīnu, iekārtot māju? Kā uzzināt par visu jaunāko dažādās nozarēs, kas ietekmē vai var ietekmēt mūsu dzīves kvalitāti?

  Mums jādzīvo labāk tagad, jo šis ir mūsu laiks. Un šeit, jo šī ir īstā vieta!

 • Raidījums "Krustpunktā" Latvijas Radio ēterā skan jau vairākus gadu desmitus, tas ir viens no galvenajiem sabiedriskā radio informatīvajiem vēstnešiem. "Krustpunktā" ierasti runā par aktuālajiem notikumiem un šeit satiekas dažādi viedokļi un vērtējumi par konkrētā brīža svarīgākajām norisēm.

  Sestdienās turpmāk "Krustpunktā" stunda būs veltīta tam, lai uz šodienas notikumiem paraudzītos ar krietnas pieredzes skatu. Un ne tikai uz šodien aktuālo, bet atgādinot arī par Latvijas liktenim un cilvēkiem svarīgiem notikumiem pirms 20 - 30 gadiem un vēl krietni senāk.

  Raidījums "Laikmeta krustpunktā" balstīsies uz vienu no lielākajām Latvijas Radio bagātībām – fonotēku. Esam pārliecināti, ka tas ir Latvijas zelta fonds, jo Latvijas Radio audio arhīvs ir dokumentējis mūsu valsts vēsturi, cilvēkus, kultūru, politiskos un sabiedriskos notikumus.

  "Laikmeta krustpunktā"  sarunāsimies ar cilvēkiem, kuru balss ierakstus glabā Latvijas radio fonotēka, bet viņus pašus kādu laiku, iespējams, neesam tik plaši dzirdējuši.

 • Short podcasts to help you improve your English at work. Find more programmes and activities at bbclearningenglish.com

 • Deepen your language skills and knowledge of the French-speaking world through fascinating true stories in easy-to-follow French, with added English for context. From Duolingo, the world's #1 way to learn a language. Hosted by Ngofeen Mputubwele.

 • Подкаст «Вокруг да okolo» — это совместный проект бренда уходовой косметики okolo и студии подкастов «Шторм». В новом сезоне мы погружаемся в мир наших гостей, вдохновляемся их историями про бизнес и творчество. Выясняем, как заботиться о себе и где искать место силы.

  Ведущая: Лера Дергилева — телеведущая, актриса и путешественница-исследователь

  Продюсер: Алена Гладун

  Звукорежиссер: Даниил Шинкарев

 • Every week, we look at a different everyday English phrase or piece of slang in this fun three-minute programme. From BBC World Service

 • Pagātnes notikumi nosaka mūsu šodienu, bet šodienas pasaules uztvere maina skatījumu uz pagātni. Atgādināt būtiskās likumsakarības un grozīt iesīkstējušus aizspriedumus, atklāt senāku un nesenāku vēsturi gan pētnieka distancētajā skatījumā, gan notikumu aculiecinieka pieredzes tiešumā - to savās sarunās un stāstījumos cenšas veikt raidījuma autors Eduards Liniņš.

 • Надо ли повышать самооценку? Как дружить на расстоянии? Можно ли подготовиться к изменениям? Как научиться экономить деньги? Откуда берутся страхи и тревоги? Как преодолеть синдром отложенной жизни? Планирование — это про гибкость или про самоконтроль? Эти и многие другие вопросы обсуждаются в подкасте Давай Поговорим.

 • Kad satiekamies ikdienā, mums patīk parunāt par sportu. Turpmāk mēģināsim to darīt arī publiskāk – bufetē. Bufete – tā ir vieta, kur ļaudis satiekas, apspriežas, iestiprinās un jūtas omulīgi, un tagad – arī podkāsts par sportu, kas pulsē ar regularitāti reizi nedēļā un ko veido Latvijas sporta saimniecībā labi atpazīstamas mediju personības – Ingmārs Jurisons un Jānis Janševics. Aicinot studijā arī trešo sarunu biedru, podkāsta viesi, katrā no epizodēm apmēram stundas garumā apspriedīsim Latvijas un pasaules sporta aktualitātes, ieskatoties dziļāk aiz publiskās fasādes – izgaismojot iekšējos procesus, analizējot problēmas un pozitīvās tendences un nevairoties no nepopulāriem viedokļiem un tiešas valodas. Bufete – garšīgi par sportu!

 • Annija, Mārtiņš un Roberts brīnās par apkārt notiekošo.
  https://www.patreon.com/eitanazija

 • Тимур Каргинов и Андрей Коняев пытаются переполнить свою жизнь смыслами.

 • Chael Sonnen: MMA superstar, American gangster...and bad guy...speaks his mind, drops knowledge and sounds off as the absolute authoritative voice in the world of combat sports. Join Chael as he runs life inside and out of the Octagon, with inside knowledge and unrivaled perspective. New episodes every Tuesday and Friday.

 • В 35 лет мои доходы от инвестиций превысили расходы. И я вышел на пенсию. В этом подкасте я расскажу как мне это удалось.

