Czechia – New podcasts

 • Award-winning BBC journalist Andrew Gold interviews deep and quirky outsiders, such as a Westboro Baptist Church defector and a female Mormon psychopath. Joining the mix are such celebrated thought leaders as feminist Helen Lewis, Lord Daniel Finkelstein and free speech advocate Andrew Doyle.

  The aim is to surprise you with a totally different story every time in this 2x Apple Noteworthy show. One week, we're in a Michigan prison with a man who accidentally killed his girlfriend in a botched suicide, the next we're in Australia with the Coffin Confessor, and then we're in the Andes with a plane-crash survivor who had to eat his friends. The only thing that links them all is their place On the Edge. 

  This is for fans of Louis Theroux, Joe Rogan and Adam Buxton. New episodes every Monday.

 • Envision podcast is a podcast created to educate sighted and visually impaired people on the lack of accessibility and inclusivity in society. By sharing stories listeners are able to relate to and learn that alongside technological advancement it is important to change the mindset of how the visually impaired are perceived in society. Blind and visually impaired people can learn from others how to become more independent.

 • This epic podcast will go to all of the 250+ neighborhoods in Los Angeles and talk to the people. Hosted by Tony Pierce and produced/edited/music by Jordan Katz, this ambitious journey is scheduled to take 7 seasons to complete. So buckle up.

 • PedCast. To je podcast z akademického prostředí. Alex Röhrich zpovídá inspirativní osobnosti z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci a zjišťuje od nich zajímavosti, trendy a aktuální dění nejen v oblasti výuky učitelů. Příjemný poslech!
  Sledujte FP TUL na sociálních sítích: @fptul

 • The Covid-19 pandemic introduced the term “Essential Workers” for a class of people who existed before and will persist long after the virus is gone. Vital to society, but rarely heard from, this “essential” class is often hit hardest by the imbalances and injustices of our culture. In each episode, host Wilmer Valderrama will have intimate conversations with people on the frontlines of the food system, transportation, child-care and other workers who are so often overlooked. That conversation leads to a round-table discussion with activists and politically-active celebrities, discussing themes, issues and areas of needed change. The show seeks to reveal the invisible connections between all of us.

 • Audio snapshots of our mothers and who we are because of them using the voices and stories of ordinary people across the globe.

 • Cestovateľský podcast, v ktorom vám pravidelne prinášame rozhovory s cestovateľmi, rady na cestovanie, ale aj inšpirácie, kde stráviť svoju najbližšiu dovolenku, čo navštíviť a čomu sa vyhnúť. Tento podcast vám prináša CK Tripito, ktorý sa špecializuje na východné destinácie.

 • Drugs, drugs, drugs. Almost everyone uses them. Almost everyone has an opinion about them. Drug policy pioneer Ethan Nadelmann gets to the bottom of our strange relationship to drugs by talking with those who love them, hate them, and study them.
  We’d love to hear your stories and ideas. Send us a note at psychoactive@protozoa.com or leave a voicemail at 1-833-PSYCHO-0 (1-833-779-2460).

 • Podcast pro ty, které zajímá Zákon přitažlivosti, láska, sex, hojnost, motivace, humor i Západní Austrálie, kde žiju.

 • Zima, kola, Lego a Andersenovy pohádky. To jsou nejčastější asociace, když v Česku zmíním Dánsko. Jsem novinářka a zajímá mě životní styl, kultura, historie a sociální témata. V podcastech vyprávím o dánských muzeích, kde se zabaví puberťák i senior. Pochopíte, proč Dánové obědvají z krmítek a kdo je nejakčnější v dánské společnosti. Poprvé jsem do Dánska přijela před deseti lety a od té doby jezdím pravidelně. Letos jsem se do Dánska přestěhovala. Učím tu na univerzitě novinařinu a vyprávím příběhy z naší moderní historie.