 • Подкаст о технологиях, меняющих нашу жизнь. Самат Галимов – человек, который решает проблемы. Он работает техническим директором и все время должен находить общий язык с людьми самых разных профессий и помогать им понять друг друга. Хакеры рассказывают ему про безопасность, дата-сайентисты – про машинное обучение и системы распознавания лиц, разработчики – про то, как сделать сервис, которым будут пользоваться миллионы, и не облажаться. Слушайте их разговоры в новом подкасте студии Либо/Либо.

  Наш партнер – сервис онлайн-образования Яндекс.Практикум

  Подписывайтесь на соц. сети студии «Либо/Либо».

  Instagram: @libolibostudio
  YouTube канал: ЛибоЛибо
  Facebook: fb.com/libolibostudio
  Вконтакте: vk.com/libolibostudio

 • Katru nedēļu analizējam aktualitātes informatīvajā telpā, iepazīstam biežāk lietotās manipulācijas metodes un kopīgi mācāmies, kā tām pretoties, lai rūpētos par savu un arī valsts drošību informatīvajā telpā.

  Podkāstu vada Karmena Stepanova, un līdztekus iknedēļas viesim piedalās arī Valsts kancelejas stratēģiskās komunikācijas komandas lietpratēji Monta Zaumane vai Rihards Bambals.

  Uzzini vairāk: www.melnsuzbalta.lv

 • Historical themes, events and key individuals from Akhenaten to Xenophon.

 • Подкаст «Ты — это важно» поможет вам взращивать самые важные чувства внутри: чувство любви к себе, здоровой ответственности и бережного отношения.

  А также разобраться в психологических процессах, чтобы плыть по жизни легко, ловя попутный ветер.

  Ведь каждый из вас — самый важный человек в своей жизни.

  А с гостями подкаста мы будем показывать их пути в психотерапии, для того, чтобы снять стигму с этого вопроса и сделать заботу о ментальном здоровье нормой.

  Ведущая — Мицкевич Елена, практикующий психолог и автор блога @elens_way

  По вопросам рекламы и сотрудничества:

  [email protected]

 • True stories of ordinary people thrust into extraordinary survival situations. Stranded in the desert. Lost in the jungle. Marooned in the mountains. Shipwrecked on the high seas. You'll hear from individuals who had everything against them. But even then, they refused to give in…

  New episodes Thursdays. Get every episode a week early, as well as ad-free listening, with Noiser+. For more information head to noiser.com/subscriptions.

  For advertising enquiries, email [email protected]

  Hosted by John Hopkins. Production: Joel Duddell, Mac Bexon, Luke Lonergan, Miri Pitman Latham, Rob Plummer, Cian Ryan-Morgan, Cody Reynolds-Shaw. Compositions by Oliver Baines, Dorry Macaulay, Tom Pink.

 • Life is freaking hard. We are all doing hard things every single day – things like loving and losing; caring for children and parents; forging and ending friendships; battling addiction, illness, and loneliness; struggling in our jobs, our marriages, and our divorces; setting boundaries; and fighting for equality, purpose, freedom, joy, and peace.
  On We Can Do Hard Things, Glennon Doyle, author of UNTAMED; her wife Abby Wambach; and her sister Amanda Doyle do the only thing they’ve found that has ever made life easier: Drop the fake and talk honestly about the hard things including sex, gender, parenting, blended families, bodies, anxiety, addiction, justice, boundaries, fun, quitting, overwhelm . . . all of it.
  We laugh and cry and help each other carry the hard so we can all live a little bit lighter and braver, free-er, less alone.

 • Регулярно занимающий первое место в рейтингах образовательных подкастов, "Не учи меня жить" дает вам инструменты для помощи себе в повседневной жизни, а также для создания той жизни, которую вы действительно любите.

  Подкаст выходит каждый второй четверг. Ведущая: Алена Борьессон.

  •Телеграм-канал: Алена о мышлении — https://t.me/alenaborjesson

  • Инстаграм подкаста: @alena.borjesson

 • Шоу "Давай по чесноку" - это искренность и личное общение, вместо красивой картинки в соц-медиа. Здесь не боятся сложных тем и треша, любят называть вещи своими именами. Ведущие Ира Стомберг и Юля Бандак живут в Стокгольме, навигируют между семьёй и карьерой, укрощают бородатых мужей и пытаются найти время на красоту и саморазвитие.

 • Brīvu cilvēku brīvas sarunas valstī notiekošo no lauku klusuma vērojot.
  Raidījumu vada pensionētais publiskās komunikācijas konsultants, tagad publicists un kulinārs Mārcis Bendiks un šobrīd pilnībā pašpietiekamais Āfrikas apceļotājs, bijušais radio priekšnieks un ētera personība Dzintris Kolāts. Sarunas uz priekšu virzīt un studijas viesus apčubināt palīdz raidījuma producents Juris Garjāns. Žanrs - telefona radio raidījums, saturs - necenzēts.

 • Аналитические психологи Марина Пономарёва и Ольга Макарова обсуждают актуальное на психологическом языке.

  Ольга Макарова https://t.me/novocaine4soul

  Марина Пономарёва https://t.me/marinmotion

  Звукорежиссёр — Илья Путилин, Иван Разумовский.

  Джингл — Иван Разумовский. Иллюстрация — Алёна Федоткина.

  Почта для предложений — [email protected]

 • Par zilām acīm, rozā brillēm un dzīves netaisnībām!💙💖

 • Говорим о том, что беспокоит: тело, питание и пищевое поведение, рпп, тревога, психология, депрессия, отношения, секс.

  Подкаст Дарины Феоктистовой - клинического, АСТ, КПТ психолога, специалиста по расстройствам и нарушениям пищевого поведения.

  Мы с моей командой Mental Nutrition хотим нарушить молчание и снять табу с тем, связанных с непринятием себя и своего Тела, психологическими трудностями, нездоровыми отношениями с едой в виде переедания и расстройств (РПП), тревогой и депрессией, о которых пока принято молчать.

  В этом подкасте я собираю беседы с экспертами моей команды и личные истории тех, кто своим примером вдохновляет меня и, надеюсь, вдохновит Вас.

  Я специалист функциональной медицины по нормализации здоровья, веса и пищевого поведения, клинический психолог, РПП, КПТ-терапевт и основатель онлайн проекта, в котором мы с командой врачей, специалистов в области питания, психотерапевтов помогает людям комфортно и счастливо жить в своём Теле https://mentalnutrition.ru.

  А еще я-женщина, и я знаю, как иногда сложно бывает принимать себя, свои эмоции и порой саму Жизнь, которая неизбежно с каждым происходит.

  В нашем онлайн-центре есть бесплатная Диагностическая беседа с любым специалистом нашей команды, чтобы каждый мог поделиться своим запросом, получить профессиональный Ответ и выбрать своего специалиста.

  Я объединила все возможные инструменты, чтобы каждый комфортно и счастливо жил в своём Теле, а какой ближе- доверяю Вашему выбору.

  По вопросам сотрудничества:

  +79911294000 - Кристина

  Наши социальные сети: https://www.instagram.com/telo_v_kotorom_ty_zhivesh/

  https://www.instagram.com/mental_nutrition_centre/

  https://t.me/mental_nutrition_centre

  С восхищением и заботой о Вас,

  Феоктистова Дарина и команда Mental Nutrition

 • Добро пожаловать в наш подкаст, где мы приглашаем вас обнять безмятежность сна благодаря нашей искусно составленной коллекции звуков для сна, белого шума для сна, шума моря для сна, шума для сна, звуков природы для сна, белого шума для сна младенца, и звуков моря для сна. Каждая серия — это тщательно созданная симфония шелестящих листьев, нежного дождя, спокойных волн и мелодичных песен птиц, искусно созданная для того, чтобы унести вас в глубокий сон. Позвольте заботам дня уйти на второй план, поскольку наши тщательно подобранные звуки природы для сна переносят вас в мир благодаря приятным звукам для сна, позволяя расслабиться и легко заснуть.

  Более длинные звуки на нашем канале YouTube.

 • It’s the dead of summer, 1989, in the heart of the Ozarks. An 18-year-old woman goes missing from Bella Vista, Arkansas. As the search moves forward, several suspects emerge. Then… a body is found not far from the Missouri border, and a homicide investigation begins. Soon, a second body is discovered nearby. What was a mystery transforms into the hunt for a possible serial killer stalking young women throughout the Ozarks. M. William Phelps digs in nearly 35 years later and begins to understand that things aren’t always what they seem.

 • Learn English with Free Podcasts
  Whether you are student or a seasoned speaker, our lessons offer something for everyone. We incorporate culture and current issues into each episode to give the most informative, both linguistically and culturally, podcasts possible.
  For those of you with just the plane ride to prepare, check our survival phrase series at EnglishClass101.com. One of these phrases just might turn your trip into the best one ever!

 • В наших головах полно идей и планов, которые хочется осуществить. Поэтому каждую неделю мы бросаем себе вызов и пробуем что-то новое!

  Честно обсуждаем результаты и делимся личными историями.

  Присоединяйся,
  Начнём с понедельника!

  [email protected]
  @monday_cast

 • Labākais Latvijas Radio politikas saturs - diskusijas, analītika, intervijas, pētniecība un informācija par Latvijā notiekošo.

 • Остроумный подкаст про женщин и для женщин от команды «Горящей избы». Мы обсуждаем новости, психологию, науку, финансы и всё, чем на самом деле живут современные девушки. Наш сайт: https://burninghut.ru/

 • Join hosts Dylan Lewis, Deidre Woollard, Ricky Mulvey, and Mary Long as they cover the day’s top business news and financial headlines with the Motley Fool's team of investment analysts. Tune in on weekends for the greatest investing classes you never got the chance to take in school and perspectives from special guests helping to shape the future.

 • Bloomberg Radio host Barry Ritholtz looks at the people and ideas that shape markets, investing and business.

 • Learn English now with a proven method that's fast, effective, and enjoyable. Speak English with ESLPod.com will improve your English listening and speaking faster than any other approach. These daily and cultural English lessons are brought to you by Dr. Lucy Tse and Dr. Jeff McQuillan, former professors of applied linguistics and education. Join more than 15 million people in 189 countries who have learned English with ESLPod.com. Want to improve your English even faster? Become an Unlimited English member and get more than 1,800 lessons, or subscribe directly on Apple Podcasts to get three new lessons each week. Go to www.ESLPod.com for more information.