 • Vážne aj nevážne rozhovory s ľudmi, ktorých životné príbehy, práca a názory inšpirujú a fascinujú. Hostí si do podcastu pozýva a rozhovory vedie Marianna Serbajlo Andreeva.

 • Podcast ze světa se zrakovou vadou. Prakticky nevidomý Mates z kanálu Matesův pohled a Péťa - jeho slabozraká parťačka se zbytky vidění na jednom oku - v něm přibližují zážitky a postřehy ze života s takovým postižením. Těšte se na vtipné, napínavé, hořkosladké i neuvěřitelné historky z každodenního života bez pomoci očí i na vysvětlení mnoha záhad a mýtů, které se se zrakově handicapovanými pojí. Kontaktovat nás můžete na RandeNaslepo.podcast@gmail.com

 • I am Adé Akins, a British Nigerian millennial who is the founder and host of the Adzvice Podcast. Join me every other week to discuss, unpack and debate topics that don't get discuss enough with the help of friends and guest hosts.

  Keep the conversation going online by using the hashtag #AdzvicePodcast.

  Socials:
  http://twitter.com/adzvice
  http://twitter.com/ImAdeAkins
  http://instagram.com/adzvice
  http://instagram.com/ImAdeAkins

  Newsletter: eepurl.com/cyxapP

  Website: https://adzvice.com/

 • Mojou vášňou je pomáhať ženám vyzerať krásne. Fascinuje ma, aké zázraky dokáže harmónia v oblečení a úprave, ale aj to, ako sa dá oblečením komunikovať úplne bez slov. Byť dobre oblečená nie je len o tom, čo máš na sebe, ale aj o tom, čo máš v sebe. Prepojiť to vonkajšie s tým vnútorným je často oveľa ťažšie. ako objaviť vhodné farby, strihy, či doplnky. Ale keď sa ti to podarí, príde krásny pocit uvoľnenia a slobody...
  Teším sa na teba pri mojich podcastoch aj na mojom webe www.supervizaz.sk

 • Benvenuti, amici!

  💛 Jmenuju se Míša, miluju skvělé jídlo - především to italské, pečení, vaření, víno, přírodu, psi, Itálii a většinou i společnost 😁. Žiju si svůj Italský Sen v Toskánsku a online spojuji všechny milé Itaholiky, kteří jsou na stejné vlně ❣. Tento podcast vypráví o mém autentickém životě v Toscana a je jako dělaný především pro všechny milovníky Italské Gastronomie, skvělého jídla, Dolce Vita Italiana a Made In Italy 😁💚🤍❤.

  Vydejte se spolu se mnou na chutnou a zábavnou cestu Apeninským poloostrovem a poznejte Itálii tak, jak vám ji žádný vytištěný průvodce neukáže ❣.

 • When the Islamic State (also known as ISIS or Daesh) captured Iraq’s second largest city of Mosul in 2014, it heralded a period of unimaginable terror and destruction. A young man named Omar, writing under the pen name of ‘Mosul Eye’, secretly reported from the besieged city unveiling to the world apocalyptic scenes as militants desperately searched for him. For the first time, Mosul and the Islamic State tells the untold stories from inside the Islamic State’s reign of terror over this ancient city, the pursuit of justice in its aftermath, and the enduring struggle of its people for a better future.

  See acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

 • Podcast Městského ateliéru prostorového plánování (MAPPA) přináší rozhovory s inspirativními hosty o městě a životě v něm. Nová epizoda každou poslední neděli v měsíci v podvečer.

 • Názorová paľba Igora Rattaja a jeho hostí. Nudiť sa zaručene nebudete.

 • Rozhovory se zajímavými inspirativními Čechy žijícími v zahraničí. Co je přimělo usadit se v cizině?  Jakým překážkám při pobytu v zahraničí čelí? Hosty Petra Vavroušky v podcastu Radio Prague International budou umělci, vědci, sportovci, ekonomové, obyčejní lidé se zajímavým příběhem. Ti všichni mohou být inspirací pro ostatní.