 • “Pod Save America” cohost Tommy Vietor thought foreign policy was boring and complicated until he got the education of a lifetime working for President Obama’s National Security Council. On “Pod Save the World,” he and former deputy national security adviser Ben Rhodes break down the latest global developments and bring you behind the scenes with the people who were there. New episodes every Wednesday. To get access to extended ad-free Pod Save The World episodes, sign up to be a Friends of the Pod member at crooked.com/friends

 • Every Tuesday and Friday, tech journalist Kara Swisher and NYU Professor Scott Galloway offer sharp, unfiltered insights into the biggest stories in tech, business, and politics. They make bold predictions, pick winners and losers, and bicker and banter like no one else. After all, with great power comes great scrutiny. From New York Magazine and the Vox Media Podcast Network.

 • Amanpour is CNN International's flagship global affairs interview program hosted by Chief International Correspondent Christiane Amanpour.

 • McCartney: A Life in Lyrics offers listeners the opportunity to sit in on conversations between Paul McCartney and poet Paul Muldoon dissecting the people, experiences, and art that inspired McCartney’s songwriting. These conversations were held during the past several years as the two collaborated on the award winning book, “The Lyrics: 1965 to Present.” Over two seasons and 24 episodes of “McCartney: A Life in Lyrics”, you’ll hear a combination master class, memoir, and improvised journey with one of the most beloved figures in popular music. Each episode focuses on one song from McCartney’s iconic catalog – spanning early Beatles through his solo work. Season 2 premieres on February 7th.

  “McCartney: A Life in Lyrics” is a co-production between iHeart Media, MPL and Pushkin Industries.

  Cover Portrait © 1967 Paul McCartney / Photographer: Linda McCartney

 • Лидер Tequilajazzz, Zorge и Optimystica Orchestra Евгений Федоров и журналист Александр Филимонов рассказывают о любимых артистах, альбомах и песнях. А еще говорят о том, как музыка и ее восприятие изменились после начала полномасштабной войны.

 • Podcast by Живой Гвоздь

  Наш проект создает для вас уникальный продукт - мы собираем в одном месте мнения политологов, экономистов, социологов и других экспертов. О политике, экономике, событиях в мире и стране. Как поступить с финансами и что нас ждет в будущем? Ответят гости наших эфиров.

  Также смотрите нас на YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCWAIvx2yYLK_xTYD4F2mUNw

 • Christian Meditation is a serene and spiritually enriching podcast designed to guide listeners into a deeper connection with God through the practice of meditation. Each episode offers a tranquil space for prayer, reflection, and contemplation, drawing upon biblical teachings and Christian spiritual traditions. Our goal is to help you find peace, clarity, and spiritual renewal in your daily life, encouraging a closer walk with God through meditative practices. Join us as we explore the transformative power of Christian meditation to nourish the soul and uplift the spirit.

 • Sam Parr and Shaan Puri brainstorm new business ideas based on trends & opportunities they see in the market. Sometimes they bring on famous guests to brainstorm with them.

 • This is PoliticsJOE's podcast - the only explicitly anti-nonce podcast in the UK.


  Reporting on British politics with a sense of humour, the podcast is a recorded version of the conversations we have after work.


  So pull up a stool, pour yourself a cold one, and laugh through the misery alongside us.


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • For students and teachers of German as a foreign language. A new and comprehensive approach to one of Europe's major languages. From the producers of Learn French by Podcast.

 • All things General Practice! Join doctors Sara and Lisa as they interview specialists from around Greater Manchester with the aim of improving the confidence and knowledge of local primary care clinicians. The podcast has been made possible due to the support of Wigan CCG and GP Excellence in Greater Manchester.

 • NBA Hall of Famer & 4x Champion, Shaquille O'Neal aka SHAQ, goes on the record from Shahookah Studios with co-host Adam Lefkoe to bring you nonstop laughter and unfiltered thoughts on sports, life, entertainment, and more. Along the way, they will be joined by a host of VIP guests for a high energy show you won't soon forget.
  New episodes every Thursday on YouTube at THE BIG PODCAST WITH SHAQ. This is a Playmaker & Big Podcast Network Exclusive.

 • Привет.

  Меня зовут Иван. Я работал в крупнейших СМИ страны, вел подкаст о кино и телеграм-канал, писал статьи в модные и не очень журналы.

  «Один дома» — это подкаст обо всем на свете и ни о чем конкретно. Иногда он про кино, книги, музыку и видеоигры. Иногда он про политику и технологии. Иногда он про то, как ужасно себя ведут люди в кинотеатрах или про то, какую чушь иногда несут из телевизора.

  Он одновременно смешной и грустный, наивный и циничный, инфантильный и брюзгливый. Но другого подкаста у меня для вас нет.

 • Welcome to Bend Not Break, where we dig into the what, how and why of health issues that Autistic end ADHDers can have and what steps you can take to lower pain and symptoms.

 • The Guided Prayer Walk Podcast is a curated prayer and worship experience created by Willamette Christian Church, Beaverton Christian Church, and Hope City Church.

 • Говорим о русском языке и лингвистике. Почему мы ссоримся из-за слов? Не пора ли спасать русский язык? Какой будет наша речь через пять-десять лет? Ведущие — научный руководитель «Грамоты.ру», научный сотрудник Института русского языка РАН Владимир Пахомов и журналист Александр Садиков.

 • Спортивный портал «Чемпионат» представляет европейский футбол глазами журналистов Кирилла Хаита и Григория Телингатера. Доскональный разбор каждого тура и событий лучших лиг мирового футбола.

 • Every Wednesday, longtime pals David Spade and Dana Carvey take you behind the curtain of showbiz as they hang out and chat with friends (old and new) from all corners of the entertainment world. Be a “Fly on the Wall” as the guys and their guests share stories, tell jokes, do characters and talk SNL lore – there’s a little something for everyone.
  On Fridays, join Dana and David for Superfly, this time with or WITHOUT guests, to riff on current events, pop culture, trending clips, and audience submissions. Kick back, relax, and enjoy the comedy, absurdity, and impressions from your favorite duo. Full video episodes of Superfly are available on YouTube.
  Fly on the Wall and Superfly with Dana Carvey and David Spade are presented by Audacy.

 • Insight takes you through the various services provided by Dún Laoghaire-Rathdown County Council. Join us as we talk to the staff involved in different sections and projects across the Council, with episodes focusing on one of the 1,000+ services we deliver to the public.


  We upload new episodes regularly so check back soon.


  Have something you'd like us to discuss on the podcast? Get in touch with us at [email protected] or reach out on social media!


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

 • A podcast for Intermediate to Advanced English Learners. Thinking is an incredibly important step on the road fluency, and we aim to help you achieve this by discussing topics ranging from politics and economics, to philosophy and science. Learn new vocabulary, listen to native level English, and test your comprehension! Support this podcast: https://podcasters.spotify.com/pod/show/thinking-english/support

 • Raidījums par ārpolitikas aktualitātēm, kurā kopā ar ekspertiem un ārpolitikas pārzinātājiem apspriežam un analizējam nedēļas svarīgākos notikumus pasaulē.

  Aidis Tomsons: "Pasaule ir daudz mazāka, nekā mums reizēm šķiet. Notikumi, kas risinās otrā pasaules malā, atstāj nospiedumus arī uz mūsu ikdienu. Mūsu uzdevums - skaidrot ne tikai to, kas notiek, bet arī kāpēc un kādu iespaidu tas var atstāt uz pasaules skatuves."

  Eduards Liniņš: "Saprašanai par "te un tagad" ļoti noder zināšana par "reiz un citviet"."

 • Mari Llewellyn is the transformation queen. Since 2018, Mari has been on an evolving journey with all things health and wellness. Inspired by her own pursuit of wellness, Mari is diving deeper into topics such as optimal living, nutrition, exercise, longevity, mental health, childhood trauma, relationships, and more. Radical honesty, goal-setting, and self-discipline all helped Mari transform and finally feel at home in her body. But Pursuit of Wellness is really about working from the inside out, learning to believe in yourself, and knowing that you are WORTH the time and energy to become your best self. Mari is on a mission to find the best health hacks from experts, as well as tips from her closest friends and family. In addition, you’ll hear solo episodes from Mari herself, discussing her own struggles and triumphs along the way. As a listener you can expect real and raw conversations with Mari that go more than skin deep. Tune in to the Pursuit of Wellness for a weekly dose of inspiration and insight and that is like a little nudge from a friend to keep going, to keep doing the work, and to keep transforming into the best version of you.

 • В этом подкасте мы обсуждаем самые важные тексты, вышедшие на «Медузе». Тут можно услышать голоса героев, разговор с автором, а также узнать подробности, не вошедшие в материал.

 • Join Elton and Andy as they review each and every Formula 1 Grand Prix throughout the season. Please also consider joining the Facebook Group, following us on Twitter @GrandPrixPod and emailing the show via [email protected] Reviews below are always welcome. Enjoy. Warning: this podcast occasionally contains strong language (which may be unsuitable for children), unusual humour (which may be unsuitable for adults), and the ramblings of 2 uninformed blokes who don’t really have a clue what they are doing.

 • «Сперва роди» — подкаст о родительстве, где трое отцов не дают советов, а делятся тревогами, переживаниями и смешными историями о своей жизни с детьми. Александр Борзенко, Владимир Цыбульский и Юрий Сапрыкин рассказывают, как дети изменили их семьи и их самих. И внимательно изучают рассказы и отзывы своих слушателей.
  Присылайте ваши письма с историями на почту: [email protected]
  И подписывайтесь на наш инстаграмм: @spervarodi
  Раньше это был подкаст «Медузы», а теперь это подкаст студии «Либо/Либо».
  Instagram студии : @libolibostudio
  YouTube канал: ЛибоЛибо

 • Александр Головин, ведущий подкаста и несостоявщийся ученый, вместе с гостями пытается разобраться, как устроен мир.

 • So... Geoff is constantly going down rabbit holes and finding himself with all this knowledge that people have never thought about. Thanks to this new podcast, you can listen and find out where Geoff's head is at. Alright.

 • Подкаст Игоря Порошина и Вадима Лукомского. Здесь долго и медленно говорят о футболе. Это обеспечивает нам высоту 10000 метров над уровнем результатов и поверхностных комментариев. Тактика, тренды, экономика, политика, антропология футбола.

  Реклама и сотрудничество [email protected]

 • The Strength Coach Podcast is the Official Podcast to Michael Boyle's StrengthCoach.com, the World's Leading Source of Strength & Conditioning Information. Each episode we will speak to Coach Boyle about the latest in Strength & Conditioning, forum hot topics and everything that is happening at StrengthCoach.com- including the latest articles, videos and audio content.

  We will also "Hit the Gym with the Strength Coach." We talk to a different Strength Coach from the world of Professional and College sports to get an insight into real world strength training.

  This is the best place to stay informed about the most cutting edge training techniques.

 • В третьем сезоне Иляна Эрднеева, журналистка и экс-главред журнала Glamour, будет разбираться в дискуссиях вокруг бьюти: как на нас влияют тренды, кто их диктует и в какую сторону они меняются?

  Вместе с гостями подкаста Иляна обсудит: нужно ли скрывать свой возраст? Портят ли человека родимые пятна и шрамы? И правда ли, что беременность влияет на красоту?

  Это подкаст студии «Шторм» и бренда профессиональной уходовой косметики Christina.

  Больше о бренде Christina можно узнать на сайте: https://clck.ru/388f74


  Ведущие: Иляна Эрднеева, Клава Гольман, Анна Федорова

  Продюсеры: Диана Андреева, Наташа Долгопятова, Ника Голикова

  Дизайнер обложки: Аня Ломовцева

 • An exiled Northern Irish anthropologist and a hitchhiking Australian psychologist take a close look at the contemporary crop of 'secular gurus', iconoclasts, and other exiles from the mainstream, offering their own brands of unique takes and special insights.

  Leveraging two of the most diverse accents in modern podcasting, Chris and Matt dig deep into the claims, peek behind the psychological curtains, and try to figure out once and for all... What's it all About?

  Join us, as we try to puzzle our way through and talk some smart-sounding smack about the intellectual giants of our age, from Jordan Peterson to Robin DiAngelo. Are they revolutionary thinkers or just grifters with delusions of grandeur?

  Join us and let's find out!

 • When iconic director, actor, critic and historian Peter Bogdanovich was getting his start in the movie business, he had the opportunity to interview some of the greatest directors of the Golden Age of Hollywood, including Alfred Hitchcock, Orson Welles, Howard Hawks, and John Ford. In the process, he accumulated a treasure trove of conversations with masters of cinema. Near the end of his own storied career, and what would turn out to be the end of his life, Bogdanovich decided to take his career full circle and began to interview his favorite contemporary directors about their heroes from the past. Bogdanovich passed away before this project could be completed. His ex-wife Louise Stratten stepped in to serve as narrator and co-host, with three-time Academy Award-winning director Guillermo del Toro filling in as host for the final three episodes.
  One Handshake Away is a collection of unprecedented longform conversations with some of the most acclaimed directors working today. Quentin Tarantino, Ken Burns, Greta Gerwig and others pay homage to the influence of the directorial legends of the past, bringing listeners One Handshake Away from the icons of Hollywood's past and present. 

 • Slo Mo is a series of conversations hosted by bestselling author and former Chief Business Officer of Google X, Mo Gawdat. With stunning honesty, Mo and some of his wisest friends explore the profound questions we all face in the pursuit of purpose in our lives. Achieving happiness and fulfillment is a lifelong journey, but step one is simple: slow down, and listen.

 • Stipriem mums jābūt ik dienas.

  Jāpārvar savi „nevaru vai negribu”, izdomājot biznesa ideju, uzrakstot un īstenojot projektu, kļūstot par mājražotāju, atgriežoties no darba gaitām ārzemēs, audzinot bērnus un atjaunojot vai būvējot māju.

  No pagastu un mazpilsētu stāstiem, caur viensētu un Latvijas stāstiem, stipros cilvēkus laukos un mazpilsētās turpinās meklēt un iepazīt žurnāliste Daina Zalamane. Jo valsts pamats un tās nākotne ir cilvēki.

 • 10 epizodes, kas iedvesmos Tevi uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību.

 • Аудиоверсии стримов с канала «Великий Лук»

 • Подкаст о том, как наладить свой быт и жить дома в удовольствие. Команда «Горящей избы» рассказывает, как стирать, готовить, убираться и не утонуть в море рутины и гендерных стереотипов. А ещё делится личным опытом и советами экспертов!

  Наш сайт: https://burninghut.ru/

  Следите за новостями в телеграме: https://t.me/BurningHut

 • Join comedians, basic huns and horror stans Hannah Byczkowski and Suzie Preece as they bring you the world's creepiest ghost stories. They get haunted so you don't have to!

  Patreon: https://www.patreon.com/GhostHuns
  Instagram: https://www.instagram.com/ghosthunspod/
  Email stories: [email protected]
  Linktree: https://linktr.ee/ghosthunspod

 • “Talk calmly, and carry a quick wit.”benjaminaboyce on youtube, twitter, odysee, bitchute, rumble Support this podcast: https://podcasters.spotify.com/pod/show/calmversations/support

 • The show is a dialogue between three dudes from different walks of life trying to figure it all out. The conversations range from current events, pop and nerd culture, to (e)sports and motivational life lessons we've each learned along the way. The goal is to provide engaging and informative content that entertains, informs, and uplifts listeners by discussing the latest trends in health, pop culture, gaming, and comedy, while fostering a sense of community and encouraging a balanced and enjoyable lifestyle.

 • «(Не)страшно» — это подкаст о том, что вам действительно нужно знать о раке, чтобы его не бояться. Мы не хотим знать про рак, потому что нам страшно. Потому что это слово звучит как приговор и вселяет безнадежность. Но чем больше достоверной информации мы получаем, тем меньше места остается для страха. Рак лечится. И в этом подкасте мы вместе учимся не бояться.


  Мы говорим о страхах и стереотипах, связанных с онкологией — спокойно, честно, с опорой на человеческие истории и мнения хороших врачей и медицинских журналистов.

  Подкаст «(Не)страшно» создан дерматологическим брендом La Roche-Posay и контент-бюро «Справочное бюро для медиа».


  Для связи [email protected]
 • Капучино на ментальном это прогулка с лучшей подругой, с кофе в руке. Это разговор с тем, кто желает тебе развития и благополучия. Это поиск ответов, которые сто процентов тебе не понравятся, но зато они могут служить отправной точкой.

  Берите кофе, включайте подкаст и идите на прогулку.


  Этот подкаст я создаю преимущественно для женщин, но надеюсь и мужчинам будет полезно что-то узнать.

 • The Shift AI podcast explores how AI and ML is changing the way that we work in the digital age. The show's creator Boaz Ashkenazy interviews thought leaders who are redefining how businesses and employees will be impacted by emerging technology today and in the future | Visit shiftaipodcast.com

 • Рассказываю обо всём, что волнует владельцев бизнеса: как масштабировать бизнес, как открыть бизнес в другой стране и как построить команду, которая работает на результат. Меня зовут Александр Высоцкий, я предприниматель с 30-летним опытом. Был одним из первых дистрибьюторов Apple в Украине. Построил крупнейшую в Европе компанию по производству наград и медалей «Герольдмастер». Владел ещё 5 различными производственными и сервисными бизнесами.

  Создал акселератор Business Booster, который уже 16 лет помогает предпринимателям в 57 странах вывести бизнес на новый уровень и масштабироваться. Работаем в онлайн-режиме по всему миру, и в наших филиалах в США и на Тайване.

  В подкастах разбираю вопросы предпринимателей и делюсь рекомендациями, как построить прибыльный системный бизнес. Ещё больше информации для владельцев бизнеса:
  Telegram: https://t.me/alexander_visotsky
  Instagram: https://www.instagram.com/alexvisotsky/channel/
  YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCZlFmJ-8aj_wch2T2CWoe8w
  Мастер-класс, который сейчас доступен бесплатно: «Как усилить команду и повысить эффективность бизнеса, чтобы выжить в трудные времена»: https://bbooster.online/visotsky

 • Welcome to the Hypno-WHAT podcast! I'm Claire, a doula & hypnobirthing teacher from Edinburgh. I'm here to debunk a lot of the nonsense that surrounds Hypnobirthing for you because, let's be honest, it sounds like crap.

  But what if I told you it was actually like Sports Psychology for birth... would you think it was a bit less weird? Hypnobirthing simply acknowledges the impact that your brain has on the unfolding of birth.

  It's less vagina-whispering and more learning how your body works; helping you to really believe in yourself and the amazing capabilities of your pregnant body.

  The aim of my work is to help you to feel informed & in control; prepared for whatever route your birth may take; confident in your decision-making; setting you up for a really positive post-natal period with your new plus-one.

 • What do you get when you cross multi-hyphenate content creator and recording artist Larri Marritt (@Larray) with the boy next door soccer superstar Noah Beck (@noahbeck)? The most unexpected, hilarious podcast: "Put a Sock In It." A weekly show where these unlikely BFF's tackle personal issues, drama, and spill the tea. 
  This podcast features a wide range of influencers, athletes, actors, moms, therapists, financial advisors, with the occasional appearance from Larray's loving grandmother. 
   You can join in on the fun by going to the Put a Sock In It Hotline with your most pressing friend/relationship drama, and the guys will unpack your troubles on the podcast.
  Tune in each week for your scheduled one-hour serotonin boost filled with antics, games, drama, and a whole lotta love. We welcome the bros, the girlies, and everyone in between to our space. If anyone has a problem with that, well, they can put a sock in it. Be sure to follow on all social media @putasockinitpod as well. 

  For advertising opportunities please email [email protected]   
  We wanna make the podcast even better, help us learn how we can: https://bit.ly/2EcYbu4  
  Privacy Policy: https://www.studio71.com/terms-and-conditions-use/#Privacy%20Policy   

 • Авторский подкаст Николая Молчанова - выпускник МГУ, кандидат психологических наук, степень MBA в INSEAD, автор книги "Человек Покупающий и Продающий" и "Драйверы роста", лучшей книги 2022 по версии PwC.

  Покупатели - это люди. А люди - это психология

 • No sabemos lo que hacemos ni lo que decimos pero lo intentamos. Cada semana el Diego malo, Juca y Diego bueno nos juntamos a ser nosotros y a exponer nuestras pobre opiniones

 • "Трое" из Schneider electric размышляют о цифровизации и новых технологиях на промышленных рынках. Мы обсуждаем инновационные технологии, которые скрыты от посторонних глаз, но без которых трудно себе представить жизнь обычного человека. Раскрываем карты и рассказываем, как производятся всем знакомые продукты, какие производства пользуются предиктивной аналитикой и облачными хранилищами, как sharing-экономика пришла в промышленность и др.

  Предложения о сотрудничестве, комментарии и пожелания можете направлять по адресу: [email protected]

 • This is a natural health podcast where you can educate yourself on natural approaches to health. We share inspiring health transformation stories and interview leading experts in Nutrition, Herbal Medicine, Homeopathy, Chinese Medicine, Health Coaching and Natural Cooking. Hosted by Naturopath and Herbalist, Michelle Sanchez, you’ll gain an insight into the world of natural therapies and discover ways to address common health conditions. If you want to learn how to improve your health and find out how natural therapists deal with ailments such as eczema and IBS, this is the podcast for you.

 • Are you in pain after narcissistic abuse? Finding yourself feeling lost? The CPTSD model and importance of trauma healing resonates with you? Turn your intuition back on again by developing emotional intelligence and healing the superego (inner critic). As you reduce your emotional flashbacks (main CPTSD symptom), you will notice your motivation and discipline go up.
  Richard Grannon provides insights from psychology and philosophy to assist humans with life on this here earth.

  Follow Richard at:


  youtube.com/user/SPARTANLIFECOACH

  instagram.com/richard.grannon

  spartanlifecoach.com

 • Что верно: демократичный стиль родительства или авторитарный? Как найти баланс?

  Правильно ли давать ребенку выбор во всем? Здоровая привязанность - колыбель для развития личности.

  Привязанность, дающая ощущение безопасности — это целая система взаимоотношений.

  В подкасте рассматривается механизм гармоничных взаимоотношений внутри этой системы.

 • Daily Bible meditations with peaceful music and water sounds to help you Abide in Christ everyday.

  ⭐Abide is the #1 Bible app to stress less & sleep better. Join the millions of people who download the 4.9 star reviewed Abide app to reduce stress, improve sleep and experience the peace of God everyday.

  ⬇️Get the Abide app FREE: https://abide.com

  According to meditation research...
  84% of Christians who meditate at least weekly have the strongest faith in God
  81% of Christians who meditate at least weekly experience God's peace the most
  Mindfulness meditations like Abide Christian meditations can measurably:
  ▶ Improve the quality and length of your life
  ▶ Reduce stress, blood pressure, pain, anxiety, depression, PTSD, addictive impulses & cravings
  ▶ Grow brain density in regions responsible for memory, compassion, self-awareness and introspection

 • Привет, интернет! Меня зовут Маруся.

  Здесь я читаю страшные истории своих подписчиков

  Свои истории отправляйте сюда:

  [email protected]

 • Master the best of what other people have already figured out so you can use their lessons in your life to create an unstoppable advantage.

  Shane Parrish is an entrepreneur and sought-after speaker. His newsletter (https://fs.blog/podcast) offers timeless insights you can use to change your life.

  In The Knowledge Project, Shane interviews people at the top of their game. Every episode is packed with hard-earned lessons that you can use in your life. Tune in to create an unstoppable advantage.

  Sit down and learn from the best. Previous guests include Reid Hoffman, Esther Perel, Daniel Kahneman, Tobi Lutke, Marshall Goldsmith, Kunal Shah, Ander Huberman, David Sinclair, Ret. General Stanley McChrystal, Marc Andreessen, Patrick Collison, Robert Cialdini, Walter Isaacson, Chris Bosh, Kat Cole, Adam Grant, Angela Duckworth, Seth Godin, Matt Mullenweg, Lisa Feldman Barrett, Maria Konnikova, Bill Ackman, Annie Duke, Derek Sivers, Jim Collins, Naval Ravikant, and many others. They reveal hard-earned lessons on leadership, decision-making, hiring and firing, productivity, habits, and more.

  New episodes are released every second Tuesday.

  Learn more at https://fs.blog/podcast

 • Привет, ребята! Я рассказываю поразительные истории о людях и событиях начала XX века. Революция, секс, наркотики и панк-рок в Российской империи — то, о чём не рассказывают в учебниках истории.

  Это время невероятного взлёта искусства, время идеалистов-революционеров, время политических перемен и свободных СМИ, время расцвета мистицизма и время прогресса. Время двух революций и двух войн.

  Подкаст выпускает студия Либо/Либо: libolibo.ru
  По вопросам рекламы: [email protected]

  Поддержать проект можно на сервисах:
  patreon.com/dronopedia
  boosty.to/dronopaedia
  telegram: cutt.ly/zak08tg

  Присоединяйтесь к соцсетям подкаста:
  t.me/dronopedia
  instagram.com/dronopaedia

  связь с автором: [email protected]

 • Аудио-версии популярных видеороликов от Goblina

 • Евгений Стаховский читает рассказы и повести известных и не очень известных авторов.

 • Diplomātiskās pusdienas (darba brokastis, pusdienas vai vakariņas) ir oficiāls termins. Darba pusdienās bieži neformālā atmosfērā tiek pieņemti svarīgi lēmumi.

  Raidījumā ārpolitikai pievērsīsimies interesantā un neierastā veidā, stāstot par kādu konkrētu valsti un tajā aktuāliem notikumiem šīs nedēļas kontekstā.

  Raidījumu vada Latvijas Radio Ziņu dienesta vadītājs Uģis Lībietis kopā ar Latvijas Ārpolitikas institūta direktoru, politikas zinātnes doktoru Kārli Bukovski.